החלומות הגדולים

פתרון חלום

רוב החלומות שנחלום יהיו חלומות פסיכולוגיים בעלי מבנה פשוט וברור. חלומות בהם הסימבולים ממלאים תפקיד פשוט והגיוני, והשפה שלהם קלה להבנה. אולם מידי פעם, בעיקר בצמתים חשובים בחיינו, אנו נחלום חלום מסוג אחר. חלום בו החוקים שונים ובו שפת הסימבולים שונה לגמרי והפירושים הרגילים כבר אינם עובדים בו.

לחלומות מסוג זה קרל יונג קורא החלומות הגדולים וזאת כיוון שהם אינם חלומות אישיים, פשוטים או פסיכולוגים  הם מייצגים קונפליקט, שלמרות שאנו בטוחים שהוא אישי ופרטי, זהו קונפליקט אותו חוו מיליוני בני אדם לפנינו, והתשובה לאותו קונפליקט נמצאת בלא מודע הקולקטיבי של כולנו.

כדי לפתור את הקונפליקט כל שאנו צריכים לעשות הוא להבין מה עשו המיליונים שהיו שם לפנינו, והגישה אל אותו ידע עצום, אל הספרייה שאת הספרים שלה כתבו מיליוני בני האדם לפנינו נמצאת בחלומות הגדולים.
החלומות הגדולים הם מקור הידע דרכו אנו יכולים להבין כיצד עלינו להתנהל, מה לעשות ומה תהיה התוצאה של פעולות אלו.

"בחלום שלי אני נוהג במכונית שטח שנראית ענקית", מספר דני בן 35, "ואני מרגיש ממש נפלא. אני מגיע לחניה של הבית שלי (אנו גרים בבית פרטי) וכשאני חונה אני מרגיש שעליתי על משהו כמו סלע גדול. כשאני יורד לראות מה זה היה אני רואה שעליתי על המכונית הראשונה שקניתי קצת אחרי הצבא. מייד ניסיתי להזיז את הרכב, אבל זה היה מאוחר מידי והמכונית התחילה להתפורר ולהעלם. מה שמעניין הוא שאמנם במציאות כבר שכחתי ממנה, אולם בחלום היא הייתה ברשותי ואני זוכר שמאד הצטערתי שהיא הלכה לתמיד.
מה זה אומר  ? 

רקע: אני עובד הייטק (הרבה שעות), חי עם חברה 3 שנים בדירת קרקע בראש העין ואנחנו בדרך לחתונה (מדברים על זה). במציאות אני באמת חולם לקנות מכונית שטח גדולה. 

 חלומות גדולים

דרך פתרון החלום

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

אני יודע שרבים חושבים שסימבולים הם החלק המרכזי בפתרון החלום, אולם זה אינו מדויק. סימבולים הם דבר חשוב, הם הכלי דרכם הלא מודע שלנו מדבר אלינו ומעלה אל המודע נקודות חשובות. אולם יש דבר חשוב יותר – לדעת להקשיב. 

הקשבה היא היכולת שלנו להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה רוצה בעצם לצאת החוצה. 

חלום זה שייך לסדרה של חלומות אותם מכנה יונג 'החלומות הגדולים', חלומות שאותם לא נוכל להבין או לפתור בעזרת הבנת סימבולים, או טכניקות אישיות כגון אסוציאציות חופשית, כיוון שמקור  החלום אינו נמצא במימד האישי. אלו חלומות העולים מתת המודע הקולקטיבי, וחלומות אלו עולים כאשר אנו נמצאים בצומת בה רבים עברו לפנינו והתשובות לפתרון החלום אינו אישי, כי אם עוסק בפירוש הארכיטיפי של החלום.

החלום מתחיל כשהחולם שלנו נוסע בכיף במכונית החלומות שלו, וכשהוא מגיע לחניה הוא עולה בטעות על המכונית הישנה שלו, ולחרדתו המכונית הישנה שלו מתפוררת ונעלמת.
כאשר אנו פותרים חלום אנחנו צריכים לעצור ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מה המחשבות שעולות לכם בראש? נסו, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה של החלום בראש שלכם. מה עולה לכם בראש?
אצלי החלום העלה תחושה של פליאה: כיצד המכונית התפוררה? כיצד הוא לא ראה את המכונית?
לאחר מכן התחלתי לתהות מה בעצם המכונית עושה שם, ועלתה בי המחשבה שבעצם זו מכונית המייצגת את העבר הישן שלו, וכפי הנראה העבר בו הוא היה רווק מושבע. 

שלב שני – הסימבולים: החלומות הגדולים על-פי יונג

למי שרגיל להיעזר בספר חלומות כדי לפתור את החידות של החלום אני חושש שלא ימצא שם הפעם את הפתרון. כיוון שאין כאן סימבול שצריך להתמקד בו. זה לא מכונית השטח, או החניה, וגם הבנה של מה זו מכונית קטנה או גדולה לא תעזור. אם נחפש במילון חלומות את כל אלו זה לא יקרב אותנו אל התשובה. 

חלום זה שייך לסדרה של חלומות אותם מכנה  קרל יונג 'החלומות הגדולים', חלומות שאותם לא נוכל להבין או לפתור בעזרת הבנת סימבולים, או טכניקות אישיות כגון אסוציאציות חופשית, כיוון שמקור  החלום אינו נמצא במימד האישי. אלו חלומות העולים מתת המודע הקולקטיבי, וחלומות אלו עולים כאשר אנו נמצאים בצומת בה רבים עברו לפנינו והתשובות לפתרון החלום אינו אישי, כי אם עוסק בפירוש הארכיטיפי של החלום.

ובאופן ספציפי, חלום זה הוא חלום קלאסי בו המכונית הגדולה רומסת את המכונית הקטנה, סימבול ארכיטיפי המייצג עקרון חשוב בחיים: לפעמים דבר אחד צריך להרוג דבר אחר כדי שיוכל לצמוח. 

שלב שלישי – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, ואנו מבינים שזהו סוג חלום שונה המגיע מהלא מודע הקולקטיבי, אנו יכולים לשאול את השאלה החשובה: 
מה צריך למות ומה צריך להמשיך הלאה? 
את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולם…

את הפתרון לחלום למעשה כבר כתבת כשציינת שאתה בן 35, חי עם בת זוג 3 שנים ושעניין החתונה עולה. אני מניח שהחלום מנסה להציג את ההתלבטות שעדיין קיימת סביב נושא החתונה, ולכן המכונית המייצגת את תקופת הרווקות חוזרת. אולם הלא מודע בחלום זה גם אומר משהוא חשוב: "אל תדאג דני, זה קורה לכולם: כולם מתחתנים, אבל כדי שהחתונה תעבוד אתה צריך להרוג את הרווקות שלך ולתת לאדם הנשוי לנצח".

החלום שחלמת שייך לקבוצה של חלומות שקארל יונג קורא להם: "החלומות הגדולים", וזהו מסר המגיע מהלא מודע הקולקטיבי המספר לך שאתה לא צריך לפחד לעבור אל הצד השני…..לא לפחד להתחתן ושזה בסדר לעשות את הצעד הגדול הזה. החלום מבקש ממך להבין שאתה כבר לא רווק בן 22, ושכדי לחיות חיי נישואין שלמים, אתה צריך לשים מאחוריך את חיי הרווקות שכנראה קשה לך לוותר עליהם לגמרי, ולהתמסד.

4.8 (96.19%) 21 votes

רוצה קורס מתנה? שני קורסים שווים מחכים לך כאן:

קורסים במתנהקורס מבוא בקלפי טארוט, בו אלמד אותך את הסודות אותם אני מגלה בשיעור הראשון של קורס הטארוט שלי.

קורס "לעורר את החלום", בו אלמד אותך מה הסוד – כיצד ניתן לחלום יותר חלומות בכל לילה.

הקורסים ניתנים ללא תשלום כמובן, ולאחר ההרשמה אשלח אלייך למייל סדרה של שיעורים מרתקים אותם ניתן לקרוא בזמנך הפנוי.

תגובות פייסבוק

3 תגובות על “החלומות הגדולים

  1. רויאל

    מדהים ומרתק כמו תמיד. תודה על העומק ועל הידע הנוסף . המתנות של שגיא זה נפלא:-)

    הגב
  2. סמדר

    מעניין מאוד. הנושא עורר אצלי כמה שאלות: איך יודעים שחלום מסוים הוא "חלום גדול"? האם כולנו חולמים חלומות כאלה? האם אפשר "לזמן" חלום כזה כשמרגישים "תקועים" אבל יודעים שצריך להתקדם ורק לא יודעים איך? האם יש דרכי גישה נוספות למאגר הידע הקוסמי?

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.