קלף עשרה מטבעות: חלקת אלוהים הקטנה

הפירוש של קלף טארוט, בשונה אולי ממה שחושבים, אינו תוצאה של התמונה המצוירת עליו. רבים נוטים להתבונן על הקלף ולחפש שם את המשמעות של הקלף, אולם לדעתי דרך זו עלולה להפריע להבנת הפירוש יותר מאשר לעזור.
מדוע?
ראשית כיוון התמונה היא פרשנות ספציפית ואישית אותה מציע יוצר הקלפים.

שנית התמונות המצוירות הנן תוספת שהוספה לקלפים בשנת 1910 על ידי ארטור וייט ופאמלה סמיט, יוצרי סדרת הריידר המפורסמת. אולם הקלפים היו שם עוד הרבה לפני תוספת הציורים המבורכת. לפני תקופה זו הקלפים היו נטולי ציור או פרשנות בולטת. הם נראו כמו קלפי משחק, אלא שבמקום לבבות צוירו גביעים, במקום עלים צוירו חרבות, במקום מעוינים צוירו מטות ובמקום תלתנים היו מטבעות.

הפירושים של הקלפים היו שם הרבה לפני הופעת הציורים בשנת 1910, והקוראים של התקופה ההיא היו ידועים בכישוריהם. אם כך, כיצד הם ידעו מה הפירוש של הקלף ללא התמונה? התשובה היא שהם ידעו את העיקרון העומד מאחורי הקלף ולכן התמונה אינה החלק החשוב בפירוש הקלף, אלא תוספת נחמדה, פרשנות אישית אותה מציע יוצר הקלפים. 

ומהו אותו עקרון העומד מאחורי פירושי הקלפים?

פירוש של קלף נגזר משלושה אלמנטים: מהיסוד אותו הוא מייצג, מהסיפור המיתולוגי אותו הוא מכיל ומהספרה של הקלף. לכן, כדי להבין את קלפי העשר עלינו תחילה להבין מהו המספר 10. 

הפירושים של קלפי הטארוט היו שם הרבה לפני הופעת הציורים בשנת 1910, והקוראים של התקופה ההיא היו ידועים בכישוריהם. אם כך, כיצד הם ידעו מה הפירוש של הקלף ללא התמונה? התשובה היא שהם ידעו את העיקרון העומד מאחורי הקלף ולכן התמונה אינה החלק החשוב בפירוש הקלף, אלא תוספת נחמדה, פרשנות אישית אותה מציע יוצר הקלפים.

הספרה עשר בקלפי הטארוט שונה משאר המספרים. היא איננה עומדת בפני עצמה, ואינה הופכת להיות הספרה אחד, כפי שעושים פעמים רבות בנומרולוגיה כאשר מחברים בין הספרות (1+0=1), אלא קשורה עם הרעיון של היסוד אותו היא מייצגת. לכן לא נמצא רעיון מרכזי או משמעות אחידה למספרי העשר. הספרה עשר מקבלת הדגשים ומשמעויות שונים בהקשר ליסוד אותה היא מייצגת. המספר עשר מייצג את התמצית, את המשמעות של היסוד אותו הוא מייצג. לכל יסוד מארבעת היסודות בקלפי הטארוט יש תמצית, מטרה, רעיון מרכזי. בקלפי העשר הרעיון אותו מייצג היסוד מתממש והפירוש נוצר בהתאם. 

אפשר לומר שקלפי העשר הם האפילוג. הם מראים את המשך התהליך לאחר שהושגה השלמות במספר תשע. כולנו מכירים את סיפור סינדרלה. את אותה נערה מושפלת,  המנוצלת לרע על-ידי אימה ואחיותיה החורגות. כולנו יודעים כי היא מתחתנת עם הנסיך ומוצאת את השלמות אותה היא חיפשה. אולם, אנו לא יודעים מה ההמשך של הסיפור: איך היא מסתדרת עם החמות, כמה ילדים יש להם, וכו…. הספרה עשר בקלפי טארוט מייצגת את מה שקורה לאחר השלמות שהושגה בספרה תשע, את המשך התהליך לאחר תקופת זמן. 

כך למשל, יסוד האדמה מייצג את הצרכים שלנו. מטרתו היא לעזור לנו להבין מה נכון לנו, מה חשוב בחיים שלנו ולתת לנו כלים שיעזרו לנו לממש את זה. כשנבין את זה נוכל להתקדם למקום הנכון ולהיות מאושרים. הקלף 10 מטבעות מייצג גם הוא את העיקרון העומד מאחורי יסוד האדמה והוא ההמשך של הקלף 9 מטבעות. אם הקלף 9 מטבעות עסק ברווח לאחר עבודה קשה, אם בקלף זה השואל הגיע אל המטרה לה הוא ייחל, הרי שעשרה מטבעות יהיה ההמשך ויתאר את מה שקורה לאחר מכן: השואל מגיע אל חלקת אלוהים הקטנה שלו, הוא לא רק מוצא את האושר, אלא מחזיק בו ונהנה ממנו לאורך שנים. 

עכשיו שאנו כבר מכירים את הרעיון הקיים מאחורי קלפי העשר, אפשר להתקדם ולהבין את הפירוש של הקלף 10 מטבעות.

עשרה מטבעות – חלקת אלוהים הקטנה

קלף טארוט עשרה מטבעות בסדרת הקלפים של ליז גרין

מעמדו של דיאדאלוס מתחזק, צרות העבר כבר לא מאיימות עליו והוא מקבל גם כאן את התפקיד אמן הממלכה. הוא מחזיר לעצמו את ההצלחה, את התהילה, ואת הכבוד, האושר והעושר שהיו לו ובנוסף נולדים לו ילדים ולאחר מכן נכדים. חייו הופכים למאושרים. מה שחשוב יותר, הוא לא יעשה את השגיאה שעשה בצעירותו: הוא לא יפחד שייקחו ממנו את מעמדו, ויהיה בטוח במי שהוא ובכישרון שלו.

הגיבור בקריאה – ההתנהלות שלנו

הארכיטיפ של הקלף

הפירוש של הקלף מראה שהשואל מצא את 'חלקת האלוהים הקטנה' שלו. הקלף מסביר שזו אינה סתם נטייה או רצון שלנו, זהו ארכיטיפ,  והרצון הזה קיים אצל כל אחד מאתנו. כולנו רוצים להיות שם: להתבסס, להרגיש בטחון יציבות ושפע. כולנו רוצים יציבות, שקט ובטחון. זה טבוע בנו, ועלינו לזכור שגם בזמן ריב, עימות (ואפילו מלחמה) – גם הצד השני רוצה את זה.

קלף טארוט - עשרה מטבעות

הפרוש בקריאה

מצאנו את חלקת אלוהים הקטנה שלנו. כעת עלינו ליהנות מהמצב, אך גם להמשיך לפתח בצורה טבעית ובקצב הנכון את נושא השאלה, וליהנות מהמצב לאורך זמן.

עשרה מטבעות הוא קלף של שפע, הצלחה, עושר ואושר. הוא קלף של שמחה ונחת ומייצג שלמות בכל תחום: משפחה, עבודה, התפתחות אישית ועוד. 

בעיקרון עשרה מטבעות דומה בפירוש לתשעה מטבעות אלא שהוא מהווה אפילוג ומייצג את מה שקורה לאחר שהשלמות הושגה. לדוגמא בתשע מטבעות השגנו זוגיות מושלמת המובילה לחתונה ואילו בעשר מטבעות נראה עצמנו לאחר כמה שנים של אושר כאשר הזוגיות ממשיכה להתפתח ולפרוח ונוספים לה למשל ילדים.

למאמר הקודם: רווח אחרי עבודה קשה 

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “קלף עשרה מטבעות: חלקת אלוהים הקטנה”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  איך נראו הקלפים של הארקנה הגדולה לפני 1910?

 2. שגיא יקר.
  יש כאן שתי שגיאות בשורה העשירית: בנושא של קלפי-ריידר מצויירים. כתבת בשורה העשירית: במקום מעויינים צויירו מטות ובמקום תלתנים צויירו מטבעות.
  והנכון – להיפך. כלומר: מעויינים = מטבעות. ותלתנים = מטות.
  סליחה שאני מעירה. וודאי תוכל לתקן.
  שבת שלום מבורכת וטובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *