השלבים של פתרון חלומות: פרויד היה הראשון שטען כי החלום הינו חלק ממנגנוני ההגנה שלנו. הוא טען כי החלום הנו כלי פסיכולוגי דרכו אנו פורקים את המתחים הקיימים בחיינו. כאשר אנו סובלים ממתח בחיים, המערכת שלנו פעמים רבות בוחרת לפרוק אותו בזמן חלום. כך למשל: אם אנו במתח כיוון שאנו מחכים לתוצאות של בחינה חשובה, אנו יכולים לחלום על כך בלילה. ככל שהבעיה תהיה מורכבת יותר, כך יידרשו יותר חלומות שיעזרו לפרוק את המתח, או לחלופין יופיעו חלומות בעלי מראות קשים, או מפחידים יותר.

החלום הפסיכולוגי הינו כלי דרכו יכול הגוף לבטא קשיים, דילמות ובעיות אחרות הנמצאות בתת-המודע. מבלי משים אנו משאירים בתת המודע שלנו אלפי בעיות ורשמים שאינם פתורים, ובלילה במהלך השינה אנו פותרים אותם. רוב הבעיות והקשיים לא יבואו לידי ביטוי בחלום, אולם את המשמעותיים ביותר עבורנו נזכור בבוקר. הם כמובן לא יופיעו לרוב בצורתן המקורית, אלא עטופים במעטה של מסתוריות, עלומים ולא ברורים.

חלמתי שאני בחדר שינה בבית של ההורים שלי, ושאנו גרים ליד הר געש שעומד להתפרץ. בחלום הייתי רק אני ואבא שלי (אמא שלי נסעה עם אחותי לעיר אחרת) שישן על הגג (במציאות, אין לנו גג), ומחדר השינה ראיתי את הר הגעש שכל הזמן הוציא עשן.
ואז פתאום הר הגעש התפרץ וצעקתי לאבא שלי שיקום, אבל הוא התנהל בעצלתיים ובאדישות מעצבנת, התלבש לאט והתקדם באיטיות לעבר חדר המדרגות.
בחדר המדרגות לא היה אף אחד ולאחר כמה דקות הופיעו שכנים של ההורים שלי, ושכן נוסף, אבל אף אחד מהם לא התרגש מהתפרצות הר הגעש, להיפך הם היו בדרכם לצאת מהבניין כדי לעסוק בפעילות של שגרה: קניות, יציאה לעבודה, ריצת בוקר.
צעקתי להם שמסוכן לצאת החוצה עכשיו כי יש התפרצות של הר געש, אבל הם לא הקשיבו לי ובשלב הזה התעוררתי.

רקע: אני בת 24, בשלב של חיפוש דירה לאחר פרידה כואבת מחבר (בעקבות התערבות של ההורים שלי), לומדת לתואר ראשון ועובדת כמלצרית (כי אין ברירה).

דרך פתרון החלום

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

להקשיב לחלום זה אומר להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם הדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה בעצם רוצה לצאת מהסיפור של החלום החוצה.

לכן הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות כשפותרים חלום הוא לעצור לרגע ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מהן המחשבות שעולות לנו? באו ננסה, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה הראשונה של החלום. מה עולה לנו בראש?

הר געש בחלום מייצג רגש עמוק ועוצמתי הרוצה לצאת החוצה ולפרוץ אל המציאות. זה יכול להיות רגש חיובי, כגון תשוקה, אולם לרוב מדובר ברגשות שליליים כגון כעס, ואפשר לומר שככל שהר הגעש פעיל יותר, כך הרגש הוא יותר סוער ולרוב מייצג כעס גדול יותר.
הר געש בחלום מייצג רגש עמוק ועוצמתי הרוצה לצאת החוצה ולפרוץ אל המציאות. זה יכול להיות רגש חיובי, כגון תשוקה, אולם לרוב מדובר ברגשות שליליים כגון כעס, ואפשר לומר שככל שהר הגעש פעיל יותר, כך הרגש הוא יותר סוער ולרוב מייצג כעס גדול יותר.

החלום מתחיל באווירה מתוחה, כשהחולמת נמצאת בחדר השינה של ההורים שלה ומתבוננת בהר געש העומד להתפרץ. אם זה היה סרט, היה ברור לנו מה עומד לקרות כי הרי ידוע שהר מעשן בסצנה הראשונה יתפרץ במערכה האחרונה, ואפילו לפני כן. כבר בשלב זה ברור שיהיו התפתחות, אולם הסצנה הראשונה היא יותר שלב ההיכרות עם הדמויות. ומה אנו יודעים בינתיים? שנושא החלום עוסק בהורים שלה, באבא שלה ושהסימבול המרכזי בחלום הוא הר הגעש.

בסצנה השנייה של החלום הר הגעש מתפרץ, והחולמת נכנסת ללחץ, אולם האבא שלה מאד אדיש גם להתפרצות הר הגעש וגם ללחץ בו נמצאת הבת שלו.
עכשיו עצרו רגע, ובוא נראה מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. כשאני הקשבתי לחלום מייד עלתה בי התהייה כיצד ייתכן שהאבא כל-כך אדיש. "מילא אתה לא מתרשם מכך שהר הגעש מתפרץ ", אמרתי לעצמי, "אבל לפחות תרגיע את הבת שלך: תאמר לה שיהיה בסדר, או משהו".

בסצנה השלישית החולמת ואבא שלה יוצאים לחדר המדרגות שמתפקד כמרחב בטוח בחלום, אבל למעשה אף אחד לא מתרשם מהר הגעש ולא מקשיב לאזהרות שלה.

נעצור שוב וננסה לראות מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה, מה מכל מה שהחולמת אמרה, נשמע לנו חשוב יותר, מוזר או חריג? הדבר שמשך את תשומת לבי היה שבפועל, היחידה שמודעת לעניין הר הגעש היא רק החולמת שלנו ושכל השאר כלל לא מודעים להתפרצות של הר הגעש, ולא קשובים למה שהחולמת אומרת להם.

שלב שני – חלום על: הר געש, גג וחדר ההורים

הר געש בחלום

בחלומות רבים נמצא את עצמנו עומדים מול איתני הטבע: סופות, רוחות עזים ומפגעי מזג אוויר שונים. לכולם יש מכנה משותף גדול אחד: הם מייצגים את הרגשות שלנו. מזג האוויר, אופיים של איתני הטבע ישקפו את טיב הרגשות הקיימים בנו אשר רוצים לבוא לידי ביטוי. חלום על הר געש מייצג רגש עמוק ועוצמתי הרוצה לצאת החוצה ולפרוץ אל המציאות. זה יכול להיות רגש חיובי, כגון תשוקה, אולם לרוב מדובר ברגשות שליליים כגון כעס, ואפשר לומר שככל שהר הגעש פעיל יותר, כך הרגש הוא יותר סוער ולרוב מייצג כעס גדול יותר.

הבית של ההורים (אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה על סימבול זה בפינת הסימבולים בהמשך)

לא סתם הלא מודע בחר למקם את החולמת בבית של ההורים, ונראה שהלא מודע רוצה להראות לחולמת שההורים שלה, ובמיוחד אבא שלה, הם נושא החלום.

גג בחלום

גם במרתף, בגג או בעליית הגג אנו מאכסנים דברים, אולם בשונה מהמרתף, בגג אנו "מאכסנים" דברים בהם אנו אמורים לטפל בשלב מאוחר יותר בחיים. שם לא נמצא דברים שאנחנו חוששים מהם, אלא נושאים שרצינו לטפל בהם, אולם גורמים שונים, רוטינה של היום יום, התחייבויות אחרות מנעו מאתנו לטפל בזה. חלום בו אדם או סימבול ממוקמים בגג הינו סימן שהגיע הזמן להפסיק להזניח את הבעיה ולטפל בה.

שלב שלישי – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, והבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים להבין מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו.

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות.

והתשובה לחולמת…

נשמע שיש לך את כל הסיבות להיות עצבנית: נפרדת מחבר, את מחפשת דירה, את לא ממש אוהבת את העבודה שלך. לא פלא שחלמת על הר געש שעומד להתפרץ, כיוון שנראה שישנם כעסים ורגשות שליליים העומדים להתפרץ אצלך בכל רגע.

השאלה היא רק על אילו רגשות שליליים הלא מודע שלך רוצה להתריע בפנייך, וכלפי מי מופנים הרגשות האלו. נראה שהחלום הציג לך מסר מאד ברור האומר שאם הרגשות השליליים האלו לא ינותבו למקום הנכון, ההתפרצות שלך עלולה להיות כואבת והרסנית.

כנראה שלא סתם הלא מודע שלך בחר שזירת החלום תתרחש בדירה של ההורים, ולא במקרה הדמות שאיתה יש לך אינטראקציה היא אבא שלך שמחליט משום מה להיות אדיש למצב.  מכאן אני יכול להסיק שהחלום שלך עוסקת בהורים שלך ובאבא שלך, וכיוון שאין בחלום שום נוכחות של החבר, העבודה שלך או חיפוש הדירה, נראה שהלא מודע מראה לך שמקור הכעסים שלך קשור בהורים שלך, ובמיוחד באבא שאדיש למצבך, מה שכנראה מחמיר את המצב.

אז מה עושים? טוב, זה כבר שאלה שאת צריכה לשאול את עצמך. אומר רק שהלא מודע רוצה להראות לך שהמצב לא יכול להמשיך כך ושאת חייבת עזרה. יכול להיות שלדבר עם האדם שכלפיו יש לך כעס זה הפתרון, אבל סביר להניח שעזרה מקצועית מאוד תועיל לך.

בשיחה עם החולמת התברר שאכן יש לה כעסים מאד גדולים על כך שההורים שלה התערבו בקשר הזוגי שלה ובמיוחד על אבא שלה שגם אחרי שלוש שנים של זוגיות (ושנתיים של מגורים משותפים), האבא עדיין לא קיבל את בן הזוג שלה, התעלם מהרגשות שלה, כול הזמן ניסה לחבל בקשר, ולבסוף גם הצליח.

כיצד לפתור חלומות – פינת הסימבולים

בתים ומבנים בחלום

כמעט בכל חלום אנו נמצא את עצמנו בתוך או מחוץ לבית או מבנה. המבנים בחלום מייצגים את הנפש שלנו, את ה"אני", את מי שאני, והם מגדירים אותנו, את גישה שלנו ואת מה שיש לנו בחיינו לרבות משפחה וילדים.

כדי להבין מה מייצג המבנה בחיינו עלינו לבחון כמה דברים:

בית בחלום
כמעט בכל חלום אנו נמצא את עצמנו בתוך או מחוץ לבית או מבנה. המבנים בחלום מייצגים את הנפש שלנו, את ה"אני", את מי שאני, והם מגדירים אותנו, את גישה שלנו ואת מה שיש לנו בחיינו לרבות משפחה וילדים.

סוג הבית
יש מבנים רבים ושונים בחיים ובחלום. אנו יכולים לחלום על בית פשוט עם 2-3 חדרים ויכולים לחלום על בית קומות עם מאות חדרים.

ככל שהבית מורכב יותר ומסובך יותר כך הבעיה בחיינו היא מורכבת יותר. חלום על מבנה פשוט יכול לייצג בעיה ברורה יותר וכן גישה פשוטה ובריאה יותר לבעיה. כך למשל חלום בו אנו נמצאים בבית בו הכול גלוי, פתוח ומסודר יכול להעיד של נפש וגישה לחיים כזו. לעומת זאת חלום בו הבית מלא חדרים, שחלקם נעולים ומסדרונות מפותלים יכול לייצג נפש יותר מורכבת, ובעיות פחות ברורות לחולם.

מצב הבית
האם הבית מלוכלך? נקי? האם זהו צריף רעוע? אולי אנו חוששים ללכלך אותו? מצב הבית יכול להראות לנו מה מצב הנפש ומה מצבם של ה"כלים" העומדים לרשותנו, אתם אנו מתמודדים עם הבעיה. צריף רעוע למשל יכול להראות לנו כי החולם מרגיש תחושה של חוסר יציבות ואולי אף ארעיות. חלום בו  אנו חוששים שהבית יתלכלך ושוקלים אם להזמין אורח לבית, למשל, יכול להראות כי אנו חוששים להיפגע.

למי שייך המבנה
פעמים רבות נחלום חלום המתרחש בבתים של אחרים. במקרה כזה עלינו לחשוב מדוע הלא מודע שלנו בחר דווקא למקם אותנו אצל אותו אדם. חלום המתרחש בביתו של חבר, למשל, יכול לרמוז לנו שנושא החלום קשור עם אותו אדם ובהתאם לטיב החלום עלינו לבדוק מה טיב הקשר בינינו, ולחשוב כיצד עלינו לפעול בקשר הקיים.

מה יש במבנה
חלק חשוב מהבנת חלומות העוסקים במבנים הוא תכולת המבנה: אילו דמויות יש בבית? מה עושות הדמויות? אולי הן רבות אחת עם השנייה, חלום כזב יכול לסמל ריב פנימי הקיים בחיינו. החפצים ותכולת החדרים חשובה גם כן. מאחורי כל חדר, במבנים מורכבים, נמצא בעיה אחרת שמאוחסנת בתת-מודע. חלום בו אנו מנסים להיכנס לחדר ולא מצליחים, למשל, יכול להצביע על בעיה שאיננו מוכנים עדיין להתמודד אתה.

היכן אנחנו ומה אנו עושים
גם למיקום שלנו בבית יש משמעות. האם אנו בקומת החדרים? במרתף? אולי על הגג? חלום המתרחש במרתף יכול להצביע על התמודדות עם דבר חבוי בחיינו. אולי אנו מחביאים דבר מה ועכשיו הזמן לגלות את זה מחדש?  

פתחים ויציאות
האם הדלת נעולה? לא ניתן לפתוח את החלון? אולי דמות מנסה להיכנס ואנו לא פותחים לה את הדלת? הפתחים והיציאות בחלום יכולים פעמים רבות להעיד על יכולת האינטראקציה שלנו עם הסביבה החיצונית. חלום בו אנו מנסים לצאת מהבית, אך הוא נעול יכול להצביע על כך שאנו מרגישים כלואים. אולי אנו רוצים להשתנות, להחליף אווירה, אולם איננו יכולים? חלום על בית נעול שלא ניתן להיכנס אליו יכול להצביע על סגירות ועל נטייה שלא להכניס אנשים לחיינו בזמן ערות. 

אתם מוזמנים לקרוא עוד מאמרים מעניינים על חלומות במדור פתרון חלומות, ואולי תרצו לקרוא גם על קלפי טארוט

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

Save

Save

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

2 thoughts on “הר געש בחלום”

 1. שגיא שלום.
  כמובן שקראתי את המאמר ומה עוד , שסימבול זה ליווה אותי פעמיים בשנה האחרונה ומצאתי הקשרים נוספים:
  החלום הראשון שהיה קשור בהר געש נחלם לפני כשנתיים. חלמתי על אירוע באולם ואבא שלי מגיע אלי ואומר לי שחשוב לו לומר לי כמה הוא אוהב אותי (דבר שאינו אופייני לו במציאות….) והוא מחבק אותי ותוך כדי חיבוק אני רואה מעבר לכתפו, הר געש מתפרץ בחשכה, והלבה נשפכת ומתקרבת אלינו.
  החלום הזה פתח סדרה של חלומות בנוגע לאבא שלי, בעלי סממנים מאוד חזקים של בתים ספק קברים, מסיבת יום הולדת שהופכת להלוויה וכו'.
  אבל החלום ההוא כן בישר על משהו= תקופה קצרה לאחר מכן, נמצאו בעיות לב אצל אבי. ההתפרצות בחלום היתה מאוד דומה.
  הוא עבר אותן, אך בעקבותיהן עבר תהליך שמחד ריכוך רגשי כלפי סובביו ומאידך מעיין ייאוש וויתור לחיים.
  אז הר געש מעבר ליסוד אויר , שייך גם לאש. וגופנית ללב.
  החלום השני נחלם ממש לפני שבועות מספר- אני גרה בישוב מול הרי צפון המפרידים בין ישראל ללבנון. בחלום ישבתי בבית מול ההר הזה ופתאום התפרצו , זה אחר זה, 3 הרי געש. זה קרה ביום והפעם נראה רק העשן. הם התפרצו מצידו של ההר -לבנון ולא ישראל.
  מקווה שזו אינה נבואה…..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *