קלף אס החרבות: הגיון מעל רגש

לפעמים נראה שהשכל הישר, ההיגיון הקר והחשיבה אינם טבעיים לנו. הם לא חלק ממערך האינסטינקטים שלנו, הם אינם שייכים לעולם הרגשות שלנו, וכשחושבים על זה, אפשר להגיד שזהו החלק המבדיל בינינו לחיות. אך מהו אותו החלק היודע לחשוב הקיים בנו? מהיכן הוא צמח וכיצד?

ובכן, זו שאלה גדולה מאד ואני לא מתיימר לענות עליה, אבל את התשובות, כמו תמיד, אפשר להתחיל לחפש במיתוסים. לכן אתחיל באחד המיתוסים הקדומים והחשובים המציג את מקור היוולדות יסוד זה – מיתוס חטא גן עדן.

בגן עדן כל מה שרצינו (יסוד האש) – קיבלנו. כל מה שהיינו צריכים (יסוד אדמה) – התממש. אבל החשוב מכל – הייתה לנו אמונה (יסוד מים): היינו שם מחוברים, והדברים זרמו אלינו גם מבלי לבקש מפורשות. הייתה לנו הידיעה כי הדברים יתנהלו כפי שהם צריכים להתנהל והכול זרם. כך למשל, אם רצינו לעזוב את מקום העבודה היינו מוצאים בקלות מקום עבודה חדש, מדוע? כי הכול זרם שם בגן עדן.

אלא, שבאיזה שהוא שלב לא רצינו יותר לזרום. נמאס לנו להיות רוחניים (לעשות ויפאסנה, יוגה, ללמוד כל היום טארוט, קבלה ועוד). נמאס לנו להאמין שהכול יהיה טוב ולכן חיפשנו תחליף לשליטה על המציאות, משהו יותר מוחשי, עם "בשר". לכן אכלנו מפרי עץ הדעת טוב ורע. אולי זה נראה לנו היום טעות, אבל לאדם בגן עדן כבר נמאס "מהשטויות האלו", מעולם הרוח, והוא מצא את הדרך לשלוט בעולם – דרך ההיגיון.עכשיו, כשאנו רוצים לעשות שינוי, אנו לא צריכים יותר להאמין, יש לנו כלי שאתו אנו יכולים לקבוע מה נכון – ההיגיון.הוא המנחה אותנו, עוזר לנו וקובע מה נכון, ומה אינו נכון.

כמו בכל קלפי החרבות, גם כאן צריך לשאול את השאלה: "מהי התכנית"? הדברים לרוב לא יקרו סתם, אלא יהיו תוצאה של תכנון וחשיבה. גם בזוגיות צריך פעמים רבות תוכנית. לא ייתכן שנצפה שהזוגיות שלנו תקרה מעצמה. אנו צריכים תכנית, סדר, טקטיקה. יש מקרים שזה פשוט קורה, אבל אלו שאינם ברי מזל צריכים לפעול לפי תכנית: להירשם לאתר היכרויות, ללכת למועדונים, לצאת לדייטים וכדומה.

חטא גן עדן איננו שמיימי: הוא כאן ועכשיו ואנו חוטאים בו בכל יום. בגן עדן, לדוגמה, כאשר אדם רוצה לעזוב את מקום העבודה, הוא עוזב את מקום העבודה ומייד מוצא מקום עבודה חדש. כאן, שלא בגן עדן, כאשר אדם רוצה לעזוב את מקום העבודה הוא מתחיל לחשוב: מה יהיה עם המשכנתה, לא חבל על הפיצויים, אולי הבוס ישים לי רגל כשאנסה להתקבל לעבודה אחרת, עוד 4 שנים אני יוצא לפנסיה… והוא יכול להמשיך עם התירוצים עוד ועוד.

וזהו בדיוק חטא גן עדן! מיליוני בני אדם מסתובבים כאן בעולם ואינם עושים את מה שהם צריכים לעשות רק בגלל שהם חושבים!

בסדרת מאמרים זו, אציג את יסוד האוויר המייצג שני דברים: את היסוד החדש שנכנס לעולמנו המיוצג על-ידי ההיגיון, האינטלקט, החשיבה והמדע, אבל יחד עם כל אלו את אותו כוח מסתורי אשר מנסה להחזיר אותנו לגן עדן וכשאנו טועים ולא מבינים את המסרים שאנו מקבלים, לכוח זה יש את היכולת "לחתוך" בנו ולהכאיב, כיוון שבסופו של דבר רק כאשר קשה לנו וכואב לנו, אנו מתפתחים.

זו הסיבה, דרך אגב, שהקלף 3 חרבות שונה לכאורה בפירוש שלו לעומת שאר קלפי השלוש. נשאלת השאלה מדוע קלפי השלוש האחרים מאד "חיוביים" ואילו הוא "שלילי"? זה נכון שהוא "שלילי", לכאורה, אולם הוא אינו שונה משאר קלפי השלוש. היסודות אותם מייצג הקלף מתחזקים בקלפי השלוש כתוצאה מהספרה 3 אליה הם קשורים. לכן ביסודות אש, אדמה ומים הקלפים כל כך "חיוביים", אבל גם יסוד החרבות מתחזק, אלא שכאן זה אומר שהיכולת של היסוד להכאיב, ללמד אותנו לקח וליצור שינוי מתחזקים ולכן הכאב.

כשמתבוננים על קלפי סדרה זו, מגלים קלפים מאד לא נעימים לעין המייצגים לא פעם כאב וקושי. אל תטעו, קלפי החרבות מאד לא נעימים, אולם לכל הצער והכאב שהם מייצגים יש סיבה. הם יופיעו כשאנו מסרבים לראות את המציאות, ומטרתם היא לעזור לנו לפקוח את העניינים. ומדוע אנו נכשלים? כיוון שאנו נותנים לרגשות לבלבל אותנו ולא מקשיבים לקול ההיגיון.

אחת השאלות החשובות ביותר שאנו צריכים לשאול את עצמנו אם יוצא קלף מסדרת האוויר היא "מה התוכנית שלנו?". למשל אם מגיעה שואלת ומספרת שכבר שבוע שהוא לא התקשר, השאלה היא לא מה קורה אצלו, או מתי הוא יתקשר, השאלה היא מהי התוכנית של השואלת? מה היא מתכוונת לעשות? להיות תלויה בו או לתכנן את העתיד שלה. הבוס לא קידם אותנו – מה אנחנו מתכוונים לעשות? האם יש לנו תוכנית?

חטא גן עדן

החרב היא קרה וחותכת וסדרת החרבות מייצגת את החשיבה וההיגיון שצריכים לעמוד מעל הרגש. כשיוצאים קלפים מסדרה זו ויש לנו תכנית ודרך ברורה ומסודרת להגיע אל המטרה – אז הכול יהיה בסדר, סימן שנצליח בזכות הגיון להתגבר על הקשיים ובמיוחד על המכשולים הרגשיים.
אולם אם אין לנו תכנית, אם אנו זורמים ומקווים שנגיע למטרה באיזה שהוא שלב, סביר להניח שהרגשות יעכבו אותנו ויסיטו אותנו מהדרך. רגשות כגון: "לא נעים לי", פחד, כעס, אגו, חמדנות, ייאוש, ועוד רבים אחרים שוכנים בתוכנו, מחכים לצאת ולומר את קולם, וכשקלפים מסדרה זו מופיעים בקריאה, סביר להניח שהם יעלו ויפריעו לנו להתנהל נכון.

ומה יקרה לאחר שהם יעלו וירחיקו אותנו מהמטרה? אז יגיע שיעור קשה שילמד אותנו היכן טעינו. זה יכאב, אבל בסופו של דבר אנו נודה שעברנו את השיעור, כי הוא ישנה אותנו ויעזור לנו למצוא את עצמנו ולהתקדם לקראת הייעוד שלנו.

אס החרבות בסדרת הקלפים של ליז גרין

אס החרבות – מימוש תוכניות ורעיונות

הסיפור המייצג את סדרת החרבות הוא סיפורו של בית אטריאוס. הגיבור שלנו הוא ילד בשם אורסטס, אולם הסיפור מתחיל אצל סבא שלו – אטריאוס. אטריאוס הוא המלך של אתונה, הממלכה החשובה ביוון שהאלה אתנה (אלת הצדק) היא הפטרונית שלה.
אטריאוס הוא צאצא של זיאוס, אבי האלים, והוא חלק משושלת מאד מכובדת של מלכים, אולם למרות הכול הוא לא הסס לרגע כשהיה הדבר נחוץ לעזוב ביום בהיר אחד, לכאורה ללא סיבה, את הממלכה שלו ולהוריש אותה לאגממנון בנו.
את סיפורה הטרגי של משפחה זו רבים מכירים דרך הסיפור של מלחמת טרויה, אך כיוון שקלפי האסים אינם חלק מהסיפור המיתולוגי, הסיפור לא יתחיל היום כי אם בקלף טארוט הבא – שתי חרבות.

הגיבור בקריאה – ההתנהלות שלנו

 הפירוש בקריאה – הגיון מעל רגש

כשאס החרבות מופיע בקריאה הוא מציין שעכשיו הוא הזמן לממש את הרעיונות או את התכניות שלנו ולהוציאן אל הפועל. אנו צריכים לא רק לתכנן, אלא גם לבצע.
לעיתים אס החרבות מראה כי בתהליך מסוים אנו "תקועים" זמן רב מידי ללא התקדמות ולכן תהיה התערבות קוסמית שתיתן לנו "דחיפה" קלה למקום הנכון. בשונה מקלפי החרבות האחרים, "הדחיפה" תהיה נטולת כאב ותהיה התפתחות מבורכת עבורנו.

זהו הזמן לפעול ולא להסס ואם צריך – אז גם לחתוך. אנו צריכים לפעול ממקום הגיוני ולבצע את התוכנית שלנו גם אם נצטרך לשלם מחיר. כמו בכל קלפי האסים, גם כאן תוצאות מעשינו תהיינה חיוביות ולכן אין סיבה להסס או לחשוש.

חטא גן עדן איננו שמיימי: הוא כאן ועכשיו ואנו חוטאים בו בכל יום. בגן עדן, לדוגמה, כאשר אדם רוצה לעזוב את מקום העבודה, הוא עוזב את מקום העבודה ומיד מוצא מקום עבודה חדש. כאן, שלא בגן עדן, כאשר אדם רוצה לעזוב את מקום העבודה הוא מתחיל לחשוב: מה יהיה עם המשכנתה, לא חבל על הפיצויים, אולי הבוס ישים לי רגל, עוד 4 שנים אני יוצא לפנסיה…

אס החרבות מיוצג ע"י יסוד האוויר – עוסק בפילוסופיה, לימודים ודעת. הוא חד, קר וחותך. כמו החרבות הנוגעות בצורה חדה וממוקדת כך גם האינטלקט הקר והמחושב.
אס האוויר הוא עצמאי ואינטלקטואל, מתפלסף ומתפלפל. הוא מביא שינויים בדפוסי החשיבה, מחדד את חושי התפיסה ומביא להתבהרות ולראיית המציאות בצורה ברורה. באס זה הבחירות העומדות לפנינו כאילו מסתדרות בשורות ישרות, ודרכי הפעולה נראות ברורות. הקלף מעיד על שינוי ביכולת להביע ולהביא לידי ביטוי את הרעיונות והמחשבות שעד כה רק התגבשו.

אס החרבות שופך אור על מצב של עמידה במקום וחוסר בהירות והחלטיות בנוגע לכיוונים בחיים, הוא מביא להתבהרות הנתיב ודוחף לעשייה. נוכחות הקלף מעידה על כך שעד כה הייתה עצירה בהתקדמות הרוחנית והוא מעודד ליישום התשוקה ללימודים והתפתחות אינטלקטואלית.

אס החרבות מיצג גם את ה"תוכנית הקוסמית" שמתערבת בחיי השואל, מביאה לסף דלתו הזדמנויות להתפתח רוחנית ומכוונת אותו לעתיד נכון יותר.
כמו בכל קלפי החרבות, גם כאן צריך לשאול את השאלה: "מהי התוכנית"? הדברים לרוב לא יקרו סתם, אלא יהיו תוצאה של תכנון וחשיבה. גם בזוגיות צריך פעמים רבות תוכנית. לא ייתכן שנצפה שהזוגיות שלנו תקרה מעצמה. אנו צריכים תוכנית, סדר, טקטיקה. יש מקרים שזה פשוט קורה, אבל אלו שאינם ברי מזל צריכים לפעול לפי תוכנית: להירשם לאתר היכרויות, ללכת למועדונים, לצאת לדייטים וכדומה.

פעמים רבות כשהקלף יוצא נראה כאילו השואל פועל מתוך שיקולים קרים בלבד, כך נוכל לפגוש למשל זוג שלכאורה מתחתן מתוך שיקולים הגיוניים בלבד. זוג שמתחתן כיוון שההורים מציעים להם דירה "בתמורה" לחתונה, אך אסור לנו לטעות. הנוכחות של אס החרבות מראה שהבסיס לזוגיות זו נפלאה והזוג בסך הכול היה צריך דחיפה קטנה, התערבות קוסמית כדי שהדברים יתחילו לזוז.

להתראות במאמר הבא: מה עושים כשלא יכולים להתמודד עם המציאות

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

3 thoughts on “קלף אס החרבות: הגיון מעל רגש”

 1. תודה רבה,
  המסר ממש נכון ,
  התחלתי דרך חדשה לשפע כלכלי, יש לי דרך וסיבטם שמוביל אותי אך כנראה שאני צריבה את הדחיפה הקלה כדי לעשות סדר בחיי, לחשוב אחרת, מבלי לתת לרגש לקבע אותי

 2. ואווו….יצא בול מה שהייתי צריכה לקבל .
  אני כרגע בחלת
  נמצאת בחניה גם בעבודה וגם בחיי הזוגיות .
  יודעת שאני חייבת להתחיל לתכנן שינויים כדי שהעשור הבא של חיי ייראה שונה לחלוטין מהעשורים שלפניו .
  תודה רבה על הסברים מרתקים ומכוונים .
  בהצלחה לי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *