קלף חמישה מטבעות: הפחד לאבד משתלט, מה עושים?

לא פעם כשאני מפרסם מאמר בו אני עוסק בשאלות עתיד, אני מקבל תגובות שונות המלמדות שחלק גדול מאד מהגולשים מצפה שהקלפים שיעסקו בעתידות בלבד, בעוד שרק חלק קטן הרואה בקלפים משהו אחר שאינו עוסק בעתידות. לכן במאמר זה אני רוצה לחדד את סוגיית העתיד ולפתוח בהצהרה מרעישה, שאני מאמין שתחדד את הגישה שלי לגבי שאלות עתיד.

ישנם שני סוגי שאלות שאינן מקדמות את השואל:
שאלות העוסקות בעתיד.
ושאלות העוסקות בצד ב' (שאלות על מישהו אחר).

לפני שאגש להסביר הצהרה זו, אני רוצה לדייק ולומר שאמנם ניתן לעשות קריאות עתיד וניתן לעשות קריאות "ריכוליות" (קריאות העוסקות במישהו אחר). הקלפים הם כלי ונוכל להשתמש בהם באיזו דרך שנחפוץ, אולם שאלות מסוג זה אינן עוזרות לשואל להתפתח ומשאירות אותו באותו מקום מבלי לקבל תשובה אמיתית שתקדם אותו.

אז מדוע שאלת עתיד לא מקדמת את השואל (ועל שאלות העוסקות בצד ב' אתייחס במאמר הבא)?

ראשית, כיוון שהעתיד לא נקבע עדיין (זו גישתי בכל מקרה), הרי שלהגיד מה עומד לקרות זהו לא יותר מאשר ניסיון לנחש. לטעון שהקלפים אומרים שזה מה שעומד לקרות, זוהי מעין הטעיה. אנו יכולים להניח שהשואל הולך למקום מסוים. שסביר שיתרחשו אירועים מסוימים בחייו בעתיד, אולם השואל יכול לעשות בכל רגע שינוי, להחליט החלטה חדשה ולטרוף, כמו שאומרים, את כל הקלפים.

כיוון שהעתיד לא נקבע עדיין, הרי שלהגיד מה עומד לקרות זהו לא יותר מאשר ניסיון לנחש. לטעון שהקלפים אומרים שזה מה שעומד לקרות, זוהי מעין הטעיה. אנו יכולים להניח שהשואל הולך למקום מסוים. שסביר שיתרחשו אירועים מסוימים בחייו בעתיד, אולם השואל יכול לעשות בכל רגע שינוי, להחליט החלטה חדשה ולטרוף את כל הקלפים.

שנית, וזו נקודה חשובה שאני ממליץ לקרוא פעמיים – כאשר לא נאפשר לשואל לשאול שאלה של עתיד, לא תהה לו ברירה, אלא לשאול את השאלה הנכונה, ואז הוא יקבל פתרון אמיתי לבעיה בה הוא נמצא.

אני אתן דוגמא:
נאמר שמישהי רוצה לדעת האם החבר שלה יחזור אליה. החבר נפרד ממנה לפני 3 חודשים והיא עוד לא יצאה מזה. הם נשארו ידידים, מדברים בטלפון כל כמה ימים ואפילו לפני חודש הם נפגשו וכ"ידידים בלבד" (בכל אופן כך החבר לשעבר הבהיר), הם נכנסו למיטה. אתם יודעים… רק כדי לבחון אם המיניות כידידים טובה יותר ממיניות כחברים.
בכל מקרה, היא לא מפסיקה לחשוב עליו ועכשיו היא מגיעה אלינו ורוצה לשאול: "האם הוא יחזור אלי?".

שאלה לגיטימית?

התשובה שלי היא – לא!

צילום: Vanessa Zanini Fernandes

יש לשאלה זו בעיות כל-כך רבות, שאני קצר במילים במאמר זה כדי להיכנס אליהם, אולם הבעיה האמיתית של קריאה זו היא שהיא לא עוסקת בכאן והעכשיו ולכן לא תקדם את השואלת. השואלת לא באמת תדע מה עליה לעשות אם נאמר לה "כן" או "לא". 
לכן עלינו לחפש שאלה שהיא שאלת הווה, שאלה שתוכל לנסות לעזור להבין כיצד עליה לפעול. השאלה שאני מציע תהיה:
"האם נכון לי לחכות לו 3 חודשים?" (ובמקרה בו השואלת כבר עם רגל בחוץ – האם נכון לי להתקדם הלאה והתחיל לחפש זוגיות חדשה).
מה עשינו כאן, התעסקנו בהווה ובשאלה האמיתית –מה נכון לעשות עכשיו.

קלף הטארוט חמישה מטבעות בסדרת הקלפים של ליז גרין

ומה יקרה:
קודם כל – בחלק מהמקרים השואלת אפילו לא תשאל את השאלה ותבין שהיא נמצאת במצב מגוחך. "לחכות לו 3 חודשים?!!", היא תשאל בזלזול, "מה, אני פריירית?! עזוב, אני כבר יודעת מה אני צריכה לעשות".
ואם היא בכל זאת תשאל את השאלה הזו, הרי שהתשובה תספק לה כלים שיעזרו לה להבין מה היא כן צריכה לעשות עכשיו.
הבעיה הנוספת הקיימת בשאלות עתיד היא שבשאלות מסוג זה אנו הופכים לפסיביים. כשאנו שואלים: "האם אקבל קידום השנה?", אנו בעצם שואלים: "טוב, הייתי רוצה לדעת, האם ככה, בסבבה שלי, מבלי שאעשה דבר – אזכה בקידום", במילים אחרות: "האם הקידום יגיע אליי מבלי לעשות מאמץ?"
אז נכון, ישנם מקרים בהם יש לגיטימציה כל-שהיא לשאלות פסיביות. בזוגיות למשל יש נטייה להאמין שאולי זה פשוט יקרה יום אחד מבלי שנתאמץ. אולם גם בזוגיות, ובוודאי שבשאר התחומים תמיד טוב יותר לדעת מה עלינו לעשות.
מעבר לכך, גם אם נדע שאנו מבורכים במזל ושהוא יבוא יום אחד, שנקבל את הקידום סתם כך, הרי שגם אז לא נדע כיצד לפעול. וברגע האמת, כאשר נצטרך להחליט את ההחלטה הגורלית (כמו להיענות לניסיון שידוך, או לפרויקט שהבוס רוצה שנעשה), לא נדע כיצד לפעול ויכול להיות שנפעל בצורה שגויה, ואז למרות ש"הקלפים אמרו" – זה לא יקרה. את הבחירה שלנו אפשר אולי לצפות מראש, אולם אנו ורק אנו הם האחראים הבלעדיים לביצוע שלה ולמימוש התהליכים בחיינו.

הרס וכשלון בעקבות מעשי השואל

בקלף הקודם, דיאדלוס גילה שהאחיין שלו, טאלוס, הפך להיות מוכשר ומוצלח כמוהו. ועכשיו דאידאלוס כבר לא מסוגל להמשיך. בכל יום שעובר הוא שומע עוד ועוד כמה האחיין שלו מוכשר אפילו יותר ממנו. בלי לחשוב יותר מדי, הוא הולך לאחיין שלו כדי לבקר אותו, מטפס לבית המלאכה שלו הנמצא על הגג ושואל לשלומו. האחיין, שלא חושד בקנאתו של דודו, מראה בהתלהבות לדאידאלוס את המצאתו החדשה: המסור. כשדאידאלוס רואה את מעשה האמנות החדש של טאלוס, הוא מאבד את עשתונותיו וברגע אחד של איבוד שליטה הוא משליך את טאלוס מהגג אל מותו.

הארכיטיפ של הקלף הנו קשה ומאתגר, בו נוכל למצוא את עצמנו נגררים לריב, אלימות, או פעולות הרסניות אחרות. אם ארכיטיפ זה מתעורר עלינו לזכור שנטייה הרסנית זו היא תוצאה של מצוקה ולנסות להבין שאנו פועלים ממקום של כאב, ללא קשר עם המציאות שלרוב הרבה יותר חיובית מכפי שנדמה לנו.

כך, ברגע נמהר אחד, מאבד דאידאלוס את כל מה שהשיג: את מעמדו, כבודו, כספו ואף את משפחתו. ברור לו שהוא ייכלא ולכן הוא מחליט לברוח וכך עושה. באישון לילה הוא בורח עם בנו האהוב, איקרוס, לכרתים. שם הוא מקווה לפגוש במלך מינוס ולבקש ממנו מקלט מדיני.

לאן מוביל אותנו הנתיב של קלף טארוט זה… 

הארכיטיפ של הקלף

הפירוש של הקלף עוסק בהרס וכשלון בעקבות מעשי השואל וזהו אחד הקלפים הקשים בחפיסת הקלפים. כפי שהפעולה שעושה השואל בקלף זה היא תוצאה ישירה של המצוקה אותה השואל חווה בקלף הקודם, כך גם הארכיטיפ של קלף זה קשור עם הארכיטיפ הקודם.

הארכיטיפ של הקלף עוסק בצורך שיש לנו להגיב, ובמקומות ההרסניים אליהם אנחנו פונים, בצדדים ההרסניים הקיימים באישיותנו, אלו שאנו עלולים לגלות בעת מצוקה. זהו ארכיטיפ קשה ומאתגר, בו נוכל למצוא את עצמנו נגררים לריב, אלימות, או פעולות הרסניות אחרות. אם ארכיטיפ זה מתעורר עלינו לזכור שנטייה הרסנית זו היא תוצאה של מצוקה ולנסות להבין שאנו פועלים ממקום של כאב, ללא קשר עם המציאות שלרוב הרבה יותר חיובית מכפי שנדמה לנו. 

מה קורה כשאנו נותנים לפחד לאבד להשתלט עלינו

אם יוצא קלף זה בקריאה בקלפים, זה אומר שמתחנו את עצמנו עד קצה גבול היכולת שלנו. אנו מרגישים תחושת איום ובכול רגע עלולים להגיב בצורה הרסנית ולשלם מחיר כבד. כבר זמן רב שאנו לא מפרשים נכון את המציאות ולכן לא מסוגלים להגיב נכון, ואם משהו לא ישתנה במהרה אנו עלולים לעשות מעשה שנתחרט עליו.

קלף הטארוט חמישה מטבעות של סדרת ריידר

קלף זה הנו אחד הקלפים הקשים בחבילת הקלפי הטארוט, היכול להראות כי אנו חווים אובדן אמיתי, ונתונים במשבר קשה. אולם לא פחות קשה היא הידיעה כי המקום העגום בו אנו נמצאים הינו תוצאה ישירה של מעשינו. עם זאת, חשוב להבין כי בנסיבות שהיו לא הרגשנו שהייתה לנו ברירה והיינו חייבים להגיב למצוקה נפשית בה היינו שרויים.
הדבר יכול היה להימנע לו היינו היה מטפלים בבעיה בזמן, כאשר היא הייתה בשלב הקדום למצב זה, בשלב של 4 מטבעות. נוכחות הקלף בזמן הווה מראה כי היינו במצוקה שהלכה וגברה וכעת זה "התפוצץ".

הדרך לקלף חמישה מטבעות עוברת דרך הקלף ארבעה מטבעות:

בשלב הקודם לקלף חמישה מטבעות (שלב אותו מייצג קלף הטארוט ארבעה מטבעות) לא היה איום ממשי עבורנו, להיפך. אם מדובר בקידום במקום עבודה למשל, הקלף ארבעה מטבעות מראה שאנו המועמדים הטובים לתפקיד. אולם מסיבות שונות הרגשנו מאוימים, לא פירשנו את המציאות נכון, האמנו שהקידום יילקח מאתנו,  והתחלנו להסתגר. כיוון שלא טיפלנו נכון בבעיה, ככל שעבר זמן והלחץ המשיך, כך גם תחושת האיום והתגובות שלנו החריפו. כיוון שמצב זה נמשך זמן כה רב, בשלב כל שהוא הגענו לנקודה בה כבר לא יכולנו יותר, ועשינו פעולה קיצונית שגרמה לכך שלא נקבל את הקידום.

אם למשל נשאל שאלת עתיד, כגון: "האם אני אקבל קידום במקום העבודה" וייצא קלף חמישה מטבעות אנו יכולים להסיק כי בעתיד, בעוד כשנה, אנו עלולים להיות במקום של חמישה מטבעות. אולם היום אנו עדיין נמצאים במקום אחר, במקום של ארבעה מטבעות. הטעות עתידה להתרחש בעוד כשנה, והיום אנו נמצאים בשלב הקודם לשלב אותו מייצג הקלף חמישה מטבעות – בשלב שאותו מייצג הקלף ארבעה מטבעות. עכשיו הכול תלוי בנו, וביכולת שלנו להיות מסוגלים להתבונן נכון על המציאות. אנו יכולים לעזור לעצמנו בכך שנמצא דרך לטפל בתחושת האיום הקיימת בנו היום, באותה תחושה איומה המיוצגת על ידי קלף טארוט ארבעה מטבעות. עלינו לפעול היום, עכשיו, כיוון שכיום הרבה יותר קל לתקן את הבעיה, ואם אנו נפעל  נכון – לא נגיע למקום של קלף חמישה מטבעות.

בגידה בזוגיות הנו מצב שמאד מתאים לפירוש: "הרס וכישלון בעקבות מעשי השואל", היות וזהו בדיוק המקרה בו השואל מבצע  פעולה (אחת או יותר) שהורסת את כל מה שהוא בנה. אך כיוון שישנם כמה סוגים של בגידות בקלפי טארוט, אני מזמין אתכם למאמר בו אני כותב על ההבדלים בין הבגידה של הקלף חמישה מטבעות ובין הבגידה של הקלף שלוש חרבות. למאמר "בגידה", אתם מוזמנים להיכנס כאן.

למאמר הבא: לקבל יותר ממה שמגיע

(המאמר הקודם:  הפחד לאבד)

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

3 thoughts on “קלף חמישה מטבעות: הפחד לאבד משתלט, מה עושים?”

 1. אכן את מעלה סיטואציות שאני חווה אותם ואני בפרשת דרכים מה לעשות וזאת אחרי שניסיתי הכל
  מהי הדרך הנכונה או האפשרית כי מבחינתי אני בדכדוך וכואבת

 2. חנה שוקרי

  שגיא שלום,
  קראתי עכשיו את המאמר שלך לגבי מה שקורה שנותנים לפחד להשתלט..ממש נחרדתי..בניתוח שלך של הקלפים שיצאו לי ממש קלעת בול על הסיטואציה שגרמה לפרדתי מבן זוגי לפני שבוע. ברשותך ברצוני לשתפך…מזה כ4 שנים אני נמצאת בקשר בעייתי של פרידות וחזרה,מדובר באדם הסובל מנכות ריגישית המקשה עליו להביע את רגשותיו ובכלל לוקה בחסר בכל מה שקשור לנתינה.בתחילת הקשר תמיד הפרידות נגרמו מהצד שלו בכך שהיה מדמיין סטואציות דימיוניות לאחרונה הפרידות הגיעו מכעס מצידי עלי לציין שבכל פעם הוא זה שיצר קשר בדרכים לא ישירות.
  סבלתי לאורך כל הקשר איתו מחוסר בטחון מבלי לדעת בוודאות האם אוהב/חושק בי למרות שהיו לי סימנים שאכן כן אבל לא משהו מוחשי! בחזרות האחרונות שלנו הוא דווקא זה שהוריד פרופיל אבל עדיין לא סיפק את הסחורה שכל כך חשקה נפשי בה.
  לפני כשבוע לאחר שיחה רגועה בינינו הוא התחיל את השיחה בכך באופן כללי כמובן שכל הגברים שיש להם כסף יעדיפו אישה צעירה ולא אשה בת 45 (בת גילי) לא הבנתי איך הוא בכלל הגיע לדבר על נושא זה ומדוע ציין את גילי? אני בשיחה הבנתי שהוא מדבר גם מרחשי ליבו..ואז התפרצתי עליו ונפרדתי ממנו בכעס..נעלבתי כל כך..הפעם אני מרגישה בליבי שלא אוכל להכיל אותו שוב למרות רגשותיי אליו..שאלתי את הקלפים האם נחזור שוב או שהפעם זו תהיה פרידה סופית
  קלפים שיצאו לי:
  תומך חוסם מלך הגביעים
  תשובה – שני הגביעים
  תומך חוסם – חמש המטבעות.
  תאריך הלידה שלי: 20/8/69
  תאריך הלידה שלו: 9/6/69
  אודה על עזרתך להבין מדוע אני תקועה בקשר כזה? ומהי עמדתו בקשר? והאם הקשר יחזיק או שתהיה פרידה סופית…תודה רבה רבה מקרב לב על עזרתך

 3. ויקי דניאל

  שגיא בוקר ניפלא
  אני כל פעם מתפלאת מחדש מהמאמרים שלך.
  מחזקים, נותנים השראה, גם למי שכבר עוסק כמקצוע.
  יישר כוח .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *