פתרון חלום

החלום המוצג במסגרת למטה הינו חלומה של אחת מהמשתתפות בקורס חלומות שביקשה פתרון לחלום שחוזר ומציק לה כמה שבועות.
בחרתי להציג חלום זה כיוון שחלומות על שדים ומפלצות אינם רק נחלתם הבלעדית של ילדים, ופעמים רבות כשחולמים חלום מסוג זה, זהו סימן לכך שהלא מודע רוצה להגיד לנו משהו חשוב.
ומדוע הוא חשוב?
כיוון שמפלצות או שדים מציגים משהו שאינו אנושי הקיים בנו, ובחלום לרוב הם מצביעים על קונפליקט הקיים בין החלק המוסרי חברתי הקיים בנו לבין החלק החייתי, שאינו רוצה להיות כפוף לחוקים ולמוסר. 

בחלום אני מגיעה בבוקר לעבודה, וכמו תמיד מורידה את התיק, מפעילה את עמדת המחשב והולכת להכין לעצמי קפה. ואז… לאחר הקפה, כשאני חוזרת לפינת העבודה שלי אני שומעת קול מוזר בוקע מחדרו של הבוס שלי. זה היה קול שדמה להמהום עמום, קול שמצד אחד הסתקרנתי לבדוק מה המקור שלו, ומצד שני הפחיד אותי. התקרבתי בחשש לחדר של הבוס, וכשפתחתי את הדלת (בפחד), נחרדת לגלות יצור גדול, שבחלום אני יודעת שזה שד (אני לא יודעת מדוע), עם שתי קרניים קטנות, ואני יודעת שהוא חיכה לי.
הוא אמנם לא עשה כלום, אבל גם לא רציתי לגלות מה יקרה אם אשאר שם יותר מידי זמן (שקלתי לשנייה או שתיים להישאר ולראות מה מי הוא השד ומה הוא רוצה), ולכן ברחתי מהחדר תוך תחושה שהוא רודף אחריי. יצאתי מהחדר ורצתי במסדרונות העבודה לכיוון הדלת היציאה ואז, כשאני מגיעה לדלת היציאה –  אני מתעוררת. 

רקע: אני בת 27, נשואה ללא ילדים.

דרך פתרון החלום 

שלב ראשון בפתרון חלום – הקשבה

אני יודע שרבים חושבים שסימבולים הם החלק המרכזי בפתרון החלום, אולם זה אינו מדויק. סימבולים הם דבר חשוב, הם הכלי דרכם הלא מודע שלנו מדבר אלינו ומעלה אל המודע נקודות חשובות. אולם יש דבר חשוב יותר – לדעת להקשיב. 

הקשבה היא היכולת שלנו להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה רוצה בעצם לצאת החוצה. 

לפרטים על קורס חלומות

כשאנו פותרים חלום אנחנו צריכים לעצור ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מה המחשבות שעולות לכם בראש? נסו, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה של החלום בראש שלכם. מה עולה לנו בראש? 

חלום בו מופיעה מפלצת מבקש מאתנו להכיר בעובדה שיש בחיינו חלק שונה המקבל ביטוי. חלק הרוצה להבין מי אנו ומבקש להגדיר מחדש את מי שאנו, אך זהו חלק שאינו מתקבל בברכה והתוצאה של התנגשות בין שני חלקים אלו  – זהו המפגש עם המפלצת.

החלום מתחיל כאשר החולמת מגיעה לעבודה ומתחילה את יום עבודה כרגיל, אבל אז לאחר שתיית הקפה של הבוקר,  היא שומעת קול מוזר שיוצא מחדרו של הבוס.
עצרו. מה אתם מרגישים בנקודה זו?
אני הרגשתי פחד, תחושה לא נעימה, כאילו שיש משהו לא נעים בצד השני של חדרו של הבוס.  אם הייתי שם לצידה בחלום הייתי אומר לה – אל תפתחי את הדלת. 

בחלק הבא החולמת בכול זאת פותחת את הדלת ומגלה שבמקום מושבו של הבוס יושב שד גדול ואדום.
שוב נעצור לרגע. מה עולה לראשכם כשאתם בנקודה זו.
אצלי עלתה השאלה: "מה קורה שם בחדר של הבוס? ההיגיון שלי אומר שמשהו צריך לקרות שם, במציאות שמחוץ לחלום, בחדרו של הבוס. אני לא יודע מה, אבל אין ספק שמשהו חריג צריך לקרות שם בחדר" האם מדובר בדבר שלילי, דבר מפחיד, משהו מיני. ואולי לא קורה כלום וסתם יש לחולמת שדים מהם היא פוחדת בכול פעם כשהיא נכנסת לחדר של הבוס.."
מה שלא יהיה הדבר הזה בהחלט מחכה לה שם מאחורי הדלת ויום יבוא והיא תצטרך להתמודד מולו. 

בהמשך החלום החולמת נבהלת ובורחת מהחדר של הבוס וקצת לפני שהיא מגיעה לדלת היציאה של מקום העבודה היא מתעוררת.
ומה אתם חושבים על זה?
אצלי הייתה תחושה של פספוס. מה שבלט אצלי זו העבודה שהחולמת לא התעמתה עם השד ולא היה אקשן. לא שאני מחכה לאקשן בכול חלום, אבל איפה שהוא אינטואיטיבית נראה לי שהחלום היה צריך להסתיים בעימות בין החולמת לשד ובמקום להתעמת אתו היא ברחה. 

שלב שני – סימבולים: קפה, שדים ומפלצות 

הסימבול קפה בחלום
הסימבול קפה, מייצג את הצורך להתחיל לחיות. לא ניתן למצוא ביטוי טוב יותר אשר מייצג את משמעות הקפה מאשר הביטוי: "להתעורר ולהריח את הקפה".

לסימבול הקפה יכולות להיות הרבה משמעויות, אבל נראה שהסימבול קפה בחלום זה מבטא את הצורך בגירויים וריגושים. את העובדה שחיינו קצת שגרתיים ואולי אפילו חסרי עניין, והקפה מייצג את הצורך להתעורר ולחיות את החיים כמו שצריך, כפי שאנו רוצים וחולמים. 

מפלצות ושדים בחלום
שדים ומפלצות מייצגים את החלקים האפלים יותר בתת-המודע שלנו: את הפחדים האפלים שלנו, את החששות והקשיים מהם אנו מנסים להימנע. אך אלו יהיו פחדים וחששות שאינם אנושיים ומקורן אינו נמצא ב"אני" כי אם בחלקים שה"אני" לא אוהב או מקבל בקלות. 

חלום בו מופיעה מפלצת מבקש מאתנו להכיר בעובדה שיש בחיינו חלק שונה המקבל ביטוי. חלק הרוצה להבין מי אנו ומבקש להגדיר מחדש את מי שאנו, אך זהו חלק שאינו מתקבל בברכה והתוצאה של התנגשות בין שני חלקים אלו  – זהו המפגש עם המפלצת.

השד במקרה זה אינו מייצג את הבוס. לא הוא "המפלצת", אלא החולמת היא זו שמרגישה שהיא לא מתנהלת נכון. הסיבה שבגלל המפלצת ישבה בכיסאו של הבוס מרמזת על כך שכשנראה אותה התנהלות לא נכונה קשורה עם הבוס. 

שלב שלישי – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, הבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים לשאול את השאלה החשובה:

מדוע?

מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

החלום שלך מתחיל לכאורה בשגרה של בוקר במקום העבודה, אלא שמשהו שובר את שגרת העבודה ואת שומעת קול, שמאוחר יותר מתגלה כשד מפחיד המחכה לך בחדרו של הבוס.
שדים בחלום מייצגים את ה"שדים" שלנו, והופעתם בחלום מרמזת על קונפליקט הקיים אצלנו בין ה"שדים" האלו לבין ה"אני" המוסרי, החברתי המסור ומאוזן. השד שלך מחכה לך בחדרו של הבוס, מה שמרמז על קונפליקטים פנימיים הקשורים למקום העבודה ובמיוחד לבוס.
זה יכול להיות למשל משיכה מינית, כעסים… או כל דבר שאת רוצה לעשות שם בחדר שלו ומפחדת שיראה או ישמע חריג יחסית למי שאת.
לדעתי תת המודע מנסה לדעתי להראות לך שמה שזה לא יהיה מפריע לשגרת החיים שלך ומנסה לעודד אותך לפתור אותו.

נסי לחשוב מדוע השד נמצא שם, איזה קונפליקט פנימי הוא מייצג, מה את חוששת שיפר את השגרה? 

לאחר פירוש החלום החולמת סיפרה שהיא לא מרוצה ממקום העבודה שלה כיוון שהיא לא קודמה כפי שצפתה שיקרה. במשך כמעט 4 חודשים היא שוקלת להיכנס לחדר של הבוס ופשוט להתפטר, תוך שהיא מסבירה לו כמה לא הוגן לעבוד אצלו, והיא אפילו שלחה קורות חיים למקומות עבודה אחרים.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

5 thoughts on “חלום על מפלצות ושדים”

 1. שלום חלמתי חלום שאסור לי להגיד את המילה שדי מה שמופיע על המזוזה כי ברגע שטמאתי בחלום ישר ירדה מפלצת או שד שחור משהו מפחיד כזה מהקיר
  מה זה אומר

  1. שאמרתי את המילה או ניסיתי
   זה הופיע
   איך תוכלו לעזור לי

 2. שלום חלמתי חלום שאסור לי להגיד את המילה שדי מה שמופיע על המזוזה כי ברגע שטמאתי בחלום ישר ירדה מפלצת או שד שחור משהו מפחיד כזה מהקיר

 3. שלום שמי ליאל בת 16
  בחלום שלי אני וחברה שלי הלכנו והיינו במקום גבוהה והיה לילה עזוב ואז באמצע ראינו משהו שחור ואז הוא הסתובב אלינו וצעק אנחנו נבהלנו וצעקנו והוא ברח וחברה שלי כמעט נפלה עזרתי לה ואז הוא היה למעטה ואז היא אמרה ששדים עיוורים אז זרקנו אבן רחוק והוא הלך ואז טיפסנו הוא התחיל להיות במקביל שלנו
  אני אשמח אם תעזרו..

 4. שלום שמי לין אני בת 16 ואני מתעסקת במגיה שחורה כשנתיים וחצי.
  אני לא התעמקתי במה שכתבתם בנושא "חלום על מפלצות ושדים" אבל אני ישמח אם מישהו יוכל להסביר לי למה בגיל 8 עד 9 בערך חלמתי על אשמדאי ואז בגיל 11 וחצי היו לי חלומות מתמשכים על מישהו בשם 'עומרי' שהוא כביכול הבן של "השטן" שבא להציל אותי מהמצב שאני נמצאת בו ומספר לי שאני אחותו. ובאותם חלומות גם היו כל מיני שדים וערפדי אנרגיה. כמובן שזה נגמר החלומות אבל במשך השנתיים האחרונות של חיי אני קיבלתי ומקבלת כל מיני הוכחות שזה ניראה לי פתאום הגיוני ונכון שאולי אני באמת בתו של..
  אני ישמח אם מישהו שהוא באמת מבין יוכל לעזור לי כי בנתיים אני ביקשתי עזרה מכ"כ הרבה אנשים שאמורים להבין את זה ואין להם איך לעזור לי.
  בתודה,
  lunA369

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *