חלום על צונאמי

מה חדש באתר


חלום על צונאמי

פתרון חלום

בעולם מושלם, כל מה שהיינו רוצים היה מתגשם וכל מכשול היה נעלם. אבל לא תמיד בחיים החלומות מתגשמים ופעמים רבות אנו מוצאים את עצמנו עומדים מול עוד ועוד מכשולים המרחיקים אותנו מהמטרות שלנו. כשאנו עומדים בפני מכשול גדול או מצוקה, למשל במקרה בו אנו מקבלים הודעת פיטורים, אנו יכולים להרגיש את הקרקע נשמטת מתחת לרגלינו ולחשוב שעולמנו מתערער. בשלב זה מתחיל מאבק בין החלק ההגיוני המנסה להשאיר את הראש מעל המים ומחפש פתרונות אפשריים, ובין הרגשות העזים: פחד, ייאוש, כעס, כאב שמושכים אותנו אל תהום עמוקה ואין סופית של חוסר וודאות.

אך במאבק גדול זה אין צד מנצח כיוון ששני הצדדים צריכים ללמוד לחיות יחדיו: החלק ההגיוני שבנו צריך להקשיב לאותם רגשות שגועשים, והחלק הרגשי שלנו צריך ללמוד לבטא את עצמו בגבולות הנורמה, מבלי לנטרל את יכולת התפקוד שלנו. פעמים רבות מידי נחווה בחיינו את המאבקים הללו, ופעמים רבות זה לא יהיה קל, אבל ברוב הפעמים נוכל לראות את הביטוי של מאבקים אלו בצורה של חלום.

רבים מייחסים ליסוד המים, מתוך עצלות, ערכים של זוגיות ומערכות יחסים בעוד שבפועל לא רק שיסוד זה אינו חייב לייצג מערכות יחסים, אלא שהוא מייצג הרבה יותר – הוא מייצג את כל מה שמסתורי ולא ברור, את כל מה שיושב בלא מודע שלנו, ובמיוחד את היכולת שלנו ליצור התחדשות וזרימה.
בקלפי טארוט יסוד המים מיוצג על-ידי הגביע כיוון שהגביע הוא כלי קיבול. ומה הוא מכיל? הוא מכיל שפע. הגביע הוא תזכורת לכך שאנו, בני האדם, כלי קיבול של שפע ושהשפע הוא חלק מהמהות שלנו. 

פתרונות של חלומות נוספים אתם מוזמנים לקרוא במדור פתרון חלומות כאן בקישור זה.

"חלמתי שאני הולכת לים יחד עם החבר שלי, וכמו שהרבה פעמים זה קורה במציאות, גם בחלום. נשארתי על חוף הים ושמעתי מוזיקה בזמן שהחבר שלי נכנס לים כדי לשחות. שכבתי על החול ועצמתי את העיניים, נרגעת ופתאום הרגשתי שכפות הרגליים שלי מתרטבות, ועלתה בי תחושה איומה שמשהו רע עומד לקרות. פתחתי את העיניים וראיתי שהמים הגיעו עד מקום הישיבה שלי, והים מולי סוער ומאיים. פתאום מהים התרומם גל צונאמי עצום והתחיל להתקרב ולאיים להטביע את כל מי שיושב על החוף. הוא היה כל-כך עצום שהיה נראה לי שהוא יגיע גם לעיר עצמה..
הגל התקדם במהירות ושכבר הוא עמד לעבור מעליי ולכסות אותי – התעוררתי. 

אני בת 31, בזוגיות עם החבר כבר שלושה חודשים, ומאד אוהבת את הים".

 

דרך פתרון החלום

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

מקובל לחשוב שחלום על מים מייצג רגשות, אולם זה לא מדויק. המים יכולים לייצג רגשות, אולם הם מייצגים ספקטרום מאוד רחב, של כל מה שיושב בלא מודע, ואת כוחות הנפש הקיימים בנו היכולים לעזור לנו להמשיך הלאה בחיים ולזרום. בפועל קיימת חלוקה לפי קבוצות המים המופיעים בחלום, כאשר באופן גורף ישנן שתי קבוצות של מים: מקורות מים גדולים ומקורות מים קטנים (ראו הרחבה בנושא בפינה בצד שמאל). 

להקשיב לחלום זה אומר להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה בעצם רוצה לצאת מהסיפור של החלום החוצה. 

לכן הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות כשפותרים חלום הוא לעצור לרגע ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מהן המחשבות שעולות לנו? באו ננסה, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה הראשונה של החלום. מה עולה לנו בראש? 

החלום מתחיל כשהחולמת הולכת לים עם החבר, ואם היה מדובר בסרט או סיפור, כבר כאן היה ברור לנו שמחבר הסיפור מפגיש אותנו עם הדמויות המרכזיות בעלילה: הגיבורה ובן זוגה ותוך כך מראה שחלום זה עוסק בזוגיות. בשלב הזה אני הרגשתי תחושת אושר ונראה היה לי שהחולמת מאושרת ושטוב לה עם בן הזוג שלה. 

הסצנה השנייה של החלום רגילה לחלוטין ורגועה: החולמת משחררת את בן הזוג שלה לשחות בים ונכנסת למדיטציה בה היא נהנית מהשמש וממוזיקה טובה.
אותי הקסים החלק הזה במיוחד, והתרשמתי מהביטחון העצמי שיש לחולמת ומהידיעה הפנימית שהכול בסדר. הרגשתי שיש בה חלק שבטוח בבחירה הזוגית שלה ושיודע שבכול הקשור לה ובין הזוג שלה – הכול בסדר.
מצד שני הפריע לי שרק בן הזוג נכנס למים והייתה לי תחושה של  שקט שלפני הסערה, אבל מה שלא יהיה אחר כך – נראה שיש לחולמת בסיס מאד חזק שיעמוד בכול סערה. 

אבל בסצנה השלישית, כמו בכול סיפור מתח טוב. הכול משתנה. החולמת מרגישה שמשהו לא כשורה כשהיא מרגישה רטיבות בכפות הרגליים שלה. היא פוקחת את העיניים ומייד מגלה שהים מתחיל לגעוש וגל צונאמי עולה מהים ומתקרב אליה, מאיים להטביעה. ואז… ברגע האחרון היא מתעוררת.
עכשיו נעצור שוב וננסה לראות מה מתעורר אצלנו כשאנו קוראים את הסצנה. הדבר שלי מאד הפריע זו העובדה שהחבר לא מוזכר כאן ואפילו פעם אחת. הייתי מצפה שהחולמת תחפש אותו, תדאג לו, אבל נראה שהעובדה שהוא שוחה במים לא מטרידה אותה במיוחד ושיש לה צרות גדולות יותר.   

שלב שני – סימבולים: צונאמי, מים וים. 

מים
מקובל לחשוב שחלום על מים מייצג רגשות, אולם זה לא מדויק. המים יכולים לייצג רגשות, אולם הם מייצגים ספקטרום מאוד רחב, של כל מה שיושב בלא מודע, ואת כוחות הנפש הקיימים בנו היכולים לעזור לנו להמשיך הלאה בחיים ולזרום. בפועל קיימת חלוקה לפי קבוצות המים המופיעים בחלום, כאשר באופן גורף ישנן שתי קבוצות של מים: מקורות מים גדולים ומקורות מים קטנים. 

חלום על מים אינו מייצג רק מערכות יחסים

ים (מקור מים גדול)
הופעה של ים בחלום נותנת לנו את הלגיטימציה לייחס לחלום קשר עם מצב הזוגיות של החולם, וחלום בו מופיע ים או מקור מים גדול אחר מספר לנו מה קורה באמת בעולמו הרגשי של החולם.
החלק החשוב בתהליך פתרון חלום בו מופיע מים, הוא האינטראקציה של החולם עם המים. הפלגה על מים רגועים למשל, יכולה לשקף תחושה של אושר ושלמות בכול הקשור למערכת היחסים של החולם. לעומת זאת, ההפלגה בים סוער וחשש מטביעה, יכול להיות סימן לכך שהחולם מפחד מהרגשות שלו, חושש לאבד שליטה ולהתאהב. חלום בו נמנעים מלהיכנס למים יכול להיות ביטוי לפחד "לקפוץ למים", להתחיל זוגיות חדשה ולהתאהב. 

מקורות מים קטנים (מפוזרים) כגון: גשם, שלולית, מקלחת
חלום על מים מפוזרים, יכול לייצג את יכולת התחדשות שלנו, שפע, ברכה, הצלחה, מזל ופריון. גם כאן חשוב לבחון את האינטראקציה של החולם עם המים. חלום על גשם לדוגמא, הנו חלום המייצג שפע, אך כמובן שהפירוש שלו יהיה שונה אם בחלום אנו יוצאים החוצה אל הגשם נרטבים ומאושרים, או אם אנו יושבים בבית ומביטים דרך החלום בקנאה באחרים העושים זאת.
חשוב לזכור שלא כל חלום בו יופיעו מים מייצג שפע. חלום בו המים מבוזבזים למשל  יכול להצביע דווקא על בריחה של שפע. יש הבדל גדול חלום בו הברז מטפטף לבין חלום בו מים הפורצים מצינור. בשני המקרים יש בריחה של שפע, אולם בעוד שחלום על מים הפורצים מצינור יכול לייצג אובדן הכנסה, חלום על ברז מים מטפטף, יכול להראות שהגיע הזמן לבחון שוב תקציב המשפחה ולגלות לאן חלק מהכסף מתבזבז.

צונאמי
חלום הצונאמי המפורסם, אותו כמעט כולנו חולמים בשלב זה או אחר של חיינו, הינו לרוב ביטוי של פחד שורשי הקיים בכל אחד מאתנו כי מערכת היחסים בה אנו נמצאים, לרוב מערכת היחסים הזוגית וההתאהבות הבוערת בנו – "תטביע" אותנו וכי נאבד את מי שאנו. 

שלב שלישי – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, הבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים להבין מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

הדבר הראשון שבולט בחלום שלך הוא הביטחון שלך בבן הזוג ובעצמך. החלום בהחלט מדגיש עד כמה את כלל לא מודאגת בקשר אליו ונראה שאת בהחלט בוטחת בו.
יחד עם זאת נראה שהלא מודע שלך רוצה להראות לך שני דברים:
ראשית, מי שנכנס למים הוא החבר שלך ולא את, מה שאומר שבעוד שהוא כבר קפץ למים ומוכן לקחת סיכונים רגשיים, את עוד לא מוכנה לקפוץ למים.
שנית, בשעת המשבר, כשהצונאמי עלה את לא חשבת לרגע שיש בעיה עם החבר. ברור שלא מדובר במקרה אמיתי, אולם בכול זאת אפילו לא בדקת מה קורה אתו. כיוון שהצונאמי מייצג את הפחד שלך להתאהב ולאבד את הראש, משמעות הדבר היא שיש בך חלק שיודע שהחבר שלך כבר שם, מוכן לקשר זוגי מחייב, אולם את מפחדת.
את מפחדת לטבוע, וחבל כי בחלום לטבוע זה אומר להרשות לעצמך לאבד שליטה, ואם את רוצה לחוות זוגיות נפלאה ומלאה את צריכה לקחת סיכונים ולא לפחד להיות שם, לתת את כל מה שיש לך כי אחרת זו לא תהיה באמת אהבה. 

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

Save

Comments (10)

 • אדל Reply

  אשמח לקבל פירוש על חלום על צונאמי שהיה לי:
  החלום מתחיל בזה שאני והמשפחה שלי החלטנו ללכת לקאמפינג במקום שבו היה נראה מוכר אבל עם מאין דשא נוח ונעים – חשוב לי לציין שאני והמשפחה כן בקשר אבל בעיקר הבנוי מעצבים ולחץ מצד האב שאותו כמעט ולא ראיתי בחלום ולא הייתי בטוחה אם הוא שם בכלל – ואז התיישבתי על הדשא ובחנתי אותו ופתאום נדמה ששמעתי צעקה או משהו כזה מאחותי והסתובבתי וראיתי פשוט יש מאין גל מתגבר שמתקרב אלינו אבל זה כמו ים סוער שממשיך לעלות מפני שהמקום שאליו הגענו הם גבעה , ואז לפתע מופיעה מורה שלאחרונה הפסיקה ללמד אותי ולא אהבתי אותה במיוחד, והיא מתחילה להגיד לנו מילות פרידה כאשר אני עם הגב ואחותי מסתכלת אליה ואז היא מתחילה לקרוא לי להסתכל אליה שוב ושוב ואז בסוף אני מסתובבת ומתחילות מילות הפרידה וכאן החלום נגמר
  אשמח שתעזרו לי לפרש אותו ולהבין מה כוונתו :)))

  30/11/-0001 at 00:00
 • דליה Reply

  הפירוש של החלום על צונאמי והניתוח המלא שלו היה מאוד מעניין, חיפשתי בין השאר חלום על רעידת אדמה אך לא מצאתי אשמח אם תוכל לנתח או לפרש גם חלום שחלמתי על רעידת אדמה , אך בחלומי הייתי במיטה ישנה והתעוררתי בבהלה כשראיתי שהתקרה בכל הבית והאהילים של המנורות בתקרה רועדים ולאו דווקא האדמה שרעדה אלא שבחלום ידעתי שמדובר ברעידת אדמה ורצתי מהר להורים שלי להזהיר אותם מפני הרעידת אדמה.
  תודה מראש
  דליה

  21/02/2013 at 19:02
 • מזלי Reply

  אני חלמתי חלום על ונאמי ואני רוצה לדעת מה הפירוש שלו:
  חלמתי שאני וחברות שלי מתכננות נסיעה לתאילנד
  ואז אני מתקשרת לחברה הכי טובה שלי ואני אומרת לה שאנחנו רוצות לנסוע לתאילנד
  היא אומרת שאין לי כסף לנסוע והיא נשארת בבית …
  נסענו לתאילנד ואז כשכל החברות שלי היו בתוך הוילה שהייתה רחוקה מהים אני ירדתי ברגל לכיוון הים, מסתבר שהלכתי עם הכלב שלי גוצ׳י.
  בדרך עברנו וראיתי תחנת אוטובוס הסתכלתי עליה ממש ואז המשכתי
  עדיין לא הגעתי לחוף ומרחוק התחלתי להבחין בצונאמי שמתחיל התחלתי לרוץ
  הכלב שלי התחיל לנג׳ס לי ואני העפתי אותו ממני
  בדרך שברחנו ראיתי שוב את תחנת האוטובוס אבל היא הייתה מאוד שונה
  היא הייתה יותר גדולה… התחלתי לצעוק לכולם יש צונאמי תברחו ואף אחד לא הבין עברית. נכנסתי לתחנה היה שם חלון גדול עם מעקה ובלי זכוכית לסגירת החלון היו שם 3 משקופים של דלת אבל בלי דלתות גיליתי את זה כשביקשתי ממישהו לסגור את החלון כדי שלא יפגע בנו הצונאמי הוא הבין אותי והסב את צומת ליבי לחוסר של החלון והדלתות מהחלון ראיתי גל ענקי שעבר ליד החלון אבל לא פגע בנו בתוך הגל היו המון אנשים שניסו לעלות מעל המים והגל עבר מהמקום שבו היינו באותו הרגע הבנתי שהגל הבא לא יחוס עלינו, התחלתי לרוץ עם הכלב שלי מצאתי עץ שהיה נראה לי גדול החלטתי לטפס
  עליתי ממש קצת ושמתי לב שהכלב שלי מתחת לעץ אז התכופפתי להביא אותו והמשכתי לטפס ואז הגיע הגל הגדול ועבר בתוכנו אני הרמתי את הכלב שלי עם הידיים למעלה כי ידעתי שהוא לא ישרוד את הגל והצלתי אותו אבל בסוף אני מתתי והוא היה חי אבל המשפחה שלי לא ידעה את זה .
  אני רוצה לדעת מה הפירוש של החלום הזה .. זה אומר עליי משהו??

  03/05/2014 at 09:55
 • משתמש אנונימי (לא מזוהה) Reply

  חלום הצונמי שחלמה האישה בת 31 מתחבר לי עם קלף שישה מוטות

  02/03/2015 at 11:16
 • אפרת כלפה Reply

  חלמתי חלום מזעזע שהלכנו כל המשפחה לים ואנחנו משפחה גדולה מאוד ואחרי שנהננו מהים פתאום בא גל צונאמי וסחף את כולם חוץ ממני שכאילו אני ידעתי איך ניצלים מצונאמי ועמדתי במקום הנכון אחר כך הגעתי הביתה וראיתי כולם ניצלו חוץ מאחד שזה היה אחיין שלי שיחיה ובכיתי עליו בלי הפסקה ניחמתי את הוריו ולא השלמתי עם מותו בחלום אף פעם.

  21/04/2015 at 08:40
 • דניאל Reply

  כבר פעם שניה שאני חולמת על צונאמי ואני בקרבת הים.. פעם אחת הייתי חשופה.. לא היתה לי הגנה בכלל .. פגעו בי המים .. ובפעם השניה של החלום הייתי עם כמה מבני משפחתי קצת רחוקה וקצת קרובה והפעם כשראינו שהגל מתקרב רצתי מהם לתוך הרכב.. ובשני החלומות תמיד יש 2 גלי צונאמי.. את הגל הראשון אני זוכרת ואת הגל השני אני זוכרת שהוא התקרב וזהו..
  מה זה אומר?

  05/10/2015 at 08:19
 • בעיות שינה Reply

  יש לי בעיה , וזה לחלום על גלים רצחניים אשר מתקרבים לחוף והורגים אנשים חוף
  אני חולמת את החלום הזה יותר מידי פעמיים , אני חושבת שכבר יותר מעשר פעמיים.
  זה לא שאני חולמת על זה כל לילה אבל פעם בה אותו חלום צץ לי שוב ושוב על זה שאני בים נהנת ואחרי כמה זמן אני מתרחקת מהים ורואה גל עוצמתי (כמו צונאמי קטן) הרוצח את אנשי החוף ואני רואה את כל המוות והסבל , הגל לעולם לא פגה בי ותמיד ניצלתי בגלל שתמיד התרחקתי בזמן הנכון , החופים לפעמים משתנים אבל אותה סיטואציה מופיעה לי שוב ושוב זה כל כך מעצבן ומפחיד באותו הזמן.
  החלום הזה כיאילו רודף אותי…

  25/01/2018 at 08:51
 • יוליה Reply

  שלום,
  חלמתי חלום מוזר שבו היינו בנופש משפחתי/ הפלגה (אני , בעלי ושתי הבנות שלנו, למרות שבחלום ראיתי רק את הקטנה ידעתי שגם הגדולה איתנו). בהתחלה הים/ אוקיינוס היה שקט. כשהיינו בבית על החוף התחילו להגיע גלים גבוהים. בהתחלה הם היו בינוניים ואז הגיע גל מאוד גבוה וכיסה אותנו. צעקתי לבעלי לברוח, כי הוא היה מאחורי…אני החזקתי את הבת שלי (בחלום היא הייתה יותר קטנה מבמציאות…. אולי בת שנה). צעקתי לה לעצור את הנשימה רגע לפני שהגל כיסה אותנו. כשראיתי שהגל לא נסוג התחלתי לתת לה את האוויר שלי דרך הפה. הרגשתי שקשה לי לנשום ואני מאבדת הכרה. דבר הבא שראיתי שעמדתי בבית (לבד) וצפיתי על התהלוכה על הים של אנשים עם פרחים לזכר של כל האנשים שטבעו. צפיתי בזה ותהיתי (בחלום) אם גם אנחנו טבענו או לא….
  מה זה אומר? נורא הפחיד אותי החלום הזה
  לא יודעת אם יש לזה משמעות, אבל חלמתי אותו בלילה בין חמישי לשישי הזה.
  תודה רבה על הפירוש.

  14/04/2018 at 23:00
 • לירז עמר Reply

  הי חלמתי שאני הולכת לים לבד ושאני עושה משהו אסור ואז אני עולה לסוכת המצילים אבל הסוכה הייתח ממש גבוה ברמה של 20 מטר והיה להם זכוכית משוריינת ופתאום היה מזג אוויר רע והיו גלי צונאמי ענקיים שפוגעים בזכוכית אבל לא שוברים אותה או הורסים אותה לאחר שישבתי עם המצילים ודיברנו הרגשתי ממש פחד התוך החלום מהגלים ירדתי מהסוכה ונסיתי לברוח מזה תזמנתי את הגלים מתי כל גל פוגע וברחתי לפני שגל פגע אבל הרגשתי כאילו אני מתאמצת כי הרגשתי שאני נסחפת ואז חזרתי הביתה ושמעתי שכל העולם דיבר על הגליים המפלצתים האלו ובמיוחד רב אחד שהיה לי בחלום קראו לו אהרון אברהם והוא דיבר על נבואה שעומדת להתרחש הוא אמר שאם לא נשנה את דרכנו הגלים ימצאו את דרכינו עלינו ועוד כמה דברים כאלו ואז התעוררתי בבהלה זה משהו שגרתי אצלי תמיד הייתי מקבלת מסרים ממלאכים אבל את זה קשה לי להסביר מה זה אומר למה שתי שמות של אנשים הכי חשובים בתורה עצמה הופיעו לי בחלום ודיברו איתי דרך רב.

  22/07/2018 at 10:59
 • מור Reply

  אשמח לקבל פירוש לחלום שחלמתי הלילה
  חלמתי שאני נמצאת במקום חשוך בשעות הערב עם מלא מלא אנשים מסביבי כמו בית מלון ענק ופתאום למטה בסמוך לבית המלון היה ים ופתאום הגיעו זרמים מאוד גדולים של מים וגלים ענקים בדחף ענק בדומה לצונאמי והתחיל כביכול לסחוף מלא מלא אנשים. ומלא אנשים לא הצליחו לשרוד וטבעו בעקבות המצב חשוב לי לציין שלי לא קרה כלום פשוט הייתי בהלם מוחלט מכל מה שקורה מסביבי אני פשוט הסתכלתי מהצד לא הייתי צריכה להימלט או לחמוק או שלברוח אבל מלא בחורות כביכול שבנות גילי פלוס מינוס התחילו לרוץ לנסות להימלט ולברוח ואיכשהו עדיין לא הצליחו לשרוד… מה זה אומר?

  02/02/2021 at 13:38

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *