פתרון חלום

החלום המוצג במסגרת למטה הינו חלומה של מהמשתתפות בקורס חלומות שביקשה פתרון לחלום המציק לה. בחרתי להציג חלום זה כיוון שסטטיסטית חלום על שירותים ציבוריים הו אחד החלומות השכיחים. ומדוע זהו חלום כה נפוץ? כיוון שפעמים רבות החלום מבטא לא רק את הלא מודע שלנו, או את המורכבות הנפשית שלנו, אלא פשוט מבטא את הצרכים הפיזיולוגיים שלנו. פעמים רבות בלילה אנו חולמים על שירותים כיוון שפשוט זה הדבר שהגוף שלנו צריך – ללכת לשירותים. אבל זה אינו המקרה הפעם, במקרה זה פרוש החלום הוא פסיכולוגי  ואני מאמין שדרך חלום זה אוכל לשתף אתכם בתהליך אותו אני עובר כשאני פותר חלום.

את החלום אני מפרש לפי הגישה היוניאנית, אשר רואה בחלום ככלי להבנת ה"אני". בתפיסה שלי חלומות פסיכולוגיים אינם כלי נבואי, אלא כלי דרכו המערכת שלנו מצליחה להעלות למודע בעיות וקשיים כדי שנוכל לעבד אותם ולהתמודד אותם טוב יותר.
אני רואה את העבודה במרחב החלום ככלי עוצמתי המאפשר לנו להעלות בעיות, להתמודד אתם, להתקדם בתחומים שאנו חסומים בהם, ואני מזמין אתכם לגלות את הכלי הזה ולהבין כיצד לעבוד אתו. 

לפרטים על קורס חלומות

"במהלך השנה האחרונה אני חולמת הרבה חלומות מתסכלים העוסקים בשירותים", משתפת אותנו נטע בת 54, תלמידה בקורס חלומות. "החלום חוזר על עצמו בווריאציות שונות ובכולן אני צריכה ללכת לשירותים, אבל כל פעם מפריעים לי.
לפעמים אני נמצאת בשירותים ציבוריים והדלת לא נסגרת, במקרים אחרים החלום מתרחש בבית שלי כשיש אורחים והדלת לא נסגרת, מידי פעם אני חולמת שנכנסים אנשים לחדר השירותים שלי (גם אם נעלתי אותה) ומפריעים.
בכל הפעמים אני ממש צריכה ללכת לשירותים, נכנסת לחדר השירותים, ושם הדברים משתבשים: בכול החלומות אני  אפילו לא מצליחה לשבת על האסלה כי תמיד מפריעים לי או שאני מרגישה שיכולים בכול רגע להיכנס ולהפריע לי. בכול פעם שאני מגלה שהדלת לא נסגרת, שקופה, לא ננעלת וכדומה, אני יוצאת מתא השירותים ומחפשת תא שירותים אחר, אבל גם שם יש בעיה דומה". 

רקע: נשואה + 3 ילדים גדולים (הקטן בן 25 וחזר להתגורר אצלנו כיוון שלומד לתואר באוניברסיטה). יש לי עבודה מספקת, בעל נהדר ואני לא רואה קושי כל-שהוא שבגללו יציקו לי החלומות האלו כל כמה שבועות. 

 

דרך פתרון החלום 

שלב ראשון של פתרון חלום – הקשבה

אני יודע שרבים חושבים שסימבולים הם החלק המרכזי בפתרון החלום, אולם זה אינו מדויק. סימבולים הם דבר חשוב, הם הכלי דרכם הלא מודע שלנו מדבר אלינו ומעלה אל המודע נקודות חשובות. אולם יש דבר חשוב יותר – לדעת להקשיב. 

הקשבה היא היכולת שלנו להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה רוצה בעצם לצאת החוצה. 

אמנם כל חלום מתחיל בצורה אחרת, אבל בכול הפעמים החולמת צריכה ללכת לשירותים, נכנסת לשירותים, אבל לא יכולה להמשיך. מדוע? כיוון שבכול פעם קורה משהו שבגללו היא מרגישה שיכולים להפריע לה, והיא לא יכולה להמשיך. החולמת עוברת בכול חלום מתא שירותים אחד לשני, אבל בכולם זה אותו הדבר – היא לא יכולה אפילו להתיישב על האסלה. 

כשאנו פותרים חלום אנחנו צריכים לעצור ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מה המחשבות שעולות לכם בראש? נסו, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה של החלום בראש שלכם. מה עולה לנו בראש? 

המחשבה הראשונה שעלתה לי בראש כששמעתי את החלום היא: "איזה מסכנה: כל לילה להתרוצץ ככה מתא שירותים אחד לשני ושוב ושוב להתאכזב". לאחר מכן עלתה בי השאלה: "מעניין מדוע היא לא מצליחה למצוא תא שירותים נורמאלי שבו היא תוכל להתיישב 5 דקות מבלי שיפריעו לה? מה זה מייצג בחייה?" 

שלב שני של פתרון חלום – סימבולים: שירותים, שירותים ציבוריים וחלום חוזר 

חלום חוזר, לרוב מייצג סוגיה לא פתורה בחיים שלנו. לרוב החלום חוזר על עצמו כיוון שהבעיה שוב מופיעה, או ממשיכה להפריע לנו, וכך הלא מודע מנסה להראות לנו שהבעיה ממשיכה להפריע לנו. 

חדר השירותים (וגם חדר האמבטיה) אינם נמנים מבחינה סימבולית במניין חדרי הבית. לאמבטיה ולשירותים יש מעמד אחר משאר החדרים, הם אינם קשורים לתפיסה על פיה חדרי הבית מייצגים חלקים בנפש שלנו. 

הייחודיות של חדרים אלו היא דווקא בכך שזהו המקום בו אנו יכולים להיות עם עצמנו, עושים את שלנו בצורה אינטימית ומצפים לפרטיות מלאה. זה הזמן שלנו עם עצמנו ואפשר להגיד ששם אנו יכולים להתנתק מהעולם למעט זמן ולעשות קצת מדיטציה עם עצמנו. באופן טיפה מוזר, גברים נוטים לעשות את המדיטציה שלהם בשירותים, ונשים במקלחת. 

השירותים במקרה זה לא עוסקים בהתרוקנות, כיוון שהחולמת כלל לא הגיעה לשלב הזה, אלא בקושי שלה  עם נושא הפרטיות בחייה. 

שלב שלישי של פתרון חלום – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, הבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים לשאול את השאלה החשובה: 

מדוע?

מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

בחלום שלך את נכנסת לשירותים, אולם לא מצליחה להתפנות כיוון שכל הזמן מפריעים לך. השירותים הם סימבול שאמנם מדבר על הצורך להתרוקן, אולם במקרה הזה נראה שהחלום עוסק באינטימיות.

העובדה שמפריעים לך בחלום בזמן השירותים, הינו סימבול שיכול לרמז על כך שקיימת אצלך תחושה שמפריעים לפרטיות שלך.

נסי לראות היכן את מרגישה שאין לך פרטיות בחייך, האם יש בעיה עם נושא האינטימיות? יש קושי לשתף אדם קרוב? החלום רוצה להגיד לך שהגיע הזמן לבדוק נושאים אלו למצוא דרך לאזן בין הצורך בפרטיות ולבין הנכונות לאפשר לאנשים להיכנס אל חייך. 

לאחר ניתוח החלום נטע שתפה אותנו וסיפרה שבשנה האחרונה יש לה בעיה של פרטיות בבית. הבן הקטן חזר לגור אתם, ולמרות שהיא שמחה לארח אותו, היא קצת מתגעגעת לפרטיות ולשקט שהיו לה ולבעלה. החולמת הגיע למסקנה שהיא צריכה קצת יותר לחשוב על עצמה במקרה זה ולשים לבן שלה גבולות יותר ברורים לגבי מתי מותר להביא חברים, רעש, שימוש במוצרי האלקטרוניקה (מחשב, טלוויזיה וכו') ועוד.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

5 thoughts on “חלום על שירותים ציבוריים”

 1. ואווו.. לא מאמונה. בדיוק אותם החלומות אצלי. מנסה להיכנס לתא שירותים וכל תא בעייה אחרת ולא מצליחה להיכנס לאף תא שחרותים..

 2. מדויק להפליא! לצערי זה כה מדויק… תודה על ניתוח חכם או שעלי לומר מבריק.

 3. עופרה בוגנים

  מעונינת דווקא בפתרון חלומות היה מעניין לקרוא את הפתרון לגבי שירותים

 4. שלום לך שגיא פתרון מאד מעניין איך אומרים אחרי הפתרון פתאום הדברים ברורים
  יותר מחכה למוע את הפתרון לגברת תקוה פדלון
  תודה יישר כח

 5. תקוה פדלון

  החלום עניין אותי במיוחד. כי גם לי יש חלום חוזר באותו נושא, הבעיה שלי שכל השירותים אליהם אני נכנסת בחלום, לא נקיים, בלשון המעטה, ואני לא מצליחה להתפנות ולהשתחרר. מתרוצצת בחלום ממקום למקום ולא מצליחה למצוא מקום שיספק אותי.
  מה הפירוש? אשמח אם תוכל לענות לי.
  אני בת 67. לא עובדת כבר. רק בעלי ואני בבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *