דפיקה בדלת

פתרון חלום

במרבית החלומות שאנו חולמים נמצא את עצמנו בתוך מבנה: זה יכול להיות הבית שלנו, בית של חבר, מחסן, צריף רעוע או דירת חלומות (שאין לנו). החלום הרי חייב להתרחש במקום כל-שהוא ולמעט המקרים בהם אנו נמצאים במרחבים פתוחים, ברוב המקרים אנו נמצאים במבנה שאותו אני בוחר לכנות – הבית.
הבית בחלום מייצג  באופן כללי את ה"אני", את הנפש ואת עצמנו. המבנה בו אנו נמצאים מגדיר אותנו, את גישה שלנו לחיים, ואת מה שיש לנו בחיינו לרבות משפחה וילדים. החדרים עצמם מייצגים את הצדדים השונים באישיות שלנו, כאשר כל חדר מייצג רובד, או חלק אחר הקיים באני שלנו. 

כשנגשים לפתור חלום החלק החשוב של סיפור המבנה אינו רק מה מסמל אותו בית שעליו אנו חולמים, אלא מה קורה בבית הזה, כיוון האינטראקציה והפעולות שאנו עושים באותו מבנה מייצגים את הדרך בה אנו תופסים את עצמנו, את המרחב האישי שלנו ואת ההתמודדות שיש לנו עם חלקים שונים הקיימים בנו. 

אבל הבית אינו מקום בו אנו רק ישנים ואוכלים, הוא בסיס שממנו אנו יוצרים אינטראקציה עם הסביבה שלנו. מהבית אנו יוצאים, מחוץ לו אנו מתראים עם אנשים, עוסקים בפעילויות שונות ומגוונות ולאחר מכן חוזרים אליו. כשנרגיש נוח עם המרחב שלנו, נזמין אנשים אלינו הביתה ואם נתעצל, נוכל גם מהבית בזמננו החופשי ובנוחות ליצור אינטראקציה עם העולם החיצון (אינטרנט, טלפונים, מסרונים וכדומה). 

אך לא תמיד אנו רוצים או מוכנים ליצור קשר עם העולם החיצון. לא תמיד אנו רוצים להיות בקרבתם של אחרים או ליצור אתם קשר. ובמקרים אלו הלא מודע שלנו יכול לנסות להעיר אותנו ולסמן לנו בחלום שהגיע הזמן לשינוי.
כאן תגיע הדפיקה בדלת, שיחת הטלפון, מסרון בסלולארי או אימייל ומה שנמצא מאחורי אותה דפיקה בדלת והדרך בה אנו נגשים מגיבים לאותה דפיקה מסתורית תספר לנו הרבה על המוכנות שלנו להתמודד עם מה שקורה שם בחוץ.

"חלמתי שאני רוקדת בסטודיו בבית שלי ומאד מאד נהנית", מספרת ריקי, אחת התלמידות בקורס חלומות, "ופתאום אני שומעת דפיקה בדלת. הדפיקה בדלת מאד מציקה לי כי אני יודעת שדפיקה בדלת זה תמיד נגמר לא טוב, לכן אני בוחרת להתעלם וממשיכה לרקוד.
אבל מי שעומד מאחורי הדלת לא מוותר כל-כך מהר וממשיך לדפוק בדלת עוד ועוד עד שלבסוף הוא מתייאש מכניס מעטפה מתחת לדלת והולך.
את המעטפה עצמה לא מיהרתי לקרוא, התלבטתי אם אני רוצה לקרוא אותה והתעוררתי מתלבטת. 

רקע: אני בת 30, רווקה, רקדנית מקצועית ואוהבת את המקצוע שלי.

דרך פתרון החלום

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

 

להקשיב לחלום זה אומר להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם הדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה בעצם רוצה לצאת מהסיפור של החלום החוצה. 
לכן הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות כשפותרים חלום הוא לעצור לרגע ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מהן המחשבות שעולות לנו? באו ננסה, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה הראשונה של החלום. מה עולה לנו בראש? 

דפיקה בדלת

החלום מתחיל כשהחולמת נמצאת בבית שלה ורוקדת. מה יכול להיות נפלא מזה. החולמת נהנית, טוב לה עם עצמה וכיוון שזהו גם המקצוע שלה הרי ברור שהיא גם אוהבת את העבודה שלה.
בשלב הזה עדיין אין התפתחות דרמטית, העלילה עוד לא החלה ולמעשה אנו נמצאים רק בשלב ההיכרות עם הדמויות. אבל כבר בשלב זה הציקה לי העובדה שהחולמת נמצאת בבית. נכון ששם נמצא הסטודיו שלה ושם היא מתאמנת, אבל בכול זאת במרחב החלום הלא מודע יכול היה לבחור להתאמן עם להקה באצטדיון, לערוך מופע. מדוע הלא מודע הגביל את החולמת לדלת אמותיה? 

בסצנה השנייה של החלום הופיע הדפיקה בדלת. את האידיליה של החלום עצרה בחריקה דפיקה על הדלת והחולמת החלה במאבק פנימי – האם לענות או לא, והיא הגיעה למסקנה שהיא מעדיפה להתעלם. אולי הוא ילך היא קיוותה.
עכשיו עצרו רגע, ובוא נראה מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. כשאני הקשבתי לחלק הזה של החלום צרם לי המשפט בו בחרה החולמת להשתמש כשהיא אמרה שדפיקה בדלת תמיד נגמרת לא טוב. בשיעור החולמת הוסיפה ואמרה שבמציאות אין לה חברות או אנשים שבאים לבקר אותה ושכול הפעילות החברתית המועטה שלה מתרחשת מחוץ לבית ולכן מי שכבר מגיעים הם לרוב רק אנשי מכירות, מטרידים והפתעות לא נעימות.
כאן אני זוכר שאמרתי לעצמי כיצד ייתכן שאין מקום במרחב הדמיון של החולמת לאפשרות בה מאחורי הדלת עומד אהוב עם פרחים, חברה שמפתיעה אותה, זכייה בלוטו.. הרבה דברים טובים יכולים להיות מאחורי הדלת הזו – מדוע אם כך, החולמת מגבילה את עצמה? 

בסצנה השלישית לבסוף הדמות מתייאשת, מפסיקה לדפוק בדלת ומעבירה מעטפה מתחחת לדלת, אך החולמת לא קוראת את תוכן המעטפה כיוון שהיא מתעוררת.
נעצור שוב וננסה לראות מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה, מה מכל מה שהחולמת אמרה, נשמע לנו חשוב יותר, מוזר או חריג?
אני לא יודע מה אתכם, אבל החלום עורר בי תחושת החמצה והפליא אותי שהחולמת לא פותחת את המכתב. כבר השלמתי עם העובדה שהחולמת לא רוצה להכניס את מי שעמד מאחורי הדלת, אבל גם המכתב היא לא רוצה לקרוא? 

שלב שני בפתרון חלום – סימבולים: חלום על: ריקוד בחלום, מכתב ודפיקה על הדלת

אם חלמנו שאנחנו רוקדים, יש מקום לבדוק אם בחיי היום-יום אנו מבטאים את עצמנו בחופשיות והאם יש משהו בחיינו שמונע מאתנו את השמחה שמגיעה לנו.

אם חלמנו שאנחנו רוקדים, יש מקום לבדוק אם בחיי היום-יום אנו מבטאים את עצמנו בחופשיות והאם יש משהו בחיינו שמונע מאתנו את השמחה שמגיעה לנו.

ריקוד בחלום
ריקוד זו פעולה אירובית דרכה אנו מביעים דרך הגוף את מצב הרוח שלנו. לרקוד בחלום הינו אקט של ביטוי עצמי, שמחה וחופש ואם חלמנו שאנחנו רוקדים בהחלט יש מקום לבדוק אם בחיי היום-יום אנו לא מבטאים את עצמנו בחופשיות והאם יש משהו בחיינו שמונע מאתנו את השמחה שמגיעה לנו.
אולם כיוון שהחולמת היא רקדנית מקצועית, הריקוד בחלום זה מקבל משמעות כפולה והוא אינו מייצג רק ביטוי עצמי, חופש ושמחה, אלא גם מבטא את האהבה שיש לחולמת לעיסוק שלה. 

דפיקה בדלת בחלום
דפיקה בדלת בחלום (ראו את הסימבול בהרחבה) הנו סימבול הקורא לנו להתעורר! זהו מסר ומי שעומד מאחורי הדלת הוא נושא המסר ונושא החלום. אך החלק החשוב בחלום הוא לא הסימבול, אלא האינטראקציה שלנו עם החלום וכיוון שהחולמת לא פתחה את הדלת היא למעשה סירבה לקבל את המסר ולהתקדם לשלב הבא עליו אותו החלום רוצה להראות לה. 

מעטפה בחלום
מעטפה בחלום (ראו את סימבול בהרחבה) הינו ניסיון של הלא מודע להעביר לנו מסר קצר, ברור ומשמעותי. החולמת סירבה לפתוח את הדלת וגם סירבה לפתוח את המעטפה, ולכן לא נדע מהו המסר. אולם דרך הסירוב והעקשנות של החולמת מתקבל מסר חזק לא פחות, המאפשר לנו להבין שהחולמת מקשה על אנשים מבחוץ להיכנס אל חייה.  

שלב שלישי בפתרון חלום  – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, והבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים להבין מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 
את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

תתעוררי!
זה המסר המרכזי של החלום והוא פשוט, קצר ועוצמתי.
נכון שבמציאות לרוב אין לנו בחירות ואנו לא בוחרים היכן לעבוד (פיזית), אנו לא יכולים לשנות את הנוף בבית שלנו, וגם לא לבחור מי תהיה הדמות המסתורית מאחורי הדלת.
אבל בחלום אנו לפחות יכולים לנסות.
חלום זהו מרחב דמיון בו האפשרויות הן כמעט בלתי מוגבלות, והבחירות שלנו בחלום קשורות עם הבחירות שאנו עושים במציאות. לכן אם בדמיון שלנו או בחלומות שלנו אנו לא יכולים לצפות שמאחורי הדלת תהיה הפתעה נעימה כגון בן זוג, אם בחלום אנו מסרבים להכניס אנשים לבית שלנו, הרי שגם המציאות אנו מתקשים לעשות זאת.

לדעתי החלום רוצה להראות לך עד כמה את סוגרת את עצמך והלא מודע שלך מנסה להראות לך שהגיע הזמן לשינוי.
הדבר הבולט ביותר בחלום הוא ההתבודדות שלך. הרמז הראשון לכך הופיע בתחילת החלום בו את רוקדת לבד בביתך. נכון שזה חלק משגרת יומך במציאות, אבל אם מוסיפים לכך את העובדה שבחלום את מסרבת לתקשורת עם החוץ (דפיקה בדלת), מסרבת לבדוק מי שם, וחוששת ממי שנמצא מאחורי הדלת, אנו מקבלים תמונה קודרת יותר.
הדפיקה בדלת איננה רק התחלה של יצירת קשר עם החוץ, אלא גם קריאה להתעורר: לתת יותר לאנשים להיכנס אל חייך, לארח יותר בבית שלך ולחשוב בצורה חיובית.

אז בפעם הבאה שיש דפיקה בדלת – תפתחי אותה: את ניסיון העבר תשאירי בחוץ, ופנימה אל חייך תכניסי את אין סוף האפשרויות הנפלאות שיכולות להיכנס אל חייך. 

 

כיצד לפתור חלומות – פינת הסימבולים

תקשורת: טלפון, מכתב, אימייל וכדומה

 

מעטפה בחלום, קבלת מייל או כל תשדורת

אם קיבלנו מסרון בו נאמר שאמא שלנו בבית חולים, לרוב אין מה לדאוג. זו פשוט הדרך של הלא מודע להראות לנו שהזנחנו את אמא שלנו

אם קיבלנו מסרון בו נאמר שאמא שלנו בבית חולים, לרוב אין מה לדאוג. זו פשוט הדרך של הלא מודע להראות לנו שהזנחנו את אמא שלנו

בחלומות רבים הלא מודע רוצה להגיד לנו משהו חשוב. כמעט כל חלום נושא עמו מסר משמעותי או מידע חשוב, אך החלומות בהם אנו מקבלים הודעות הם השיאים החשובים של חלומות מסוג זה, כיוון שבמקרים אלו הם ההתפרצות החזקה ביותר של מסרים המגיעים מהלא מודע.
אין קו מנחה אחד הקובע מה מסמלים התשדורות, והמסר יכול להשתנות מחלום לחלום בהתאם לבעיה אותה החלום רוצה לייצג. לכן מה שחשוב יותר זה האינטראקציה שלנו עם המסר או נושא המסר. האם אנו רוצים לקבל את המסר? האם הוא משמח אותנו? 

אם קיבלנו מסרון בו נאמר שאמא שלנו בבית חולים, פעמים רבות מה שחשוב יותר הוא התגובה שלנו למסר שהתקבל. המסר במקרה זה הוא הדרך של הלא מודע להראות לנו שהזנחנו את אמא שלנו, וברוב המוחלט של המקרים אין כאן עניין נבואי. אולם העובדה שאנו מבקשים לחסום בחלום את הכותב ההודעה (להסרה מרשימת התפוצה שלח מסרון ובו כתוב: 12), מראה שאנו מסרבים להכיר בעובדה זו, מתעלמים מהסימנים ואפילו נוטים לכעוס על מי שמנסה (למשל בן/בת הזוג) להראות לנו שקיימת בעיה. 

דפיקה בדלת
דלת בחלום היא סימבול מאד משמעותי כיוון שהיא מייצגת שער. שער אל שלב חדש בחיינו, התחלה חדשה, או התחלה של דרך רוחנית.
הדפיקה בדלת הינה סימבול המייצג התעוררות, אך כמו בהרבה מקרים בהם אנו רוצים לנתח סימבולים בחלום, החלק החשוב אינו הדפיקה בדלת, כי אם מי נמצא בצד השני וכיצד אנו מתנהלים באותה הסיטואציה.
מי שנמצא בצד השני של הדלת מייצג את נושא החלום ואת הדרך בה אנו צריכים ללכת, התגובה שלנו מייצגת את רמת המוכנות שלנו לעבור לשלב הבא.

5 (100%) 12 votes

רוצה קורס מתנה? שני קורסים שווים מחכים לך כאן:

קורסים במתנהקורס מבוא בקלפי טארוט, בו אלמד אותך את הסודות אותם אני מגלה בשיעור הראשון של קורס הטארוט שלי.

קורס "לעורר את החלום", בו אלמד אותך מה הסוד – כיצד ניתן לחלום יותר חלומות בכל לילה.

הקורסים ניתנים ללא תשלום כמובן, ולאחר ההרשמה אשלח אלייך למייל סדרה של שיעורים מרתקים אותם ניתן לקרוא בזמנך הפנוי.

תגובות פייסבוק

2 תגובות על “דפיקה בדלת

 1. תרצה אוריה

  שגיא שלום,
  למדתי עוד זוית ראיה על דרך ההסתכלות /פרשנות
  על חלום, מעניין.
  תודה על ההעשרה.

  הגב
 2. לאה סידן

  כדאי מאוד לשים לב לחלומות שלנו, לזכור אותם, לנסות לפתור אותם לפי הבנתינו.
  לפעמים החלומות מביאים איתם מסר חשוב על נושא שאנו מתעלמים ממנו ומדחיקים אותו לתת מודע. החלום בא להודיע ולהזהיר אותנו כדי שנמקד את תשומת ליבנו על הנושא שהדחקנו ולטפל בו. האזהרה נעשית על ידי הצגה בחלום איזה מציאות תתרחש באם נמשיך להתעלם ולהדחיק את הנושא האמור ולא לטפל בו.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.