פרוש הסימבול מסכות בחלום ובחיי היום יום

גם אם לא פורים, במהלך היום אנו כל הזמן צריכים ללבוש ולפשוט מסכות בהתאם לסיטואציה בה אנו נמצאים. מסכות אלו נקראים "פרסונה" והם מייצגים את הדמויות השונות שאנו צריכים ללבוש ולפשוט בחיינו. למשל אמא עובדת טיפוסית, לובשת מסכה של אשת המכירות בעבודה, כשהיא מגיעה הביתה היא תפשוט מסכה זו ותלבש את המסכה של האמא, ומאוחר בערב לאחר שהילדים ילכו לישון, היא תוכל לפשוט את המסכה של האמא וללבוש את המסכה של האשה.

החלום הוא כלי שבעזרתו הלא מודע מעלה אל המודע חלקים שאנו מתקשים לבטא במהלך היום. פחדים המלווים אותנו, קשיים איתם אנו מתמודדים, תשוקות, רצונות, מצוקות, פנטזיות – כל אלו הם רק חלק ממאגר האלמנטים הקיימים בצדדים החבויים של הנפש, והחלום הוא זה שעוזר לצדדים אלו לקבל ביטוי ולעלות למקום בו אפשר להבחין בהם.
אך מסכות בחלום לרוב לא יהיו אותן מסכות שאנו רגילים ללבוש או לפשוט, אלא יהיו המסכות הסודיות שאנו רוצים ללבוש ודרכן אנו יכולים לגלות חלקים בהוויה, דמויות שאנו רוצים לבטא או לחלופין חלקים בנו מהם אנו חוששים.

כשאנו לובשים מסכה בחלום עלינו לשאול את עצמנו האם אנו לובשים את המסכה? (מה שאומר שאנו מאמצים את הדמות הסודית אותה היא מייצגת), או פושטים אותה, ובמקרה זה סביר להניח שאנו משחררים את אותו חלק הקיים בנו שאינו צריך יותר ביטוי.

לפני שאמשיך חשוב לציין כי לפני שאנו נגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש בחיי החולם, ורק לאחר מכן, כשנשללת אפשרות זו אנו יכולים להתחיל לפרש את החלום.
כך למשל, אמא המכינה כבר כמה ימים מסיכה של חתול לבת שלה, סביר שתחלום על מסיכה של חתול ואין זה אומר שהחלום מייצג מסרים עמוקים העולים כרגע מתת המודע, אלא פשוט שחרור של מתח נפשיי שיש צורך לפרוק.

מדוע אנו לובשים את אותה מסכה?

חלום בו אנו לובשים מסיכה צריך לעורר שאלות רבות וכדי לפתור את החלום, עלינו לשאול את עצמנו שאלות חשובת אלה:
השאלה הראשונה שעלינו לשאול היא מדוע אנו חולמים על המסכה ולא דמויות עצמנו? מדוע אנו חלומים כי אנו לובשים מסיכה של שד ולא חולמים שאנו שדים של ממש?
הסיבה היא שהמערכת שלנו לא רוצה, ואולי אף אינה יכולה כרגע להתמודד עם השד שאנו מחזיקים בתוכנו, ומעדיפה לייצר חלום הדומה לחוויה הפנימית שלנו המאפשר לנו להתמודד בסביבה בטוחה יותר עם האירוע. ייתכן ובהמשך החלום ישתנה ובהדרגה הוא יהיה דומה יותר לאירוע האמיתי. לבסוף נוכל לפגוש חלום בו נוכל לשחזר את האירוע כפי שהיה ולהתמודד עם אותו שד שלא אהבנו הקיים בתוכנו. חלום כזה, אגב, יכול להיות סימן לכך שאנו בדרך להחלמה וכי אנו מתמודדים היטב עם האירוע אותו מייצג החלום.

מסכות בחלום

מסכות בחלום צילום: Marius Largu

בהמשך עלינו להבין מה אנו עושים עם המסכה. האם אנו לובשים אותה, מה שאומר שאנו מאמצים את הדמות הסודית אותה היא מייצגת, או פושטים אותה, ובמקרה זה סביר להניח שאנו משחררים את אותו חלק הקיים בנו שאינו צריך יותר ביטוי.
ייתכן ואנו לובשים מסכה כיוון שאנו רוצים להסתיר את מי שאנו והמסכה היא רק "תירוץ". אם כך, עלינו לבחון ממי אנו רוצים להסתתר ומדוע.
ולבסוף עלינו לבדוק איך הרגשנו בחלום: האם היינו שמחים, מרוצים או מפוחדים. ההרגשות שלנו יכולים לשקף את מהות החלום, וכך חלום בו המסכה שלבשנו שימחה אותנו, סביר שמייצגת חלק חיובי שנמצא בנו, ואילו מסיכה המעציבה אותנו יכולה לייצג חלק שאנו לא שמחים כאשר הוא מתעורר בנו.

מסכות של חיות

מסכהכל חלום בו מופיע בעל חיים הנו חלום בעל חשיבות מיוחדת. לא ששאר החלומות אינן חשובים, אלא שחלום בו מופיע בעל חיים, גם אם זו "רק מסכה" הנו חלום המייצג רעיון שורשי, עמוק וקדום ולכן יש להתייחס אליו ברצינות.
תת המודע שלנו יכול לבחור דרכים שונות להציג מסר ולא היה "חייב" להשתמש בחיה, אולם אם בחלום מופיע חיה, עלינו לחפש יותר עמוק. אני אתן דוגמא: אם למשל יש בנו חלק הרוצה שנהיה סקרנים יותר ולא צפויים בחיינו, יש סיכוי שבחלום זה יבוא לידי ביטוי דרך חלום בו אנו לובשים מסיכה של חתול. אולם מעבר לכך החלום יכול להראות שסימבול החתול מייצג חלק עמוק יותר ומהותי של ה"אני" שלנו, וכך אולי הוא רוצה להראות לנו שהצורך להוציא את החלק הסקרן והלא צפוי מדוכא אצלנו כבר הרבה זמן ושאנו צריכים לתת לו ביטוי.

לא אוכל לכתוב במאמר זה על הסימבולים עצמם, אולם חשוב להדגיש שלפני שאנו עוברים לפירוש החלום עלינו שנבין מה החיה מסמלת עבורנו. חשוב לשמור על ראש פתוח ולא לעבוד עם מושגים מוחלטים. למשל כלב יכול לסמן חיה אהובה לאחרים, אולם אם אנו לא אוהבים כלבים, סביר שחלום על מסכה של כלב עבורנו לא ייצג אצלנו את מה שהוא היה מייצג אצל אחרים.

מסכות של מפלצות

מסכהמפלצות בחלום אינן נחלתם הבלעדית של ילדים. גם מבוגרים אוהבים אותן, מתרגשים מהם ומתעסקים אתם. מסיכות של מפלצות לא תמיד צריכות להיות מפחידות: הן יכולות להיות גם מפתות, חושניות, מסקרנות וחשוב יותר להבין מהי התחושה שלנו בזמן החלום ופחות לתת סיווג אחיד לכלל המפלצות.
יש הרבה סוגים של מפלצות ומסיכות של מפלצות, אולם לכל המפלצות יש מכנה משותף אחד – הן לא אנושיות ולכן אינן שייכות ל"אני" המוכר הבטוח, ה"אני" איתו אנו חיים בהרמוניה. המפלצות שייכות לממלכת הדמיון, ובשונה מהופעה של חיה בחלום, המייצגת רעיון שורשי בסיסי בחיינו, המפלצות מייצגות את הנושאים הארכיטיפים המטרידים אותנו כגון: פרנסה, הורים, מעסיקים, בני זוג, מיניות, נישואין, זקנה, מוות וכדומה. במילים אחרות כל מה שאנו פחדים להתמודד אתו, או לעכל אותו בחיי היום יום יכול בהחלט להופיע כמפלצת בחלום.

יש הרבה סוגים של מפלצות ומסכות של מפלצות, אולם לכל המפלצות יש מכנה משותף אחד – הן לא אנושיות ולכן אינן שייכות ל"אני" המוכר הבטוח

בשונה ממה שנראה, חשוב שלא להתעלם מהמפלצות בחלום. הן חשובות מאד, ואם אנו חולמים עליהן, במיוחד חלומות חוזרים, מומלץ לבקש לפני השינה להכיר טוב יותר את המפלצת, גם אם נראה שהדבר מאד קשה לנו. התמודדות עם מפלצת בחלום יכולה בהחלט לעזור לנו להתמודד עם אותה ה"מפלצת" במציאות ולהתגבר על הפחדים והחששות שלנו.

כשנפגוש חלום בו מופיעה מסכות של מפלצת, לפני שניגש לפתרונו, אנו צריכים תחילה לבחון מה עושה הדמות המחזיקה את המפלצת, ומהי התגובה שלנו. 

מה עושה הדמות שמחזיקה את המסכה

למרות שמהצד זה נראה אותו הדבר, יש הבדל אם המסכות מפחידות אותנו או אם הן משעשעות אותנו. אותה מסכה יכולה לרדוף אחרינו ויכולה גם לשחק אתנו . כיוון שהמסכה של המפלצת מייצגת את אותם הדברים מהם אנו חוששים או נמנעים להזכיר, הרי שפעולתה בחלום תראה לנו היכן ממוקם הפחד בחיים שלנו. מסיכה של מפלצת הרודפת אחרינו, למשל, מראה לנו שאותו אירוע/פחד רודף אחרינו ביום יום. לעומת זאת אם המסכה היא חלק ממשחק זה יכול להראות שלמדנו לחיות לצד הקושי והופכים אותו לחלק מהחיים שלנו.

מהי התגובה שלנו

התגובה שלנו למפלצת חשובה, והיא יכולה להראות לנו כיצד אנו מתמודדים עם הבעיה ומבינים את המורכבות שלה. כך למשל חלום בו במקום העבודה כשהבוס עוזב אנו לובשים מסכה של שדון, יכול בהחלט לבטא את הפחד שיש לנו שהבוס שלנו יגלה שאנו פורשים מהעבודה מוקדם.

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

2 thoughts on “מסכות בחלום”

  1. שלום רב
    חלמתי שאני מסתובבת ברחוב ובכל מקום אנשים ללא מסיכות קורונה
    מה הפירוש

    תודה

  2. הי שגיא, אני מאוד נהנית לקרוא את המאמרים שלך..הם תמיד מחדשים לי משהו .. רציתי לדעת אם יש אפשרות לעזרה בכיוון של פתירת חלום שחוזר על עצמו שוב ושוב במתכונת קצת שונה.. תודה לך
    חגית 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *