"רק דבר אחד עושה את החלום לבלתי אפשרי: הפחד מהכשלון.".
(פאולו קואלו, מתוך הספר "האלכימאי").

יוסי, הבעלים של הפיצוציה הסמוכה למשכנה של קוראת בקלפי טארוט נכנס ומבקש לדעת: האם העסק שלו יכפיל את ההכנסות בשנה הקרובה. "אני רוצה לדעת 'תכלס' האם זה יקרה או לא", הוא אומר תוך שהוא קוטע את דבריה של הקוראת בקלפים שמנסה להסביר שברוב המקרים לא מקבלים תשובה של  "כן" או "לא".
הקוראת בקלפים עורכת את הקריאה, מערבבת את הקלפים ו.. כפי שהיא חששה. לא מדובר במקרה של "כן" ו"לא".
עוד רגע נחזור לקוראת בקלפים ונגלה כיצד היא עונה לו, אבל לפני כן אני רוצה להסביר מדוע כה מעטים המקרים בהם התשובה היא "כן" או "לא"..

פעמים רבות אלו המכירים אותי מהמאמרים שלי בלבד טוענים, (ואולי בצדק) שאני אופטימי מידי. לא פעם אני מקבל תגובה באתר, או במייל ובו עולה שאלה חשובה: "כיצד ייתכן שכמעט אין קלפי טארוט 'שליליים' בפירושים שלי".
אפשר גם להוסיף ולהגיד שהקלפים צריכים לשקף את המציאות, ולא לייצג גישה אופטימית. הם צריכים להראות לנו מה יקרה. ובפועל ברוב המקרים המציאות מציגה אמת מרה ולא נעימה.

אז כיצד ייתכן וכמעט כל הפירושים שלי אופטימיים?

ובכן, הגיע הזמן להעמיד דברים על דיוקם ולגלות לכם סוד.

הפחד לאבד משרת אותנו מצוין במצבי חרום, אולם כשפחד זה הופך להיות חלק משגרת חיינו עלינו לדעת כיצד לנטרל אותו, כיוון שהוא אינו עולה בקנה אחד עם הצורך שלנו לחיות חיים מאושרים ופשוטים וכול עוד פחד זה טבוע בנו לא נוכל ליהנות ממה שיש לנו.

אכן, המציאות פעמים רבות עגומה' לא פעם אנו שומעים סיפורים לא נעימים על כישלונות, ויש כאלו שיגידו שברוב המקרים הדברים פשוט לא מסתדרים.
אבל…
זה לא חייב להיות ככה. אנו לא חייבים להיכשל, זה לא הכרח שהדברים לא יסתדרו. הדברים ה"רעים" האלו קורים כיוון שברוב המקרים אנחנו גורמים להם לקרות. אנו הם אלו שלא פועלים נכון, מתעלמים, שוגים והתוצאה ברוב המקרים מתרחשת בגללנו.

אני מאמין שהקלפים משקפים את המציאות, ואם נתבונן בקלפים נגלה שפחות מרבע מהם נותנים תשובות מוחלטות. שאר הקלפים נותנים תשובות של מסר ומראים – שזה תלוי בנו.
עכשיו מתעוררת השאלה: האם במפגש מול תשובה מסוג של מסר יש מקום לאופטימיות או פסימיות. אז הנה התשובה והסוד שאני רוצה לגלות.

כשלומדים קורס טארוט ומגיעים לחלק המעשי של קריאות בקלפי טארוט, מגלים שפעמים רבות אנשים מגיעים לקורא בקלפים ורוצים "תכלס". על שאלה כגון: "האם העסק שלי יכפיל את ההכנסות שלו בשנה הקרובה", בעל העסק מצפה לתשובה של "כן" או "לא".
אולם המציאות מראה שברוב המקרים אין "כן" ו"לא". בנוסף לכך, הרי ברור שאלו האמורים לקבל תשובה חיובית, לא יגיעו אלינו, כיוון שהם לא צריכים עזרה. לכן בפועל, ברוב המקרים נצטרך להתמודד עם אלו הרוצים תשובות של "כן" או "לא".
אז מה צריכה לעשות הקוראת בקלפי טארוט שלנו? כיצד היא צריכה לענות לבעל הפיצוציה?

הצלחה אפשרית

ובכן, ברור שכשיצא לבעל העסק הקלף ארבעה מטבעות, היא התחילה להסביר שהדברים תלויים בו ושעליו לעשות עבודה כדי שהעסק ישגשג, השואל קטע אותה, וקצת בעצבנות אמר: אני רוצה תשובה של "כן" או "לא" ולא לשמוע ברבורים על: "אולי", ו"תראה", ו"שזה תלוי בך". "אני רוצה לדעת האם אכפיל את המחזור העסקי שלי השנה!", הוא אמר בכעס, "בשביל זה אני משלם לך כסף!".

אם זה קורה, ההמלצה שלי היא קודם כל לא להיכנס לפאניקה.
עכשיו הגיע הזמן לגלות לכם את הסוד שהבטחתי לכם ולספר לכם שלמרות האופטימיות שלי, ולמרות כל המסרים החיוביים, קלפי המסר לפני הכול מציגים תמונה שלילית. זה מאד חשוב ולכן אני כותב את זה שוב: קלפי המסר אינם קלפים חיוביים, הם לא מראים ש"הכול יהיה בסדר". הם מייצגים קודם כל חוסר הצלחה אפשרי.

עכשיו הכול תלוי בשואל ורק הוא זה שיכול לשנות ולקבוע מה יהיה בעתיד, אך אם השואל לא יבצע את ההוראות שהקלף נותן לו, הוא לא יצליח.

לכן הדבר הנכון שהקוראת בקלפים צריכה לעשות בנקודה זו הוא להתנצל ולהגיד לבעל העסק: "תשמע, כנראה לא הסברתי את עצמי נכון. התשובה היא בפרוש לא! לא תצליח להכפיל את ההכנסות שלך החודש. כך הקלפים אומרים", ולהוסיף," אני מאד מצטערת בשבילך.."
"אבל מצד שני", היא צריכה להגיד לאחר הפוגה קצרה, "הקלפים רוצים לעזור ולהסביר כיצד אתה יכול לפעול על מנת שכן תצליח בעסק שלך. אם אתה רוצה לשמוע, אשמח להסביר לך מה לעשות. אם לא, אני מאחלת לך שנה מוצלחת בתחומים אחרים" (אולי למשל תתחיל ללמוד לנגן, שמעתי שזה מאד מרגיע) "ובהצלחה…." 

אני לא חושב שיש בעל עסק, שבשלב זה ימשיך לחפש רק תשובות מוחלטות של "כן" ולא", כולם יעצרו ויגידו: "טוב, אז מה צריך לעשות?"
עכשיו הקוראת בקלפים יכולה להראות את המסר של הקלף ולהראות לו מה עליו לעשות. עכשיו הוא יקשיב, יכתוב, ואולי אפילו יעשה את מה שהיא אומרת. 

קורא טוב בקלפים יכול להטות את הכף, ויכול לעזור להפוך מצב של "מסר" למצב של "כן" אם רק יוכל להבין טוב יותר את המסר של הקלף, למצוא את הדרך להעביר את המסר נכון, ולתמוך בשואל כך שהוא יוכל למצוא את הפתרון.

קלף הטארוט ארבעה מטבעות בסדרת הקלפים של ליז גרין

הפחד לאבד

בקלף הקודם, זכה דיאדלוס בכל הקופה: הוא הפך להיות אומן הממלכה וקיבל מעמד, כבוד, יוקרה וייחוס. בינתיים חלפו השנים והוא התחתן ונולד לו בן אותו מאד אהב ושמו – איקרוס.
אך כמו בכל סיפור טוב, העלילה צריכה להסתבך והאחיין של דיאדאלוס, טאלוס (אין צורך להיקשר לדמות זו, כיוון שבקלף הבא הוא עומד למות), גדל והפך להיות אמן מוכשר ורציני בעצמו. כשדיאדלוס הפך לאומן הממלכה הוא השאיר אחריו חלל שהיה צריך למלא, וכשטאלוס התבגר – הוא מילא את החלל הזה בכישרון רב. למעשה הוא עשה את עבודתו טוב כל-כך, שהחלה שמועה הטוענת שטאלוס מוכשר הרבה יותר מדאידאלוס.

ואיך הגיב דיאדלוס?
במקום לפרגן לאחיין שלו ולעזור לו, הוא הרגיש מאוים, החל לקנא בו וניסה לפגוע בהתקדמותו שלו.

לאן מוביל אותנו הנתיב של קלף טארוט זה…

הארכיטיפ של הקלף

קלף הטארוט ארבעה מטבעות מייצג את אחד הארכיטיפים הגדולים וההרסניים שקיימים בנו – את הפחד לאבד. מקור פחד זה הוא הישרדותי והוא משרת אותנו מצוין במצבי חרום, אולם כשפחד זה הופך להיות חלק משגרת חיינו עלינו לדעת כיצד לנטרל אותו, כיוון שהוא אינו עולה בקנה אחד עם הצורך שלנו לחיות חיים מאושרים ופשוטים, וכול עוד פחד זה טבוע בנו לא נוכל ליהנות ממה שיש לנו.
כשארכיטיפ זה מתעורר בנו, נרגיש חסרי אונים, מדוכדכים והגרוע מכל – נהפוך לאנשים אחרים לגמרי: תהייה לנו נטייה להתקמצן, לכעוס, להיסגר ולהיות בלתי גמישים. כמו בפירוש הקלף, עלינו להבין שזהו ארכיטיפ ולא להיכנע לו, מכיוון שהמצב טוב הרבה יותר מכפי שנדמה לנו ולרוב התחושה שלנו מוגזמת ומנותקת מהמציאות. 

מה קורה כשמפחדים לאבד

הקלף מראה שאנו מפרשים לא נכון את המציאות ומגיבים לא נכון. אנו כה חוששים מהבאות שאנו זונחים את הדרך שבה רצינו ללכת ונצמדים רק למוכר והבטוח.

אנו מרגישים מאוימים על ידי תחרות. משהו מעיק, מאיים על שלוותנו ואנו חשים כי הקרקע תחתינו איננה יציבה. התחושות הללו מערערות את הביטחון שלנו, גורמת לנו לתחושת איום ומובילות להרגשת חוסר אונים, קנאה והצמדות לידוע והמוכר. אנו נוטים להגיב בהתבצרות ורכושניות אולם תגובות אלו מובילות אותנו לכיוון הלא נכון. במקום להתמודד עם הפחד, ולהשתמש בו כמנוף להתפתחות אנו נצמדים למה שאנו מכירים. חשוב לברר עם עצמנו מהי עמדתנו ומאיזה איום אנו חוששים. ברגע שנשחרר את תחושת האיום נבין מה עלינו לעשות.

לדוגמא, בוס של עובד מנסה "להתחיל" עם אשתו, אך זה אינו אומר בהכרח שהיא תענה לו. במקום להילחץ ולהתנהג בקנאות ובקיצוניות, דבר שיכול לפגוע ביחסים בין בני הזוג, על הבעל להשתמש בפחד כמנוף לשיפור תפקודו בזוגיות ולהפוך ל"בעל האידיאלי".

אך למרות האופטימיות הקיימת בפירוש הקלף, צריך לזכור נקודה אחת העומדת לרעת אלו שהקלף מייצג אותם, והיא – ההתנהלות שלנו.
אם ייצא לנו קלף זה בקריאה, הקלף מראה שהטבע שלנו קורא לנו להיצמד למה שאנו מכירים, לא לזוז. בפועל המציאות משתקת אותנו והקלף מראה שיש לנו אפילו נטייה לוותר על נושא השאלה.

אך אנחנו כבר יודעים שהאיום אינו אמיתי, ושלמעשה הכול בסדר, ושגם אם האיום קיים, הוא לא אמור להפריע לנו בפועל.
אז מה עושים?
התשובה היא שאנו צריכים להתייחס לחולשה זו כמו לכל מגרעת אחרת הקיימת בנו. להבין שזהו סוג של "שד" הקיים בנו, ובכל פעם שהוא יתעורר עלינו לזכור שהוא אינו אמיתי ולנסות להתגבר עליו.

למאמר הבא: מה קורה כשאנו נותנים לפחד לאבד להשתלט עלינו

(המאמר הקודם:  מדוע בעצם אנו רוצים לעשות כסף)

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

2 thoughts on “קלף ארבעה מטבעות: הפחד לאבד”

  1. הי שגיא, אשמח להבהרה. השאלה שלי לפתיחה של הקלף היתה האם לחפש תפקיד חדש? הנטייה שלי היא אכן להישאר במקום. לא לעזוב כרגע ולהינות ממה שיש. עכשיו לא ברור לי אם מסר הקלף הוא להישאר במקום או לא לפחד ודווקא לעזוב. הפחד הוא מאי היציבות הכלכלית והרצון הוא להתקדם כלכלית אך יש עוד שיקולים (אני אוהבת את העבודה שלי מאוד).

  2. מאוד נהנתי מהמאמר ‏מאוד נהניתי אני גם למדתי טארוט ואני כל כך אוהבת לקרוא את מה שאתה רושם בדרך כלל נאשמי אם תעני לי על השאלה שקשורה לבן-זוג שלי נפרדנו והייתי רוצה לדעת אם שיצא לי את קלף ארבע מטבעות אם זה קשור לזה שאני צריכה לשחרר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *