ללכת אחר המיסתורין - הכוהנת הגדולה

להאיר את החלקים האפלים

ללכת אחר המיסתורין - הכוהנת הגדולה

חלק שני – דמותה של הכוהנת הגדולה בקלפי הטארוט

"מתחתיות התהום עולה קול הגאולה. הרגע השחור הוא הרגע בו יבוא מסר השינוי האמיתי. האור מגיע ברגע האפל מכול. ".
(ג'וזף קמפבל- "כוחו של מיתוס").

משפט פרסיפונה

לאחר שהכרנו את סיפורה של פרסיפונה, אנו יכולים להתחיל להבין את דמותה המורכבת. הצעד הראשון שאנו צריכים לעשות הוא לשאול את עצמנו: מה באמת קרה שם? האם פרסיפונה היא באמת קורבן? האם היא באמת הייתה כל כך תמימה ונפלה במלכודת של האדס? או אולי כל זה היה מתוכנן ומי שהערימה על האדס הייתה היא ולא ההיפך.
את העובדות נעמיד למשפט בו אנו נהיה הקטגורים ונטען בפני השופט כי פרסיפונה איננה דמות מסכנה. פרספונה תטען בוודאי להגנתה כי היא בת אהובה שנחטפה כנגד רצונה ולא רק שהופרדה מאמה, אלא הופרדה גם ממלכת החיים ובעל-כורחה חוברה עם ממלכת המתים. היא תספר כמה טוב היה לה למעלה לפני שנחטפה ונכלאה בשאול. אך אם נבחן את העובדות נגלה אמת קצת אחרת:

לא פעם אנו מתחברים אל המסתורין, אותו כוח מיסטי פנימי, ונותנים לו להנחות אותנו בנקודות החלטה חשובות בחיינו. לכאורה המסתורין מנחה אותנו לעשות דבר שאינו ברור, שאינו הגיוני ואף מפחיד, 
אולם משהו בתוכנו יודע כי זהו השיעור שעלינו לעבור. ברור לנו שאנו חייבים לעשות את הצעד הלא שגרתי, למרות החששות, כי זה הוא הדבר הנכון עבורנו. 

עובדה מספר אחת

על פני האדמה לא היה לפרספונה תפקיד או חשיבות מיוחדת. היא הייתה בת צעירה בתפקיד שולי של עוזרת אלה. לעומת זאת אחרי חטיפתה היא הפכה להיות אלת השאול – אחת הדמויות החזקות במיתולוגיה. וכשפרספונה עולה מהשאול היא מתקבלת בברכה כאלת האביב הנותנת אור, שמחה ופריחה לכל.

עובדה מספר שתיים

פרספונה הכירה היטב צמחים. כיצד ייתכן שלא זיהתה את צמח הנרקיס (ובגרסה אחרת את צמח הדטורה) והתקרבה אליו?

עובדה מספר שלוש

פרסיפונה ידעה שאסור לה לאכול ממאכלי השאול. כאלה יכלה לשרוד תקופה ממושכת ללא אוכל או מים, ובכל זאת אכלה את שבעת גרגירי הרימון. 

התשובה – ללכת אחר המסתורין

פסיקת כבוד בית המשפט
התשובה הפשוטה היא שמשהו פנימי ובלתי מובן בפרספונה חשק במה שהביאה על עצמה. פרספונה נמשכה אל השאול, וכיוון שהונחתה על ידי אותו כוח פנימי ובלתי מוסבר היא נתנה לדברים לקרות כפי שהם קרו. אותו כוח אשר משך והנחה את פרספונה הוא נושא הקלף הטארוט הכוהנת הגדולה – זהו כוחו של המסתורין.

אנו מכירים כוח זה ופוגשים בו פעמים רבות: לעיתים אנו מתחברים אל המסתורין, אותו כוח מיסטי פנימי, ונותנים לו להנחות אותנו בנקודות חשובות בחיינו. לכאורה המסתורין מנחה אותנו לעשות דבר שאינו ברור, שאינו הגיוני ואף מפחיד, אולם משהו בתוכנו יודע כי זהו השיעור שעלינו לעבור. ברור לנו שאנו חייבים לעשות את הצעד הלא שגרתי, למרות החששות, כי זה הוא הדבר הנכון עבורנו. לאותו כוח מנחה התחברה פרספונה ולכן נהגה כפי שנהגה. המסתורין אינו בדיוק אינטואיציה או תחושת בטן, ואנו לא נכנעים לו מתוך חולשה, אלא מתוך הבנה כי הוא הנכון עבורנו.

תחושתם הטבעית של אותם שואלים שקלף זה מייצג בקריאה, היא שהם הולכים על קצה של תהום, אולם בפועל המצב הוא הפוך – יש עולם חדש שמחכה להם אם רק יעזו ויאירו את החלקים האפלים הכול יהיה ברור! 

הכוהנת הגדולה היא דמות חצויה, החיה בשני עולמות בו זמנית: בעולמה הנסתר, האפל והלא מוכר, ובעולמה המואר והמוכר. היא מייצגת את שתי הבחירות שאנו מתמודדים אתם פעמים רבות.

כשהכוהנת הגדולה מייצגת את החלק הלא מאוזן הקיים בנו, אנו נהיה אומללים כיוון שנצמד רק למוכר והבטוח. כמו אדם העומד על קצה צוק אנו נפסע לאט ובאימה צעד אחר צעד בחיינו כשציפורנינו אוחזות בפחד במציאות המוכרת על-מנת להבטיח את אחיזתנו. אולם חשוב להבין כי למעשה מתחתינו אין תהום ואנו כלל לא עומדים על קצהו של צוק. אם אנו רק נבטח בעצמנו ובכוח המסתורי שקורא לנו להבין את שאר החלקים הלא מוארים שבנו, אם רק נעשה את הצעד הנועז, חיינו ישתנו מבלי היכר. אנו כבר לא נחשוש, ונהיה מחוברים לכוחנו הפנימי, לאינטואיציות שלנו, נדע מה נכון ואיך להוציא לפועל את רצונותינו.

המחפש לומד כאן את אחד השיעורים החשובים בטארוט. הוא לומד על הצורך להכיר את החלקים האפלים, הלא מוארים בחיינו. ללא הכרת חלקים אלו, חיינו ידמו לאדם הנכנס בחושך לחדר. אותו אדם ילך לאט ובחוסר בטחון כיוון שהוא מפחד למעוד או לגרום נזק. כל שעליו לעשות הוא להדליק את האור ואז יוכל לראות ולצעוד בבטחה.

ללכת אחרי המיסתורין

להאיר את החלקים האפלים
בחפיסת הטארוט של אליסטר קראולי נקרא קלף זה אייזיס – אלת הירח, שתפקידה להאיר את החלקים האפלים שלנו. חשוב לציין כי אלו אינם בהכרח החלקים השליליים והרעים שבנו, אלא אותם חלקים אותם אנו לא רוצים לראות. אנו חוששים מפניהם ולא רוצים לגעת. בהם מכיוון שאנו פוחדים מהלא מוכר וחוששים להתמודד או להתעמת איתם. אולם עד שלא נתמודד איתם לא נהיה שלמים.

תחושתם הטבעית של "אנשי הכוהנת הגדולה", אותם שואלים שקלף זה מייצג בקריאה, היא שהם הולכים על קצה של תהום, אולם בפועל המצב הוא הפוך – יש עולם חדש שמחכה להם, ואם רק יאירו את החלקים האפלים הכול יהיה ברור! התפקיד האמיתי של הקלף הוא להסיט את הוילון שמסתיר חלקים מהותיים בעצמנו, כדי לגלות את העולם השלם שלנו. מכיוון שלאחר שהדברים עולים על פני השטח ואינם חבויים יותר במקומות אפלים, עולמנו הופך פשוט ואמיתי. מכאן ניתן לגדול ולהתפתח בקלות רבה יותר.

בקלף זה המחפש פוסע צעד גדול מאד לקראת השוטה – הקלף פותח בפניו את הידיעה כי עליו להכיר את כל חלקיו, לחקור ולהבין גם את המקומות שהוא איננו מכיר או מפחד מהם. כשהכול יהיה ברור והמסתורין בחיינו יהיה תחת שליטה, הדרך תהפוך קלה יותר.

הכוהנת הגדולה מחזיקה את המפתח לסוד היקום אשר יינתן לנו רק כאשר נהיה מוכנים. אנו נהיה מוכנים לקבלו רק לאחר שנכיר את החלקים האפלים שבנו, שנדע מי אנחנו, שלא נפחד לחוות את כל הצדדים הקיימים בנו -גם אלו שהם פחות הגיוניים, אינטואיטיביים, לא צפויים ומסתוריים. אך כשנקבל לבסוף את המפתח נבין כי בפועל אין אנו זקוקים לו כלל כיוון שכבר רכשנו את כל הכלים שיאפשרו לנו לפתוח את הצוהר לסודות היקום ולעולם הרוח, וכי המפתח היה בידינו כל הזמן.

הכוהנת הגדולה הוא הקלף המאפיין של הקלפים עצמם, המייצג את המסר של הקלפים ואת המטרה לשמה באו הקלפים אלינו – לעזור לנו להכיר את כל החלקים שבנו, ולעזור לנו להאיר את החלקים האפלים שבנו, וכל זאת כדי לעזור לנו להתפתח בעולם הרוח.

אם הכוהנת הגדולה הוא הקלף המאפיין שלנו, הוא מייצג את הזמן הטוב ביותר עבורנו כתלמידים ללמוד ולהכיר את כל הצדדים הקיימים בנו. זה הזמן להבין כי חוסר הוודאות והמסתורין האופפים את חיינו ייעלמו ככל שנפתח לעולמנו הפנימי. לבסוף כשהכול יהיה גלוי נוכל להפוך לשלמים, יציבים וחזקים יותר.
הכוהנת הגדולה יוצרת ביאור ובריאה מחודשת של כל מה שהיה נסתר ולא ברור. ללא הקלף יש חוסר שלמות, מתערבבים מושגים כמו טוב ורע, ונוצרים תהומות בחיינו. עצם כניסת האנרגיה של הכוהנת הגדולה יוצרת מימד חדש בחיינו.

הפירוש בקריאה

חוקי היקום קובעים כי בחיים לא ניתן ללכת על בטוח וחשובה לא ההצלחה אלא השיעור שנעבור. אסור לנו לפחד מן הלא ידוע, עלינו לקפוץ למים וללכת אחרי מה שהחיים נותנים.

קלף הכוהנת הגדולה, כמו קלף השוטה, אינו יכול לתת תשובה, ועל אחת כמה וכמה תשובה סופית. זהו קלף של המסר הקורא לנו להיכנס לעומק וללמוד ולהכיר את כל החלקים האפלים שלנו אליהם אנו לא רוצים להגיע מתוך חשש, פחד, הרגל ותחושת נוחות. ההתמודדות לא תהיה קלה וכנראה תביא איתה קשיים אבל בסיום התהליך נלמד את השיעור שלנו.

כשהקלף מופיע בקריאה, הוא מדבר על חוסר ודאות ומסתורין. ישנם דברים רבים לא ברורים בחיינו ותחושתנו היא שאנו הולכים על קצה של תהום, שדבר לא בטוח. אבל חשוב להבין שבחיים לא תמיד צריכים "ללכת על בטוח", אלא יש גם מסתורין וחוסר ודאות. ובמקרה שבו מופיע הקלף עלינו להסתכן ולתת לחיים להוביל אותנו אל הלא ידוע כדי ללמוד את השיעור שיעזור לנו לצמוח ולגדול, שיעור שבסופו הכול יתבהר.

דוגמא:
הופעת קלף הכוהנת הגדולה בקריאה היא כמו דפיקה על דלת, כשהדמות המסתורית הנמצאת מעברה השני של הדלת היא הגורל הקורא לנו ללכת אחר המסתורין.
אמנם הקלף לא נותן תשובה לשאלה כגון: "האם העסק שאני מתכנן להקים יחד עם קרוב משפחה יצליח?", אולם הקלף בהחלט ממליץ לשואל ללכת אחר ההזדמנות זו שנפתחה בפניו. יכול להיות שהעסק יצליח, ויכול להיות שיכשל, אולם הפעם השיעור הוא החלק החשוב. השיעור שעליו לעבור, ושבזכותו הוא יהיה שלם יותר.

4.9 (97.83%) 46 votes

רוצה קורס מתנה? שני קורסים שווים מחכים לך כאן:

קורסים במתנהקורס מבוא בקלפי טארוט, בו אלמד אותך את הסודות אותם אני מגלה בשיעור הראשון של קורס הטארוט שלי.

קורס "לעורר את החלום", בו אלמד אותך מה הסוד – כיצד ניתן לחלום יותר חלומות בכל לילה.

הקורסים ניתנים ללא תשלום כמובן, ולאחר ההרשמה אשלח אלייך למייל סדרה של שיעורים מרתקים אותם ניתן לקרוא בזמנך הפנוי.

תגובות פייסבוק

2 תגובות על “להאיר את החלקים האפלים

  1. יהודית

    מאמר מאיר. הרבה פעמים כשראיתי את הקלף הזה הוא היה מרגיז אותי. היום אני אסתכל עליו אחרת, בזכותך. תודה יהודית

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.