פתרון חלום: רכיבה על סוס עצוב

פתרון חלום

חלום בו מופיע בעל חיים הנו חלום שיש להתייחס אליו ברצינות. ברור שגם חלומות אחרים חשובים, ולכול חלום צריך להתייחס ברצינות, אולם חלום בו מופיע בעל חיים הנו חלום המייצג בעיה שורשית, עמוקה וקדומה בחיינו.

הלא מודע שלנו יכול לבחור דרכים שונות להציג לנו קושי או משבר אותו אנו חווים, וצריך להבין שהבחירה של הלא מודע אינה מקרית, ולכן אם הלא מודע בחר להציג את הבעיה דרך בעל חיים, זה אומר שהחלום מייצג משהו קדום ועמוק יותר מהבעיה שאתה אנו מתמודדים כעת.
כך למשל אם החולמת שלנו גילתה שבן הזוג שלה בוגד בה ומערכת היחסים בניהם נגמרה בצורה קשה וכואבת, הלא מודע של החולמת יכול היה לבחור לחלום שדורסת אותה משאית, שהיא נדחפת לתהום, שיורים בה בלב. כל אלו יכולים לסמל את הכאב שלה בצורה מכובדת מאד, אולם אם הלא מודע בחר לחלום שכלב נושך אותה זה אומר שמעבר לעובדה שכרגע בן הזוג שלה הוא "הכלב" ושהוא, החבר הטוב של האדם, בגד בה בצורה כל-כך נוראית, הופעת הכלב בחלום מראה שיש כאן משהוא שורשי ועמוק הרבה יותר בחיי החולמת. סביר להניח שנושא הבגידה בחייה קיים כבר קודם והחבר הנוכחי הוא רק אירוע בודד, חלק מסדרה של קשיים ובעיות סביב נושא הבגידות שהיא חוותה בחייה.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי לפני שאנו נגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש באמת בחיי החולם, ורק לאחר מכן, כשנשללת אפשרות זו אנו יכולים להתחיל לפרש את החלום.
כך למשל, המוזמן לרכיבה על סוסים ביום שבת הקרוב, סביר יהיה שיחלום על סוסים באחד הלילות, זה לא אומר שחלום זה מייצג מסרים עמוקים ושורשיים שעולים כרגע מהלא מודע.

"חלמתי חלום ובו אני הולכת עם חברה לעבודה לחוות סוסים כדי ללמוד לרכב על סוסים. לאורך כל החלום אני מנסה לעלות על הסוס, אבל  ללא הצלחה. אני זוכרת היטב את הסוס בחלום: הוא היה חום, אצילי ומאד הרשים אותי, אבל היה בעיניים שלו משהו קצת עצוב ואני זוכרת ששאלתי את המדריך שעזר לי לעלות על הסוס מדוע הסוס עצוב אבל לא קיבלתי תשובה.
בחלום ניסיתי לעלות על הסוס מספר רב פעמים מכדי שאזכור כמה, אולם בכול פעם היה מכשול חדש שהפריע לי לעלות על הסוס ובכול פעם שהצלחתי להתגבר על המכשול ועליתי עליו, הסוס התרומם על הרגליים האחוריות שלו והפיל אותי.
למשל באחת הפעמים לא היה פדל ולכן המדריך הביא לי סולם, בפעם אחרת לא היה אוכף ולכן שמו לי שמיכת פוך על גב הסוס ולא משנה כמה פעמים עליתי סוף סוף על הסוס, הסוס סרב לתת לי לרכב עליו והפיל אותי".

אני בת 25, גרה עם חבר, עובדת כאשת מכירות ומעולם לא רכבתי על סוסים.

דרך פתרון החלום

 שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

להקשיב לחלום זה אומר להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה בעצם רוצה לצאת מהסיפור של החלום החוצה.

לכן הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות כשפותרים חלום הוא לעצור לרגע ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מהן המחשבות שעולות לנו? באו ננסה, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה הראשונה של החלום. מה עולה לנו בראש?

לעלות על הסוס הוא ביטוי וסימבול, המייצג הצלחה. הרכיבה עליו הנה סימבול המייצג הישג, ריסון עצמי ומימוש הפוטנציאל.
לעלות על הסוס הוא ביטוי וסימבול, המייצג הצלחה. הרכיבה עליו הנה סימבול המייצג הישג, ריסון עצמי ומימוש הפוטנציאל.

החלום מתחיל כשהחולמת הולכת עם חברה לעבודה לחוות סוסים כדי לרכב על סוסים. כאשר אני פותר חלום אני אוהב לעצור לשנייה בשלב זה, ולשאול את עצמי: אם היה מדובר בסרט או סיפור, על מה הייתי חושב בנקודה זו, מה הבמאי של החלום רוצה לספר לנו. אני לא יודע מדוע, אבל כשאני שמעתי את החלום הייתה לי תחושה של שמחה: יום כיף, רכיבה על סוסים, חיבור עם הטבע. אני זוכר שאמרתי לעצמי: "איזה כיף לה".

בסצנה השנייה של החלום החולמת מאד התרשמה מהסוס, אבל היא שמה לב שהסוס טיפה עצוב, ולאורך כל החלום היא לא הצליחה לעלות על הסוס. בכול פעם שהיא ניסתה, עמד בפניה מכשול חדש שעליו היא הייתה צריכה להתגבר.
אותי הסצנה הזו קצת אכזבה. חשבתי שזה הולך להיות חלום נעים, אולם החלום הפך להיות מסתכל. מה שמשך את תשומת ליבי ואפילו הדליק נורה אדומה הוא שהחולמת הבחינה שהסוס עצוב, וכיוון שכך, אני מניח שלסוס בחלום זה צריכה להיות פרשנות קצת חריגה.

בסצנה השלישית החולמת עולה על הסוס, אבל בכול פעם הסוס מפיל אותה.
עכשיו נעצור שוב וננסה לראות מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. אותי הפליא שלא קרה לה כלום כתוצאה מהנפילה, ומאד התרשמתי מהעובדה שהחולמת מנסה שוב ושוב לעלות על הסוס וזאת למרות שברור שהוא לא בעניין.

שלב שני בפתרון חלום – סימבולים: סוס, סוס עצוב ומה עושה שם החברה

חברה בחלום
אחת השאלות שצריך לשאול בחלום זה היא מדוע הלא מודע של החולמת בחר דווקא בחברה הזו. אנו כבר יודעים שהדמויות בחלום שלנו מייצגות צדדים שונים הקיימים בנו, וברור שהחברה מייצגת איזה שהוא צד הקיים אצל החולמת ושאין לזה קשר ממשי עם החברה עצמה. דעתי היא שהלא מודע בחר בחברה כדי לחזק את הזיקה של החלום עם מקום העבודה.
בשיחה עם החולמת היא ספרה שהחברה הזו היא אחת המוכרות הטובות של החברה וששתיהן מנסות להתקדם בחברה לתפקידים יותר בכירים.

הסוס העצוב בחלום רוצה להראות לחולמת שהיא אינה מתנהלת נכון. אמנם הסוס מייצג את האדם המסור והנאמן והאוהב, אולם הוא מייצג גם את הקונפליקט בין המסירות שלו, מוסר העבודה הגבוה שלו והצורך לשרת, לבין המציאות המראה שלמרות ששנים היא מנסה לעלות על הסוס, להתקדם בעבודה, בפועל היא לא מקבלת את הקידום שהיא רוצה.
הסוס העצוב בחלום רוצה להראות לחולמת שהיא אינה מתנהלת נכון. אמנם הסוס מייצג את האדם המסור והנאמן והאוהב, אולם הוא מייצג גם את הקונפליקט בין המסירות שלו, מוסר העבודה הגבוה שלו והצורך לשרת, לבין המציאות המראה שלמרות ששנים היא מנסה לעלות על הסוס, להתקדם בעבודה, בפועל היא לא מקבלת את הקידום שהיא רוצה.

סוס בחלום – חלק ראשון – לעלות על הסוס
תכונות הסוס, מראהו האצילי והעובדה כי הוא שירת את האדם נאמנה כ- 6,000 שנים בהם בין השאר עזר לאדם לנדוד ולהתפתח, הפכו אותו לסימבול חשוב המהווה חלק גדול מתרבות האדם.
לעלות על הסוס הוא ביטוי וסימבול, המייצג הצלחה. הרכיבה עליו הנה סימבול המייצג הישג, ריסון עצמי ומימוש הפוטנציאל.

סוס בחלום חלק שני – הסוס העצוב
על סימבול הסוס בחלום אתם מוזמים לקרוא בהרחבה במאמר: "עבדך הנאמן", ולגלות שהסוס אינו תמיד סימבול המייצג אצילות, הצלחה ומימוש פוטנציאל. כיוון שהדמויות בחלום מייצגות אותנו, הרי שגם הסוס העצוב מייצג את החולמת ולדעתי זהו החלק הכי חשוב בחלום.
דעתי היא שהלא מודע רוצה להראות לחולמת שלנו שהיא אינה מתנהלת נכון. אמנם הסוס מייצג את האדם המסור והנאמן והאוהב, אולם הוא מייצג גם את הקונפליקט בין המסירות שלו, מוסר העבודה הגבוה שלו והצורך לשרת, לבין המציאות המראה שלמרות ששנים היא מנסה לעלות על הסוס, להתקדם בעבודה, בפועל היא לא מקבלת את הקידום שהיא רוצה.
נראה שהלא מודע, שיודע לאסוף הרבה נתונים שבזמן ערות אנו לרוב לא שמים אליהם לב , כבר הגיע למסקנה – את לא תקבלי את הקידום. בסופו של דבר את מעבידה את עצמך בפרך ולחינם.

שלב שלישי בפתרון חלום – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, הבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים להבין מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו.

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות.

והתשובה לחולמת…

נושא החלום הוא מקום העבודה שלך. היה אפשר להבין את זה מהעובדה שאת מנסה לעלות על הסוס, סימבול המייצג הצלחה והגשמה עצמית, אבל מה שהסגיר את העניין היה העובדה שלחוות הסוסים הגעת עם חברה לעבודה.
אחד הסימבולים החשובים ביותר בפתרון חלום שלך הוא הסוס העצוב, כיוון שהסוס העצוב מייצג אותך. לא שהחלום רוצה להראות לך שאת עצובה, אלא להראות לך שאת הופכת להיות אותו סוס עצוב והופכת למה שהוא מייצג. בחלום את מנסה אין ספור פעמים לעלות על הסוס ואני חושב שהפירוש כאן הוא מאד ברור: את מנסה כבר הרבה זמן לקבל את הקידום בעבודה, ובכול פעם שאת ממש קרובה קורה משהוא וכמו שהסוס העיף אותך מעליו, כך המעסיקים שלך המציאות תירוץ חדש או סיבה מדוע עכשיו אי אפשר לקדם אותך.

לדעתי הלא מודע בחלום מנסה להראות לך שנמאס לך, ויותר מזה, שאם תמשיכי – רוחך תשבר. פעמים רבות אנו מתעלמים מנתונים חשובים שנמצאים בחיינו, גם כשהם מופיעים שחור על גבי לבן, אולם מפאת חוסר תשומת לב, חוסר עניין או חוסר רצון, אנו ממשיכים הלאה ולא שמים לב אליהם. אך הלא מודע כן רואה את אותם נתונים, מעבד אותם ומגיש לנו את התוצאות בחלום.
אני חושב שהלא מודע רוצה להזהיר אותך ולהראות לך שאת הופכת להיות למה שהסוס הפך להיות במרוצת השנים בהם הוא שרת את האדם. הסוס הוא טוב לב, חרוץ, נאמן, מסור ועובד ללא הפסקה, אך מה שהוא לא יודע זה שהוא בעצם מנוצל, שאת התכונות הטובות שלו האדם יודע לנצל לתועלתו האישית ושבסופו של דבר כשרוחו של הסוס תשבר, גם לאחר שהוא יתמוטט האדם ימשיך לנצל את הסוס ואפילו ישתמש בגופו כדי להכין דבק.
כך גם הלא מודע שלך חושב על מקום העבודה שלך ומנסה להראות לך שאת נותנת שם את הנשמה שלך, אולם המעסיקים שלך, שנהנים מאד מהתפוקה שלך, מהשעות המטורפות והמסירות שאת מגלה, לא באמת מתכוונים לתת לך קידום והסוס מופיע שם כדי שתחשבי מה את רוצה לעשות.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

Save

5/5 - (8 votes)

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 26 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *