ערכה ספר וקורסים בהנחה

קלפי הטארוט הם מפתח להבנת החיים, כך בכל אופן אני רואה את הדברים. הם מונים 78 במספר והם מייצגים את 78 ההוויות (חלקים) מהם אנו מורכבים. הבנת קלפי הטארוט תאפשר לנו להבין מי אנו, ממה אנו מורכבים ומהם תהליכי ההתפתחות והמימוש בחיים. הקלפים לא רק עוזרים לנו להבין את עצמנו, כי אם להבין את החיים: את הסודות, את הדרך בה תהליכים מתפתחים ואת תהליכי המימוש.

ההוויות שלנו מתחלקות לשני חלקים עיקריים: חלקים רוחניים וחלקים ארציים. כביטוי לכך נראה גם בחפיסת קלפי הטארוט חלוקה לשניים: קלפי הסדרה הראשית וקלפי הסדרה המשנית, או אם תרצו, המייעצים הגדולים (Major Arcana) והמייעצים הקטנים (Minor Arcana).אם נבחן לרגע את עצמנו נראה כי אנו לא תמיד מתנהגים באותו האופן בכל מצב. אנו נתנהג אחרת בראיון עבודה, ואחרת כאשר אנו נמצאים בפקק לחוצים ועומדים לאחר. אם נתבונן היטב פנימה נוכל לראות כי יש בנו כמות נכבדת של חלקים: חלקם רוחניים, חלקם ארציים וחלקם כלל לא באים לידי ביטוי. אני מכנה אותם בשם כולל: הוויות.

הסדרה המרכזית – הכל מתחיל בעולם הרוח

הכל מתחיל במקום הבלתי נראה והבלתי מוגדר אותו מכנים עולם הרוח. לאחר מכן, התהליכים הרוחניים בחיינו צריכים למצוא את דרכם אל עולם החומר וזה אומר להתממש.

הכל מתחיל במקום הבלתי נראה והבלתי מוגדר אותו מכנים עולם הרוח. שם מתחיל הכל: זוגיות, עבודה, לימודים ועוד. גם כאשר אנו רוצים לשתות קפה – התהליך מתחיל בעולם הרוח. באותו המקום אותו אנו לא יכולים לתפוש. נכון, אם הרצון לקפה לא יבוא לידי ביטוי בחלקים ארציים יותר, אנחנו לפעמים נרגיש זאת, אולם הכל מתחיל שם, בחלק הבלתי נתפש.

לאחר מכן, התהליכים הרוחניים בחיינו צריכים למצוא את דרכם אל עולם החומר וזה אומר להתממש. בתיאוריה הכל פשוט. כל שאנו צריכים לעשות כדי להיות מאושרים הוא לתת לחלקים הרוחניים שלנו ביטוי בעולם החומר, אולם השאלה הגדולה היא האם תהליכים אלו יצליחו להתממש. השאלה החשובה בחיים היא האם באמת התובנות בחיינו מצליחות לבוא לידי ביטוי, כמה מהם "תקועות"? ומה המחיר שאנו משלמים על חוסר מימוש של הוויות בחיינו.

קלף טארוט - הקוסםלדעתי, לא ניתן להיות קורא קלפים טוב, מבלי להבין את תהליך המימוש בחיים. זהו תהליך חשוב ובלעדיו לא נוכל באמת לעזור לאנשים ולפתור את הבעיות שלשמן הם הגיעו. כדי להבין איך זה עובד, אתן דוגמא. בוא נאמר שמגיע אלינו אדם הרוצה לעזוב את מקום העבודה. בקריאה שעשינו ייצא קלף הקוסם, השייך לחלק הרוחני של החפיסה, ואשר מייצג את החלק הרוחני של השואל. מקלף זה אנו מבינים כי למרות שהשואל עובד במקום עבודתו כבר 10 שנים, הוא עכשיו, כאילו פתאום, מבין כי זה לא מה שהוא רוצה, כי אין לו מה לעשות שם. התהליך הרוחני החל והוא יודע עכשיו מה הוא רוצה. 
ומה הוא רוצה? לפתוח גלידריה טבעונית.

 

קלף טארוט - אס המטות

עכשיו השאלה היא האם תהליך זה באמת יתממש. האם הוא יעזוב את מקום העבודה.
אם לדוגמא ייצא לנו בקריאה קלף גם אס המטות, שהינו קלף מיינור, המייצג את מימוש הרצונות בעולם החומר, אנו יכולים להירגע. הכל יסתדר בחיי השואל. בחלקים הרוחניים אנו רואים קלף המראה כי השואל יודע מה הוא רוצה ובחלקים הארציים אנו רואים קלף המייצג את יכולת מימוש הרצונות בעולם החומר. זהו אדם שצריך רק לרצות ובמטה קסם – הכל מסתדר.

 

אנשים כאלו, דרך אגב, לעולם לא יגיעו אלינו. הם לעולם לא יבקשו קריאה בקלפים כיוון שהם לא צריכים. מדוע שהם יצטרכו קריאה אם הכל מסתדר להם בחיים. אנו נפגוש יותר בקריאות הקלפים את האנשים בדוגמא הבאה.

קלף טארוט - שלוש חרבותאם קלף המינור שאותו אנו מוציאים יהיה קלף 3 חרבות, לא צריך להיות קורא בקלפים, אלא להתבונן בקלף כדי להבין שדברים טובים לא יהיו שם. במקרה הזה השואל אמנם רוצה לעזוב את מקום העבודה, אולם הוא מגיע הביתה ושם יש לו לאישה, ילדים, חברים ויועצים אחרים החרדים מהרעיון, ומזכירים לו שיש מיתון, שהממשלה לא יציבה, שתהיה בקרוב מלחמה, ושרק אחד מתוך שנים-עשר גלידריות מצליחות שורדות. הוא יישאל: "ואיך נשלם את משכנתא?", "איך נשלם את הלימודים של הבן בחו"ל?" ועוד ועוד.

החוקיות מאד פשוטה והיא אומרת שכשיש תובנה רוחנית אנו צריכים לממש אותה בעולם החומר. לכן גם במקרה בו יוצא הקלף שלוש חרבות השואל צריך לפתוח את הגלידריה, אולם הקלף שלוש חרבות מראה שמסיבות רגשיות הוא חסום ואינו יכול לפעול. החלקים הרוחניים שהתעוררו בו אינם יכולים להתממש. השואל יחזור למקום עבודתו וימשיך לעבוד, אולם בפועל קיים קרע בין עולם הרוח לעולם החומר וקרע זה חייב להתאחות. אותו עובד אולי יתפקד מציין ויהיה מוצלח בעבודתו, אולם הפער בין שני העולמות יבוא ליידי ביטוי באיזו שהיא צורה: זה יכול לבוא ליידי ביטוי בזוגיות, בהתפתחות האישית, במערכות יחסים שלו עם חברים, בלימודים ולבסוף זה יוכל לבוא לדי ביטוי גם דרך מחלה.

אומנות הקריאה בקלפים

 לדעתי, לא ניתן להיות קורא בקלפים טוב, מבלי להבין את תהליך המימוש בחיים. זהו תהליך חשוב ובלעדיו לא נוכל באמת לעזור לאנשים ולפתור את הבעיות שבגללן הם הגיעו.

אומנות הקריאה בקלפים

החיים הם אוסף של שיעורים ובכל שלב של התפתחות נפגוש שיעורים שאנו צריכים ללמוד. השואל הגיע אלינו, לא כדי שנגיד לו אם הוא צריך לעזוב את מקום העבודה או לא, ולא כדי שנסביר לו מה יהיה בעתיד, אלא כדי שהוא יוכל להשלים את המסע הרוחני, את השיעור שהוא החל כאשר החלק הרוחני, אותו מייצג קלף הקוסם במקרה הזה, התעורר. עלינו לעזור לו להשלים את אותו המסע שהחל כאשר התעוררה ההוויה הרוחנית, מסע שבסופו יהיו לשואל התשובות לבעיה.

התפקיד שלנו הוא "לאחות את הקרע" בין שני החלקים הקיימים בעולמו של השואל: החלקים הרוחניים והחלקים הארציים. במקרה זה, כיוון שהשיעור של השואל קשור בקלף הקוסם, העוסק ברצון, סביר להניח כי הוא פשוט צריך לעשות את מה שהוא רוצה למרות הפחדים והחששות.  הפתרון בכל מקרה חייב להימצא כיוון שאם הוא לא יימצא, אם הקרע יגדל, השואל לא יוכל להמשיך לתפקד והמחיר שהוא ישלם יהיה כבד.
למי שנרתע מהקלף שלוש חרבות (ודי בצדק) אומר שזהו קלף הקורא לנו להתעלם מהרגש וללכת אחר ההגיון. הכאב והסבל שהקלף מייצג עלולים לקרות לנו כאשר נקשיב לרגשות שלנו (פחדים, חששות, לא נעים וכדומה), ובגלל אותם רגשות נימנע מפעולה. דרך מעניינת להסתכל על הקלף היא להבין ששלושת החרבות הנעוצות בלב האדום, באות להראות לנו שכדי להצליח עלינו להרוג את הרגש.

זהו התפקיד המקודש של הקורא בקלפים. זוהי אומנות הקריאה בקלפים. אומנות הקריאה בקלפים איננה הצגת תשובות של כן או לא והיא איננה ניבוי העתיד שהנו ממילא תוצאה של מה שאנו נעשה.
אומנות הקריאה בקלפים הנה אומנות בה אנו נדרשים ללמוד ולהכיר את החיים ואת הדרך בה אנו מממשים את השאיפות והרצונות שלנו. זהו מסע אל עולמנו הפנימי, המשלב מפגשים עם 78 ההוויות הקיימות בנו שבסופו אנו זוכים להבין את עצמנו, את הפוטנציאל הטמון בנו והתהליכים הקשורים למימוש עצמי.

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

3 thoughts on “אומנות הקריאה בקלפים”

 1. שגיא שלום
  אני קוראת המון את החומרים שלך
  ונהנית מכל רגע.
  העניין הוא שתמיד אתה נותן בהסברים בתשובה לשאלות את אס המטות או 3 החרבות.
  קשה לי להבין אם לכל השאלות שאתה שואל כדוגמאות במאמרים או ביוטיוב,התשובות יהיו בכלל שונות.ולא נחרצות כמו שניי אלה.
  לדוגמא לפי המאמר הזה,אדם עוזב את העבודה אחרי 10 שנים והתשובה יוצאת הנזיר או הנאהבים או משהו אחר או המרכבה או בכלל 3 גביעים.מה זה אומר?

 2. רונית אהרוני

  עבר לא מעט זמן מאז שלמדתי אצלך ומשהו בי רוצה לחזור ולהתעמק שוב בקלפים בנוסף לכל הדברים האחרים שאני לומדת ואני נהנית מכל מאמר ומאמר…איזה כיף !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *