המספר שתיים – פרק לדוגמה מתוך ספר הטארוט

ספר טארוט - המדריך לקריאה בקלפי טארוט

שלום לכולם,
זהו פרק לדוגמה מתוך ספר הטארוט שלי, "המדריך לקריאה בקלפי הטארוט". הפרק עוסק במספר שניים ובקלפי השניים, ולשם הדוגמה אני מציג פה שני קלפים: שני מטות ושני מטבעות.

הספר עוד לא יצא לאור, וכדי שזה יקרה אני צריך את העזרה שלכם גם בתמיכה בפרויקט וגם בהפצת הבשורה.
עברנו 85% הדרך, וזה המקום להגיד תודה ל-239 האנשים שעשו הזמנה מוקדמת של הספר, ולהזמין את מי שעוד לא הזמין את הספר להצטרף לפרויקט.
שגיא

הספר בהכנה וייצא לאור בקרוב. נעדכן כאן ובדף הפייסבוק כאשר זה יקרה.


 

המספר שתיים

 

היה יכול להיות נפלא, לו כל חיינו היו מתנהלים בצורה מושלמת ובדרך נס, כשכל מעשה פרי ידינו וצעד שאנו נוקטים, זוכים להצלחה אדירה.
לצערנו המציאות שונה מעט, וכאן, במספר שתיים, אנו מתמודדים איתה לראשונה ונחשפים לכל פגמיה וחוסר שלמותה. המספר שתיים מייצג את המשבר הראשון בו אנו מבינים שהחיים לא תמיד "דבש", ושהמסע אל עבר השלמות ארוך, איטי, מייגע ותובעני.

אחרי התחלה קסומה ומוצלחת, בה נתגלה לנו הפוטנציאל העצום של המטרה עליה חלמנו, בין אם מדובר בזוגיות או בקריירה. אנו פוגשים לראשונה בתקלות ובמכשולים של המציאות: בשעות העבודה הארוכות שעלינו להעניק למקום העבודה, או בכך שבן הזוג המושלם מרבה בנסיעות לחו"ל מתוקף עבודתו, מה שמצמצם את זמני הבילוי המשותף. החיים אינם מושלמים, ויש צורך בתהליך ממושך ובעבודה (לעתים סיזיפית) על מנת להתגבר על המכשולים.

תהליך החיים מיוצג על ידי המספרים שתיים עד עשר

המספר שתיים הוא שלב חיוני בתהליך, מאחר שהוא השלב שבו אנו עוצרים ובוחנים לעומק את המצב בו אנו מצויים. זהו שלב שעוסק בהתבדלות, בבחינת החיים האמתיים כשאנו מפוקחים מאשליות, מתבוננים בכל טעויות והצלחות העבר, וניצבים מול האפשרויות העתידיות. זהו שלב חשוב בו אנו מתמודדים עם צדם העקלקל של החיים ונדרשים לקבל החלטות חשובות ולנקוט בצעדים משמעותיים.
לאחר ההתפכחות מאשליית האחד, אנו נדרשים לעמוד מול תחושותינו ורגשותינו האמתיים, ולשאול את עצמנו על מה אנו מסוגלים להבליג, ועם מה עלינו להתעמת, איפה הגבולות שלנו ועם אילו דפוסים עלינו להתמודד.

שלב המשבר של המספר שתיים  מתסכל, מפני שהוא מגיע מיד לאחר האופוריה ותחושת השלמות המלווה את המספר אחת. נדמה שהזרימה נעצרה ושכל מה שנשאר מהצוף ממנו גמענו רק לפני רגע, אזל. אנו מרגישים כאילו נכשלנו לאחר התחלה מבטיחה ואנו פשוט מאוכזבים.

גם אם, לדוגמא, לאחר שבוע של רומן סוער, אנו מגלים כי הפרטנר שלנו מרעיש כאשר הוא מצחצח שינים, שהוא לא אוהב לראות טלוויזיה, וגרוע מכך, שהוא איש מחשבים שלא סובל את תחום המיסטיקה. למרות זאת, אין סיבה לפרק את החבילה, אנו פשוט חייבים "לעשות חושבים" ולהבין איך מגשרים על הפערים הללו. מחלוקות אינן סיבה מוצדקת לסיום הקשר. עלינו להבין כי מערכת יחסים לא תיבנה מעצמה ושאת השינויים יש לעבור ביחד.

העצירה בזרימה מתורגמת אצלנו לחוסר שקט שגורם לנו לשאול את עצמנו אם מתאים לנו בכלל המצב החדש שהחיים "סידרו" לנו. עלינו להבין כי מאחר שהחיים דינמיים, יש לעשות מדי פעם כוונון מחדש כדי להסתגל למצב או לאדם מסוים. החיים יהיו רצופים משברים קטנים אך אלו יחשלו אותנו ויאפשרו לנו ללמוד דרכים חדשות של חשיבה ושל פעולה. כך הזרימה תשוב להתחדש.
קלפי מספר שתיים הם קלפי מסר. הם מצביעים על דרכי פעולה שיעזרו לשואל לשחרר את התקיעות שהביאו עמם המשבר וההתפכחות. השואל נדרש להיות סבלני, להתבונן פנימה לתוך עצמו ולהתחבר לתובנה שמציע הקלף. המצב בו נמצא השואל דומה ליין המבשיל לאיטו (המספר 3, דרך אגב, מייצג את השמחה לאחר הבשלת היין). אם השואל לא ייאחז בעצת הקלפים בנושא השאלה, ולא יהיה סבלני לאורך התהליך, ייתכן שהוא ימשיך לפספס את המטרה. לכן חשוב כל כך לבצע את התהליך, להשלימו ולהשכיל להתמודד עם האתגרים, אחרת הקושי עשוי "להיגרר" לאורך זמן.

קלפי שתיים

 

 

שני מטות

יציאה למסע של מימוש פוטנציאל

 

2 מטות

התשובה: מסר.

מסר מרכזי: עלינו לצאת למסע לימודים וגילוי עצמי בו נגלה את הפוטנציאל שלנו ונמצא כלים למימושו.

נתיב: למידה אקדמית או הקניית כישורי חיים, לא ניתן להתקדם ל- 3 מטות עקב חוסר ידע.

זיקה: לימודים, חו"ל, נסיעות ומסחר עם ארצות אחרות, התפתחות רוחנית וגילוי עצמי, תחושה שאנו לא במקום הנכון, שנועדנו למשהו אחר.

מיקום שלילי: חוסר סבלנות, ריצה קדימה, נטייה להותיר קצוות פרומים, או לבצע עבודה חלקית, בריחה מהתמודדות. 

  זוגיות
תומך מוכנות להתמדה ועבודה על הקשר, רצון להבין לעומק את הצד השני.
חוסם נטייה לברוח ממערכות יחסים, חוסר התמודדות עם הבעיות והקשיים.
  קריירה
תומך עמידה באתגרים, רצון ללמוד ולהתמיד, נכונות להתחיל מלמטה במקום העבודה.
חוסם נטייה מוטעית לחשוב שאנו מתאימים ומוכנים לתפקיד או לתהליך מסוים.

כמו נטע זר – הסיפור המיתולוגי

הסיפור של סדרת המטות מתחיל כשיאסון בן שנתיים. פליאס, דודו של יאסון, הורג את אביו ומשתלט על הממלכה. נאמני השלטון מצליחים להבריח את יאסון ומוסרים אותו למשפחה מאמצת ענייה בממלכה רחוקה. יאסון גדל והופך לנער חסון ונאה, הוא אוהב את הוריו המאמצים, מסור אליהם ועוזר במשק הבית, אבל בתוך תוכו הוא יודע שנועד ליותר, ולמרות אהבתם הוא מרגיש כמו נטע זר.
לאחר כמה שנים מגיע לביתו של יאסון שליח אשר מעניק לו הזמנה מיוחדת ללמוד אצל המורה הנודע, כירון. כירון הוא קנטאור, חצי אדם חצי סוס, ואליו מגיעים בני אלים ובני מלכים על מנת ללמוד אומנות, רפואה, לחימה ופילוסופיה, או במלים אחרות – על מנת להפוך לבני אדם שלמים ומשכילים. כמובן שנאמני השלטון צירפו אותו לתוכנית לימודים מיוחדת זו, כדי שיקבל את כל הכלים הדרושים לו על מנת להפוך ברבות הימים למלך, אולם יאסון לא ידע דבר על כך ושמח על מזלו הטוב. 
כאשר יאסון היה בן 17, חשפו נאמני השלטון את האמת, ואמרו ליאסון שהוא חייב להחזיר את השלטון לידיו, לא רק משום שעליו לנקום את מות אביו, אלא גם כי לפי חוקי האולימפוס, דם האלים זורם במשפחת המלוכה, לפיכך הממלכה חייבת לעבור מאב לבן. יאסון היה קל לשכנוע והוא ארז מיד את חפציו, נפרד מהוריו המאמצים ויצא לזכות בממלכתו מחדש.

הארכיטיפ של הקלף

הארכיטיפ הבסיסי של הקלף עוסק בלימודים, וכמו יאסון, השואל צריך ללמוד ולרכוש את הכלים הנכונים בטרם יצא לדרך. קיימים סוגים רבים של לימודים, וסיבות רבות שבגללן אנו מוכנים להשקיע בלימודים זמן וכסף .
בקלף זה השאיפה העמוקה ללמוד נובעת מן התחושה שעתיד מופלא ובלתי רגיל מצפה לנו, ושעלינו להרחיב את סל היכולות ואת מצבור הידע שלנו כדי להיחשף להזדמנויות הנכונות. לא פעם הקלף משקף את התחושה שאנו נטע זר בקרב סביבתנו הקרובה או בקרב משפחתנו, ושעלינו לכבוש יעדים רחוקים.

הפירוש בקריאה

כאשר מופיע הקלף, שני מטות, משמעות הדבר היא שלמרות הנחישות והרצון הטוב, אנו עדיין לא מוכנים. עלינו לעבור תהליך של לימודים, התפתחות וחקירה, ואין זה הזמן הנכון לצאת לפעולה. לכן ברוב המקרים, הפתרון שהקלף מציע הוא להתחיל בתהליך למידה או למצוא מסגרת לימודים מתאימה.
כך למשל אם השואל תוהה אם הוא מתנהל נכון כדי לקבל קידום השנה, תשובת הקלף היא שהוא אינו בשל עדיין. בשלב זה הוא עשוי לחשוף בפנינו שאכן קבלת הקידום מותנית בתואר שני, והוא טרם סיים את התואר. המידע רק מאשש את המסר, שהשואל שלנו מוכרח לעמוד בכלל המחויבויות האקדמיות שלו כדי לקבל את הקידום הנכסף, ואין אפשרות לקיצורי דרך.

ומה קורה בזוגיות? הרי אין תואר או קורס זוגיות?
לא תמיד נוכל לרכוש את הידע הדרוש לנו במסגרת אקדמאית. לפעמים אנו מתמודדים עם קשיי תקשורת, עם יכולות זוגיות ירודות, עם כישורי חיים לוקים בחסר. מה עושים במקרים כאלו? אילו סוגי לימודים קיימים בנושא זה?

זה היה יכול להיות אידיאלי אם בת זוג פוטנציאלית הייתה יושבת עם גיליון נייר בידה ושואלת את המועמד הזוגי: "טוב יוסי, אז ספר לי באיזו אוניברסיטה למדת זוגיות?", ויוסי היה עונה: "למדתי תואר ראשון בזוגיות בטכניון, וגם סיימתי תואר שני באוניברסיטת ת"א בהצטיינות, כך שיש לי גם הכשרה להיות הורה"
אמנם הסיטואציה נשמעת לנו הזויה, אך קבלת הקלף, שני מטות, במענה לשאלה הנוגעת לזוגיות, מעידה על חוסר ב"השכלה זוגית", שבגללו איננו מסוגלים לממש את הפוטנציאל הזוגי שלנו וליהנות מזוגיות טובה.
אז נכון, תואר ראשון בנושא זוגיות לא נמצא בחוגי האוניברסיטה, אבל אם ייפול לחיקנו הקלף שני מטות, זה אומר שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד: קרוב לוודאי שמשמעות הדבר היא שעלינו לעבור תהליך אישי מעמיק. אנו לא יכולים להאשים ללא הרף את הצד השני בכישלון מערכות היחסים שלנו. כנראה שזה הזמן לקחת אחריות וללכת לאימון אישי, לפסיכולוג, לטיפול רגשי או לכל יועץ או מטפל שיכול לעזור לנו להבין מדוע שוב ושוב אנו מכשילים את הזוגיות שלנו במו ידינו.
אנו יכולים להירשם לקורס מודעות עצמית או לקורס בנושא זוגיות שיאפשרו לנו להבין את דפוסי המחשבה ואת החסימות שלנו ולשחרר אותם, ולחילופין, אנו יכולים ללמוד להיות נוכחים יותר בקשר הזוגי שלנו. קלף שני מטות מזכיר לנו שאם אנו חושבים שזוגיות משמעותה, להעניק לבן הזוג נשיקה אחת לפני היציאה לעבודה, ואחת נוספת בשובנו בחצות הליל, או בהייה ממושכת במסך המחשב ללא שיחה או קשר עין במשך ימים שלמים- אנו טועים טעות מרה.

הקלף קורא לנו "להיות שם" עם בן הזוג ועבורו: להגיע מוקדם הביתה, לצאת לבלות ביחד, לטייל, לנפוש פעם בכמה שבועות, לבקר את בני המשפחה של שני בני הזוג ולעשות כל דבר שדרוש כדי לחזק את הקשר הזוגי.

קלף טארוט שני מטות בקריאה מראה שנושא השאלה הוא השיעור שעלינו לעבור, שיעור חיוני להתפתחותנו, שטרם למדנו עד תום. עלינו להתבונן בעבר שלנו, לבחון את השגיאות שנעשו, לתקן אותן בהווה ולהתמודד בצורה ישירה עם נושא השאלה ללא הימנעות או בריחה.
המסר בקלף הוא להכיר את הפוטנציאל שלנו ולהתחיל לממש את עצמנו דרך מסע של לימודים, הגשמה אישית וגילוי עצמי. אל לנו למהר. להיפך, זה הזמן ליהנות מהתהליך מתוך פתיחות וחדוות הלמידה.

 

שני מטבעות

חזרה מיום עבודה מהנה

 

2 מטבעותהתשובה: מסר.

מסר מרכזי: אנו בהתלבטות מדומה כי בפועל אנו יודעים את התשובה. הקרקע מוכנה לפעולה, ואנו צריכים להתעלם מאילוצי העולם ולפעול.

נתיב: להאמין בעצמנו (למגר חוסר בטחון).

זיקה: הרס עצמי, התלבטות מדומה, נטייה להימנע מהפעולה הנכונה, לשרוף גשרים, "אחרי המבול", תחושה שישנה בעיה גם כשהכול כשורה

מיקום שלילי: חוסר בטחון, נטייה לתת לאחרים להחליט עבורנו, נטייה לסבך דברים, התעלמות מהאינטואיציה שלנו.

 

  זוגיות
תומך זוגיות טובה שבה הכול תקין, גיוון במערכת היחסים יכניס פלפל ועניין נוסף.
חוסם עודף התלבטויות, צורך בוודאות, המתנה לדבר הנכון שלא יגיע, חוסר פעולה.
  קריירה
תומך זמן טוב להשקיע במה שאנו מאמינים בו ולקחת סיכונים.
חוסם עודף דאגות, עמידה במקום, חוסר גיוון והיצמדות למשהו אחד, חוסר יכולת להחליט.

הסיפור המיתולוגי – ההבדל בין בן מלך לאדם פשוט

הסיפור המתאר את נתיב ההתלבטות המדומה הוא סיפורו של דיאדלוס, והוא שונה לחלוטין מסיפורו של יאסון, גיבור סדרת יסוד האש. בעוד שיאסון הוא בן מלך, צאצא של אל שהרגיש והתנהל כמו מלך גם ללא כל כתר או תואר בעודו בגלות, דיאדלוס הוא אומן שלמרות הצלחותיו וכישרונו, חושש שהוא אינו די מוצלח ושיש לו עוד הרבה מה ללמוד.
הסיפור מתחיל כאשר האלה אתנה מכריזה כי הגיבור שלנו הוא ללא ספק אחד מהאומנים המוכשרים בעולם, ומשווה את יכולותיו לכישורי האלים. חרף הברכות והשבחים דיאדלוס לא מרגיש ראוי, ולא מבין מה פשר התלהבותה של אתנה. הוא תמה כיצד ייתכן שבני אלים, מלכים ואנשי אצולה עומדים בפתח בית המלאכה שלו ומוכנים לשלם כסף רב על עבודתו.
סיפור זה מלמד אותנו על ההבדלים בין יסוד האש ליסוד האדמה ועל הדרכים בהן בוחר כל אחד מהצועדים בנתיבי היסודות השונים. בעוד שיאסון מקבל את הצלחתו כמובנת מאליה ומתהדר בה, דיאדלוס מוצף ברגשי ענווה ונחיתות. הוא מודע לכך שבמובנים מסוימים הוא רק טירון הנמצא בראשית הקריירה שלו. 

הארכיטיפ של הקלף

האומן דיאדלוס קיים בכולנו, והוא מייצג ארכיטיפ שהתעוררותו תחזק בנו את תחושת השווא שאנו לא בשלים מספיק, שאנו לא מוכנים, שאנו צריכים עוד ללמוד ולהתנסות ושאנו עדיין לא מספיק טובים. ארכיטיפ זה הוא זה שדוחף אותנו ללכת בנתיב ההתלבטות המדומה ולהתמקד בקשיים ובסיבות שבגללן הכול עלול להסתבך, במקום לפעול.  

הקלף בקריאה

נתיב ההתלבטות המדומה, המיוצג על-ידי הקלף שני מטבעות, מראה לנו שבנוגע לנושא השאלה מצבנו מצוין. בידינו מצויים הכישרון, היכולת, הבשלות והאפשרות להצליח, עם זאת, אנו שרויים בחוסר ביטחון ובהתלבטות מדומה. כשאנו צועדים בנתיב ההתלבטות המדומה, נדמה לנו שאנו מצויים בהתלבטות, אנחנו מרגישים שאנו עומדים על קרקע לא יציבה ונדמה לנו ששיקול הדעת שלנו מוטעה, אך המציאות שונה בתכלית.
הסיבה לפקפוקים ולספק הפנימי היא שחוסר הביטחון הפנימי שבנו מתעורר, ו"שד" זה משכנע אותנו להמתין ולעכב כל פעולה והתקדמות. בפועל אנו פשוט מתחבאים מאחורי ההתלבטות שלנו כדי להימנע מגדילה, מנקיטה בצעד ממשי, מנטילת סיכונים. 
עמוק בפנים נמצאת התשובה, וכדי לדעת מהי אנו צריכים לשאול את עצמנו שאלה פשוטה מאוד: "כיצד היינו פועלים בעולם מושלם?"
זה הכול. רק שאלה אחת קטנה וכל הבלבול וחוסר האונים יסתיים. התשובה לשאלה הזו – היא הפתרון לבעיה שלנו, וכל שאנו צריכים לעשות הוא לפעול כפי שהיינו פועלים בעולם מושלם ולהתעלם משאר הקולות הפנימיים והחיצוניים כאחד.
זה לא קל מכיוון שלתשובה על השאלה תתלווה קרוב לוודאי המילה "אבל": "בעולם מושלם הייתי מוותר על הקידום, ומקדיש יותר זמן למשפחה, אבל.." או "בעולם מושלם הייתי מזמן מבקש מהבוס שלי העלאה, אבל.."
לכאורה המילה "אבל" מחברת את השואל למציאות, לסיבות ההגיוניות להימנעות מהצעד הרצוי לו, אך בפועל הקול "ההגיוני" הזה הוא קולו של החשש ולעתים גם קולה של הסביבה הקרובה המנסה לחנך אותנו לפעול לפי ערכיה. נתיב ההתלבטות המדומה נראה בלתי מזיק, אך בהמשך הדרך מחכה לנו עתיד לא פשוט. הנתיב הבטוח לכאורה, הוא למעשה נתיב מסוכן, שמרחיק אותנו מעצמנו ומהאמת הפנימית שלנו. אם לא נפעל מהמקום הנכון של האמת הפנימית, ונבחר ב"דרך האבל", תלווה אותנו בכל עת תחושת פספוס, חוסר מימוש ולבטים.
לדוגמא: רוני מגיע אלינו עם דילמה קשה. הציעו לו קידום רציני בעבודה והוא אינו בטוח שנכון לו לקחת את התפקיד.
"כיצד היית פועל בעולם מושלם?", נשאל אותו.
רוני, כמו רבים אחרים, יחלק את התשובה לשניים: "מצד אחד", הוא יאמר, "בעולם מושלם לא הייתי משקיע את רוב זמני בעבודה, אלא מקדיש אותו למשפחה. יש לי שני ילדים קטנים ואישה שזקוקים לי בבית. העובדה שאני נעדר מהבית לשעות ארוכות, כולל סופי שבוע, פוגעת במשפחה. מצד שני, הקידום כולל משכורת עתק שבזכותה אוכל לענות על צרכי המשפחה שלי".
השואל אומר שהוא מתלבט, אך זוהי התלבטות מדומה. רוני יודע מה הצעד הנכון עבורו, הוא אמר לנו בדיוק מה הוא רוצה לעשות, בחירה בצעד הנכון עבורו אולי עומדת בניגוד להיגיון הכלכלי שלו, וסותרת את ציפיות הסביבה, אבל מה שמרגיש נכון בלבו, יתברר כנכון לחייו ולחיי משפחתו.
רבים יבצעו בחירה התואמת את ציפיות הסביבה, ואולי ינסו לתמרן בינה לבין נטיית לבם.
רוני שלנו לדוגמא, עשוי לנסות להעמיס על עצמו מחויבויות משפחתיות לצד קבלת הקידום, הוא ינסה לקצץ בשעות שינה, "להביא את העבודה הביתה" {ואת הבית לעבודה}, אך בסופו של יום, לא יוכל לחלק עצמו לשניים ויקרוס, הוא חייב לבחור, ובחירה משמעותה גם ויתור על האופציה "הבטוחה".

התלבטות או התלבטות מדומה?

גישות רבות מכנות את הקלף הזה "התלבטות", אך המינוח הזה לטעמי, שגוי. ההתלבטות המדומה נחשפת ברגע שאנו משוחחים עם השואל על הנושאים היקרים ללבו, ומבחינים באור הנדלק בעיניו כשהוא חושף את החלומות שלו, ואת המטרות שבאמת חשובות לו. אל לנו לשים את הדגש על נושא "ההתלבטות" כשאנו משוחחים עם השואל, אלא על פירוק ההתלבטות מנשקה, וחשיפתה כעיכוב או כעקבה שמונעים מהשואל לראות את האמת ולפעול על פיה. אולי נדמה שקלף זה בלתי מזיק, אך בפועל זהו קלף אזהרה: אם נבחר בדרך שחוטאת למטרה שלנו ולתחושת הבטן שלנו, לא נרגיש תחושת סיפוק, לא נעשה את הדברים בלב שלם ובסופו של דבר גם נשלם על כך מחיר.
כשאנו מוצאים את עצמנו פוסעים בנתיב ההתלבטות המדומה, עלינו לזכור שהדרך הנכונה בה עלינו לפעול היא דרך הלב. אנו פשוט צריכים אומץ ונחישות כדי ללכת בה, אך כשנבחר בה נרגיש שלמות, סיפוק ואושר וחשוב מכך – לא נביט אחורה. 


אהבתם? אתם מוזמנים להגיב כאן למטה.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

רוצה קורס מתנה? שני קורסים שווים מחכים לך כאן:

קורסים במתנהקורס מבוא בקלפי טארוט, בו אלמד אותך את הסודות אותם אני מגלה בשיעור הראשון של קורס הטארוט שלי.

קורס "לעורר את החלום", בו אלמד אותך מה הסוד – כיצד ניתן לחלום יותר חלומות בכל לילה.

הקורסים ניתנים ללא תשלום כמובן, ולאחר ההרשמה אשלח אלייך למייל סדרה של שיעורים מרתקים אותם ניתן לקרוא בזמנך הפנוי.

תגובות פייסבוק

תגובה אחת על “המספר שתיים – פרק לדוגמה מתוך ספר הטארוט

  1. קלרה שקד

    כל פעם שאני קוראת מחדש זה מוסיף עוד ידע וההתיחסות לקלף מכילה את הכמות כלאמר המספר שלו ואת התמונה תודה ניפלא הדברים מתבהרים

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.