קלף שני מטות: תמיד יש עוד מה ללמוד

אולי לאדם המודרני, הנוהג לרוץ קדימה לעוד מיליון, לעוד עבודה, לעוד פרוייקט, נראה שהסיפורים המיתולוגיים הינם אוסף של אגדות עם עתיקות שעבר עליהן הכלח. בדיוק כפי שלרוב הוא לא יעצור לרגע כדי לבחון מושגים כמו רוחניות, נפש, הוא לא יחשוב גם לעצור כדי לבחון את אותן אגדות שבוודאי שמע עליהם בילדותו ומאמין ששם מקומם: להיות סיפורי ילדים. 

אך לא כך הדבר. הסיפורים המיתולוגיים מייצגים לא רק את ההיסטוריה של האדם, את דרך חשיבתו, מחשבותיו, הרגשותיו ותפיסת עולמה של האנושות בזמן קדום יותר, אלא הם משקפים את הבסיס עליו אנו עומדים. באותן תרבויות מלפני שלושת אלפים שנים ויותר, חיו אבות אבותינו ודרך המחשבה, האמונות ותפיסת עולמם הן הבסיס עליו אנו עומדים כיום. אמנם עברו מאות שנים, ואמנם צמחנו והתפתחנו, אך את היסודות עליהם אנו עומדים נמצא באותם המיתוסים. 

סיפורים עתיקים אלו מייצגים את הארכיטיפים, את אותם רעיונות, מחשבות ורגשות עתיקים הקיימים בלא מודע שלנו ולא משנה מה נעשה- הם שם, אצל כולנו, ומשפיעים עלינו בכל תחום. אלו עקרונות קדומים המהווים חלק ממה שאנו, ומלווים אותנו בכל חשיבה, רגש ועשייה. 

החיבור בין הסיפורים המיתולוגיים לקלפים היה קיים עוד מראשית ההיסטוריה של הקלפים ואפשר לראות פעמים רבות את הקשר בין קלף לסיפור זה או אחר, אולם את העבודה החשובה עשו ליז גרין (כן, אותה ה-ליז גרין האסטרולוגית המפורסמת) וג'וליה פרקר-ברוק בשנות השבעים. הן היו הראשונות שאגדו את הסיפורים המיתולוגיים בצורה מסודרת.

הסיפור המיתולוגי שאותו הקלף מייצג אינו סתם סיפור, זה אינו צרוף מקרים שדווקא סיפור מסוים זה או אחר עולה, כיוון שיש קשר בין הסיפור לחייו של השואל. כך למשל בקלף שני מטות הגיבור של הסיפור מייצג את השואל המגיע לקריאה בקלפים. ברור שהשואל אינו בן מלך, צאצא של אל, החי בגלות מבלי לדעת מי הוא, אולם כמו הגיבור, גם השואל  מרגיש נטע זר, הוא מרגיש שהוא נועד ליותר ממה שהוא עושה וכשההזדמנות תגיע הוא יהיה מוכן לעזוב הכול כדי להתמסר ללימודים.

כשהתקדמתי בלימודי עם המורה שלי לחלק המעשי: לקריאות ופירושים, אני זוכר שבכל פעם שעשיתי קריאה והתמודדתי עם פירוש היא עצרה אותי ואמרה לי: "מה עם הארכיטיפ, שגיא?" "לא מספיק להבין רק את הפירוש, נסה למצוא את הארכיטיפ, את הכוח המניע המשותף לכולנו שמתעורר ופועל כרגע אצל השואל". 

אז כמו הארכיטיפ של קלף שני מטות, יצאתי ל"מסע לימודים" משלי וחיפשתי את הארכיטיפים בקלפים. כשגיליתי את עבודתם הנפלאה של ליז גרין וג'וליה פרקר, הוקסמתי: מהיקף העבודה, מהסיפורים ובמיוחד מהעובדה שאמנם הקלפים אינם כל-כך עתיקים כפי שנהוג לחשוב, אולם הרעיונות בהם הם עוסקים בהחלט עתיקים ובעצם גיליתי שהאדם לא השתנה הרבה בסופו של דבר, ומה שהיה נכון לפני 2,500 שנה, פעמים רבות נכון גם היום.

לאחר עבודה ומחקר שיניתי את דרך הלימוד שלי והבנתי שאני חייב ללמד את הסיפורים המיתולוגיים כחלק מתוכנית לימוד קלפי הטארוט ולעורר את התלמידים להבין לא רק את הפירוש, כי אם את הארכיטיפים, את הגורמים הפסיכולוגיים המניעים את השואל.

הבנת ארכיטיפים אלו, לדעתי, תאפשר לנו להיות קוראים בקלפים טובים יותר ולהבין טוב יותר מדוע השואל עושה את מה שהוא עושה. 

גיליתי גם שיותר קל לזכור את הקלפים בהקשר לסיפור מיתולוגי מאשר ללמוד את הקלף בעל-פה ושפעמים רבות נוח יותר להציג לשואל סיפור, משל, ובדרך זו לעורר בו את התובנות שאנו רוצים לעורר אצלו. 

ודבר אחרון, הסיפור המיתולוגי אותו הקלף מייצג אינו סתם סיפור, זה אינו צרוף מקרים שדווקא סיפור מסוים זה או אחר עולה, כיוון שיש קשר בין הסיפור לחייו של השואל. כך למשל בקלף שני מטות הגיבור של הסיפור מייצג את השואל המגיע לקריאה בקלפים. ברור שהשואל אינו בן מלך, צאצא של אל, החי בגלות מבלי לדעת מי הוא, אולם כמו הגיבור, גם השואל  מרגיש נטע זר, הוא מרגיש שהוא נועד ליותר ממה שהוא עושה וכשההזדמנות תגיע הוא יהיה מוכן לעזוב הכול כדי להתמסר ללימודים.

קלף טארוט שני מטות בסדרת הקלפים של ליז גרין

תחילת הסיפור של יאסון – כמו נטע זר

הסיפור של סדרת המטות מתחיל כשיאסון בן שנתיים. פליאס, דודו של יאסון הורג את אביו ומשתלט על הממלכה בכוח. נאמני השלטון מצליחים להבריח את יאסון ומביאים אותו למשפחה מאמצת ענייה בממלכה רחוקה. יאסון גדל והופך לנער חסון ונאה, האוהב את הוריו המאמצים ועוזר במשק הבית. אבל בתוך תוכו הוא יודע שנועד ליותר ומרגיש למרות אהבת הוריו, נטע זר.

לאחר כמה שנים מגיע שליח המזמין את יאסון ללמוד אצל המורה הנודע כירון, שהוא קנטאור (חצי אדם חצי סוס) ואליו מגיעים בני אלים ובני מלכים ללמוד אומנות, רפואה, לחימה, פילוסופיה ובמלים אחרות – להיות בני אדם. כמובן שנאמני השלטון צירפו אותו לתוכנית לימודים מיוחדת זו כדי שיוכל ברבות הימים לתפקד כמלך, אולם יאסון לא ידע דבר על כך ושמח על מזלו הטוב. 

כאשר יאסון היה בן 17, חזרו נאמני השלטון וסיפרו ליאסון את האמת ואמרו לו שהוא חייב להחזיר לעצמו את השלטון, לא רק בגלל שעליו לנקום את מות אביו, אלא מאחר שלפי חוקי האולימפוס הממלכה חייבת לעבור מאב לבן, משום שדם האלים זורם במשפחת המלוכה. לכן זוהי לא רק זכות אבות, כי אם גם זכות הניתנת מתוקף חוקי האולימפוס. אבל את יאסון לא צריך היה לשכנע והוא מיד ארז את חפציו, נפרד מהוריו המאמצים ויצא בחזרה לממלכתו. 

לאן מוביל אותנו הנתיב של קלף טארוט זה 

הארכיטיפ של הקלף

הארכיטיפ הבסיסי של הקלף עוסק בלימודים, וכמו יאסון, השואל צריך תחילה ללמוד לפני שהוא יוצא לדרך. אך ישנם סוגים רבים של לימודים וסיבות רבות שבגללן אנו מוכנים להשקיע כל-כך הרבה זמן וכסף כדי ללמוד. את הארכיטיפ של הקלף והרצון ללמוד נפגוש במקביל לתחושה בה אנו מרגישים שנועדנו לגדולות (ממש כמו יאסון), שאנו נטע זר ושעתיד בלתי רגיל ומופלא ממתין לנו. 

יציאה למסע של מימוש פוטנציאל – תמיד יש עוד מה ללמוד

אנו צריכים לצאת למסע לימודים וגילוי עצמי בו נגלה את הפוטנציאל שלנו ונמצא כלים למימושו. 
קלף טארוט שני מוטות בקריאה מראה שאנו עדיין לא מוכנים. שאנו צריכים עוד ללמוד, להתפתח, לחקור, ואין זה הזמן הנכון לצאת לפעולה. לכן ברוב המקרים הפתרון שהקלף מציע הוא ללכת ללמוד.
כך למשל אם שואל רוצה לדעת האם הוא מתנהל נכון כדי לקבל קידום השנה, הקלף מראה שהשואל עדיין לא מוכן ושהוא צריך תחילה לצאת ללימודים. בשלב זה השואל יכול להגיד: "נכון, בלי תואר שני לא אקבל את הקידום, אבל אני רוצה לקבל את הקידום השנה! האם זה יקרה השנה?". והתשובה תהיה: "לא, אתה עדיין לא מוכן, כיוון שעליך לסיים תחילה את התואר, אבל מצד שני אם תחיל ללמוד עכשיו, בסוף השנה אתה תהיה שנה אחת לקראת התואר. 

ומה קורה בזוגיות? הרי אין תואר או קורס זוגיות?
אבל לא תמיד את מה שחסר לנו נוכל ללמוד במסגרת אקדמאית. לפעמים אנו צריכים ללמוד לתקשר טוב יותר, להביע את עצמנו טוב יותר או אולי מה שאנו צריכיםזה ללמוד לדעת לספור עד עשר. מה עושים במקרים כאלו? אילו סוגי לימודים קיימים בנושא זה?

יציאה למסע של מימוש פוטנציאל - תמיד יש עוד מה ללמוד

זה היה ממש אידיאלי אם בדייט הייתה יכולה לשבת בת הזוג עם פולדר ולשאול את המועמד הזוגי: "טוב, יוסי… אז ספר לי באיזו אוניברסיטה למדת זוגיות?", ויוסי היה עונה: "אההם.. אני למדתי תואר ראשון בזוגיות בטכניון וגם סיימתי תואר שני באוניברסיטת ת"א, כך שיש לי גם הכשרה להיות הורה"

נשמע הזוי? אבל אם ייצא לנו קלף שני מוטות בזוגיות זה אומר שמשהו חסר לנו כדי שנוכל ליהנות מחיי זוגיות טובים.
אז נכון, תואר ראשון בנושא זוגיות לא נמצא באוניברסיטה, אבל אם ייצא לנו קלף שני מטות, זה אומר שיש לנו הרבה מה ללמוד:

 • אנו יכולים ללמוד על עצמנו. יש גבול כמה אפשר להאשים את הצד השני בכישלון מערכות היחסים שלנו. כנראה שזה הזמן לקחת אחריות וללכת לאימון אישי, פסיכולוג, טיפול רגשי או כל מה שיכול לעזור לנו להבין מדוע שוב ושוב אנו מכשילים את הזוגיות שלנו.
 • אנו יכולים ללמוד מודעות עצמית, או להירשם לקורס בנושא זוגיות היכולים לעזור לנו להבין את דפוסי המחשבה והחסימות שלנו ולשחרר אותם.
 • ואנו יכולים גם ללמוד להיות נוכחים בקשר הזוגי. קלף שני מטות מזהיר שאם אנו חושבים שזוגיות זה אומר לחזור כל יום בשעה תשע בערב ולהיות עסוקים במחשב שלנו, בטלפון ולהעלם בבוקר כשהצד השני עדיין במיטה, אם אנו חושבים שבכול יום שישי זה בסדר ללכת עם חברים לשחק כדורגל עד הערב ובשבת לבקר את אמא שלנו.
  אז אנו טועים.
  הקלף מראה שצריך להיות שם: להגיע מוקדם הביתה, לצאת לבלות ביחד, לטייל, לנפוש פעם בכמה שבועות, להיות יותר ביחד, ובמקום לבקר את המשפחה שלנו – ללכת לבקר את המשפחה של הצד השני להכיר אותם. כל אלו יעזור לנו להבין אחד את השני טוב יותר ולחזק את הקשר הזוגי.

קלף טארוט שני מטות בקריאה מראה שנושא השאלה הוא השיעור שעלינו לעבור, שיעור שטרם למדנו והוא חיוני להתפתחותנו. לכן עלינו להתבונן בעבר שלנו, לבחון את השגיאות שנעשו, לתקן אותן בהווה ולהתמודד בצורה ישירה עם נושא השאלה ללא הימנעות או בריחה.
המסר בקלף הוא להכיר את הפוטנציאל שלנו ולהתחיל לממש את עצמנו דרך מסע של לימודים, הגשמה אישית וגילוי עצמי. הקלף מראה שאנו לא צריכים למהר. להפך, זהו הזמן בו אנו צריכים ליהנות מתהליך של לימודים או היכרות עם תחום חדש.

למאמר הקודם: "כמו כפפה ל-glove"
(המגלה את את אחד הסודות החשובים ביותר באומנות הקריאה בקלפים)

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “קלף שני מטות: תמיד יש עוד מה ללמוד”

 1. תודה רבה שגיא,
  אתה פשוט מדהים..
  זה לא נתפס להרבה מהסובבים אותי ,שכאן אני מוצא תשובות לשאלות מהותיות בחיים שלי
  אני רוצה להגיד לך שברוב המקרים ששאלתי, הקלף שיצא לי היה 100 אחוז מדויק עבורי .
  אני בשנות העשרים לחיי ואת האתר הזה אני מכיר כבר תקופה ארוכה,
  זה מדהים אבל יש את הדברים הקטנים (והמאוד גדולים)שאנחנו יודעים שקיימים בנו לטוב ולרע..אבל עדיין מאחר ואנחנו חיים בעידן לחוץ שרק רוצה להספיק ולגדול אנחנו לא באמת עוצרים להסתכל פנימה ולהגיד מה הם אותם הדברים..
  לכן הקלפים זאת דרך עבורי ואני מברך אותך על האפשרות
  שנה טובה לך ולכל הקוראים:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *