ערכה ספר וקורסים בהנחה

אמא'לה ג'וק!

כולנו יודעים מה זה ג'וק (תיקן). אורח לא רצוי, מעורר גועל ושאט נפש המצוי בכל מקום, אשר מגיח משום מקום מתרוצץ, קופץ, עף ונעלם שוב לחשכה ממנה הוא בא.
אני לא חושב שיש הסבר מניח את הדעת המראה מדוע החרק הזה מעורר בנו כל-כך הרבה סלידה. בסך הכול הוא אינו נושך, הוא לא מסוכן במיוחד והוא בורח מכל מגע עמנו, אולם בכל זאת חלקנו יעדיפו טיפול שורש אצל רופא שיניים מאשר מפגש עם חיה זו.  אז מדוע אנו כל-כך לא אוהבים את החרק הזה,  מה כל-כך מפחיד אותנו?

מבחינה סימבולית זה לא המראה שממנו אנו נרתעים, אלא ממה שהג'וק מייצג, ממה שהוא מעלה בנו ומה התיקן מעלה בנו? ובכן, כדי להבין את זה אני מזמין אתכם לקרוא את פירוש החלום את וההסבר במאמר: "תיקנים (מקקים, ג'וקים) בחלום ובחיי היום יום"

אך לפני שאמשיך, לטובת אלו שלא קראו את המאמרים הקודמים חשוב לי להזכיר כי לפני שאנו ניגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש בחיי החולם, ורק לאחר מכן, כשנשללת אפשרות זו אנו יכולים להתחיל לפרש את החלום.
כך למשל, אם לאחר כמה היתקלויות בלתי רצויות עם תיקנים בבית הזמנו מדביר, יש סיכוי לא רע שנחלום חלום על תיקנים, אך אין זה אומר שהתיקנים בחלום מייצגים מסרים עמוקים שעולים כרגע מהלא מודע.

"חלמתי שאני מבשלת במטבח (אני מתגוררת אצל ההורים) ארוחת ערב לי ולאמא שלי ומכינה את התבשיל האהוב עלינו: תפוחי אדמה ולחם (בחלום זה נשמע מעדן). פתאום תוך כדי שאני חותכת את הלחם כדי להכניס אותו לתבשיל, אני מרגישה שמשהו עולה על הרגל שלי וכשאני מביטה אני רואה ג'וק מגעיל ודוחה מטפס על הרגל שלי. מייד עזבתי הכול והתחלתי לנער את הרגל שלי ולצרוח, אבל היצור הדוחה לא עוזב אותי וממשיך לטפס למעלה עוד ועוד וכך התעוררתי: עם תחושה של גועל וחלחלה. 

אני בת 28, רווקה טרייה (סיימתי זוגיות של ארבע שנים לפני ארבעה חודשים) עובדת שכירה (8-5) במשרד מפורסם גדול ואוהבת מאד (וגם טובה מאד בזה) לבשל. 

 

חלום על הכנת ארוחה כיוון שהאוכל מייצג את החיים, הרי שהבישול הנו סוד החיים. להיות מסוגל לקחת את המרכיבים השונים, לחבר אותם נכון, לתבל, ולהפוך אותם לתבשיל טעים זה ממש כמו להיות מכשף. חלום בו אנו מבשלים הנו סימבול המייצג את היכולת שלנו לדאוג לעצמנו, לחבר את כל המרכיבים השונים בחיים ולהפוך אותם להצלחה ולדבר נפלא.
חלום על הכנת ארוחה
כיוון שהאוכל מייצג את החיים, הרי שהבישול הנו סוד החיים. להיות מסוגל לקחת את המרכיבים השונים, לחבר אותם נכון, לתבל, ולהפוך אותם לתבשיל טעים זה ממש כמו להיות מכשף.
חלום בו אנו מבשלים הנו סימבול המייצג את היכולת שלנו לדאוג לעצמנו, לחבר את כל המרכיבים השונים בחיים ולהפוך אותם להצלחה ולדבר נפלא.

דרך פתרון החלום 

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

להקשיב לחלום זה אומר להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה בעצם רוצה לצאת מהסיפור של החלום החוצה. 

לכן הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות כשפותרים חלום הוא לעצור לרגע ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מהן המחשבות שעולות לנו? באו ננסה, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה הראשונה של החלום. מה עולה לנו בראש? 

החלום מתחיל באווירה נעימה, כשהחולמת מבשלת במטבח ארוחת ערב לאמא שלה.  אבל אנחנו יודעים שזהו חלום, וכמו בכול סרט ברור שתהיה התפתחות ושזה רק שלב ההיכרות עם הדמויות. ומה אנו יודעים בינתיים? שנושא החלום עוסק באמא ובבת, ושהסימבולים החשובים הם: מטבח, בישול ותיקן. 

בסצנה השנייה של החלום מטפס על החולמת תיקן והיא מרגישה כלפיו שאת נפש ומנסה להוריד אותו מהרגל שלה.
עכשיו עצרו רגע, ובוא נראה מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. אולי בגלל הסלידה הגדולה שלי כלפי היצורים האלו, ואולי בגלל שכך הרגשתי כשהחולמת סיפרה לי את החלום, אצלי התעוררה תחושה שהבעיה עם התיקן היא לא הפחד הגדול ממנו או הגואל כלפיו, אלא העובדה שהוא טפיל שלא מצליחים להפטר ממנו. 

בסצנה השלישית החולמת לא מסוגלת להתמודד עם החלום ומתעוררת בבעתה.
נעצור שוב וננסה לראות מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה, מה מכול מה שהחולם אמר, נשמע לנו חשוב יותר, מוזר או חריג? הדבר שמשך את תשומת ליבי היה העובדה שהתיקן לא הסכים לרדת מהרגל ונהפוך הוא, למרות כל הניסיונות שלה, הוא המשיך לטפס על לה הרגל. כמובן תיקן כל-כך עקשן כמו זה, יכול לערער אנשים רבים, אולם בחלום הלא מודע שלנו כן מפעיל בחירה ואם הוא בחר להתעורר, התחושה שלי הייתה שהחלום רוצה להגיד לה שמשהו לא בסדר ושצריך להתעורר. לא רק להתעורר מהחלום, כי אם להתעורר במציאות, מהדבר אותו החלום מייצג. 

שלב שני – חלום על: בישולים, מטבח, ג'וקים והתעוררות מחלום. 

חלום על הכנת ארוחה
כיוון שהאוכל מייצג את החיים, הרי שהבישול הנו סוד החיים. להיות מסוגל לקחת את המרכיבים השונים, לחבר אותם נכון, לתבל, ולהפוך אותם לתבשיל טעים זה ממש כמו להיות מכשף.
חלום בו אנו מבשלים הנו סימבול המייצג את היכולת שלנו לדאוג לעצמנו, לחבר את כל המרכיבים השונים בחיים ולהפוך אותם להצלחה ולדבר נפלא. אך יחד עם זאת אנו יכולים להיתקל בחלום בו אנו מבשלים ואופים, אולם את האוכל אנו נותנים לאחרים ולא נהנים ממנו בעצמנו, חלום היכול לייצג את העובדה שאנו לא נהנים מפרי עמלנו. 

תיקן בחלום הוא השלכה של כל מה שאנו לא אוהבים בחיינו, של מה שאנו לא שלמים אתו, הממתין לכך שיום אחד הוא יופיע יעלה ויפתיע אותנו. לא מהתיקן אנו כה נרתעים כל כך כי אם מכך שהוא מזכיר לנו את כל מה שלא נכון בחיים שלנו, את כל מה ששכחנו לפתור שעלול לחזור ולהפתיע אותנו.
תיקן בחלום הוא השלכה של כל מה שאנו לא אוהבים בחיינו, של מה שאנו לא שלמים אתו, הממתין לכך שיום אחד הוא יופיע יעלה ויפתיע אותנו. לא מהתיקן אנו כה נרתעים כל כך כי אם מכך שהוא מזכיר לנו את כל מה שלא נכון בחיים שלנו, את כל מה ששכחנו לפתור שעלול לחזור ולהפתיע אותנו.

מטבח בחלום
המטבח הוא לב ליבו של הבית. שם קורים הדברים האמיתיים: שם המשפחה עושה את השיחות וההחלטות החשובות, שם אנחנו מבשלים, שם נאכל ארוחה חמה ובקיצור שם תמיד נרגיש בבית. בניגוד לסלון שזהו החלק הסטרילי שלנו, חלום המתרחש במטבח מייצג את הדברים כפי שהם בלי ניסיון ליפות אותם. לא את כולם אנחנו שמחים להזמין למטבח (במיוחד אם יש לנו כיור מלא כלים), אבל מי שכן נכנס ללב הבית, גם נמצא בליבנו. 

ג'וק בחלום
ג'וק בחלום הוא השלכה של כל מה שאנו לא אוהבים בחיינו, של מה שאנו לא שלמים אתו,  הממתין לכך שיום אחד הוא יופיע יעלה ויפתיע אותנו. לא מהתיקן אנו כה נרתעים כל כך כי אם מכך שהוא מזכיר לנו את כל מה שלא נכון בחיים שלנו, את כל מה ששכחנו לפתור שעלול לחזור ולהפתיע אותנו.

להתעורר בעקבות חלום
במקרים רבים התעוררות מחלום לא נעים מייצגת את הקושי שלנו להתמודד עם נושא החלום. הלא מודע בוחר עבורנו את נושא החלום, ומחליט מה עומד על סדר היום ומה חשוב שנראה. אך פעמים רבות הנושא שעולה, אינו נעים לנו ואנו לא רוצים להתמודד אתו. לא בגלל שטכנית המפלצת רודפת אחרינו בחלום, אלא בגלל מה שהמפלצת מסמלת ובגלל המחשבה של מה יקרה במציאות אם אותה מפלצת (שמייצגת למשל את השיחה עם מנהל הבנק שלנו)  תתפוס אותנו.

ישנם מקרים בהם התעוררות מחלום היא סימבול בפני עצמו המראה שהגיע הזמן שתעורר מהתרדמה שבה אנו שרויים. 

שלב שלישי – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, והבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים להבין מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

זה לא היה מקרה שהתעוררת מחלום הבלהות שלך. אמנם יש לך סיבה טובה להתעורר מחלום בו תיקן מטפס לך על הרגל, ועוד לא רוצה לרדת (מי לא יתעורר מסיוט שכזה?). אבל יחד עם זאת התיקן מסמל משהו בחיים שלך שהוא כה מטריד עד שכשזה מגיע למודעות שלך – בחרת אפילו בחלום שלא להתמודד עם זה ולחזור למקום בו את יכולה להרשות לעצמך להמשיך להתעלם מהבעיה.

אך לפני שאגלה מהו אותו דבר איום אני רוצה לחזור כמה צעדים אחורה.

החלום שלך מתחיל לא רע בכלל: את מכינה אוכל במטבח לך ולאימך וזה היה יכול להיות אידיאלי, אלמלא נכנס לתמונה אותו תיקן נוראי שקלקל את הכול.

הבישולים מייצגים את העצמאות שלך והיכולת שלך לדאוג לעצמך, המטבח מראה שנושא החלום הוא בעל חשיבות רבה, והעובדה שבחלום אמא שלך שותפה לכל זה מראה שנושא השאלה קשור גם עם אמא שלך.

ומה קורה במציאות שלך? במציאות את חזרת לגור עם אמא שלך כדי לשקם את עצמך, וכבר כמה חודשים שאת מכינה לכן ארוחות ערב, שאתן אוכלות יחד ומטפחות את מערכת היחסים אמא-בת שכנראה הרגשת שהזנחת כבר זמן רב.

ושוב, הכול היה יכול להיות נפלא ואולי היית יכולה כך להמשיך שנים, אבל…

אבל אז מגיע התיקן. ומה מסמל התיקן? התיקן הוא פולש ופרזיט החי על חשבון אחרים, הוא דוחה, אינו מועיל ואף אחד לא אוהב אותו. למעשה התיקן פעמים רבות מסמל עבורנו את כל מה שאנו לא אוהבים אצלנו ואת זה רוצה הלא מודע שלך להראות לך.

למעשה התמונה האידילית של החלום שלך כבר איננה יכולה להיות אידילית כי יש משהו בך שמבין שלא תוכלי עוד להמשיך לגור עם אמא שלך זמן רב. יש משהו בך שמבקר את עצמך וחושב שהגיע הזמן לחזור לעצמאות מלאה. אולי הלא מודע שלך מגזים וסביר מאד להניח שאת בהחלט לא פרזיטית החיה על חשבונה של אמך, אולם אני מניח התחושה הזו מקננת בך והחלום מייצג את הקושי הפנימי שלך ביחס לנושא זה.

לאחר שיחה עם החולמת היא סיפרה שאכן לא נוח לה לגור אצל ההורים, ושכבר כמה שבועות היא שוקלת לחפש דירה ולעבור לגור לבד.  

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “פתרון חלום: ג'וק במטבח”

 1. היי, חלמתי על ג'וק גדול כמו לטאה.
  על גב הג'וק כתר נוצץ מסתובב בביתי, לבסוף הרגתי אותו.

  1. באותו היום הייתי בבית העלמין לבקר את היקרים לי. רוצה לדעת האם יש קשר בין שני הדברים.

 2. אילנה פרץ

  לפנות בוקר חלמתי שאני מנקה את הבית. בתקופה האחרונה מאוד התחברתי לבית ואני אוהבת לנקות אותו לבד,בשקט אפילו בלי מוסיקת רקע. בזמן שאני מנקה אני מגלה מתחת למיטה תמונה עשוייה ממתכת והיא מוצאת חן בעיני אני מחליטה להשאיר אותה,אבל איך שאני הופכת את התמונה,אני מגלה שיש בה חור ובתוכו המון ג'וקים, אני ממהרת עם התמונה למטבח כדי לנקות אותה ושהג'וקים לא יברחו… אני מביאה תרסיס ומגלה שכל הג'וקים נעלמו. אין זכר לאף אחד….. )התחברתי לחלום שבאתר קצת מההארות התאימו לי… אשמח אם תגיב גם לחלומי) תודה מראש

 3. שמחתי לקרוא את המאמר על החלום ג'וק, והאמת כבר כמה ימים שאני מחפשת למי לספר חלום שלי ואם יתנו לי על זה פירוש. אשמח עוד יותר. וכך היה החלום:
  אני עומדת לפני מעבר של עופות ארוזים (מעבר כזה שדומה לסופר לפני שאנו מחכים לשלם את החשבון אנו מניחים את כל המוצרים על משטח כזה חשמלי שמעביר את החפצים עד לקופאית) טוב אני מקווה שזה ברור לאיזה מעבר התכוונתי, בכל אופן אני מסתכלת על העופות הארוזים ופתאום מגיע חתיכה קטנה של עוף שהוא לא עוף שלם כמו כל העופות האחרים ואז מופיע מלמעלה ציפור גדולה הדומה לחסידה גדולה וכולה לבנה פתחה את כנפיה ונעניה אותם לאחר שתפסה מעין "ברקס" כזה ואז המקור שלה היה קשור בחבל גדול משני צדדיו ומאוד התפלאתי לראות את החבל הארוך הזה שנקשר סביב מקורה. ואז התעוררתי.
  אודה מאוד לפענוח החלום.
  תודה מראש
  ויום נעים
  דליה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *