קלף הנזיר: החיפוש אחר האמת

מה חדש באתר


קלף הנזיר בקלף טארוט. סבלנות היא המפתח להבנת האמת

קלף הנזיר: החיפוש אחר האמת

"סבלנות אין קץ מובילה לתוצאות מיידיות".
פתגם סיני.

קלף הנזיר בקלפי טארוט וכמייצג את אחד מחוקי הרוח

קלף הנזיר מייצג את אחד השיעורים החשובים אותם עובר החניך הצועד בדרך השוטה, ובקלף זה הוא לומד להכיר את כוחה של הסבלנות. הסבלנות הנה כוח פנימי המשלים שני כוחות הקודמים לו ויחד הם יוצרים את האחדות המאפשרת לנו להשיג את אשר אנו חפצים.

כדי להבין את הרעיון העומד מאחורי כוח הסבלנות עלינו להבין תחילה כי כדי להצליח בכל בפעולה, אנו זקוקים לשלושה מרכיבים:

 • תחילה אנו זקוקים לרצון. כלומר להתכוונן, לרצות ולדעת להגדיר את המטרה.
 • לאחר מכן אנו צריכים לראות את הכל בעיני רוחנו. כלומר להיות מסוגלים לראות את התהליך מתרחש.
 • לבסוף אנו זקוקים לסבלנות. הסבלנות היא אמנם פסיבית, אולם היא החשובה מכל השלבים כיוון שהיא זו המאפשרת לתהליך להתרחש. היא זו הסוגרת את המעגל. לאחר שעשינו את הכל נותר לנו רק לדעת לחכות ואם נעשה את זה נכון – זה יקרה.

כך למשל אם אדם רוצה לפתוח חנות. תחילה הוא צריך לרצות. בלי זה דבר לא יקרה. לאחר מכן הוא צריך לראות את הכל בעיני רוחו, הלכה למעשה. בשלב הזה הוא מתכנן את פתיחת החנות, כותב תוכנית עסקית, מתייעץ עם מומחים שונים. כאן גם מגיע השלב המעשי בו החנות נפתחת, יש סחורות, נעשה פרסום וכדומה.
לכאורה הכל מוכן, אולם חסר מרכיב אחד – הסבלנות. עכשיו בעל החנות הגאה זקוק לדבר החשוב ביותר: לדעת לחכות בסבלנות. עכשיו הוא צריך לחכות שיגיעו הקונים. עכשיו הוא צריך לחכות תוך ידיעה שהנה זה מגיע, עכשיו הוא צריך להיות בטוח שכל מה שהוא עשה יעבוד, להיות בטוח בדרכו ובמטרה בה הוא בחר ולדעת כי ההצלחה לה הוא מחכה תגיע.

קלף הנזיר מיוצג את הסיפור המיתולוגי של האל כרונוס. כרונוס הוא אל הזמן, אביו האכזר של זאוס אשר נוצח על-ידי בנו, נושל משלטונו, נשלח לגלות באי בודד ועיניו נלקחו ממנו. סיפורו של כרונוס אינו נגמר, כי אם רק מתחיל והוא מחכה. כרונוס מחכה ליום בו הוא יחזור לשלוט בעולם. הוא מחכה בסבלנות והוא יודע כי שלטונו יוחזר. בסופו של דבר יש לו את כל הזמן שבעולם, כי הוא הרי אל הזמן.

לאדם המחובר אל גרעין האמת שלו אין שאלות. הוא יודע הכל על חייו, עולמו הפנימי מובן והוא אינו צריך תיווך חיצוני בכדי להבין את עצמו. כאשר אנו מחוברים לגרעין האמת שלנו, אנו נהנים מהביטחון שבידיעה המוחלטת ש"זה זה".אנו מבינים את הפוטנציאל של העתיד לקרות, אנו יודעים איך לתקן את הטעויות שלנו, מה מיותר בחיינו ומה צריך להוסיף כדי שהכול יהיה מושלם.

חוק הזמן והסבלנות אומר כי אנו נשיג את מה שאנו חפצים בו רק כאשר נתייאש מלהשיג אותו. זהו אחד הפרדוקסים הגדולים של חיינו, חידה שעלינו ללמוד לפתור אותה, שכן אנו רוצים להשיג דברים בחיינו. את הפרדוקס הזה פותר הכוח הפנימי שנקרא סבלנות. הוא זה שמאפשר לנו מצד אחד לרצות ולעשות ומצד שני להרפות וככל שנוכל לאמן את עצמנו יותר להשתמש בכוח זה, כך נוכל להצליח יותר בחיינו.

החיפוש אחר האמת

בקלף אנו רואים נזיר העומד על קצה של הר. הוא מבודד, רחוק מכל אדם ועיניו עצומות. גרסאות מסויימות טוענות שהנזיר אפילו עיוור. הנזיר בחר להיות מנותק, מבודד ועיוור וזאת כדי שיוכל להתבונן פנימה אל גרעין האמת שלו. ומהו אותו גרעין אמת? זהו אותו גרעין המצוי בכל אחד ואחת מאתנו. גרעין זה הוא מקור התובנות שלנו אליהן אנו שואפים להתחבר.

לאדם המחובר אל גרעין האמת שלו אין שאלות. הוא יודע הכל על חייו, עולמו הפנימי מובן והוא אינו צריך תיווך חיצוני בכדי להבין את עצמו. כאשר אנו מחוברים לגרעין האמת שלנו, אנו נהנים מהביטחון שבידיעה המוחלטת ש"זה זה". אנו מבינים את הפוטנציאל של העתיד לקרות, אנו יודעים איך לתקן את הטעויות שלנו, מה מיותר בחיינו ומה צריך להוסיף כדי שהכול יהיה מושלם. בעצם, כולנו היינו במקום הזה וכולנו אף שואפים לחזור אליו, באמצעות המסע הזה פנימה. עלינו להבין כי כאשר אנו מתרחקים מגרעין האמת, אז עולות בנו ספקות, נרגיש שמשהוא חסר, אבודים ונתחיל לשאול את עצמנו שאלות..

כאשר אנו שואלים שאלה, ולא רק את קלפי הטארוט, אנו שואלים שלא על מנת לקבל תשובה, אלא, פועלים מתוך ניסיון להתחבר לגרעין האמת שלנו. אבל, באופן פרדוקסאלי, בעצם שאילת השאלה אנו מתרחקים מאותו גרעין, וככל שאנו מתרחקים ממנו כך נשאלות יותר שאלות. את השאלות, במקום להפנות לעצמנו אנו מפנים כלפי חוץ ומחמירים באמצעותן את מצבנו ,כיוון שעל ידי פעולה זו אנו מתרחקים מגרעין האמת ומאבדים את הביטחון.

בפועל כאשר מגיע אלינו שואל עם בעיה, זו טעות לחשוב כי הוא רוצה לדעת אם הוא יפגוש בת זוג בשנה הקרובה, אם הוא יקבל קידום בעבודה, אם הבעיה עם ביטוח לאומי תסתדר וכדומה. הוא אינו שואל את השאלה כדי לקבל תשובה, אלא בפועל השאלה שלו היא זעקה לעזרה והוא מבקש שנעזור לו לחזור לאיזון. הוא מבקש למצוא שוב את גרעין האמת. זו מטרתה האמיתית של קריאת הקלפים, זו המשימה המקודשת שלנו, להחזיר את השואל למקום השלם הזה, אל גרעין האמת.

החיפוש אחר האמת

מדוע "אסור" לעשות קריאה בקלפי טארוט יותר מאשר פעם אחת

כאשר אנו שואלים שאלה, ולא רק את קלפי הטארוט, אנו שואלים שלא על מנת לקבל תשובה, אלא, פועלי
ם מתוך ניסיון להתחבר לגרעין האמת שלנו
. אבל, באופן פרדוקסאלי, בעצם שאילת השאלה אנו מתרחקים מאותו גרעין, וככל שאנו מתרחקים ממנו כך נשאלות יותר שאלות. את השאלות, במקום להפנות לעצמנו אנו מפנים כלפי חוץ ומחמירים באמצעותן את מצבנו ,כיוון שעל ידי פעולה זו אנו מתרחקים מגרעין האמת ומאבדים את הביטחון. 

קריאה בקלפי טארוט הנה יחידנית וחד פעמית, בדיוק כפי שאהבה ראשונה היא אירוע יחיד ומיוחד שאין דרך לחזור עליו שוב. רק לקריאה הראשונה יש את הכוח והיכולת להחזיר את השואל אל גרעין האמת. חשיבותה גבוהה ביותר ולכן, רצוי שנבין כי כל קריאה שנייה מרחיקה אותנו מגרעין האמת אליו עלינו להגיע תוך כדי התבוננות פנימה, ובנוסף, מחלישה את יכולת ההבנה של הקריאה. זוהי הסיבה שבגללה אסור לשאול את הקלפים את אותה שאלה יותר מפעם אחת. קריאה בקלפים הנה תהליך מקודש שצריכה לחבר את השואל ואת הקורא אל גרעין האמת.

אמנם, לעיתים במהלך הקריאה וגם אחריה אנו נתקלים בספקות ולא תמיד הכל ברור, אולם עלינו לזכור כי כל הידע והאינפורמציה שאנו צריכים נמצאים בקריאה הראשונה. לכן, אם יש לנו ספק אנו צריכים לחזור לקריאה הראשונה ולנסות שוב ושוב להבין אותה. רק היא, הקריאה הראשונה, מכילה את כל התשובות.

עכשיו תשאלו בוודאי: "אז בכל זאת אם אנחנו עושים קריאת בקלפי טארוט פעם שניה, מה יקרה?" אז התשובה שלי היא שלא עושים קריאה חוזרת. אבל בכל זאת, בשביל הדוגמא אם למשל אחד הקוראים שלכם מאבד את השפיות, מצמיד אקדח לרקה שלכם ודורש שתעשו קריאה חוזרת, מה לא תעשו? אני הייתי עושה! אז, אם זה קורה (ואני פשוט לא יכול למצוא סיבה טובה יותר שבגללה נעשה קריאה חוזרת) יכולות להיות שתי אפשרויות.
במקרה הטוב הקלפים שיצאו יהיו דומים במשמעותם לתשובה המקורית. אולם, במקרה הרע הקלפים לא יענו על השאלה המקורית, אלא יבחרו נושא חשוב השייך לקריאה הראשונה וירחיבו עליו, ורק קורא מיומן ביותר יבחין בכך.

המצב היחיד בו נוכל לבצע קריאה שנייה יתקיים רק אם נושא הקריאה ישתנה, הזמן ישתנה או שישתנו תנאי השאלה. כך למשל אם אדם שאל "האם אמצא בת זוג בשנה הקרובה", יוכל אותו אדם לשאול על זוגיות רק כאשר תחלוף לה שנה.

חשוב שנבין כי קריאה בקלפי טארוט בפעם שנייה מחלישה אותנו ואף יוצרת תופעה של כדור שלג- כל קריאה מרחיקה אותנו צעד נוסף מגרעין האמת ולכן אנו "זקוקים" לקריאה נוספת וכך הלאה. ולמה הדבר דומה? לאדם חולה סכרת המזריק לעצמו מדי יום אינסולין. בשלב מסוים יפסיק הגוף להתאמץ ויוותר על ייצור האינסולין, כיוון שידע שיש מישהו אחר שעושה את אותו הדבר במקומו . הגוף הצליח להתמכר לאינסולין בדיוק כמו שהאדם דרך שאלותיו הרבות הצליח "להתמכר" לקלפים כנותני פתרון. חשבו על כל המתקשרים למיניהם היוצרים אשליה דומה, שואלים שאלות לאורך זמן (מצב זהה לשאילה חוזרת) , נשחקים ומאבדים את הכוח לחזור אל גרעין האמת הטבוע בהם.

בקלף הנזיר בחפיסת הקלפים של ליז גרין דמות הנזיר היא האל כרונוס (אל הזמן המייצג גם סבלנות)

אם בכל זאת אנחנו רוצים הבהרה?
אז מה עושים אם בכל זאת אנו רוצים לקבל הבהרה או תשובה? פשוט מאוד. אנו צריכים לחזור לקריאה הראשונה ולנתח אותה שוב – רק לקריאה זו יש את הכוח לענות נכון לשאלה שנשאלה מכיוון שמחזירה אותנו אל גרעין האמת שם אנו מוצאים את התשובה.
אני למשל נוהג לעשות לעצמי קריאת קלפים פעם אחת בשנה בלבד. אני עושה את הקריאה הקלטית ובה אני מבקש להבין את השנה הקרובה. את הקריאה הזו אני שומר כל השנה ובכל התלבטות, קושי או צורך אחר אני פותח אותה שוב, מתבונן בה ומוצא את התשובות. הכל נמצא שם, ואף קריאה אחרת לא תוכל לחבר אותי טוב יותר מאשר הקריאה הראשונה.

קלף הנזיר בקריאה – סבלנות

קלף הנזיר מייצג סבלנות ומראה כי סבלנות וזמן יפתרו את הבעיה בה נמצא השואל. השואל צריך רק לחכות והכול יסתדר. אומרים שהזמן מרפא הכול, ובמקרה זה, זה נכון כפליים.

הקלף מראה כי התשובה שאותה מחפש השואל מצויה עמוק בתוכו. הוא אינו זקוק לעזרה חיצונית, אלא זקוק להיות לבד, להתבודד, לנטרל את ההשפעות המזיקות של הסביבה וזה יגיע.
לכן כשיוצא הקלף בקריאה, לא יזיק לשואל להיות קצת לבד, לעשות מדיטציה, לקחת פסק זמן לנקות את הראש. לא תזיק לו חופשה ושקט. כשהוא יהיה בלי הפרעות והסחות דעת, הפתרון יגיע.

בזוגיות זהו קלף בעייתי כיוון שהוא מראה שהשואל מרגיש בודד. מעבר לתסכול שקלף זה משקף, הבעיה החמורה כאן היא שהשואל התרגל לבדידות, היא חלק ממנו והקלף מראה שהגיע הזמן לשנות את המצב כיוון שזו לא הדרך הנכונה לקיים זוגיות.
אם השואל רווק ואינו נמצא בזוגיות, הקלף מראה שהשואל כל-כך התרגל לחיי הרווקות שעכשיו כל סימן לזוגיות מאיים על הרגל זה, ורק אם הוא ילמד לשבור את מעגל הבדידות הוא יוכל לחזור לפתח קשרים זוגיים.

תגובות (17)

 • יהודית Reply

  אהבתי מאד את ההסבר. אבל לפעמים גם פותח בקלפים מתקשה לרדת לעומק הקלפים שיצאו – האם אי אפשר להוציא עוד קלף על קלף מתוך הקריאה הקלטית? לפני שאנו מבקשים מהלקוח שלנו להיכנס לגרעין האמת שלו אנו צריכים להיות שם בעצמנו , עד כמה שאפשר. יהודית

  16/11/2011 at 12:56
 • מיטל Reply

  הי שגיא,
  אני מאוד אוהבת את הכתבות שלך הן עמוקות,רציניות ומאוד מעניינות.
  אמרת דברים נכונים על מציאת החיבור הפנימי הזה,אך איך עושים זאת,זו השאלה המרכזית?

  16/11/2011 at 13:21
 • michal Reply

  מאוד יפה, מיכל

  17/11/2011 at 22:48
  • יוסף ציונה Reply

   הרב מלול 621/1 אור-עקיבא

   27/08/2013 at 15:24
 • מיכל אור Reply

  אשמח לקבל את הקורסים מתנה,הכתיבה שלך מדהימה סוגרת מעגלים בהבנות תודה.

  07/04/2012 at 08:35
 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) Reply

  וווואאאאוווווו!!!!

  08/07/2013 at 18:30
 • אנונימי Reply

  תודה רבה, מרתק! 🙂

  05/08/2013 at 01:30
 • שלומית Reply

  הי שגיא, אני מאוד נהנית לקרוא את המאמרים שלך. איכשהו, היקום מסדר כל שכל מאמר מגיע בדיוק בזמן הנכון ומחבר אותי לעצמי.
  תודה ושבת שלום

  23/08/2013 at 12:46
 • לואי Reply

  מעניין..אני מאוד אוהבת איך אתה מחבר לסיפורים מהמיתולוגיה יוונית. אחד המאמרים הטובים שלך, נהניתי לקרוא..

  23/08/2013 at 17:05
 • עידן Reply

  תודה.

  24/08/2013 at 11:38
 • ניבה Reply

  מאמר מחכים מאוד. מאוד נהנית לקרוא את מאמריך. תודה

  24/08/2013 at 17:41
 • סימה Reply

  שגיא יקר, כל כך צודק אתה ואתם כל קודמיך, בהללם את מידת הסבלנות. הטעות של הרבה אנשים, שאנחנו טועים וחושבים, שהסבלנות היא פסיבית. והנ אתה מציין אותה בסוף סדר ה פ ע ו ל ו ת (שהרי מחוייבים אנו להשתדלות ולעשייה) כשבסופם ממתינה הפעולה החשובה ביותר, שנעשית בסבלנות ודיוק מושלם. הכרתי פעם משהיא שאמרה, שלעשות כלום זה לעשות הרבה. תודה לך חידדת לי את הסדר הנכון: לעשות ואז לעשות בצורת המתנה בסבלנות.

  24/08/2013 at 20:12
 • אביטל Reply

  היי שגיא, השאלה כל שאלה הינה מהמהות הפנימית של השואל ומבטאת מצב של תובנה ריגשי שפורץ ומבקש התייחסות. השאלות מובילות להבהרה פנימית בונות את האדם ומובילות אותו לצמיחה,אני נוהגת לומר בטיפול כי השאלות חשובות יותר מהתשובות ,יום טוב.

  25/08/2013 at 09:14
 • יוסף ציונה Reply

  שגיא.
  אני מאוד נהנת לקרוא את הכתבות ופרושים שלך, חבל מאוד שאי קורסים באזור שבו אני גרה.
  אני גם מיישמת טיפים שאתה נותן, בוחנת ועוקבת.
  יישר כח
  חג שמח ושנה טובה

  27/08/2013 at 15:27
 • טלי Reply

  הי שגיא
  כל הכבוד לך על המאמרים המעניינים הפירושים וכל הטיפים שלך.
  רציתי להתייעץ איתך אם תוכל לחדד לי למה הכוונה "להיות בלי הסחות דעת"?
  שהרי אנו כל היום טרודים בעשייה היומיומית בעבודה בהשגת יעדים בדאגה לילדים ובקושי הפרנסה…. איך אפשר להיות בלי הסחות דעת?
  אשמח לתשובתך
  תודה
  טלי

  24/10/2014 at 15:16
 • malka ahroni Reply

  תודה איש יקר . אני מתחילה להבין לאט ובטוח .
  לא היה לי שום מושג בנוגע לנושא הזה .
  אבל תמיד ידעתי שאני רוצה ללמוד לדעת .
  ואלוהים שלח לי אותך לא יודעת מאיפה ..
  סתם לחצתי על משהוא ואתה הופעתה .
  אין מקריות זה ברור לי .
  אומרים כשהתלמיד מוכן המורה מגיע .
  תבורך .

  24/10/2014 at 18:53
 • יניב Reply

  שגיא ! אתה שם ?

  27/11/2014 at 22:01

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *