נסו להיזכר בחלום האחרון שחלמתם? האם הייתם ביער סבוך או בחדר המדרגות שלכם? בחדר של חבר טוב או בשבילים של ארץ רחוקה? האם כשאתם מתעוררים משנתכם אתם מסוגלים לשחזר את המיקום שבו התרחש החלום? את ה"תפאורה" של כל ההתרחשויות?

סביר להניח שתזכרו את הדמויות את התחושות או את ההתרחשות העיקרית אבל גם למיקום יש משמעות. לרוב נמצא את עצמנו בתוך מבנה ולסוג המבנה, להקשרו לחיי החולם ולמיקומו המדויק חשיבות רבה. המבנה כולו מייצג אותנו, את ה"אני" שלנו הכולל את גישתנו, נפשנו וכל האלמנטים של חיינו כולל המשפחה. החדרים השונים מבטאים חלקים שונים באישיותנו ובחיינו, כל חדר הוא אלמנט או רובד במבנה הגדול שנקרא "עצמנו".

נכון שעולם הסימבוליזם הוא עמוק ומפותל אבל לפעמים כפי שאמר פרויד "סיגר הוא רק סיגר" לא תמיד יש משמעות נסתרת לכל אלמנט. אם אנחנו חולמים על שרברב שמגיע לביתנו כשבחיינו האמיתיים יש לנו סתימה בכיור, אין כאן מסר סמוי אלא פשוט דאגה כנה למצב הצנרת בביתנו.

חלמתי שאני נכנסת לחדר השינה שלי ורואה את בן זוגי  על המיטה לבוש במכנסיים קצרים ללא חולצה ומחפש דבר מה. אני שואלת אותו מה הוא מחפש והוא אומר שהוא לא מוצא את צרור המפתחות שלו, אני עוזרת לו בחיפוש, אולם משום מה אני מחפשת את המפתחות רק במיטה (כאילו רק שם הם עשויים להימצא), ולאחר זמן מה ללא פתרון, אני מתעוררת מתוסכלת".

מה משמעות החלום ?

רקע: אני בת 25, בקשר עם בן זוג כבר שלושה חודשים ואנחנו שוקלים לעבור לגור ביחד, כנראה שהוא יעבור לגור איתי בדירתי.

דרך פתרון החלום

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

ההקשבה היא בעצם הפניית תשומת הלב אל התחושה שהחלום מעורר בנו והניסיון להבין את המסר שבבסיס החלום. ראשית יש פשוט לגולל את סיפור החלום ולנסות להיפתח אל ההיגיון הפנימי שלו תוך כדי ההקשבה אפשר לשאול את עצמנו מה אנו חשים באופן טבעי לנוכח העלילה, אילו מחשבות עולות בנו באופן טבעי למשמע החלום.

בתחילת החלום החולמת נכנסת לחדר השינה שלה ורואה את החבר שלה כשהוא שרוע על המיטה, חצי ערום. נגיד שהחלום הזה היה סרט שהתודעה יוצרת, ייתכן שבמאי אחר, בחלום אחר, היה מוביל את הסצנה הזו למקום מיני , או אולי אפילו לריב, אך הבמאית של החלום הזה רצתה כבר בשניות הראשונות להראות לך שמשהו קורה בחדר המיטות, בזירה  האינטימית של בני הזוג.

מפתח בחלום מייצג את הצורך שלנו למצוא את הדרך לפתרון הבעיה, המפתחות אותם מחפש בן זוגה של החולמת מסמלים את הרצון שלו למצוא את המפתח אל ליבה ואל הקשר הזוגי.
מפתח בחלום מייצג את הצורך שלנו למצוא את הדרך לפתרון הבעיה, המפתחות אותם מחפש בן זוגה של החולמת מסמלים את הרצון שלו למצוא את המפתח אל ליבה ואל הקשר הזוגי.

בחלק השני החולמת שואלת את בן הזוג שלה מה הוא מחפש והוא עונה לה שהוא מחפש את המפתחות שלו. החולמת מצטרפת מיד למסע החיפושים בלי שאלות או הרהורים.

עכשיו נעצור לרגע, וננסה להבין אילו מחשבות מתעוררות אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. אני למשל, מתפעל מהזריזות בה החולמת נרתמת למשימה ומבלי לשאול או לדרוש דבר מסייעת במרץ. ייתכן והחולמת מבינה את חשיבות מציאת המפתח וליתר דיוק את חשיבות האלמנט אותו המפתח מייצג.

בחלק השלישי החולמת מבינה שהמפתחות מסתתרים בוודאות באזור המיטה ומגבירה את מאמצי החיפוש, אך היא לא מצליחה במשימה ולכן היא מתעוררת מתוסכלת.

שוב נעצור לרגע וננסה להבין את הסצנה. מדוע הבמאית יצרה את הסצנה? אצלי התעוררה השאלה: "כיצד השואלת ידעה שהמפתחות נמצאים המיטה. בשלב זה הסקתי שכנראה יש קשר בין הסצנות ולמעשה החולמת יודעת שהמפתח לפתרון הבעיות שלה ושל בן הזוג נמצא באופן מטפורי ומעשי כאחד- בחדר המיטות.

לפרטים על קורס חלומות

שלב שני – סימבולים: בן הזוג, חדר השינה בחלום ומפתח בחלום

מיהו החבר בחלום

נכון שעיקרון בסיסי בפתרון חלומות הוא שברוב המקרים הדמויות בחלומנו מייצגות אותנו ואת הצדדים השונים של אישיותנו. לפי עיקרון זה, תת המודע בוחר את הדמות המתאימה ביותר אישיותית וסימבולית כדי שאותו צד נסתר שבנו יעמוד בקדמת הבמה.
אולם כיוון שקיים קשר זוגי ביניהם, בן הזוג מייצג רק את עצמו ואת האתגרים הזוגיים איתם צריכה החולמת להתמודד. 

חדר השינה בחלום

חדר השינה הוא המקום האינטימי ביותר שיש בבית ומי שזוכה להגיע לשם יהיו האנשים שאתם יש לנו את הקשר האינטימי ביותר. זה לא חייב להיות רק בן זוג כמובן. גם חברה טובה, ידידים מוזמנים לחדר זה, ואם הם שם זה אומר שיש לנו עמם קשר טוב ומיוחד.

בלב ליבו של חדר השינה נמצאת המיטה, ומה שנמצא על המיטה (וגם "מי", כמובן) מאד חשוב כיוון שלרוב המיטה מסמלת מיניות ואינטימיות זוגית.
המיטה זה המקום הפרטי ביותר שלנו, מקום השמור בעיקר לנו אך לעתים גם לאנשים איתם אנחנו בקשר אינטימי. בן הזוג כנראה יבקר במיטתנו אך עם מצב הדירות בארץ והחדרים הקטנים ייתכן שגם את חברינו נאלץ לארח על מיטתנו כשיבואו לבקר. ועדיין המיטה מייצגת בעיקר את אלמנט האינטימיות הרגשית והמינית.

מפתח בחלום

מפתח  בחלום הם סימבוליים ומשמעותם באה לידי ביטוי בפירוש הבלתי מוחשי שיש למילה- מפתח והוא- דרך לפתרון קושי, מציאת מוצא או פתרון. לכן המפתח מייצג בפשטות את הצורך של החולמת במפתח מטפורי שיסייע לה לחזק את הקשר הזוגי, מציאת "מפתח" אל ליבו של בן הזוג.  

שלב שלישי – סינתזה

עשינו את כל מה שנדרש כדי לנתח ולהבין את החלום: הקשבנו לעלילת החלום, הבנו את הסימבולים שהחלום הציג בפנינו, התרשמנו מהסדר ומהמבנה שלו מהפרטים המופיעים בו ומההקשרים שנוצרו, ועתה אפשר לקבוע שזהו חלום פסיכולוגי, שיש סיבה בגללה החלום הציג בפנינו את העלילה באופן מסוים תוך ארגון הפרטים בדרך מסוימת, ושכל המרכיבים חושפים בפנינו את הקונפליקט שבנפשה בדרך הטובה ביותר.

אולי איננו יכולים להחליט עבור החולמת מה הפתרון המדויק עבורה אבל אנחנו בהחלט יכולים לתת לה כלים שיעזרו לה לבאר את החלום ולהפיק ממנו את הלקח הנכון ביותר.

והתשובה לחולמת…

יש לי חדשות טובות בשבילך, תת המודע שלך נמצא תמיד צעד אחד לפנייך בכל הקשור למערכת היחסים בה את נמצאת. לדעתי תת המודע שלך מנסה להגיד לך שהחבר שלך מחפש את הדרך ללבך.

הופעתו של מפתח בחלום מעידה על חיפוש אחר דרך או פתרון והעובדה שהסצנה מתרחשת בחדר המיטות מכוונת אותנו לנושא הזוגיות והאינטימיות בחייך.
אולי המפתח אותו מחפש החבר שלך הוא המפתח ללבך לרגשותייך, אולי הוא מתקשה לתקשר את הצרכים הרגשיים שלו או קשה לו לבטאם והוא זקוק לעזרה ממך בכך.

עם זאת אסור לשלול את האפשרות הפשוטה יותר והיא שבן הזוג מתקשה לתקשר איתך בכל הקשור ליחסי המין ביניכם, ושהוא זקוק לעזרתך, להכוונה לביטוי הצרכים שלך לחום שלך ואולי זה המזמן לשים הכול על השולחן או במקרה זה- על המיטה, ולחשוף מה באמת "עושה לך את זה" בכל הקשור ליחסים.

כיצד לפתור חלומות – פינת הסימבולים

החדרים בבית

מטבח בחלום
המטבח הוא לבו של הבית בו מתרחשות כל ההכרעות החשובות כמו-"מה נאכל". אך שם גם משוחחים, מבשלים, מארגנים ומספקים את האנרגיה והכוחות לכל היום. המטבח מעניק לנו תחושה של בית. המטבח גם מייצג את האמת, לא את המציאות שהיינו רוצים להציג בפני אורחינו אלא את המציאות "האמתית", ולכן רק מי שבאמת קרוב ללבנו נחשף אל המטבח.

המרתף מייצג את הלא מודע שלנו. את כל הרשמים והחוויות שהדחקנו במהלך השנים, שדים שאין ברצוננו להתמודד עמם.
המרתף מייצג את הלא מודע שלנו. את כל הרשמים והחוויות שהדחקנו במהלך השנים, שדים שאין ברצוננו להתמודד עמם.

סלון בחלום
הסלון מייצג את המסכה שאנו עוטים על עצמנו כשאנו מארחים. זהו ביטוי של הצד הייצוגי שלנו הצד הסטרילי או המלאכותי שאנו מציבים כדי ליצור רושם מסוים. כשמגיע אדם שאינו בן בית אנו רוצים לארח אותו בסלון אך איננו רוצים שהוא יחשף חדרים אחרים ייצוגיים פחות כמו המטבח והחדרים האישיים.

חלום על הבוס שלנו למשל, בו הוא מגיע לביתנו ומתארח בסלון עשוי להראות שאנו מנסים להיות ייצוגיים מולו בחיי היום יום, אך אם בחלום הוא מתיישב על הספה ומגלה כי היא מלוכלכת זה מעיד על הפחד שלנו לשגות או לקלקל את ההתרשמות החיובית שלו. לכל פרט יש משמעות.

חדר שינה בחלום
כששני ילדים משחקים בפעם הראשונה, מתרחשת תופעה מעניינת. תחילה הם משחקים בסלון, וכעבור זמן מה, כשהמארח מרגיש בטחון, הוא מזמין את החבר החדש לחדר שלו, והם עוברים לשחק במיטה (ולהרוס את כל המצעים שאמא כה טרחה על סידורם) משמעות הדבר היא שנרקם קשר חברי חדש.

חדר השינה הוא המקום האישי ביותר בבית, ובחלום, כמו במציאות, האנשים שיתארחו בו יהיו אלה החשובים והקרובים ביותר. לא רק בני זוג מוזמנים, אלא גם חברים טובים, שותפים, וכל מי שלוקח חלק חשוב בחיינו.
בלב לבו של חדר השינה נמצאת המיטה, ואל מי שאנו מכניסים בחלום למיטה יש לנו קשר חשוב ומיוחד שלרוב מתבטא במיניות ואינטימיות זוגית.

מסדרון בחלום
המסדרון משמש שלב מעבר בין הבית אל החוץ או בין חדרים שונים. מסדרון ארוך בחלום יכול לסמל קושי במעברים או חוסר יכולת להכניס אדם או חוויה אל חיינו.
מעניין לראות את השינוי שעברה הבנייה בשנים האחרונות כך שקיימת התאמה  "סימבולית" לדרך בה אנשים חושבים ומתנהלים כיום בכל הקשור למפגש של הזרים עם ה"אני" שלנו.

בעבר מסדרון ארוך קידם את פניו של המבקר בביתנו, מה שסימל את הנטייה של אנשים בתקופה ההיא להכניס את הזרים אליהם הבית באופן הדרגתי המאפשר חשיפה הדרגתית אל תוכן הבית.
לעומת זאת היום כמעט ואין מסדרונות, אין שלבי מעבר, והאורחים נחשפים בבת אחת לכל הבית, הבנייה בסגנון open-space מתאימה יותר לאדם המודרני שפותח הדלת ואומר: "הנה אני, זה מי שאני, תכירו". חלפה הבושה וההסתרה מן העולם והכול פתוח וגלוי.

מרתף בחלום
המרתף מייצג את הלא מודע שלנו. את כל הרשמים והחוויות שהדחקנו במהלך השנים, שדים שאין ברצוננו להתמודד עמם. המרתף, אגב יהיה כל מה שנמצא מתחת לאדמה, ובהגדרתו נמצא גם מבנים כמו חניון, מקלט או אפילו מערה תת קרקעית. הירידה מטה באופן סימבולי היא בעלת חשיבות פסיכולוגית מיוחדת, שכן הלא מודע רוצה להראות לנו שהנושא המוצג רוצה להיחשף ולעלות למודעות, עצם זוהי קריאה "להתעורר" ולהתחיל להתמודד עם הרגשות או החוויות הטמונות אי שם מתחת לאדמה.

קיראו עוד על פיענוח חלומות , ואולי תרצו לקרוא גם על קלפי טארוט

לפרטים על קורס חלומות

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “חדר שינה בחלום”

 1. רציתי גם להתייעץ לגבי חלום שחלמתי עליו.
  הוא נפתח בשיחת טלפון מבן הזוג הקודם שלי ולאחר מכן בזה שהוא במיטה שלי. ישנו ביחד והתנשקנו אך כשהגיע הבוקר הוא לא היה ושאלתי את אחד האנשים שהיו בחדר (לא הרבה אנשים) לאן הוא הלך ואותו אדם אמר לי שהלך בארבע לפנות בוקר ולא יחזור ולאחר מכן קמתי. משום מה יש לחלום הזה התחלה וסיום ,אבל מה זה אומר?

 2. אופיר מלכי

  ראשית אציין שאוהבת את איך שאתה מתנסח וכותב. עם רכות וחן.
  שנית לגבי התוכן אוסיף שיש מאמר מרתק לאנשי מקצוע בתחום הטיפולי שכותרתו הבית כמטאפורה של האישיות
  כעובדת סוציאילת עשיתי לא מעט ביקורי בית ויש הרבה מה ללמוד על היחסים בין דרי הבית רק מאופן עיצוב הבית וההשקעה בחדרים ובפונקציות השונות
  כך שהתחברתי ביותר למאמר שכתבת.
  ביג לייק.

 3. בקשר לחלום אני יכולה לומר שלבחורה ישנם בעיות מבחינה זוגית ואינטימית והדרך היחידה שהיא חיפשה מפתחות וידע שהבן זוג שלה מחפש מפתח רומז שכדי לקדם את המערכת היחסים שלהם הוא לעבור לגור ביחד ולבדוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *