כיצד לפרש סמל שלא נתקלנו בו

אחת הבעיות שנתקלת בהן כל מפרשת חלומות חובבת היא סמלים לא מוכרים. אני מבינה וגם יודעת להסביר מה מסמל כל חדר בבית, למה לא צריך לפחד ממוות בחלום, מה המשמעות של טביעה בים ואיך למנף חלום חוזר ככה שיעזור לנו במקום להציק. (הא!)
אבל אז מגיעים כל מיני סמלים חדשים שלא נתקלתי בהם מעולם. למשל, מישהי ביקשה את עזרתי בפירוש חלום עם ערפד. מה לעזאזל המשמעות הסימבולית של ערפד? מבטיחה לכם שבפירושי הקבלה לא תמצאו אפילו מילה על זה! וגם חיפוש באנגלית בגוגל, יניב תוצאות שאני מרגישה שקצת קשה לסמוך עליהן. בדרך כלל זה מרגיש כמו איזה רעיון לא מבושל עד הסוף של אדם אחד שהעלה את זה על הכתב ומנוע החיפוש ראה. לא משהו שאני חותמת עליו בלב שלם.

איך בכלל הגעתי לצורך לפרש סימבול של ערפד

אולי בעצם עלי להקדים ולספר שמאז שעשיתי קורס חלומות אצל שגיא, פירוש חלומות הפך להיות סטיה קטנה וחדשה שלי. אנשים רבים במדיות חברתיות שונות נוהגים לחלוק את החלומות שלהם עם העולם על הבוקר, במיוחד המוזרים והלא מובנים שבהם, שהם לא מצליחים להבין לבד, ומטרידים אותם. למשל, חלום בו שני אנשים שאתה מכיר מתים – ואתה נכנס לסרט אם זה נבואי או לא. ואז אני מרגישה שהמקום שלי הוא לעזור ולהגיד, "אל תדאג – הם מייצגים חלקים בתוכך שהשתנו, הם לא באמת הולכים למות ואל תהיה מוטרד." ופתאום החולם אומר, "אה, תודה! זה באמת הגיוני נורא… אני בדיוק עובר תהליך שינוי כזה" וממשיך הלאה עם היום שלו, רגוע.

לאליס תמנת יש תרגיל נפלא להראות לכם המלמד כיצד למצוא פרוש של סימבול שלא הכרנו. היא אמנם מומחית בטתא הילינג, אבל אל תדאגו ..  כי כדי לעשות את הרגיל צריך רק להשאיר ראש פתוח.

וכך בהדרגה הפכתי להיות מעין מפרשת חלומות של הסביבה. שזה די כיף כי את מוצאת את עצמך שומעת באופן פרטי תיאורים מפורטים למדי של חלומות, מסיקה מדימויים לחלוטין ערטילאיים דברים אישיים מאוד, וזוכה לשמוע באופן אישי עד כמה זה מדוייק. זה מקום שאנשים נפתחים בו. מקום לעדינות וחמלה (בדרך כלל מי שזקוק לפירוש חלומות קיבל מסר מטריד ולא מובן, שקשור לנושא שמטריד את נשמתו), וכמובן גם ליצירתיות וקצת שכל, כי חוץ מהפירושים עצמם צריך להבין את המכלול והסיטואציה, ומעל הכל – את נפש האדם.

הרבה חלומות מטרידים מכילים חיות. יש חיות "קלות" כמו כלב וחתול, נחש, עליהם קיים המון חומר באתר של שגיא ובעולם בכלל. אבל התת-מודע לפעמים מתעקש להעביר מסר שלא נכלל בסימבולים האלה ולכן הוא מגייס לעזרתו צב ים, לדוגמא, כמוטיב מרכזי. ברור שזה המפתח להבנת החלום כולו ומצד שני זה לא נכלל בחומר שיש לי… אז מה עושים?

איך לפרש סימבול חדש בחלום

מה שעשיתי פעם היה לבדוק מה החיה הזו מסמלת עבורי. מה המהות שלה בעצם. ואת זאת אני עושה עדיין. אם נחשוב על צב ים – אפשר לדמיין את השריון של הצב יחד עם הרכות של המים, את היבשה והמים יחד, חיה שחיה בתוך עולם הרגשות המימי אבל עם שריון. חיה שחיה במים אך קשורה קשר עמוק גם ליבשה, לעולם הרציונלי והארצי (מטילה את הביצים בתוך גומחא על החוף). הדרך הזו תעבוד עם כל סימבול – כשנשאל את עצמנו מה הוא אומר, נקבל תשובה, ומשם נוכל להמשיך הלאה ולנסות לפרש את החלום.
בדרך זו הצלחתי להבין את משמעותו של צב ים.

עם זאת, יש ניואנסים. כמו שלסימבול החתול יש כמה משמעויות אפשריות בהתאם להקשר, כך גם לצב מים. ואולי אני לא מכירה צבי מים כל כך טוב, כי התרשלתי בצפיה בסרטי נשיונל גיאוגרפיק. ואני אפספס דווקא את הניואנס שרלוונטי לחלום שלנו. הפירוש יצא לא הגיוני ואני ארגיש את זה, וגם החולם עשוי להגיד, בפשטות – לא נראה לי שזה זה.

וכאן מגיע לעזרתי תטא הילינג (בהמשך אראה לכם איך אפשר לקבל את אותן תשובות גם בדרך אחרת). אני שואלת בתוך המדיטציה של תטא הילינג ומבקשת לקבל בהירות על החלום, ועל הסימבול שלא ברור לי. מה אומר הסימבול הזה בכלל? מה הוא אומר כאן?

מה זה ערפד בחלום
אז… מה זה ערפד בחלום?
ערפד במהותו, מסמל תשוקה אפלה. הערפדים עושים דברים איומים, מבצעים פשעים, מפתים, הורגים – והם עושים זאת ללא מעצורים. אנחנו כבני אדם לעולם לא נעשה מה שערפדים עושים כי החברה, המוסר והחוק מונעים זאת מאיתנו.
אבל בלא מודע שלנו קיים חלק שממש רוצה להשתגע, לעשות מה שאסור, להתענג עכשיו ולשכוח מהתוצאות. ובזמן חלום המוח שלנו עושה את ההקשר הזה ומציג לנו את הצד הלא המוסרי הזה בצורה של סימבול.

את התשובות האלה קל לי להכיל, מסיבה מאוד פשוטה: הן "מרגישות" לי, אינטואיטיבית, נכונות. (זה אמנם לא "מדעי" – לשמחתי כל התחום של פירוש חלומות ומה סימבול באמת אומר נמצא בתחום הרוח והשופט היחיד הוא החולם, שיכול לספק לנו פידבק לגבי נכונות הפירוש עבורו. ואני יודעת שהחולמים כנים כי לפעמים אני גם אומרת משהו שלא נראה להם נכון – והם מיד אומרים לי את זה בפרצוף). אני מקבלת איזושהי צורת הבנה של הסימבול שלא ניסחתי לי קודם בעצמי. ההגדרה הזו של הסימבול מתיישבת עם מה שאני יודעת על הסימבול מחיי היום-יום שלי (כלומר, מכל הפעמים שנתקלתי בצבי מים, ערפדים, זומבים ודרקונים) ועם מה שאני יודעת על מבנה החלום בכללותו. שלישי ואחרון, ואולי הכי חשוב – אני יכולה להקיש ולהבין את המשמעות שלה באופן שיתיישב עם החלום כולו, לפי ההגדרה הזו, ו"יצלצל" נכון (כלומר מתאים לכל הפרטים שהחולם מסר, ולא מאלץ את הסיפור להיות משהו שהוא לא.)
כשיש לי את התבניות האלה בראש – הסימבול החדש מחליק פנימה כמו החתיכה האחרונה שחסרה לפאזל.

כך קיבלתי, בין השאר, את סימבול הערפד בעזרת תטא הילינג, והריני מעבירה לכם אותו במתנה:
ערפד, במהותו, מסמל תשוקה אפלה. הערפדים עושים דברים איומים, מבצעים פשעים, מפתים, הורגים – והם עושים זאת ללא מעצורים. אנחנו כבני אדם לעולם לא נעשה מה שערפדים עושים כי החברה, המוסר והחוק מונעים זאת מאיתנו. אבל יש בתוכנו חלק שממש רוצה. החלק שרוצה להשתגע, לעשות מה שאסור, להתענג עכשיו ולשכוח מהתוצאות.

איך אפשר לעשות אותו הדבר גם בלי תטא הילינג

אני יודעת שלא כל מי שמתעניין בחלומות עשה כבר סדנת תטא הילינג. כדי שלא תהיו חייבים לחכות, אתן לכם תרגיל פשוט שיסייע לכם לקבל תובנות דומות על הסימבולים הבלתי מובנים שאתם נתקלים בהם. הנה:

שבו לכם במקום שקט ונעים ועצמו עיניים. אם אתם רוצים גם לכבות את האורות ולהדליק לכם נר זה מבורך. אתם יכולים גם לשים מוזיקה מרגיעה ברקע ולתרגל כמה דקות של מדיטציה אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לזמן כדי להיכנס לאווירה, או להמשיך ישר לתרגיל עצמו.
כעת דמיינו לכם את הסימבול שאתם רוצים להבין מגיע ומופיע לנגד עיניכם. התבוננו בו בסבלנות, בהשתאות, בפליאה, כאילו זו הפעם הראשונה שאתם רואים אותו. היו מלאי סבלנות אליו וצפו בו כשהוא פועל או מסתובב, הרגישו את התחושות שהוא מעורר בכם. לאט לאט תרגישו שאתם מבינים אותו יותר לעומק. שאתם מרגישים ויודעים בלבכם מה הוא, מה המהות העמוקה שלו, מה הוא אומר בחלומות.
תוכלו גם, כשאתם מרוכזים ומכווננים אל הסימבול, לבקש ממנו להסביר את עצמו לכם, לפעמים הוא יענה אפילו ממש במלים, ולפעמים בדרך אחרת, בסימנים. תוכלו גם לבקש שיבהיר מה הוא מסמל בחלום הספציפי הזה, מה הוא בא להגיד לחולם או לכם.
כשאתם מרגישים שהבנתם את מהות הסימבול היפרדו ממנו לשלום (או שהוא באופן טבעי יתפוגג), וכעת פקחו עיניים בעדינות וחזרו לעולם הפיזי.
בשלב זה מומלץ מאוד לכתוב על דף את מה שקיבלתם. ייתכן שאתם חווים בהירות גדולה, אבל בעוד חצי שעה היא עשויה להתעמעם – שמרו על הידע שהבאתם.

קורס התפתחות והעצמה אישית דרך פתרון חלומות

Save

הכותב: אליס תמנת

3 thoughts on “תטא הילינג וסימבול הערפד בחלום”

 1. אנונימית

  היי, אם את יודעת לפרש חלומות אז יש לי שאלה: גם אני חלמתי פעם על ערפד אבל הוא היה מישהו שאני מאוהבת בו ואני זוכרת שהוא ברח ממני ואני ניסיתי לתפוס אותו ואז בסוף היגעתי אליו ובגלל שאני אוהבת ערפדים אז ביקשתי ממנו לנשוך אותי והוא עשה את זה וחיבקתי אותו. אבל בסוף הוא לא רצה ליהיות איתי והלך. מה זה מסמל?

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   ייתכן ומדובר במשהו שאיכזב במשהו שכאילו ברח לך בין האצבעות.
   חוסר מימוש ולא בהכרח בתחום שבינו לבינה .כפי הנראה, מדובר בהזדמנות
   שהחמצת או שאולי לא וכך את מרגישה.

 2. אם חלמתי שיש מולי ערפד שבא לנשוך אותי ואני אומרת לו עצור אני יתן לך דם רק אם תהפוך אותי לערפד והייתי ממש רצינית יש לי את זה הרבה זמן כל הזמן אני חולמת את זה ויוצא לי לחשוב על זה הרבה ביום יום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *