ערכה ספר וקורסים בהנחה

קלף שמונה מטבעות: מדוע כסף זה דבר חשוב?

בואו נדבר קצת על כסף….

יסוד האדמה בקלפים מיוצג על-ידי המטבע, אך בשונה ממה שחושבים המטבע בקלפי טארוט אינו מייצג כסף כי אם מימוש. המטבע הוא התמורה שאנו מקבלים כשאנו עושים את הדבר הנכון בחיים, ואמנם אחת הסיבות שבגללה אנו הולכים לעבוד היא כדי לקבל כסף, אולם אני מקווה שזו לא הסיבה העיקרית. יש סיבות חשובות לא פחות שבגללן אנו הולכים לעבודה כגון: הגשמה עצמית, הנאה, למידה, וכסף צריך להיות חלק ממכלול הסיבות. אני במיוחד מקווה שבזוגיות המטבע שאתם מכירים אינו כסף, ומקווה שכשהבחור מציע לחברה שלו לעבור לגור ביחד, הוא אינו שולף פנקס צ'קים ושואל אותה כמה כסף היא רוצה לחודש כדי לעבור לגור אתו. בזוגיות המטבע הוא מימוש, אהבה, חברות, כך שקלפי המטבעת בזוגיות אינם מייצגים כסף, אלא את הדברים החשובים באמת בקשר הזוגי..  

יחד עם זאת, זה כמעט בלתי נמנע שלא לקשר בין המטבעות המצוירים על הקלפים של יסוד האדמה למטבעות כסף אמיתי. לא פעם אני נשאל בקורסים שלי או בתגובות למאמרים כיצד ייתכן שקלפים שמצוירים בהם מטבעות אינם מייצגים כסף.
התשובה היא שבמקרים רבים הקלפים המייצגים את יסוד האדמה אכן מייצגים גם כסף, אולם חשוב תחילה להבין מהם אותם המטבעות שלהם אנו קוראים כסף, ומה הכסף עושה לנו.

יש איזה שהוא קונסנזוס שכסף הוא דבר משחית, טמא, שרדיפה אחריו פסולה ולהחזיק בו יביא רק צרות.
ובכן, זו אולי אפשרות, אולם זה לא חייב להיות כך. יש מקרים כאלו, אולם אפשר וצריך לחשוב על כסף בצורה אחרת ואם נחשוב על מה שכסף גורם לנו לעשות, נוכל לגלות שהוא עושה עבורנו דברים נפלאים. 

הכסף הוא מה שמניע את העולם, אך לא במובן שמקובל לחשוב עליו: בזכותו בעצם אנו יוצאים מהבית, בשבילו אנחנו לומדים, הוא עוזר לנו להיות בתנועה. באמצעותו אנו מגשימים את עצמנו וחשוב אף יותר – בזכותו אנו פוגשים אנשים.
הכסף מניע את העולם, אך לא במובן שמקובל לחשוב עליו: בזכותו בעצם אנו יוצאים מהבית, בשבילו אנחנו לומדים, הוא עוזר לנו להיות בתנועה. באמצעותו אנו מגשימים את עצמנו וחשוב אף יותר – בזכותו אנו פוגשים אנשים.

למעשה הכסף הוא מה שמניע את העולם, אך לא במובן שמקובל לחשוב עליו: בזכותו בעצם אנו יוצאים מהבית, בשבילו אנחנו לומדים, הוא עוזר לנו להיות בתנועה. באמצעותו אנו מגשימים את עצמנו וחשוב אף יותר – בזכותו אנו פוגשים אנשים.
תחשבו מה היה קורה ללא הצורך בכסף: היינו פסיביים יותר, עם פחות מוטיבציה. סביר שהיינו יותר בבית, פחות מתאמצים ומה היה קורה – היינו פחות מתפתחים.

רבים לא אוהבים את הלחץ שיוצרת התעשייה העוסקת בכסף, אולם יחד עם זאת, כל עוד שומרים על איזון, הלחץ הזה גורם לנו להיות מעורים יותר, מלומדים יותר, גורם לנו להכיר יותר אנשים, להתמודד עם בעיות ובמילים אחרות – להתפתח. 

ד"ר אייזלר בספרה "הגביע והלהב", מספרת שעד לא מזמן נשים היו מחכות בבית ההורים עד לשלב בו הן מצאו חתן והיה אסור להן לעזוב. לאחר החתונה הן עזבו את בית האבא רק כדי לבנות בית משלהם ממנו בעצם הן שוב לא יצאו.
היום כבר "מותר" לנשים לצאת מבית ההורים מתי שהן רוצות, ופעמים רבות מייד עם תום השירות הצבאי זה קורה. אך כדי שאותן נשים של פעם (וכנ"ל כמובן לגבי הגברים) יוכלו להרשות לעצמן את הלוקסוס הזה, הן צריכות להרוויח כסף ובשביל זה הן צריכות לעבוד, ללמוד ומשהו קורה להן: הן מתפתחות, עצמאיות, משכילות ועכשיו הן משתלבות בתפקידי מפתח חברתיים ותורמות להחלטות החברתיות והמדיניות שהיו נחלתם הבלעדית של הגברים עד לא מזמן. תרומתן לדעת ד"ר אייזלר, משנה את פני העולם ונותנות דגש יותר על רווחה, חינוך וקידום תהליכי שלום. אין ספק, טענת ד"ר אייזלר, שהעולם מתקדם יותר ויותר למקום של רווחה ושלום וככל שנשים תופסות יותר עמדות מפתח בעולם, כך נוכל להשיג את המטרה הזו. 

ואיך זה קשור למטבעות? כיוון שחלק גדול מכול זה קורה בזכות הצורך שלנו בכסף. 

לכן חשוב לזכור שכסף אינו חייב להיות דבר משחית, או שלילי. להיות במקום זה זו בחירה שלנו. הכסף הוא תמריץ והוא התמורה שניתנת עבור עשייה נכונה והגשמה עצמית. 

ללכת "לעבודה המשעממת" עליה יכול לדבר הקלף שמונה מטבעות כדי להרוויח כסף, גם אם מדובר בעבודה 'משעממת' בה אנו עובדים רק כדי שנוכל לאפשר לעצמנו לימודי ערב, זהו אינו דבר כל-כך רע, להיפך: הכסף אותו אנו מרוויחים משמש אותנו כדי לצמוח, והעבודה עצמה מאפשרת לנו להכיר אנשים ולהתמודד עם קשיים ואתגרים שתורמים להתפתחות שלנו.

שמונה מטבעות בסדרת הקלפים של ליז גרין

מצב של חניכות בו עובדים קשה ומקבלים תמורה מועטה

המצב בין דיאדאלוס לבין המלך מיינוס מתערער ודיאדאלוס נאלץ לברוח מהממלכה של המלך מיינוס. כיוון שדיאדלוס ביקש לעזוב, המלך מינוס כלא אותו במבוך במפורסם אותו הוא בנה בכרתים ושם הוא בנה כנפיים עשויות משעוות דבורים ונוצות עבורו ועבור בנו איקרוס, ועף כשהוא משאיר את העבר מאחור.

אל ביתו החדש מגיע דדלוס לבדו, משום שאיקרוס בנו התלהב מהחופש והעוצמה הטמונים ביכולת התעופה. למרות אזהרות אביו, הוא נמשך לעוצמה של השמש והתקרב אליה יותר מדי. השעווה שעל כנפיו נמסה והוא נופל ונהרג. דדלוס מגיע לייעודו החדש: העיר קמיקוס בסיציליה ושם התחיל את הכול מהתחלה. הוא עבד בחצר המלכות של המלך קוקאלוס ושוב צריך להוכיח את עצמו ואת כישוריו מהתחלה.

לאן מוביל אותנו הנתיב של קלף טארוט זה…

הארכיטיפ של הקלף – אין חכם כבעל ניסיון

פירוש הקלף עוסק בחניכות וביכולת לעבוד קשה, זאת למרות שאנו לא רואים תוצאות מיידיות, למרות שכשמדובר בפרנסה, אנו מקבלים מעט כסף. אולם מעבר לכך, הארכיטיפ של הקלף עוסק בנטייה שלנו שלא להקשיב לאלו המנוסים יותר מאיתנו, ולפעול – למרות חוסר הניסיון שלנו – מהר מדי וללא שיקול דעת. בסיפור איקרוס אינו רוצה להקשיב לדברי אביו הקורא לו שלא להתקרב לשמש. איקרוס לא הקשיב ושילם מחיר כבד. וכך גם אנחנו עושים פעמים רבות: מתעלמים מהאזהרות של מי שמנוסה יותר מאיתנו, בטוחים מידי בעצמנו, וסומכים יתר על המידה הכוח התושיה שלנו.

הקלף שמונה מטבעות בסדרת קלפי הטארוט "ריידר" המפורסמת

הפירוש בקריאה: התמורה (גם כסף) תגיע, אבל תחילה צריך לעבוד קשה

אנו נמצאים בתהליך ארוך שדורש עבודה קשה ונותן תמורה מעטה. בכדי להצליח עלינו להתמיד.

קלף טארוט שמונה מטבעות מייצג מצב של חניכות. חניכות זהו מצב בו אנו עובדים קשה ומקבלים תמורה מועטה, אולם אנו יודעים כי בסוף התהליך, כשנסיים את תקופת החניכות, נזכה להיות במקום אליו אנו שואפים. 

קלף שמונה מטבעות הנו מסר האומר שאנו לא צריכים לחשוש מעבודה קשה, ושזה הזמן להשקיע, להקריב ולעמול קשה כדי שבעתיד נזכה לקצור את פירות עמלנו. כך למשל הקלף מעודד תהליכים כגון לימודים של שנים רבות, או עבודה במשכורת נמוכה לצורך צבירת ניסיון, כיוון שזו הדרך הנכונה במקרה הזה בה נוכל לקדם את נושא השאלה. 

גם בנושא זוגיות הקלף מבקש מאתנו לעבוד קשה, גם אם אנו לא רואים תוצאות מיידיות, וכך במקרה של חיזור אחרי בת זוג הקלף מעודד התמדה וסבלנות. גם אם עדיין אין תוצאות, בסופו של דבר, הפעם, ההתמדה תשתלם לנו. 

כמו כל קלפי השמונה, גם קלף טארוט זה מייצג מעבר בין שלבים בחיינו. המעבר הפעם מתאפשר בזכות העבודה הקשה וההקרבה שאנו מוכנים לעשות כדי שבעתיד יהיה טוב יותר. העבודה הקשה וההקרבה הכרחיים כיוון שהם תורמים לבניית היסודות, ללימוד נושא השאלה וכן יוצרים הרגלים נכונים. 

הקלף מבקש מאיתנו להתרגל לשגרה למרות שהיא יכולה להיות לעיתים קשה או משעממת. עלינו למצוא את הטוב שבשגרה, להתחבר אליה כחלק משלב זה בחיינו ולנסות ליהנות ממנה כמה שאפשר. 

אם קלף טארוט זה יוצא לנו בקריאה זה אומר שאנו צריכים אורך רוח, לשנס מותניים, להיות סבלניים ולדעת כי התהליך הוא ארוך. חשוב שלא נתייאש או נוותר ועלינו להתמיד למרות שעדיין אנו לא רואים תוצאות. אם נעשה כך, מובטחת לנו המטרה אליה אנו שואפים.

למאמר הבא: רווח אחרי עבודה קשה 

(המאמר הקודם: זהירות! הקול הפנימי יכול לשקר)

Save

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

6 thoughts on “קלף שמונה מטבעות: מדוע כסף זה דבר חשוב?”

 1. גילה הרשקוביץ

  ערב טוב שגיא אהבתי את שכתבת , כסף הוא דבר חומרי שבלעדיו בד"כ אי אפשר להתקדם בחיים, לימודים, קניות, וכו' ונכון שצריך לעבוד והוא התמורה, אבל כשכסף הופך למשהו אובססיבי וגורם לריב ולא מסתפקים במה שיש אז הוא= הכסף והאנשים הופכים למגעילים ובלתי נסבלים.תודה על המאמר

 2. למדתי דברים מאוד חשובים על הכסף במאמר זה
  דברים שלא ידעתי לקשר אותם לאהבה לכסף ,מאחר שאני לא בן אדם
  חומרי לא הבנתי למה באמת אני כן אוהבת כסף
  ופה נתת את התשובות
  תקשורת עם אנשים
  מימוש והגשמה עצמית
  מעמד בחברה שאנו לומדים או עובדים
  יציאות והנאות של החיים
  תודה ענקית

 3. אהבתי את המאמר – נשמע מאוד הגיוני עם תקווה שעל עבודה קשה בסוף יש תגמול

 4. מאוד אהבתי את המאמר שגיא. זה נכון שהכסף הוא רק חומר בידינו אבל אם לא נקבל אותו בעבודה לא נוכל לממש את הרצונות שלנו.

  1. מארק טווין אמר שלא כסף הוא רע אלא חוסר כסף. נהניתי מהמאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *