ערכה ספר וקורסים בהנחה

מפלצות בחלום

מפלצות בחלום אינן נחלתם הבלעדית של ילדים. גם מבוגרים פוגשים ולא מעט פעמים מפלצות בחלומות. הן יהיו אחרות, מתוחכמות יותר והן לא בהכרח יהיו מפחידות: לפעמים הן יהיו מפתות, חושניות. לפעמים הן יקשיבו לנו, יעזרו לנו ולפעמים יאיימו, ידרשו או יתקיפו. יש הרבה סוגים של מפלצות, אולם לכל המפלצות יש מכנה משותף אחד הן לא אנושיות ולכן אינן שייכות ל"אני" המוכר הבטוח, ה"אני" אתו אנו חיים בהרמוניה.
המפלצות שייכות לממלכת הדמיון: הן לא בעלי חיים והם גם לא אנושיות, ובשונה מהופעה של חיה בחלום, המייצגת רעיון שורשי בסיסי בחיינו, המפלצות מייצגות את החלקים האפלים יותר בתתהמודע שלנו: את הפחדים האפלים שלנו, את החששות והקשיים מהם אנו מנסים להימנע. אך אלו יהיו פחדים וחששות ש"אינם אנושיים" ומקורן אינו נמצא ב"אני" כי אם בחלקים שה"אני" לא אוהב או מקבל בקלות. חלום בו מופיעה מפלצת מבקש מהחולם להכיר בעובדה שיש בחייו חלק שונה המקבל ביטוי. חלק הרוצה להבין מי אנו ומבקש להגדיר מחדש את מי שאנו, אך זהו חלק שאינו מתקבל בברכה והתוצאה של התנגשות בין שני חלקים אלו זהו המפגש עם המפלצת.

אך תחילה, לפני שאמשיך, לאלו שלא קראו את המאמרים הקודמים חשוב לי להזכיר כי לפני שאנו נגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום הוא אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש בחיי החולם,ורק לאחר מכן, כשנשללת אפשרות זו אנו יכולים להתחיל לפרש את החלום.
כך למשל, אין זה כלכך נדיר שאדם הקורא את הספר שר הטבעות (או ראה את הסרט) יחלום על מפלצת הנלחמת בקוסם. אין זה אומר שהקרב המרתק מייצג מסרים שעולים כרגע מתת המודע, אלא שתת המודע פשוט עמוס בדימויים ובתמונות ומשחרר חלק מהעומס דרך החלום.

באופן כללי וגורף המפלצות מייצגות את הנושאים הארכיטיפים המטרידים אותנו כגון: פרנסה, הורים, מעסיקים, בני זוג, מיניות, נישואין, זקנה, מוות וכדומה. במילים אחרות כל מה שאנו פחדים להתמודד אתו, או לעכל אותו בחיי היום יום יכול בהחלט להופיע כמפלצת בחלום. 

חלום על מפלצות הוא חלום חשוב ובמיוחד כשמדובר בחלומות חוזרים. לכן, למרות שזה אולי קצת מפחיד, מומלץ לבקש לפני השינה להכיר טוב יותר את המפלצת, גם אם נראה שהדבר מאד קשה לנו.  התמודדות עם מפלצת בחלום יכולה בהחלט לעזור לנו להתמודד עם אותה ה"מפלצת" במציאות ולהתגבר על הפחדים והחששות שהיא מייצגת.

בשונה ממה שנראה, חשוב שלא להתעלם מהמפלצות בחלום. הן חשובות מאד, ואם אנו חולמים עליהן, במיוחד חלומות חוזרים, מומלץ לבקש לפני השינה להכיר טוב יותר את המפלצת, גם אם נראה שהדבר מאד קשה לנו. התמודדות עם מפלצת בחלום יכולה בהחלט לעזור לנו להתמודד עם אותה ה"מפלצת" במציאות ולהתגבר על הפחדים והחששות שהיא מייצגת.
כשנפגוש חלום בו מופיעות מפלצות, לפני שניגש לפתרונו, אנו צריכים תחילה לבחון כמה נקודות חשובות:

מה עושה המפלצת בחלום
למרות שמהצד זה נראה אותו הדבר, יש הבדל גדול בין מפלצת הרודפת אחרינו לבין מפלצת המשחקת אתנו תופסת. כיוון שהמפלצת מייצגת את אותם הדברים מהם אנו חוששים או נמנעים להזכיר, הרי שפעולתה בחלום תראה לנו היכן ממוקם הפחד בחיים שלנו. מפלצת הרודפת אחרינו, למשל, מראה לנו שאותו אירוע/פחד רודף אחרינו ביום יום. לעומת זאת מפלצת המשחקת אתנו תראה לנו שאנו חיים לצידו של הקושי והופכים אותו לחלק מהחיים שלנו.

חלום כל שדים ומפלצות

יש שאלה בנושא שדים בחלום או משהו שרציתם להוסיף? כתבו בתגובות!  ואם עשינו לכם חשק ללמוד עוד בואו לקרוא על קורס פיענוח חלומות ולקבל פרטים נוספים

מה עושה החולם עצמו
לכל מטבע יש צד שני ולא רק המפלצת חשובה כי אם גם התגובה שלנו כתוצאה מהמפגש עמה. התגובה של החולם תראה כיצד הוא מתמודד עם הבעיה וכמה הוא מבין את המורכבות שלה. כך למשל חלום בו רואה החולם את עצמו מלטף שדון היושב על הכסא שלו במקום העבודה יכול בהחלט לבטא את הפחד שיש לאותו חולם שהבוס שלו יגלה שהוא מאחר כל בוקר כשעה לעבודה (וזאת עלפי נוכחות השדון בחלום), אולם יחד עם זאת עצם העובדה שהוא מלטף את השדון, מראה שהוא מתחיל לחבב תכונה הרסנית זו, להתעלם מההשלכות היכולות להיות לאיחור זה ולהתרגל לרעיון של להתחיל לעבוד שעה מאוחר יותר.

מה טיבה של המפלצת
לא כל המפלצות מפחידות ונראות מאיימות. חלקן יכולות להיות נחמדות, מפתות ונאות. באופן גורף אפשר להגיד שככל שה"מפלצת" יותר מפחידה כך היא יותר מסמלת פחד מהמפגש עם אותו חשש שהיא מייצגת. לעומת זאת "מפלצות" נעימות יכולות לייצג מקרים בהם הנושא בו עוסק החלום כלל אינו מאיים כפי שאנו חושבים, או לחלופין יכולות לייצג מקרים בהם אנו מתעלמים מהבעיה או מנסים לייפות אותה.
פעמים רבות המפלצת תהיה אמורפית ותייצג באופן כללי פחד או קושי בהתמודדות עם דבר כל שהוא, אולם לפעמים למפלצת יש צורה מוגדרת ואפילו שם, ובמקרה כזה סוג המפלצת יכול לרמוז על נושא החלום וטיב הפחד ממנו אנו כה חוששים. הנה כמה מפלצות לדוגמא:

דרקונים בחלום

שדים בחלום

צריך להודות בזה דרקונים הן מפלצות קסומות. לאו דווקא הן עצמן קסומות, אלא שמה שקסום זו העובדה שלמרות שהן לא היו ולא נבראו, המיתוס שלהם קיים בכל התרבויות. באופן מופלא, את הדרקונים אפשר למצוא בתרבות יפאן וסין, בדרום אמריקה, אצל האסקימוסים, אצל האפריקאיים, בתרבויות הקלטית. הם נמצאים בכל תרבות, והשאלה היא כיצד? איך ייתכן שיצור שלא היה קיים מעולם מופיע בתת המודע של כולנו? התשובה היא כמובן שמה שעומד מאחורי סימבול קולקטיבי זה, משותף לכל בני האדם.

אין ספק שהמעריצים הגדולים של הדרקונים היו הסינים שנתנו לו שנה בלוח השנים שלהם ("שנת הדרקון"). דמותו של הדרקון איננה חד משמעית. לרוב הוא מצטייר כייצור אכזרי המבשר רעות. כשהמלך ארתור חלם על דרקונים שמתקיפים אותו, הוא ידע שזה יהיה סופו, בתרבויות שונות לרבות הנצרות רואים בדרקון לא פחות מאשר התגלמות השטן. אך לא מעט פעמים ניתן לראות ייצור זה כשוחר שלום וכמייצג חוכמה ודעת. ההודים רואים ב"נאגה" דמות המייצגת חכמה ותבונה, מחזיקה את סודות היקום. בארצות אירופה הקרות הדרקונים היו נוהגים להגן על בני אדם בפני רוחות רעות והיו מספקים עצות טובות לבני האדם בחלומות שלהם.

בחלום הדרקון הוא סוג של "מפלצת על", והופעה שלו בחלום יכולה לרמז כמה דברים, בהתאם לנושא החלום ומקום בו נמצא החולם:
הדרקון כיצור אש, מייצג מרץ, אנרגיה וכריזמה שלא ניתן לעמוד בפניהם. הוא כובש בלתי מנוצח וכדאי לכם מאד להיות בצד שלו אחרת הוא ידרוס אתכם בדרכו אל המטרה.
חיבתו לזהב ולממון מחזקת את התאווה שיש לו לכוח, אבל גם חושפת את החולשה שיש לו לכסף וכוח, חולשה שבגללה הוא עלול לנחול מפלה.
במקומות רבים סמל הדרקון מייצג את עצמת החיים ואפילו כוחות ריפוי. יש לו מזל והשנים הרבות לו הוא זוכה לחיות, מעניקים לו את סמל התבונה, החכמה ובמקרים רבים לדרקונים יש אפילו כוחות כישוף מה שסמל את יכולתו ה"עלחושית" להשפיע על הדברים. 

שדים בחלום 

שדים, כשמם כן הם, מייצגים את השדים שלנו. את המקומות בהם אנו חוטאים, מעלימים עין, ובוחרים להיות פחות מוסריים, כשכמובן נושא החלום יעסוק לרוב במיניות ומאז ומעולם נמצא קשר בין השדים לבין מיניות. הופעת שד בחלום יכולה להראות לנו שיש קונפליקט בין המוסר שלנו לבין ה"אני" שאינו שומע לכללים ומשולל רסן. 

אולי נראה ש"חד הקרן" אינו נכנס לקטגוריה הקלאסית של "מפלצת" אולם כיוון שהוא עונה על שני הקריטריונים: הוא אינו אנושי ואינו חיה, הוא מוגדר כמפלצת, או אם תרצו: יצור קסום. חד הקרן מייצג תמימות, נעורים, טוהר והופעה שלו בחלום יכולה לרמוז על היעדר אחת או יותר של תכונות אלו בחיי היום ועל הקושי המוסרי/מצפוני של החולם עם כך.
אולי נראה ש"חד הקרן" אינו נכנס לקטגוריה הקלאסית של "מפלצת" אולם כיוון שהוא עונה על שני הקריטריונים: הוא אינו אנושי ואינו חיה, הוא מוגדר כמפלצת, או אם תרצו: יצור קסום.
חד הקרן מייצג תמימות, נעורים, טוהר והופעה שלו בחלום יכולה לרמוז על היעדר אחת או יותר של תכונות אלו בחיי היום ועל הקושי המוסרי/מצפוני של החולם עם כך.

דינוזאורים

הדינוזאורים אמנם נכחדו, אולם דווקא ממקום זה הם מסמלים קושי או פחד שחשבנו שהוא נחלת העבר שהצליח בכל זאת לשרוד, ועדיין מאיים עלינו. כדאי מאד לברר מהו הקושי, או פחד קדמוני זה, כיוון שחלום על דינוזאור יכול פעמים רבות להראות שאנו סוחבים אתנו קשיים ופחדים מהעבר שמגבילים אותנו ומקשים על חיינו. 

קנטאורים בחלום

הקנטאורים הנם חצי אדם וחצי סוס ולרוב הם מייצגים את הצדדים הפראיים של האדם, את היצרים, הכעסים שמקבלים ביטוי מוגזם בחיינו. 

חד קרן 

אולי נראה ש"חד הקרן" אינו נכנס לקטגוריה הקלאסית של "מפלצת" אולם כיוון שהוא עונה על שני הקריטריונים: הוא אינו אנושי ואינו חיה, הוא מוגדר כמפלצת, או אם תרצו: יצור קסום.
חד הקרן מייצג תמימות, נעורים, טוהר והופעה שלו בחלום יכולה לרמוז על היעדר אחת או יותר של תכונות אלו בחיי היום ועל הקושי המוסרי/מצפוני של החולם עם כך. 

ספינקס

הספינקס הינו יצור קסום המייצג מסתורין. הופעתו בחלום יכלה לרמז על פחד להתמודד עם חידה, שאלה נוקבת שהגיע הזמן לשאול אותה כדי לקבל תשובות נכונות על החיים.

חלום על מפלצות לדוגמא…

החלום הינו חלומה של אחת מהמשתתפות בקורס חלומות שביקשה פתרון לחלום שחוזר ומציק לה כמה שבועות. 

"בחלום אני מגיעה בבוקר לעבודה, וכמו תמיד מורידה את התיק, מפעילה את עמדת המחשב והולכת להכין לעצמי קפה. ואז… לאחר הקפה, כשאני חוזרת לפינת העבודה שלי אני שומעת קול מוזר בוקע מחדרו של הבוס שלי. זה היה קול שדמה להמהום עמום, קול שמצד אחד הסתקרנתי לבדוק מה המקור שלו, ומצד שני הפחיד אותי. התקרבתי בחשש לחדר של הבוס, וכשפתחתי את הדלת (בפחד), נחרדת לגלות יצור גדול, שבחלום אני יודעת שזה שד (אני לא יודעת מדוע), עם שתי קרניים קטנות, ואני יודעת שהוא חיכה לי. 
הוא אמנם לא עשה כלום, אבל גם לא רציתי לגלות מה יקרה אם אשאר שם יותר מידי זמן (שקלתי לשנייה או שתיים להישאר ולראות מה מי הוא השד ומה הוא רוצה), ולכן ברחתי מהחדר תוך תחושה שהוא רודף אחריי. יצאתי מהחדר ורצתי במסדרונות העבודה לכיוון הדלת היציאה ואז, כשאני מגיעה לדלת היציאה –  אני מתעוררת. "

פרוש החלום והסברים נוספים על מפלצות בחלום מחכים לכם כאן בקישור זה.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

Save

הגעתם עד לכאן, ואתם כבר יודעים המון על חלומות על שדים. יש שאלה בנושא או משהו שרציתם להוסיף? כתבו בתגובות! ואם עשינו לכם חשק ללמוד עוד בואו לקרוא על קורס פיענוח חלומות ולקבל פרטים נוספים

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

2 thoughts on “מפלצות בחלום”

  1. אם למשל חלמתי על דינוזאורים
    חלמתי שהגעתי למקום ההופעה של הזמרת שאני אוהבת המקום כבר היה נטוש כי ההופעה נגמרה לפני כמה חודשים
    והיו בו דינוזאורים קטנים שניסו לתקוף אותי שהם כביכול הופיעו בהופעה ופשוט נשארו שם, ניסו לתקוף אותי והבהלתי אותם והם ברחו ואז באתי לצאת וללכת ובא דינוזאור גדול מאוד והוא רדף אחרי ואז כדי להרגיע אותו הלכתי למקדולנדס והבאתי לו מלפפונים חתוכים כי זה מה שהוא רצה , יש לציין שאני שונאת מלפפונים , כן חלום הזוי … מה הוא אומר?

    1. את תוקפת את הפחד שלך הכוונה ( לא מוותרת לפחדים שלך בקלות ) וזה גורם לך להרגיש שביעות רצון , שעשית משהו ולא סתם , את אוהבת לעשות דברים ( לא לעשות כלום גורם לך להרגיש שזמנך מבוזבז) , יש לך בקרוב הצלחה גדולה שיכולה להגיעה , אבל בשביל זה את צריכה לעבור מכשול. אם את מכירה את המשפט "ירידה לצורך עליה " תשמרי את המשפט הזה הוא יעזור לך בהמשך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *