החלום המוצג במסגרת למטה הינו חלומה של משתתפות בקורס פתרון חלומות שהעברתי בתל-אביב שביקשה פתרון לחלום המציק לה. החולמת התעוררה עם תחושת חרדה וחששה שמשהו רע עומד לקרות ופחדה לספר את החלום שלה. הפעם בחרתי להציג חלום זה כדי להראות שלא כל חלום איום או מפחיד מבשר רעות, להיפך. הלא מודע שלנו מדבר אתנו בשפה של סימבולים וכשלומדים את השפה פעמים רבות מגלים שבעצם הדבר הנורא שכה חששנו ממנו הוא הדבר שמעכב אותנו מלפעול כדי לממש את עצמנו ולהתקדם בחיים. 

את החלום אני מפרש לפי הגישה היוניאנית, אשר רואה בחלום ככלי להבנת ה"אני". בתפיסה שלי חלומות פסיכולוגיים אינם כלי נבואי, אלא כלי דרכו המערכת שלנו מצליחה להעלות למודע בעיות וקשיים כדי שנוכל לעבד אותם ולהתמודד אותם טוב יותר.
אני רואה את העבודה במרחב החלום ככלי עוצמתי המאפשר לנו להעלות בעיות, להתמודד אתם, להתקדם בתחומים שאנו חסומים בהם, ואני מזמין אתכם לגלות את הכלי הזה ולהבין כיצד לעבוד אתו.  

החלום

"חלמתי שאני עומדת למות", משתפת אותנו אורית בת 29, תלמידה בקורס חלומות. "אני לא בטוחה אם קראתי את זה בעיתון, או שמישהו אמר לי את זה (ואולי שניהם), אבל בוודאות ידעתי שזה עומד לקרות בעוד כמה שעות. אני רצה לחבר שלי כדי לספר לו את החדשות הרעות, ואח"כ לחברות, להורים, אבל כולם אדישים לחלוטין. אני מתרוצצת בחלום חסרת אונים, מודעת למותי הקרב, משוועת ליחס, חום, איזושהי תגובה של צער מצד קרוב, אפילו פניתי לשכנים, אבל בכול פעם אני מתאכזבת מחדש. כולם אדישים לזה כאילו זה מה שצריך לקרות וזה בסדר. 

רקע: יש לי זוגיות טובה ויציבה, אני בקשר טוב עם ההורים, החברים, ואין לי סיפור מיוחד לספר על קשר בעייתי או משהו כזה, להיפך. אני עובדת בעבודה שאני מאד אוהבת (מכירות) ובמקביל אני סטודנטית לרפואה משלימה ובקרוב אסיים את הלימודים."

לפרטים על קורס חלומות

דרך פתרון החלום 

שלב ראשון של פתרון חלום – הקשבה

חלום על מוות הוא חלום טוב המעלה מהלא מודע שלנו  מסר כי הגיע הזמן להתעורר, ולעשות את השינויים שצריכים להיעשות בחיינו.  אך במקרים רבים כדי שדבר אחד ישתנה בחיינו אנו צריכים תחילה לסיים כמו שצריך דבר אחר, וחלום על מוות יכול להיות רמז לכך שהגיע הזמן להרוג את מה שלא נכון לנו ולהתחיל לעשות את השינויים הנחוצים בחיינו.

אני יודע שרבים חושבים שסימבולים הם החלק המרכזי בפתרון החלום, אולם זה אינו מדויק. סימבולים הם דבר חשוב, הם הכלי דרכם הלא מודע שלנו מדבר אלינו ומעלה אל המודע נקודות חשובות. אולם יש דבר חשוב יותר – לדעת להקשיב. 

הקשבה היא היכולת שלנו להתבונן מהצד ולהרגיש מה הם ההדגשים הנכונים ומה החלום בעצם רוצה להגיד לנו. כדי להקשיב נכון, לא חייבים להכיר סימבולים, אלא צריך את היכולת לתת למילים של החולם לסחוף אותנו, כמו בסיפור, למקום אחר. מקום שממנו נוכל לעשות סינתזה, להבין מה מציק לחולם ומה רוצה בעצם לצאת החוצה. 

החלום מתחיל בחדשות רעות – החולמת מקבלת הודעה שהיא עומדת למות. אבל לא החדשות הרעות מטרידים אותה, כי אם העובדה שאף אחד לא שותף לחדשות אלו ולא נותן לה יחס, או חמלה. 

כשאנו פותרים חלום אנחנו צריכים לעצור ולחשוב מה הסיפור של החולם מעורר אצלנו? מה המחשבות שעולות לכם בראש? נסו, אם כך, לעצור לרגע ולדמיין את הסצנה של החלום בראש שלכם. מה עולה לנו בראש? 

הדבר הראשון שבלט לי בחלום זו העובדה שהחולמת כלל לא לוקחת זמן לעצמה, אלא מייד רצה לספר את הדברים לקרובים לה. הייתי מצפה לבכי, רעד, צורך לשבת, קצת זמן עם עצמה כדי לעכל את העובדות, אבל זה לא קורה כאן. 

הדבר הבא שבלט מאד זה הצורך הגדול של החולמת לקבל יחס מהסביבה, וכשהקרובים לה לא נתנו לה את מבוקשה היא אפילו הלכה לשכנים כדי לקבל קצת חום וחמלה. 

שלב שני של פתחון חלום – סימבולים: מוות בחלום

חלום על מוות הוא חלום טוב המעלה מהלא מודע שלנו  מסר כי הגיע הזמן להתעורר, ולעשות את השינויים שצריכים להיעשות בחיינו.  אך במקרים רבים כדי שדבר אחד ישתנה בחיינו אנו צריכים תחילה לסיים כמו שצריך דבר אחר, וחלום על מוות יכול להיות רמז לכך שהגיע הזמן להרוג את מה שלא נחוץ ולהתחיל לעשות את השינויים הנחוצים בחיינו.

בשונה מהחיות, אשר פועלות מתוך אינסטינקטים, אנו יצורים תבונתיים בעלי מודעות ואנו מודעים לכך שאנו נמות. אנו יודעים שבסוף לשם נגיע ולכן כל שינוי מזכיר לנו את המוות, ונתפס אצלנו כעוד צעד אל אותו הסוף האיום והמוחלט. למעשה הפחד מהמוות גורם לנו להפסיק לחיות את החיים.

המוות הוא חלק מהחיים, הוא נמצא בכל מקום: יום הופך ללילה, קייץ מתחלף לסתיו, חורף, אביב וחוזר להיות קיץ, שערות נושרות ובמקומן צומחות אחרות. מוות, שינוי וצמיחה קשורים אחד לשני ולכן המוות הינו תהליך הכרחי בכול תהליך. בלעדיו לא יהיה שינוי ולא תהיה צמיחה. 

אנו יודעים כי עלינו לאמץ את השינוי, אבל מדוע, מדוע אנו מפחדים מהשינויים בחיינו פחד מוות? מדוע איננו יכולים לקבל אותם כהזדמנויות להתחלות חדשות? מה כל כך מפחיד?
הפחד שלנו משינויים נובע מהפחד שלנו מהמוות, ובשונה מהחיות, אשר פועלות מתוך אינסטינקטים, אנו יצורים תבונתיים בעלי מודעות ואנו מודעים לכך שאנו נמות. אנו יודעים שבסוף לשם נגיע ולכן כל שינוי מזכיר לנו את המוות, ונתפס אצלנו כעוד צעד אל אותו הסוף האיום והמוחלט. למעשה הפחד מהמוות גורם לנו להפסיק לחיות את החיים. כמה אירוני הוא שדווקא במקרים בהם אנשים מקבלים את הבשורה המרה, כי הם עומדים למות, דווקא אז הם מתחילים לחיות וזה בדיוק מה שהחלום מבקש שנעשה. 

שלב שלישי של פתרון חלום – סינתזה

עכשיו כשיש לנו את כל הנתונים: הקשבנו, הבנו את הסימבולים שהחלום מציג לנו, אנו יכולים להבין שזהו חלום פסיכולוגי ויכולים לשאול את השאלה החשובה:

מדוע?

מדוע הלא מודע הציג את הסיפור ואת הסימבולים בצורה, בסדר ובדרך הזו. 

את התשובה כמובן לא אנו יכולים לתת, ואת פתרון החלום רק החולם יכול להבין, אולם אנו יכולים לעזור לו לחבר את הנקודות ולשאול את השאלות הנכונות. 

והתשובה לחולמת…

חלום על מוות אינו חלום רע ולרוב הוא חלום הקורא לנו להתעורר ולא לפחד לשנות ולהשתנות. רבים כל-כך מפחדים מהמוות עד שהם מפחדים לחיות, ולדעתי זהו המסר בחלומך – תתחילי לחיות!. לא לפחד לקחת סיכונים, לשנות דבר משמעותי בחייך, ואולי ללמוד דבר חדש.

נראה שהלא מודע רוצה להראות לך שבמידה מסוימת את קושרת את החיים שלך עם המשפחה שלך ואף אחד מהם לא מתייחס אלייך בחלום, מה שמגביר את הקושי במציאות לעשות את השינוי. אולי החלום מראה לך שאת לא חייבת לקבל מהם אישור, ולעשות את הצעד אותו את רוצה לעשות גם בלי העזרה או האישור שלהם. 

במהלך השיעור אורית שיתפה אותנו בכך שסיום לימודי הרפואה המשלימה מאד מלחיצים אותה. היא מאד רוצה להתחיל לעסוק בתחום, והשקיע שנים רבות והרבה כסף כדי להיות מטפלת ברפואה סינית, אבל כדי לעסוק בזה היא צריכה להתמחות כמה חודשים טובים בחו"ל, לעזוב את העבודה ולהתחיל להיות עצמאית (מס הכנסה, מע"מ וכו').
בעקר היא חוששת מהתגובה של המשפחה שלה והחבר לצעד שהיא עומדת לעשות והחלום משקף מאד יפה את מצבה.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

8 thoughts on “פתרון חלום: פחד מוות”

  1. שנים רבות ,חוזר אלי חלום . אני מגיעה למקום ששייך לי או יש לי קשר אליו . ויש שם. הרבה עציצים .כולם ירוקים . הם העציצים שלי שלא השקתי זמן רב .ובכל זאת הם פורחים
    תודה על ההסבר שיבוא .

  2. היי שגיא זה מהמם ומרתק, לפני כחודשיים סיפרתי לך על חלום בו ניגר דם מאפו של נכדי ואף אחד לא יכל לעצור ניגשתי אליו לחצתי את אפו ומיד פסק הדם. המדרכה שהלך עליה היה מוצץ בטיפות דם,אך אני לא התלכלכתי בדם.אני מאוד מבקש פיתרון,אני מוכן שתפרסם את החלום ואני אסיר תודה כי מאז אני חסר מנוחה.
    ותודה מקרב לב.

  3. לפי מה שאני יודעת אדם החולם על המוות של עצמו משמעות החלום היא הפוכה והחולם יזכה לאריכות ימים.

  4. שנים רבות חשוב לי לתרגל שינויים,פרידות והתחלות חדשות-כך אני מכינה עצמי לפרידה
    הגדולה מכולן. לכן מאוד התחברתי לכתבה זו. תודה שגיא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *