ערכה ספר וקורסים בהנחה

קלף חמישה גביעים: נבואה שמגשימה את עצמה

סדרת המים, המייצגת את שיעורי השפע בחיינו, טומנת בחובה אתגרים ומבחנים רבים. זה נדיר שאנשים יודעים להתחבר אל השפע ולמשוך בקלות הצלחה ושמחה אל חייהם. רובינו מתקשים לעשות זאת בצורה טבעית, וגם כשאנו משיגים את השפע לו אנו כה מייחלים, פעמים רבות בא משהו, כאילו בכוונה, ומקלקל את זה.

ביטוי לרעיון זה קיים גם בחלומות ולא פעם אנו יכולים לפגוש חלום בסגנון זה: אנו נמצאים על מזרון ים, צפים על מים צלולים, שקטים ונעימים. בחלום אופפת אותנו תחושת אושר ואנו נהנים מהמים הנוגעים באצבעות רגלינו, נהנים מהשמש הנעימה. חלום כזה בהחלט קשור לתחושת סיפוק שיש לנו, והמים, המיצגים בין השאר זוגיות, מסגירים את העובדה שכנראה מדובר במערכת יחסים או זוגיות נפלאה.
הנה, החלום אומר לנו…. הצלחתם להתחבר אל השפע… עשיתם את זה!!!

אך לפתע משהו קורה.

ממעמקי הים עולה ייצור, תמנון מפחיד. מייד כשאנו רואים אותו אנו יודעים שהוא עולה כדי לפגוש אותנו. המים הצלולים כבר לא ממש חשובים באותו הרגע, השמש לא נותנת לנו מזור ותחושת יום הדין מציפה אותנו.
הייצור ממשיך לעלות ושולח את הזרועות הענקיות שלו לכיוון שלנו, הוא תופס את המזרון, מושך אותו אליו למעמקים ואנחנו כבר יודעים, היינו בחלום הזה כבר, אנחנו יודעים את מה שיקרה ואכן זרועות התמנון תופסות גם אותנו ומושכות. היצור תופס אותנו ומושך כלפי מטה, מטביע אותנו וגורר אותנו למצולות.

למה זה חייב להסתיים כך? מה לא בסדר איתי? יאמר זה שחלם את החלום. למה אני לא יכול סתם כך, להינות מהחיים מבלי שמשהו רע יקרה.
התשובה היא שכנראה אותו חולם מתקשה להתמודד עם אחד משיעורי השפע.

המים הם דברים רבים. נכון, הם מייצגים גם רגשות וזוגיות ולכן הסיפור המייצג את יסוד המים הוא סיפור האהבה בין קופידון ופסיכה, סיפור בו הגיבור הוא אל האהבה. אך המים הם גם הנפש, הפחדים, ה"סריטות" שלנו, בת הזוג של קופידון היא פסיכה – אלת הנפש ושם במים מסתתרים עוד דברים.
התמנון העולה מן המים הוא לא הגורל האכזר שבא לקלקל את הזוגיות הנפלאה לה זכינו פתאום. הוא לא בא במטרה להרוס דבר. הוא מייצג משהו היושב עמוק בלא מודע שלנו, משהו שדורש תשומת לב, שצריך לטפל בו, והמשהו הזה, הפחד העמוק, הדפוס הקבוע שחוזר, עכשיו, כמו בכל פעם, עולה ומציף אותנו.
זה יכול להיות פחד ממחויבות, תמונת ילדות קשה בה ההורים התגרשו, דפוס חשיבה שלילי בו אנו מדמים שכל מערכת יחסים נגמרת לא טוב. זה יכול להיות אפילו פחד להתאהב ולאבד שליטה שכה אופייני בחלומות כאלו בהם אנו טובעים. אך זה לא משנה מה הוא אותו תמנון. לכולם יש מפלצת כזו או אחרת האורבת לנו במצולות. החלק החשוב הוא כיצד אנו מגיבים כשהיא עולה, ובזה עוסק הקלף חמישה גביעים.

קלף הטארוט 5 גביעים בסדרת הקלפים של ליז גרין

נבואה שמגשימה את עצמה

הקלף חמישה גביעים מיוצג כאן על-ידי החלק המפורסם ביותר של סיפורם של פסיכה וקופידון. הספק, שהיה נחלתו של הקלף הקודם, לא נעלם ואף התעצם ואם תוסיפו את בעיית התקשורת, והצורך להגיב המיוצגים על-ידי הספרה חמש, אפשר להבין מדוע הגיבורה של קלף זה, פסיכה, פעלה כפי שפעלה וגרמה במו ידיה להרס הקשר הנפלא שהיה לה.

פסיכה החליטה לחזור עם אהובה לארמונו. אהבתה גברה על חששותיה והיא המתינה לו כפי שסיכמו. על קצה הצוק חיכתה שוב, כשעיניה קשורות וחששות כבדים בליבה. שוב זפיר, הנעימה שברוחות נשאה אותה אל ארמונו של קופידון, אך הפעם היא הייתה פחות רגועה והתהלכה ימים רבים בארמון חסרת מנוח, דבר לא יכול היה להרגיעה, שכן בלבה היה ספק.

יום אחד הבינה פסיכה שהיא חייבת לעשות מעשה. היא החליטה שהיא חייבת לראות את הפנים של אהובה. "לא אוכל להמשיך", אמרה לעצמה, "לא משנה מה יהיה המחיר, עליי לראות את פניו, לגלות את האמת, קשה ככל שתהיה". באישון לילה ניגשה פסיכה למיטתו של אהובה, הסירה את הרעלה שעל פניו וקרבה את אורו של הנר כדי לראות את פניו. כשראתה את פני אהובה עולמה חשך.

לא כי ראתה נחש מכונף, את זה יכלה לשאת, אלא כי ראתה את קופידון, אל האהבה בכבודו ובעצמו.
"כיצד הטלתי ספק באהבתי שהייתה ללא דופי ומעלתי באמונו של אהובי, באהבה שלו? כיצד חשדתי לשווא כי נחש מכונף הינו". פסיכה חשבה לברוח משם, בהלה אחזה בה וכשקפצה לאחור חלב הנר נשפך על כתפו של קופידון. קופידון התעורר ונכווה: לא רק פיזית כי אם נפשית. קופידון נפגע עמוקות, פניו קפאו והוא קם, אמר את המשפט המפורסם שלו: "במקום בו אין אמון, אין אהבה". ועזב את פסיכה.

ולאלו שאינם מכירים את הסיפור ומרגישים את תחושת הייאוש המאפיינת את הקלף הזה, אל דאגה! קופידון חוזר ובסופו של דבר קופידון ופסיכה, הנפש והאהבה, מתאחדים.

קלף הטארוט 5 גביעים בסדרת הקלפים המפורסמת "ריידר". נבואה שמגשימה את עצמה או ייאוש?

לאן מוביל אותנו הנתיב של קלף טארוט זה

הארכיטיפ של הקלף – לגלות את האמת

לפני הכול חשוב לשבח את פסיכה ולציין שדרוש הרבה אומץ כדי לעשות את מה שהיא עשתה. למרות וקיים בכל אחד מאתנו הצורך הבסיסי להבין את האמת ולגלות מה באמת נמצא מאחורי המסכה. פסיכה, בשונה מרוב האנשים, שפעמים רבות מעדיפים להישאר בחשכה ונמנעים מלפעול, לא נתנה לפחד שלה לעצור אותה והיא הייתה מוכנה להתמודד עם כל אמת הנמצאת שם מאחורי המסכה.

הצורך לדעת את האמת, הקיים בכל אחד מאתנו, ולא משנה מה המחיר, גבר אצל פסיכה על החששות והניע אותה לפעול. ידוע לנו שפעמים רבות יש אמת מאחורי החששות שלנו ולא פעם בקלף זה השואל יגלה אמת שאינה נעימה. אולם בקלף זה הייאוש אינו מוצדק, מכיוון שלאחר שהאמת תצא החוצה, גם אם זה יהיה כרוך הקשיים ותסכול, יהיה אפשר למצוא פתרון אמיתי לבעיה.

ייאוש לא מוצדק

הספק הופך לייאוש בלתי מוצדק שמוביל לחוסר תקשורת. אם נמשיך כך, הספק יהפוך לנבואה הרסנית שמגשימה את עצמה. 

בשונה מהקלף ארבעה גביעים, מרבית הגישות מסכימות שזהו קלף של ייאוש. ואכן הספק שהופיע בקלף ארבעה גביעים מתעצם והופך בקלף זה לייאוש. אך לא הייאוש הוא הבעיה בקלף זה. עם הייאוש, במיוחד בקלף זה, אנו יכולים להתמודד כיוון שהוא בלתי מוצדק, וכמו בקלף ארבעה גביעים – גם כאן הכול למעשה בסדר.
הבעיה היא הדרך בה אנו מתמודדים עם הייאוש, עם התגובה שלנו, והפעולות שאנו עושים בעקבות ייאוש זה.

בקלף טארוט חמישה גביעים אפשר בהחלט לראות את התופעה הנקרית נבואה שמגשימה את עצמה. כתוצאה מהספק שחלחל לנפשנו בקלף הקודם אנו מיואשים, פסימיים ורואים רק את חצי הכוס הריקה של הסיטואציה. ייאוש זה גורר אחריו תגובות שלנו שאינן פרופורציונאליות ומתבססות על הנחות שגויות שלא בדקנו.
הייאוש גורם לנו להיכנס לתוך עצמנו ואנו מתחילים לפתח דיכאון וחוסר עניין, אנו נסגרים ומתקשרים פחות טוב וכאן תהיה הנבואה שמגשימה את עצמה. אם נמשיך להתנהג כך, הסביבה תתחיל להגיב בהתאם ובסופו של תהליך אנו עלולים למצוא את עצמנו מול מציאות בה באמת תהיה לנו סיבה להיות מיואשים.

חשוב לזכור ולהבין כי הייאוש שלנו איננו מוצדק כי בפועל המציאות טובה יותר מהנראה לנו. עלינו לעצור את השרשרת ההרסנית שלתוכה נקלענו על ידי תקשורת טובה ונכונה עם הסביבה ותגובות נכונות ומתאימות למתרחש.

להתראות במאמר הבא: האם אנו מוכנים להזדמנות שנייה?

(למאמר הקודם: מה עושים כשהספק מתעורר)

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

9 thoughts on “קלף חמישה גביעים: נבואה שמגשימה את עצמה”

 1. חלמתי על תמנון ענקי כל מה שכתבת פה התחברתי אליו
  והייתי רוצה לברר יותר לעומק וללמוד יותר ..תודה :))

 2. כל מאמר שלך תמיד בא לי בזמן כמו מסר. זה פשוט מדהים.
  הייתי בסבך של מציאות ביומיים האחרונים ושאלתי את עצמי,
  מהו למען השם הדפוס שמנהל אותי לקוי?
  ביקשתי לדעת באמת.
  הלילה קיבלתי מסר בחלום.
  והמאמר שלך סגר לי קצוות
  למדתי עוד צד בקלף הזה , יותר נכון הבנתי אותו אז ועתה את העומק שלו.
  ובזכותך. 🙂 תודה רבה שגיא על הנתינה הגדולה הזאת שלך.
  זה ממש לא ברור מאליו!
  ישר כח.
  רויאל

 3. תודה על מאמר מאיר עיניים.
  ועל נדיבות לחלוק בידע באהבה.
  תודה!

 4. מאמר מעלף ממש שופך אור על הסיטואציה שבו השואלת עמדה יצא קלף ימני לקלף 9 גביעים והשמאלי היה 6 מטות

 5. מאיר יעקבי

  כתבה מעניינת ואכן יש בו את המציאות,ועונה להבה שאלות.תודה לך שגיא איש יקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *