איפה האביר על הסוס הלבן?

לדנה (שם בדוי) יש שאלה. היא יצאה עם יוסי שלושה חודשים והייתה להם זוגיות מדהימה, אבל אז, דווקא כשהקשר הפך לקשר רציני, יוסי נסוג ואמר לה שהוא מצטער, שהוא לא מרגיש בשל למחויבות רצינית, שזה לא היא ושמגיע לה בחור יותר רציני ממנו.
עברו כבר שבועיים ועכשיו דנה באה לקורא בקלפי טארוט כדי לבדוק האם  נכון לה להתקשר אליו? 

כאן אני רוצה לעצור רגע ולהסביר שלמרות ורבים חושבים שקלפי טארוט  עוסקים בעתידות, אין זה מדויק. קלפי הטארוט נמצאים כאן כדי לספר סיפור. הם מציגים את מפת הדרכים שלנו בחיים, לא מפה המראה לנו מה עומד להתרחש, כפי שנהוג לחשוב, אלא מפה המספרת סיפור: את הסיפור של האנושות, את הסיפור של כל אלו שעשו את זה כבר לפנינו.
זהו הסיפור של החיים, סיפור שאולי אנו לא מודעים לכך, אולם כולנו כבר מכירים אותו, זהו סיפור שאם נלמד לספר אותו, נוכל להבין את הדילמות שלנו, הקשיים בהם אנו נמצאים ומתוך כך להבין כיצד עלינו לפעול.

לא פעם בנקודה המסוימת בה אנו זקוקים לייעוץ, בצומת הדרכים בה אנו נמצאים, הסיפור האישי שלנו נראה מאיים, קשה ומורכב. אולם את הסיפורים האלו האנושות כבר שמעה, ואת הדילמה העומדת בפנינו כבר מיליונים לא רק שעברו, אלא גם יכולים לספר לנו מה היו התוצאות.
לא פעם אנו עומדים בפני דילמה גדולה: "האם להתחתן אתו?", "לקחת את התפקיד?", "האם זה המקצוע הנכון עבורי?" הרבה פעמים אנו שואלים שאלות חשובות, אבל התשובות בעצם כבר ידועות ורק חסר לנו לשמוע את הסיפור, את הסיפור של האנושות. אם נדע להקשיב, את הסיפור אנו יכולים לשמוע בחלום, באגדה או סיפור מיתולוגי, וכמובן שבכלי המתמחה בסיפורה של האנושות –  קלפי הטארוט. 

כשלמישהי יש שאלה דחופה לקלפים וחייבת לשאול: "האם להתקשר אליו?" לא יעזור לה תשובה של "כן" או "לא". אף אחת מהאופציות לא תרגיע אותה. היא צריכה לשמוע את הסיפור, את הסיפור של כל אלו שכבר עמדו בפני הדילמה בה היא נמצאת.

כשלמישהי יש שאלה דחופה לקלפים וחייבת לשאול: "האם להתקשר אליו?" לא יעזור לה תשובה של "כן" או "לא". אף אחת מהאופציות לא תרגיע אותה. היא צריכה לשמוע את הסיפור של כל אלו שכבר עמדו בפני הדילמה בה היא נמצאת. דילמה שאם היא "לא תיקח אותה בצורה אישית", תבוא לידי פתרון.
ברור שדנה רוצה לעשת משהו. היא מרגישה במצוקה כיוון שהבחור נעלם לה. אחרי שבועיים מדהימים, בהם הכול היה כל-כך נפלא – הוא החליט שהוא צריך הפסקה. 
"אז מה לעשות?" היא שואלת, "האם להתקשר אליו? האם הוא יחזור"?

את התשובה הגורפת לדילמה שכיחה זו, גילו על בשרן רבבות נשים לאורך ההיסטוריה שניסו לדחוק באביר שלהם שיצא למסע ההתבגרות שלו, ואם דניאלה הייתה יכולה לשאול אותם מה לעשות, הן היו אומרות לה בלי להסס: אל תתקשרי!

וזה מה שאנו, הקוראים בקלפי טארוט, צריכים לעשות במקרה של ארבעת האבירים, אנו צריכים להסביר לה מדוע לא להתקשר ומספרים לדנה שמה שאותן נשים היו אומרות לה הוא שאם האביר על הסוס הלבן הולך, הוא הולך כיוון שהוא צריך לצאת למסע כדי למצוא את עצמו. אם הוא יחזור, הוא יהיה שלה לתמיד ואם הוא לא יחזור….סימן שהוא מעולם לא היה שלה. אבל עד אז זה לא יהיה נכון להפריע למסע שלו, ושיחת הטלפון שהיא תקיים לא תשנה דבר, אלא להיפך היא רק יזיק כיוון שהיא תפריע לו במסע ההתבגרות. 

ארבעת האבירים של קלפי טארוט

קלפי טארוט מייצגים מסע. זהו אינו מסע אחד, אלא אוסף של מסעות וסיפורים ארכיטיפים (המוטיבים המשותפים הקיימים אצל כולנו לאורך הדורות ומושרשים בנו מילדות, הורים ותרבות), הלוקחים אותנו למקומות שונים ורבדים שונים באישיות שלנו. הסיפורים אותם הם מייצגים יהיו חלקם מסתוריים, חלקם פשוטים, וחלקם רוחניים, אך כולם מובילים אותנו לאותו המקום – אל עצמנו.
מסיבה זו אני מלמד בקורס טארוט קלפים דרך סיפורי המיתולוגיות, כיוון שהם, כמו קלפי הטארוט, מהווים מפת דרכים דרכה האדם לומד את הדרך לחיים טובים, פוריים ומשגשגים יותר. 

המסע של ארבעת האבירים הוא מסעם של ארבעה טיפוסים שעוד לא התבגרו. הם לא התבגרו כיוון שהם עוד לא יצאו למסע הגיבור שלהם (הסבר מפורט יותר על "מסע הגיבור", אתם מוזמנים לקרוא במאמר הקודם: "לאן נעלם האביר על הסוס הלבן"), וכל אביר מציג לנו את ה"תירוץ" שבו ישתמש האדם שהקלף אותו מייצג כדי לא להתפתח ולעבור לשלב הבא. 

אביר המטות

אביר המטות  – "האדיש"

אביר המטות מייצג בני אדם המאמינים שהחיים הם טלנובלה. הם רוצים להיות מודהמים, שהחיים ירתקו אותם ואם זה לא קורה, אז מבחינתם "זה לא זה"!

כך, אם למשל קלף זה יוצא לבחור השואל: "האם תהיה לי זוגיות בשלושת החודשים הקרובים?", מה שהוא מצפה שיקרה בדייט הוא שכשהיא תכנס בדלת ותלך לכיוון השולחן שלו, הוא ירגיש פעימות לב מוגברות וכשהיא תתיישב מולו, הוא יראה שחור ויתעורר בבית חולים. שם הרופא אומר לו: "בחור, היא הייתה כל כך מדהימה שאתה לא עמדת בזה והתעלפת". במילים אחרות – כשהוא רואה אותה בפעם הראשונה, הוא מצפה ליפול מהכסא ואם זה לא קורה אז מבחינתו  – זה לא זה! 

לפני 25-35 שנים, חלק גדול מהמפגשים בינו ובינה היו תוצאה של תהליך היכרות איטי. בני הזוג היו נחשפים אחד לשני בפעילות משותפת: צבא, לימודים, מקום עבודה וכדומה. הם הכירו בכל יום קצת יותר, ורק לאחר תקופה ארוכה הם למדו לאהוב את מה שהם רואים. 
איזה סיכוי יש לשואל שבא אלינו למצוא בת זוג, אם הדרישה העיקרית שלו היא שהיא צריכה להדליק אותו באותו רגע? לכן במקרה זה יש לנו חדשות רעות: בחצי השנה הקרובה אף אחת לא תפיל אותך מהכסא. מדוע? כי עכשיו עליו להתבגר, ולהבין שזוגיות זהו תהליך שנבנה ושבתהליך זה חייבים לתת עוד הזדמנויות.
רק לאחר שהוא ייתן הזדמנות נוספת הוא ישים לב בדייט השני למשל שהיא מעניינת ומצחיקה, בשלישי הוא יבחין שיש לה חיוך מקסים, בדייט הבא הוא ישים לב לנתונים הפיזיים שלה, ושבעצם היא יפה יותר ממה שהוא זכר, בסוף הדייט החמישי הוא יחלום עליה ורק אז, בדייט השישי הוא יידלק, אז אביר המטות יהפוך לאס המטות וזה יהיה "זה!". 

אביר המטבעות

אביר המטבעות – "המהסס"

אביר המטבעות מייצג אדם המוכן לזוגיות, המוכן להתקדם לשלב הבא, אולם הוא לא בטוח. הוא לא בטוח שעכשיו, לאחר ארבעה דייטים זה הזמן להציע לה לעלות אליו לדירה. הוא לא בטוח שזוגיות של שלושה חודשים זהו מספיק זמן כדי להציע לבת הזוג לעבור לגור ביחד, והוא גם לא בטוח אם שנתיים זה מספיק זמן כדי להציע לה נישואין.
הוא רוצה סימן, לדעת בוודאות שזהו הזמן הנכון – וכשהסימן לא מגיע הוא לא יודע מה לעשות. 

הבחור שמגיע אלינו לקריאה יוצא עם מישהי כבר שנתיים והוא רוצה להציע לה נישואין, אבל הוא לא בטוח. הוא היה רוצה שיום אחד כשהוא ייסע באיילון לגלות שלט ובו כתוב: "יוסי, זה אלוהים! דע לך כי דנה היא המיועדת שלך – איתה אתה צריך להתחתן. פרו ורבו".
אך השלט הזה לא באמת יופיע!
מדוע הוא מחכה לסימנים? מדוע הוא לא יודע שזה זה? התשובה פשוטה: כי הוא עוד לא התבגר.
קלף זה מייצג את אחד המצבים בחיים בהם אנו צריכים להמשיך ללכת בדרך שלנו גם אם אנו לא בטוחים במאה אחוזים, יש מקרים שרק כשאנו נהיה בתוך התהליך, רק אז נדע שזה נכון. 

כולנו מחכים לזמן הנכון ולאירוע הנכון. כולנו אומרים: "כשנקבל העלאה… או כשתסתיים השנה…" אבל, הגיע הזמן לסיים את זה עכשיו! לא לחכות אלא לפעול. כשהשואל יפעל, אביר המטבעות  יהפוך להיות אס המטבעות, ואז השואל יוכל לדעת שהוא במקום הנכון ולקדם את הדברים החשובים לשלב הבא. 

אביר הגביעים

אביר הגביעים (האביר על הסוס הלבן) – "המפנטז"

אביר הגביעים (האביר על הסוס הלבן) מייצג את הפנטזיונר. את הטיפוס הנוטה לפנטז ולא לעשות. והוא צודק: מדוע להרוס משהו טוב? כשזה פנטזיה זה המצב הכי בטוח, הכי טוב ודבר לעולם לא מתקלקל – אז למה לקחת סיכונים?
אלו יהיו אותם אנשים שמנהלים תקופה ארוכה רומאן וירטואלי באימייל, אך מעולם לא קובעים פגישה אמיתית. מדוע? כיוון שכך דבר לא ייפגם או יתקלקל. 

הבשורות הטובות של הקלף הן שהשואל עומד להיות מבורך בהזדמנויות היכולות לקדם את נושא השאלה, אולם כשההצעה תגיע וההזדמנות תתרחש תהיה לשואל נטייה לסרב להצעה ולפספס את ההזדמנות.

זהו בדיוק הקלף המייצג את תסמונת האשה היוצאת עם גבר נשוי. לאחר שנים של פנטזיות וחלומות שהיא אורגת יחד עם בן זוגה על מה יקרה כשהוא יעזוב את אשתו:  על החיים המשותפים, מספר הילדים, מגורים משותפים. לאחר כל אלו יום אחד הבעל עושה את זה ומספר לה בהתרגשות שהוא עזב את הבית ו….ואז היא עוזבת אותו.
מדוע?
כיוון שהיא עוד לא התבגרה.
אם היא הייתה רוצה זוגיות רצינית או חתונה היא הייתה בוחרת בגבר פנוי. הגבר הנשוי איפשר לה לחיות בעולם הפנטזיה ומימש את הרעיון של הקלף – "להיות עם ולהרגיש בלי". 

מה שהיא לא יודעת זה שאם היא רק תתגבר על היצר שלה לעזוב ותגיד "כן", אם היא תתגבר על ההתנגדות שלה, אם היא רק תתבגר, אז האירוע יהפוך להיות אס הגביעים: קלף של שמחה, שפע והצלחה. 

אביר החרבות

אביר החרבות – "הילד המפונק"

קלף אביר החרבות מייצג אדם שרגיל שהכול קורה בחיים שלו בקלות וללא מאמץ אמיתי מצידו. הוא רגיל שמכרים, בני משפחה, חברים טובים, שכולם עושים בשבילו ולמענו. אך  בפעם זו, זה לא יקרה. 

מדוע? כיוון שהשואל צריך להתבגר ולהבין שאם הוא רוצה זוגיות, הפעם הוא זה שצריך לגרום לדברים להתרחש.
כמו תמיד, גם הפעם השואל פסיבי, לא פועל ומחכה לדברים שיקרו בחייו ללא מאמץ. הוא חושב שהפתרונות נמצאים בחוץ, אולם הוא לא מעריך נכון את עצמו. יש לו רעיונות מבריקים, תוכניות מצוינות והוא יכול למצוא את הפתרון. כל שעליו לעשות הוא פשוט לתכנן, להוציא אל הפועל ולבצע. 

כשהשואל יהיה זה שיחשוב על הפתרון, כשהוא יהיה זה שיעבוד ויילחם על הדבר אותו הוא רוצה, אז אביר החרבות יהפוך לאס החרבות והשואל יעבור לשלב המעשי בו הוא מממש את הרעיונות הנפלאים שיש לו, ומצליח. 

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

13 thoughts on “"האם להתקשר אליו?" האבירים של קלפי הטארוט מייעצים”

 1. היי שגיא,
  האם גם לנו הנשים יש מסע התבגרות שמוצג ע"י קלפי האבירים?
  ואם כן איך אני מבינה את זה מהקריאה, האם זה תלוי בנושא השאלה?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מסכימה עם מלכה אהרוני בעניין חוסר מיקוד
  המסר מעניין מאוד
  תודה רבה

 3. אני מרגישה צמיחה לימוד ומציאת קשרים בין הקלפים לעצמם ולמסרים מיום ליום והכל בזכותך חבר.
  תודה רבה

 4. מאוד מעניינת נקודת המחשבה הזו. תמיד כיף לקרוא את המאמרים.

 5. וואו שגיא כל הכבוד על העבודה היפה שעשיתם ועושים .יגעת ומצאת תאמין !

 6. הכל מסתדר ברגע שנוגעים בהגיון.
  את אותה תשובה נותנות הנשים אך מפאת הכבוד .
  תודה על הסבר מאלף משש כמו באגדות…
  שווה לנסות
  אוסנת

 7. אנו האנשים רוצים להאמין בכול דבר שרע לנו לכן בודקים בקלפי טארוט

 8. שגיא שלום,
  שמתי לב שיש סתירה מסוימת בין ההקדמה בקלפי האבירים , אמרת שכולם אומרים לגנה בעצם לא להתקשר בשום אופן. שאלתי שאלה דומה ויצא לי אביר הגביעים. לפי ההסבר הספציפי של הקלף הזה נדמה שהקלף בעצם דוחף לפעולה, כלומר, כן לעשות מעשה לא להסס וליזום. אם כך מהו בעצם הפירוש המדוייק בנוגע לשאלתה של דנה?

 9. שגיא היקר שלום וחג אורים שמח .
  מבקשת סליחה מראש .
  ברצוני להאיר את תשומת ליבך לדבר מה( שבעניי לפחות) חשוב .
  ההסברים שלך מאוד יפים, אבל חלק גדול מהם מרוח על דף שלם .
  הסברים חוזרים על עצמם .
  עד שמגיעים לפואנטה האוויר יוצא .
  בסך הכל כמה שורות האחרונות נותנות את התשובה הסופית .
  אם אפשר לתמצת שיהיה גם לא עמוס, וגם יותר קל להבנה .
  אל תכעס וקבל את דברי כביקורת בונה ולא הורסת . כי זאות גם כוונתי .
  אתה הרי מבקש חוות דעת לא ?
  תודה על הכל בכל מכל …

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   המאמר הזה ,כמו כל מה שקראתי עד עכשו נותנים מענה מצוין למי שרוצה להבין לעומק את משמעות הקלפים והכי חשוב את היכולת להעביר את המסר לשואלת, לתת לה את הכלים להבין לעומק את הדילמה שהיא עומדת בפניה. מעולה שגיא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *