מדונה

כאשר אנו שומעים את המילה "זהב" מיד עולים במוחנו רשמים מלאי עוצמה. כשאנחנו חושבים על זהב, אנו חושבים על זוהר, יוקרה, כבוד, יופי, וכל דבר המושך את העין ואת הלב. הזהב הוא אחת המתכות הנחשבות ביותר משחר ההיסטוריה. אנשים חפצים בו, רודפים אחריו כמהים לו ומוכנים לחצות עבורו יבשות. 

הוא משמש לקישוט הגוף, מהווה רכיב חשוב באמצעים טכנולוגיים, חיוני לטקס הנישואין ומהווה סמל סטאטוס בכל תרבות, לא בכדי נוצר הביטוי "הבהלה לזהב" שכן הזהב מרגש אנשים מכל קצוות תבל ובעיקר מזכיר לנו – מלוכה.

"אנשי הזהב" אשר התרופה ההומיאופתית המופקת מזהב מתאימה להם, הם בעלי אישיות ייחודית. אנשי הזהב הם המלכים, מנהיגים מלידה אלו שכל העיניים נשואות אליהם. הם אוהבים ליהנות, יודעים לשלוט על הממלכה שלהם, מאצילים סמכויות ומנהלים משכמם ומעלה. אלה אנשים שהעין לא תפספס, עצמאיים ייחודיים ומרשימים שעוסקים במקצועות בהם כל העיניים מופנות אליהם, והם נהנים מהשפעתם על הסביבה, אך לעתים הזוהר וההצלחה מכסים על חלק אחר באישיותם, על חלק פחות זוהר וססגוני ואולי אף כואב.

זהב בהומאופתיה

אז מיהם המלכים של ימינו בעצם? מיהם אנשי הזהב המובהקים?
בית המלוכה האנגלי לא איבד את הרלוונטיות ואת הסקרנות העולמית, אנחנו לעד עסוקים בהתפתחויות: הנישואין הגירושין הלידות והדרמות של בית המלוכה מהנסיכה דיאנה שריתקה המונים אל המרקע ואל העיתונים, ועד הנסיך ג'ורג' שנולד ליורש העצר ומככב בפייסבוק במגוון תלבושות וצעצועים. אבל בואו נודה בזה שהמלכים האמיתיים של ימינו, אנשי הזהב המובהקים הם הסלבריטאים,
ולצורך העניין ניקח בחורה, לא צעירה כל כך, שבשלושים השנה האחרונות שמרה די באדיקות על מעמד "סלב"- מדונה.
נכון שהיא כבר לא צעירה והייתה יכולה אולי להיות היום כבר סבתא, אבל האישה הזאת הטביעה את המונח "סלבריטי" או בקיצור "סלב" במו ידיה.

"כמו בתולה"

מי העז ליצור שיר שכזה בשנות השמונים, שיר מהפכני נועז ומקפיץ שהפך בן רגע ללהיט מספר אחת בכל ארה"ב ואח"כ בעולם. רק מדונה. בן רגע היא הפכה לכוכבת. כראוי למלכה היא עוררה הדים וביצעה מהפכה בתחומה דבר שמשך אליה את כל העיניים. תבעה כוח נשי במופגן וללא חשש ועבדה בפרך עבור התהילה בעולם שהיה עד כה "שייך לגברים". כתוצאה מכך היא זכתה לגל הערצה אדיר וכן לגל חיקויים מעורר תדהמה. כל בנות העולם רצו להיראות כמוה ולאורך הקריירה שלה היא הוכיחה שוב ושוב שהיא זאת שמכתיבה טרנדים, בין אם היו קיימים כבר קודם – או לא. ואין זה פלא, שכן מעל לכל מדונה היא פרפורמרית מלידה, המוזיקה שלה בשילוב האמנויות: מחול משחק ואופנה יצרו פרסונה חד פעמית זוהרת ומרתקת, וכל שיר שהיא הוציאה הפך מיד ללהיט, התכונות הללו הם שילוב מושלם עבור "אשת זהב" הנמצאת במרכז הבמה וסוחפת אחריה קהל אדיר. אנשי הזהב מאוד נהנים מאור הזרקורים ואף זקוקים לו שכן הם פורחים על הבמה וחשים במיטבם, בדומה מאוד לבני מזל אריה למשל. הם לא חייבים להיות בהכרח אנשי במה אבל הם ימשכו לכל מקצוע שיש בו יכולת לסחוף המונים, כמו פרסום והוראה, מקצועות בהם הם זוכים להשפיע על אחרים. אנשי הזהב גם זוכים להערצה ולהערכה כיוון שהם מקרינים כוח ועוצמה ולכן הם מעוררים באחרים את הרצון "להעתיק מהם", ולהידמות להם, לזכות במעט אבק כוכבים.

זהב טהור

הזהב הוא נצחי ועמיד. מסיבה זו השתמשו בו לרפואת שיניים למשל שכן הוא עומד בלחצי היומיום ושן זהב משמשת את האדם כל חייו. נצחיותו וזוהרו הבל ימחה הופכים אותו למושלם עבור טקס הנישואין ולהענקת אות לציון מאורע חשוב- כמו מדליה למשל. את הביטוי "יהלומים הם לנצח" היה אפשר בקלות להחליף בביטוי "זהב הוא לנצח" משום שהזהב עמיד ויציב גם מבחינת חוזקו הפיזי ועמידותו כחומר, וגם מבחינה כלכלית שכן השקעה בזהב תמיד משתלמת וערכו לא נע כמעט, הוא מהווה השקעה סולידית ובטוחה.
התכונה הזו מאפיינת גם את הקריירה ארוכת השנים של מדונה. היא פעילה כבר משנות השמונים ועדיין חוגגת על הבמות. היא עבדה ויצרה עם אין ספור כוכבים וכמו הזהב היא שורדת ושומרת על זוהרה. תכונה נוספת של הזהב היא חוסר יכולתו להתערבב עם חומרים אחרים, ואכן אישיותה של מדונה אינדיבידואליסטית, היא מעולם לא הייתה בלהקה ואין לה נטייה לעבוד בצמדים שכן היא לא אוהבת שמאפילים עליה, היא אוהבת לנהל ולהחליט את כל ההחלטות בעצמה וידוע כי גם בזוגיות היו לה קשיים עקב אופייה הבלתי מתפשר.

מסירות ואחריות

כדי לזכות בכבוד הזה מדונה עבדה מאוד קשה. בניגוד למפורסמים נהנתנים, מדונה ידועה בכך שלא התמכרה מעולם לשום סם או לטיפה המרה, והיא מעידה על עצמה שבזמן הופעות וחזרות להופעות היא לא נוגעת במשקה. התכונה הזאת מאפיינת גם את הזהב עצמו שאחת מתכונותיו היא טוהרו והיותו בלתי מושפע ע"י הסביבה. ידוע שכוכבים עשירים נהנים מאוד מסמים ואלכוהול, כך שמדונה צריכה לעשות בחירה מודעת שלא לגעת ברעלים הללו שכה זמינים בעולמה.
היא ידועה בכושר גופני יוצא מן הכלל ומוסר עבודה שאין שני לו, היא גם ידועה (למרות תדמיתה הפוחזת) כאמא דאגנית טובה וקשוחה למדי, ואלו מאפיינים שמתאימים מאוד לאנשי הזהב שחשים תמיד שאחריות גדולה רובצת על כתפיהם ועליהם לנהל את העניינים באופן מושלם. לצערנו לעתים האחריות והאדיקות של אנשי הזהב דוחפת אותם אל מעבר לקצה, ידוע למשל שמדונה אף אושפזה לאחר התמוטטות באחד מסיבובי ההופעות עקב מאמץ יתר ותשישות והדבר קרה יותר מפעם, אכן לעתים אנשי הזהב לא יודעים מתי לעצור.
העצמאות של אנשי הזהב והדרישה לשלמות מקשה עליהם.
זה לא מקרה שאנשי הזהב נמצאים בעמדות כוח. הם זקוקים זה, אולם לא מהסיבות הרגילות. החיפוש הזה הוא תוצאה של תחושת האחריות הכבדה הרובצת עליהם. אנשי הזהב ואפים להגיע לעמדת כוח כדי שיוכלו להתמודד עם תחושת האחריות טוב יותר. עבורם זהו כלי המאפשר להם לבצע את המטלות שלהם על הצד הטוב ביותר. אך יחד עם צבירת הכוח מגיעות מטלות חדשות ועלול להצטבר עומס בלתי צפוי.

אגו

באחד הבלוגים דווח כי באחת ההופעות של מדונה, ניסתה מלכת הפופ לכוון את המיקרופון לקהל כדי שישיר עמה אך לדאבונה השיר לא היה מאוד מוכר והקהל לא ידע את מילותיו. בתגובה קיללה מדונה את הקהל וזרקה לעברו הערות פוגעניות וקנטרניות היא גם הייתה בשוק מוחלט כשאנשים העזו לשבת במהלך המופע ולא רקדו אל תוך הלילה, כן האגו של המלכה מאוד שברירי וזה אחד החסרונות של אנשי הזהב. אנשי הזהב הם אנשים מאד נדיבים, נהנתנים וכשצריך אם יתנו כל מה שהם יכולים. אבל עליהם להיזהר מהנטייה למצוא את עצמם עסוקים עם תסביכי אגו. זה לא משנה אם הם מתחילת דרכם או אם הם כבר מפורסמים, כאשר נפגע כבודם, נפגע גם הדימוי העצמי ולפעמים בצורה אנושה.

מדונה
עצמאות יתר

במערכות יחסים שכידוע דורשות פשרות מפעם לפעם. מדונה עצמה סיפרה שקשה לה לתת את השליטה לבעלה דאז (כיום לשעבר), גיא ריצ'י, ושהיא צריכה ללמוד להרפות ושלא הכול חייב לקרות "בדרך שלה". אנחנו בספק אם היא הצליחה ללמוד את השיעור הזה, שכן הצורך בעצמאות ובניהול "בדרך שלהם" מאוד מאפיין את אנשי הזהב הפרפקציוניסטים.
אנשי הזהב מפחדים להיכשל ולכן הם לא סומכים על אף אחד פרט לעצמם. הם מתקשים להיות במצב של הזדקקות ולבקש עזרה. הם גדלים עם צורך עצום להוכיח את עצמם ולהגיע להישגים ולכן יהיו לרוב אנשי עבודה מסורים המכורים לעבודתם ולהצלחה אבל מתקשים לעצור את עצמם, וליהנות מפרי עמלם. התכונה הזאת פוגעת בהם אולי אך עלולה לפגוע גם במערכות היחסים שלהם אם לא ידעו לשלוט בעצמם.

עם כל הכבוד להיכרותנו עם מלכת הפופ, איננו מכירים אותה לחלוטין ולא יכולים להדגים עליה את כל תכונות אנשי הזהב. תכונה לא פשוטה של אנשי הזהב היא התחושה שהם אכזבו את אהוביהם, לפעמים עד כדי כך שהם חשים שהם לא ראויים לחיות. ידוע לנו שיש סלבריטאים שהגיעו למצב זה של ייאוש וניסו להתאבד. אצל "אנשי הזהב" הדבר נובע מהסטנדרטים הגבוהים שהם מציבים לעצמם ביחס לסביבה, הרצון המתמיד להיות "מאה אחוז" בעבורם, וכשהאכזבה קשה מנשוא הדברים עלולים להידרדר. המסכה שהם עוטים על עצמם כל כך "יעילה" עד שלא ניתן לזהות את רגשותיהם שכן הם תמיד שומרים על ארשת של הצלחה בכל מצב.

עושים שמח

בכל זאת חשוב שנזכור שהשמחה היא שמאפיינת את אנשי הזהב יותר מכול. הם נהנים ליהנות ומקדישים זמן למנעמי החיים לפינוקים למסיבות ול"חיים הטובים". הם מאוד נהנים להעניק ומצטיינים בנדיבותם. כמובן שמדונה היא אחת הנהנתניות מספר אחת. היא נהנית מבגדים מרכוש ממסיבות טובות וסעודות משובחות והיא נחשבת לאחת הכוכבות הנדיבות.
היא גם לא שוכחת לעדכן אותנו עד כמה היא נהנית ממנעמי הגוף וממין, ולא חוסכת מידע מהקהל בכל הקשור לאהבת גופה.

הזהב מגלם בתוכו איכויות של אינסופיות של נצחיות עליונות והיותו בלתי מושג.
אפילו השם שלה –"מדונה" הוא בעל זיקה לאישה הכי לא מושגת עלי אדמות- מריה הקדושה. נכון שיש אי אלו הבדלים בין הבתולה מריה- ל"לא בתולה" מדונה, אבל אפקט הנשגבות נותר בעינו, שכן היו שנים בהם ניתן היה לומר שמדונה יותר מפורסמת מהבתולה מריה, והיא הייתה אחת הנשים המסקרנות והמעוררות השראה ביותר.

הזהב הנו אחד מהסימבולים הרבים המעצבים את חיינו, הוא חלק ממי שאנו והוא מייצג אנשים המתהלכים בינינו – את עצמנו. להבין סימבולים ככלל זה אומר להבין את החלקים מהם העולם ואנו מורכבים, ובמקרה זה אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איזה חלק בנו "הזהב" מייצג ומתי.

כולנו נמשכים לזהב. כשנתקלתי באחד המוזיאונים בחו"ל במושבה גדולה של זהב, החסרתי פעימה והתרשמתי עד עומק לבי. הזהב כל– כך מושך ומרשים שלא ניתן להתעלם ממנו. עכשיו אנחנו מבינים מדוע אנו נמשכים כל-כך לזהב. זאת לא המתכת עצמה שמושכת אותנו, אף שהיא מאוד מרשימה, אלא המשמעויות שלה. אנו נמשכים למעמד, לכבוד ולשפע שהוא מייצג, אבל יותר מכל אנו נמשכים לרעיון של המלך שאותו הזהב מייצג, ובכל אחד מאתנו נמצא המלך, וכולנו רוצים להיות שם במקום הזה.
עם זאת, מה שעלינו לזכור הוא שיחד עם המלוכה והעושר מגיעה האחריות הגדולה והחיפוש אחר המושלמות שאותה הזהב מייצג. שלמות זו אינה יכולה לעמוד באף סטנדרט ועלינו להיזהר שלא להפוך לקורבן של הרדיפה אחר הזהב- אחר השלמות. כל עוד נדע לעשות זאת נוכל להמשיך ולהתפעם מהזוהר הנצחי שלו.

Save

Save

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים וליאת כהנא

2 thoughts on “החומרים מהם אנו מורכבים: סימבול הזהב”

  1. פלורי שמעוני

    למידה דרך סיפור נראת לי מצויינת, עלי הייעילה מאד.
    לפעמים קשה לקלוט ולהפנים ולהכיל את כל הידע הטכני של הקלף, אבל דרך סיפור- מדונה, דרך אסוציאציה , הקליטה טוב יותר מלשננן את משמעות הכלף.
    משהו חדש לי בשיטה, להסתכל ולהרגיש את הקלף מה הוא אומר לי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *