זוגיות היא עול כל-כך כבד, שדרושים שניים כדי לשאת אותו. לעתים קרובות גם זה לא מספיק וצריך עוד מישהו. (אלכסנדר דיומא

רוב הקלפים השליליים בקלפי טארוט מעלים את האפשרות שחלק ממה שעלול להשתבש בקשר הזוגי יהיה בגידה. טוב, זה לא צריך להפתיע כיוון שחלק גדול ממערכות היחסים מתפרקות בגלל מעשה של בגידה. אולם מתוך מבחר של הקלפים היכולים לייצג את האפשרות של בגידה, שני הקלפים: שלושה חרבות וחמישה מטבעות, יכולים לספר את שני סיפורי הבגידה ההרסניים ביותר, אף שהם שונים במהותם.

קודם כל אני רוצה להבהיר שרק הגברים בוגדים. הנשים מעולם לא עושות דבר שכזה וכדי לא לערב את הנשים בענייני הבגידה, הגברים בוגדים בנשים שלהם רק עם גברים אחרים…
🙂
ועכשיו כשהצלחתי להציל לפחות את כבודם של מחצית מהאוכלוסייה, אמשיך.

בשני מקרים אלו מעשה הבגידה מתגלה במלוא כיעורו ועוצמתו ובשני המקרים הגבר צריך לצפות שהוא וכל החפצים שלו יעופו מהבית, ושבבית לא יישאר שריד ממנו.
וכשאני אומר "לא יישאר שריד", אני מתכוון שבתוך 24 שעות כל רכושו יהיה מחוץ לבית ואם חוקר זיהוי פלילי יבדוק את הבית בו הוא גר, הוא לא ימצא שם  אפילו שריד של די.אן.איי ממנו.

אם הקלפים חמישה מטבעות ושלוש חרבות היו מייצגים מקרי רצח, אז רצח בכוונה תחילה היה מיוצג על-ידי הקלף שלוש חרבות ואילו הקלף חמישה מטבעות היה מייצג רצח בלהט הרגע.

אבל אם כבר יש בגידה, אני טוען שהקלף חמישה מטבעות עדיף בהרבה על הקלף שלושה מטבעות.
מדוע, מה זה משנה?
ברור שבשני המקרים האישה שתפסה את הבעל על חם עצבנית, ורוצה להעיף את הבעל מהבית, להוציא אותו מהחיים שלה עכשיו ומייד. אולם בעוד שהקלף שלוש חרבות (המייצג מצב של הרס וכשלון ידועים מראש) מייצג מצב בו הבעל בוגד כבר זמן רב באשתו, ולמעשה לא רק שיש לו מערכת יחסים מחוץ לנישואין, הוא אפילו שוקל לעזוב את הבית, הקלף חמישה מטבעות מייצג מעידה חד פעמית. 

כשאני מסביר על ההבדל בין שני הקלפים האלו בשיעור בקורס טארוט, ברוב המקרים אני מקבל לפחות מאחת התלמידות תגובה חריפה והחלטית והיא טוענת שבגידה זה בגידה, שאין שום תירוצים, ושאם בעלה יבגוד בה, זה לא משנה לה כלל איזו בגידה זו תהיה – הוא יעוף מהבית.
מייד כשאחת מהתלמידות מתלהטת, מתחיל ויכוח סוער שעיקרו לא האם יש הבדל בין הבגידות, אלא על הדרכים השונות בהן הנשים יכולות לטפל באותו נבל. וכשזה קורה, לפני שאני מאבד את הקבוצה לגמרי, אני מתנצל שהעליתי נושא כה טעון ומורכב, ולכן כדי להמחיש את ההבדל בין הקלפים אני בוחר להציג מקרה אחר שגם הוא חמור ומעורר חלחלה, אך כיוון שהוא הרבה פחות חמור מנושא הבגידות יהיה קל יותר לנהל דיון עליו.

שלוש חרבות
קלף הטארוט שלוש חרבות יכול לייצג רצח בכוונה תחילה

מתברר שיותר קל להתמודד עם רצח מאשר עם בגידה

אז בואו נדבר על רצח.
יש הבדל מאד גדול בין רצח המיוצג על-ידי הקלף חמישה מטבעות ובין רצח המיוצג על-ידי הקלף שלוש חרבות.

שלוש חרבות מייצג רצח בכוונה תחילה. רצח מתוכנן מראש, בו האישה חומדת את כספו של בעלה וכבר זמן רב מתכנתן לרצוח את בעלה, עוקבת אחר סדר היום שלו וברגע הנכון, תוך תכנון מדוקדק – הורגת אותו. 

לעומת זאת הקלף חמישה מטבעות מייצג רצח שהוא תוצאה של אי שפיות זמנית. רצח בו האישה מגיעה יום אחד מוקדם הביתה, וכל הדרך מהעבודה היא מברכת את עצמה על שהחליטה להיות ספונטאנית ולקחת יום חופש אותו היא תקדיש לה ולבעלה. כשהיא מגיעה הביתה היא מפנטזת על מקלחת חמה עם שמנים ארומטיים, שאחריה היא תכנס לחדר עם נרות ריחניים, לבושה בבייבי-דול החדש שלה ותבלה צהריים נפלאות עם בעלה במיטה.

היא כל-כך שמחה על שבחרה להפתיע את בעלה והייתה שקועה בפנטזיה שלה עד כדי כך שכשהיא נכנסה לחדר השינה שלהם היא התפלא כיצד בעלה ידע שהיא תגיע הביתה מוקדם והכין את החדר כל-כך יפה: נרות ריחניים, מוזיקה, אווירה רומנטית…

קלף הטארוט חמישה מטבעות יכול לייצג רצח בלהט הרגע
קלף הטארוט חמישה מטבעות יכול לייצג רצח בלהט הרגע

היא כמעט מתאהבת שוב בבעלה, אך כשהיא רואה אישה אחרת במיטה שלה, עם הבעל שלה, וכשהבעל אפילו לא מנסה להתנצל, משהו בה משתבש, והיא כל-כך כועסת עד שמבלי לחשוב, היא לוקחת את מספרי התפירה שלה ואחרי כמה שניות מבינה שהיא הרגה אותו. 

אז כן, בגידה היא נושא טעון מדי, אבל על רצח מתברר, שקל יותר לדון בנחת ולהראות שהחוק גם במקרים החומרים ביותר כגון נטילת חיים מתייחס אחרת לשני המקרים. ברור לכולם שבמקרה השני אותה אישה תשב הרבה פחות זמן בכלא, ולכן גם מקרה הבגידה של הקלף חמישה מטבעות חמור פחות. 

למעשה, זהו מעשה בגידה פחות חמור עד כדי כך, שאם במקרה אותה אישה נבגדת היא גם קוראת בקלפים, והיייתה מגלה שבעלה בגד בה בגידה בסגנון הקלף חמישה מטבעות, היא צריכה להיות שמחה. 

לא בגלל שזהו אירוע משמח, אלא כיוון שקלף טארוט זה מראה שמדובר במעידה חד פעמית. לא היה כאן תכנון, ואין כל כוונה לעזוב את הבית. סביר להניח אפילו שהבעל לא יחזור על המחדל. הקלף מראה שסביר להניח שהבגידה הייתה סוג של צעקה לעזרה, שהבעל הרגיש מאוים מדבר כל שהוא במערכת היחסים שלהם, שהוא היה במצוקה, ושלמעשה זו הייתה הדרך היחידה בה הוא יכול היה לבטא את המצוקה שלו ולהראות שיש לו בעיה.

ואם כבר אני מדבר על חמישה מטבעות ומשווה סוגים של מקרי רצח, אז איך אפשר שלא להעלות לכאן את הקטע: "cell block tango" מתוך הסרט שיקאגו.

ואי אפשר מבלי להעלות לכאן את אחת המתיחות היותר טובות שראיתי, בה האשה בטוחה שהגבר בוגד בה, והמסכן למרות שלא עשה כלום נראה בכול זאת אשם.

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “בגידה של קלף שלוש חרבות לעומת קלף חמישה מטבעות”

 1. שגיא היקר בגידה זה ענין של אופי – אני חוותי זאת הרבה שנים

 2. היי שגיא
  אולי התכוונת ל3 חרבות ?
  "אבל אם כבר יש בגידה, אני טוען שהקלף חמישה מטבעות עדיף בהרבה על הקלף אבל אם כבר יש בגידה, אני טוען שהקלף חמישה מטבעות עדיף בהרבה על הקלף
  " שלושה מטבעות."
  מאמר מעניין .
  תודה.

 3. מסכימה שיש הבדל, אלא שיש רק בעייה אחת קטנה… – איך יודעים אם זו אכן "מעידה אחת", או שזו בגידה אחת מני-רבות ורק מתגלה עכשיו…..?
  הסכנה היא שכשנחשוב שזו מעידה חד פעמית, עלול להפוך להרגל לבוגד והרגל לנבגד…. ובקלות רבה!!
  חג שמח ובלי בגידות

 4. הקטע האחרון מעורר מחשבה על זוגיות וכמו בנסיון התאבדות אולי גם בבגידה יש רצון לומר משהו ולא רק למלא צורך. מעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *