מה אומרים לאדם שחלם שהוא מת ובקריאה בקלפים ייצא לו קלף המוות ?

החלקים הנסתרים של פירושי קלפי הטארוט

הטבע שלנו

רבים חושבים שקלפי טארוט צריכים לספק לנו תשובה בסגנון של "כן" או "לא", לגלות לנו מה עומד לקרות או לספר לנו משהו שאנו לא יודעים. מהתגובות שאני מקבל פעמים רבות אני יכול להסיק שאצל רבים הקלפים נתפסים ככלי מיסטי, בעל מקור ידע חיצוני לנו, שאמור לתת לנו תשובה חותכת, וברורה וסופית. אולם זה אינו מדויק, הקלפים באו לעזור לנו לפתור חידה, להבין סיטואציה, לראות את המצב בו אנו נמצאים ולהבין אותו יותר טוב. זו מטרתם האמיתית ומה שיקרה בעתיד – תלוי רק בנו. קלפי הטארוט הם אכן כלי של ידע, אולם הם אינם כלי העוסק בעתידות, אלא הם למעשה אוסף של חוקים ו"מפות דרכים" הבאים ללמד אותנו כיצד לפעול ומה נכון לעשות. בואו ניקח לדוגמא את יוסי העומד בפני אחת הדילמות הקשות בחייו, כך הוא טוען בכל מקרה. הוא רוצה לדעת האם נכון לו לעבור לשלב הבא בזוגיות ולהתחתן. מה שהוא רוצה לשאול זה "האם אהיה מאושר עם דנה בשנים שלאחר החתונה? אך ברוב המקרים לא את העתיד אנו רוצים לבחון כשהשואל מגיע אלינו, כי אם את העבר. מה שיקרה אינו החלק החשוב כיוון שאנו הם אלו שנקבע מה יקרה. כדי שהעתיד שלנו יהיה מוצלח אנו צריכים למקד את תשומת הלב שלנו לעכשיו, כיוון שהבנת ההווה היא הדרך למציאת האושר שאנו מחפשים. כשיוסי מגיע עם הדילמה הגדולה שלו, ואני לא מנסה להמעיט מערכה, למרות גודלה היא מתגמדת לעומת אותם המליארדים שהתחבטו בשאלה זו לפניו. למרות שנראה לנו שהתשובה נמצאת אי שם בעתיד – היא לא. התשובה נמצאת בתוכו, בעבר שלו ובעבר הקולקטיבי של האנושות. המסר שיוסי יקבל בקריאה יכול להיות דומה למסר אותו הוא כבר קיבל בחלום שטורד את מנוחתו כמה ימים, ולמרות שזה נראה חלום עם מסר גדול שאולי בא להראות ליוסי מה עלול לקרות, החלום, כמו המסר של הקלפים, אינו יותר מאשר מסר המגיע מהלא מודע הקולקטיבי המבשר לו מה בעצם עשו עד עכשיו אלו שהתחתנו לפניו, ומה גרם להם להיות מאושרים.

חלום על מוות וקלף המוות

קלף המוות בחלום יוסי חלם שבמסיבת הרווקים שלו הוא נחנק מאיזשהו חטיף. הוא זוכר היטב את הסצנה בה הוא נחנק, מסמן עם הידיים שהוא במצוקה ושאף אחד לא שם לב, הוא זוכר את חוסר האונים ואיך הוא מאבד את ההכרה. ואז, הוא מתעורר בצעקה, שטוף זעה עם השאלה: האם זו לא הייתה טעות איומה להציע לה נישואין. גם הקלף שייצא לו בקריאה לא ממש שיפר את מצב רוחו כיוון שכשהוא ערבב את הקלפים, חצה אותם ובחר באחד מהם – הקלף שייצא היה קלף המוות. לא החלום ולא הקלף שיפרו את הרגשתו של יוסי, אך הם אינם אמורים לשפר את ההרגשה שלו, אלא לעזור לו למצוא פתרון לחידה שעומדת מולו. שני המסרים האלו אמרו לו את האמת. הם סיפרו איזה שיעור עליו לעבור ומה צריך לקרות כדי שיוכל להיות מאושר, וכדי שזה יקרה – יוסי צריך למות. יוסי לא באמת עומד למות, אלא הרווקות שלו היא זו שצריכה למות, כיוון שהחוקים של החיים, "מפת הדרכים" הקולקטיבית מראים שאם יוסי רוצה להתחתן ולחיות חיי זוגיות מאושרים, הוא חייב תחילה להרוג את הרווקות שלו. זה מה שמפריע לו – שהוא צריך להיפרד מהרווקות שלו שאותה הוא טיפח היטב כמעט 35 שנים, אך עכשיו המצב שונה, עליו להבין שהוא התקדם לשלב הבא בחייו. כמו שהיה צריך להיפרד מילדותו כשהתגייס לצבא, כך למקום אליו הוא הולך עכשיו, הוא לא יוכל לקחת את הרווקות איתו.

מה הטבע שלנו (קלף רביעי בקריאה הקלטית)

קריאת הקלפים מעמידה בפני הקורא אתגרים רבים. כיוון שאין באמת תשובה של "כן" או "לא", עלינו להבין היטב לא רק את הפתרון שהקלפים מציעים לנו, אלא את המקום בו אנו נמצאים, ואת הנכונות שלנו לעשות שינוי. חשוב לדעת מה עומד מולנו, אולם חשוב לא פחות להבין מי אנחנו, ולכן אחד מהשלבים החשובים ביותר לדעתי בקריאת הקלפים, הוא להבין מהי הנטייה הטבעית שלנו וכיצד אנו מתנהלים. לאיכות זו אני קורא בשם: "הטבע שלנו", והקלף המייצג אותנו בקריאה (בקריאה הקלטית למשל זהו קלף מספר ארבע), חושף בפנינו בין היתר את הטבע שלנו. הטבע שלנו אינו חייב להיות תואם לפירוש הקלף, אלא מייצג את הנטייה הטבעית שלנו ומראה לנו מהו האינסטינקט שלנו במקרה זה. במילים אחרות: לאן ה-"בא-לי" שלו לוקח אותו. כך למשל בקלף 7 גביעים, למרות שפירוש הקלף עוסק בחלום שצריך להפוך למציאות, הטבע שלנו, ההתנהלות הבסיסית שלנו יכולה להיות אחרת לגמרי וברוב המקרים הנטייה שלנו בקלף זה תהיה לפנטז, להשאר באיזור הנוחות, לא להתאמץ מספיק, ונראה שכאילו הטבע של הקלף והמשמעות שלו שונים לגמרי. אך הם אינם כל-כך שונים: הקלף שבעה גביעים עדיין מראה שאנו רוצים את נושא השאלה ושהוא בר השגה, אולם הוא מראה את הפגם שיש לנו. כשנתגבר על פגם זה – נוכל להתחיל לממש את החלום.

למרות שהקלף שבעה גביעים עוסק בחלום שצריך להגשים וביכולת שיש לנו להגשים את החלום, הטבע שהקלף מייצג הוא לפנטז, להישאר באזור הנוחות ולא להתאמץ מספיק. למעשה מה שהקלף מראה הוא שנוכל להגשים את החלום רק כאשר נתגבר על הטבע שלנו.

למרות שהקלף שבעה גביעים עוסק בחלום שצריך להגשים וביכולת שיש לנו להגשים את החלום, הטבע שהקלף מייצג הוא לפנטז, להישאר באזור הנוחות ולא להתאמץ מספיק. למעשה מה שהקלף מראה הוא שנוכל להגשים את החלום רק כאשר נתגבר על הטבע שלנו.

אפשר לראות את זה גם בטבע. אנו יודעים למשל שחוקי הטבע לרוב מראים שהחזק שורד, אולם האבולוציה מציגה לנו בסופו של דבר את השורה התחתונה, את התוצר הסופי של עשרות אלפי שנים של התפתחות, ודרך האבולוציה אפשר לראות מי בפועל שרד ומדוע. כך למשל באפריקה כיום יש רוב של פילים הנולדים ללא חט (שיני הפילים הגדולות המפורסמות מהן משתמשים ליצירת שנהב). אלו פילים עם בעיה גנטית, חלשים יותר, אולם בכל זאת האבולוציה מראה כי הם אלו ששרדו ולא הפילים החזקים עם השיניים הגדולות. מדוע? כיוון שבמשך השנים הפילים בעלי הגנים החזקים, אלו שצימחו שניים גדולות, חזקות ובריאות – ניצודו ברבבות. את מי לא צדו? דווקא את אלו שהשיניים שלהם לא צמחו. ולכן הגן החלש יותר שרד והפילים ללא שיניים, הם אלו שנשארו. ישנה תיאוריה הקשורה בהתפתחות שלנו כבני אדם, הטוענת שסביר להניח שדבר דומה התרחש גם אצלנו. אנו יודעים שהחזק שורד, וזה היה נכון גם עבור האדם הקדמון, אבל מה קרה לרוב לאותו אדם קדמון חזק? הוא הלך לצוד, נלחם ובסופו של דבר הוא היה זה שנהרג. אלו ששרדו היו דווקא אלו שהיו עצלים יותר, אלו שנשארו בבית ולא לקחו סיכונים. הם היו השורדים ולכן אנו יכולים לפגוש את הטבע שלנו שלפעמים מתעצל, מהסס ולמרות שהוא פעמים רבות לא משרת אותנו, הוא זה ששמר עלינו במשך כל-כך הרבה שנים. יהיו מקרים בהם הטבע שלנו ילך בקנה אחד עם הפירוש, אולם ברוב המקרים נגלה ששני החלקים של פירוש הקלף מנוגדים ולכן צריך לקחת את זה בחשבון כשאנו עושים קריאה לעצמנו או לאחרים.

אז מה עושים? מה הפירוש הנכון?

גילוי עתידותזו בדיוק הבעיה בהרבה פעמים בקריאות קלפים שאנו עושים – אנחנו רוצים לתת תשובה, להציג פתרון מעשי, משהו מוחלט וסופי, אולם הפתרון לא נמצא בעתיד, במה שיקרה, אלא בבחירות שלנו. אנחנו כל-כך רוצים לעזור לשואל לבחור, שאנחנו שוכחים שמי שצריך להבין את הבעיה ולעשות את הבחירה זה השואל ולא אנו. מה שצריך לעשות הוא לשקף את המצב ולספר לשואל את מה אנו רואים, לאן הקלף רוצה לקחת אותו, מהי הנטייה שלו, ולאחר מכן לעזור לו להבין שהפער בין המקום אליו הוא יכול להגיע ובין מה שיקרה תלוי רק בו. האושר שיוסי מחפש אינו באמת נמצא בעתיד שלו, אלא בהבנה של מה עליו לעשות עכשיו. למרות רצונו לדעת מה יהיה בעתיד, הדבר הנכון הוא לתת ליוסי את הכלים אתם הוא יוכל להבין מה נכון לו לעשות עכשיו. קלף המוות מראה ליוסי ששינוי זהו דבר הנכון עבורו עכשיו. שעליו לשחרר את היוסי שהיה, 'להרוג' את צורת החיים הקודמת, כדי שדבר חדש ונפלא יוכל להיוולד. ללא שחרור מהעבר, יוסי לא יוכל להיות באמת מאושר. מה יהיה בעתיד? האם הם יחיו באושר ועושר? זה תלוי ביוסי ובהחלטות שהוא יעשה בעתיד, אולם כרגע הדרך אל האושר תמונה בהחלטה שהוא צריך לעשות עכשיו, וביכולת שלו להבין שהוא מתחיל דבר חדש ונפלא ואת מה השהיה קודם הוא לא יוכל להחזיק יותר. קלף המוות מלמד אותנו גם מהו הטבע של יוסי, והקלף מראה שהוא מפחד פחד מוות לעשות שינוי. עבורו השינוי גובל בתחושה של אובדן. הוא רואה אל מול עיניו רק את הפחד ואת תחושת האבדן ולא מצליח לראות שיכול להיות משהו נפלא אחרי השינוי. אין ספק שהטבע של יוסי בוגד בו, אולם עליו להבין שהפחד הזה לא משרת אותו ומונע ממנו לעשות צעד חשוב בחייו, צעד חשוב לקראת האושר שהוא מחפש. אין כאן תשובה של עתיד, של 'מה יהיה?' אלא פתרון של חידה וכאשר לשואל יהיו כלים להבין את המקום בו הוא נמצא – הוא יוכל להתקדם בעצמו למקום הנכון.  

5 (100%) 11 votes

רוצה קורס מתנה? שני קורסים שווים מחכים לך כאן:

קורסים במתנהקורס מבוא בקלפי טארוט, בו אלמד אותך את הסודות אותם אני מגלה בשיעור הראשון של קורס הטארוט שלי.

קורס "לעורר את החלום", בו אלמד אותך מה הסוד – כיצד ניתן לחלום יותר חלומות בכל לילה.

הקורסים ניתנים ללא תשלום כמובן, ולאחר ההרשמה אשלח אלייך למייל סדרה של שיעורים מרתקים אותם ניתן לקרוא בזמנך הפנוי.

תגובות פייסבוק

2 תגובות על “מה אומרים לאדם שחלם שהוא מת ובקריאה בקלפים ייצא לו קלף המוות ?

 1. חדשה

  מאמר מענין
  יש לי אבל שאלה-איך החלטת שיוסי צריך להתגבר על הפחד שלו מלאבד את הרווקות שלו וכו'..
  אולי בעצם הוא פחד פחד מוות להתחתן כי נישואים זה משהו שלפי דעתו בתת מודע שלו,לא מתאים לו ולואופי שלו למשל?והתת מודע פשוט זועק לו את זה בצורת הספקות והחלום…?אולי הואכן אוהב את דנה אבל לא מעונין להתחתן אבל עושה זאת מסיבות מלחצים חברתיים או משפחתיים למשל?
  (סתם דוגמא כמובן)

  הגב
  1. שגיא מנדלבוים Post author

   היי חדשה,
   שאלת שאלה טובה והתשובה טיפה מורכבת, אבל אנסה להסביר.
   כל קלף מייצג נתיב בו אנו הולכים, מסלול שתחילתו, סופו וגם השיעור בו קבועים. קלף המוות מייצג את נתיב שבו השיעור הוא לא לפחד משינויים. הקלף מייצג חוקיות האומרת שהשינוי יגיע כתוצאה מהיכולת שלנו להשיל את הישן ולהרוג את העבר כדי שנוכל להתקדם לעתיד טוב יותר.
   אם הנישואים לא היו מתאימים לאופי שלו כפי שכתבת, אז אולי היינו פוגשים בקלף כגון נסיך המטות המייצג שיעור של התמודדות עם רצון לחופש מופרז.
   ואם הבעיות היו סביב הלחץ החברתי, אז היינו כנראה פוגשים בקלף השוטה בו צריך ללמוד שלחופש אין מחיר.
   כל קלף קובע את השיעור הספציפי שאותו אנו צריכים ללמוד, וקלף המוות מציג את השיעור שמתאים לצורך להרוג את הרווקות כדי שחיי הנשואים יוכלו להתקיים.

   מקווה שעזרתי…

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.