הסימבול עכביש בחלום ובחיי היום יום

עכביש הוא אחד מבעלי החיים הפחות אהודים על המין האנושי. בסקרים שונים הוא ממוקם בדרך כלל במקום השני אחרי הנחש כחיה ממנה אנו פוחדים או לא אוהדים. בני האדם פוחדים מהצורה שלו, מהארס שלו, מהקורים הדביקים שהוא מייצר, אך יחד עם זאת אי אפשר שלא להתפעל מהעכביש: הוא אומן הטווה קורים, הוא זריז, דייקן וכל אלה גורמים לו להיות צייד מושלם, ההורג ביעילות ובמהירות כשהכל נעשה בשלווה מופתית.

אך מי הוא אותו רוצח מסתורי ועל מה הוא חושב כשהוא עומד שם על רשת הקורים שלו ומחכה לטרף. איך הוא יודע לחכות שם? מה הוא יודע שאנו לא? ומיהם יצורי אגדות קסומים אלו…

בואו נגלה… 

הרוצח המסתורי

ישנם עשרות אלפי מיני עכבישים המוכרים לאדם ויש הטוענים כי יש כ- 200,000 מינים של עכבישים כאשר 80% עדיין לא התגלו. לא כולם דומים וכל אחד שונה קצת מהאחר, אולם המשותף לכולם הוא שכולם ציידים, כולם אורבים לטרף שלהם,כולם מכינים מלכודות וכולם הורגים למחייתם. כולם ציידים מושלמים, רוצחים, ולכולם יש את הנשק המושלם – הארס. כשבחנתי את סימבול העכביש במקורות השונים גיליתי כי ישנן הרבה גישות ותפיסות. העכביש, כפי שתראו, מסמל דברים רבים. גם בהומיאופתיה יש כמה וכמה תרופות העשויות מארס העכבישים ולכל תרופה אפיונים שונים. חיפשתי את הדבר האחד שמאחד בין כל הגישות ולבסוף מה שתפש לי את העין יותר מכל היה הדיווח של אחד ממשתתפי הניסוי שנטלו את התרופה של העכביש (מי שלא מכיר את רעיון הפרובינג של ההומיאופתיה – מוזמן לקרוא את המאמר "איך סימבולים באים לעולם"). אותו נבדק-מתנדב דיווח לאחר כמה ימים על תחושה מוזרה הקיימת אצלו לאחרונה. הוא דיווח כי יש לו תחושה כאילו כל הזמן נמצא משהו מאחוריו וכי הדבר הזה עומד לגעת בו.

סוד החיים מתחיל ביכולת שלנו להבין את המוות. להבין כי המוות איננו מייצג רק סוף, הוא מייצג שלמות ואת החיים עצמם. אם המוות היא ישות אורבת, הרי שהיא שם כדי להראות לנו כי אנו צריכים להתמקד ברצונות ובחלומות שלנו ולשאול את עצמנו: האם אנו מעריכים את חיינו כראוי? האם אנו ממצים אותם כמו שצריך? הרי לא נחייה לנצח, אז מדוע שלא נחייה נכון יותר.

משהו במשפט הזה היה מוכר לי ואז נזכרתי מאיפה – זה היה מוכר לי מאחד הספרים של קרלוס קסטנדה. חיפשתי שעות ארוכות ומצאתי את הדמות המסתורית. זהו המוות! המוות הוא הצייד המושלם הנמצא מאחורינו ואורב לנו. הוא מחכה שם עד שיום אחד תהיה לו ההזדמנות והוא ייגע בנו מאחור, בכתף, ויסמן לנו שהכל נגמר.
עכביש הוא צייד מושלם. הוא אורב לטרף שלו ימים והוא בנוי לכך. גופו לא צריך הרבה מזון והוא יכול לשרוד שבועות ללא אוכל. הוא יכול לשרוד במזג אוויר קיצוני. הוא יושב שם שעות וימים ומחכה לטרף ולבסוף כשזה מגיע, הוא מזנק עליו, תופש אותו..ו…הכל נגמר.
האם אפשר להגיד שהעכביש מייצג את המוות שלנו? את הדבר הבלתי נמנע הנמצא בקרבתנו כל הזמן וממתין ליום בו ניפול ברשתו, ממתין לרגע בו הכל ייגמר… ואז.. האם זה באמת נגמר? האם יש המשך אחרי המוות? בכל מקום נוכל למצוא את העכביש היושב בפינה מרוחקת ומתבונן. הוא מחכה כאילו הוא יודע את הסוד שכולנו מפחדים ממנו. את סוד החיים.

סוד החיים

סוד החיים מתחיל ביכולת שלנו להבין את המוות. להבין כי המוות איננו מייצג רק סוף, הוא מייצג שלמות. את הסוף וגם את ההתחלה. הוא מייצג את החיים עצמם. אם המוות היא ישות אורבת, הרי שהיא שם כדי להראות לנו כי אנו צריכים להתמקד ברצונות ובחלומות שלנו ולשאול את עצמנו: האם אנו מעריכים את חיינו כראוי? האם אנו ממצים אותם כמו שצריך? הרי לא נחייה לנצח, אז מדוע שלא נחייה נכון יותר.
העכביש הזכר נודד ימים ושבועות במסעו אחר בת הזוג תוך שהוא נחשף לסכנות אין ספור. גם כשהוא מוצא את בת הזוג לא נגמרת המסכת כי אם הוא לא ימצא חן בעיניה, הוא עלול לסיים את יומו כארוחה. לאחר הזיווג, אם הוא לא יאכל על-ידי העכבישה, הוא ימות מוות טבעי תוך מספר ימים. אז מדוע הוא בכל זאת עושה את זה? הרי הוא יודע שהוא עומד למות? התשובה היא שלא רק ייצר ההישרדות הוא שמניע אותו, אלא גם הצורך לחוות את החיים למרות הסיכונים. הוא חושב על החיים יותר מאשר על המוות. כאן מתחיל סוד החיים.

כוחה של אישה

העכבישה חזקה מהזכר. היא גדולה ממנו פי שתיים והיא גם זו המחכה לעכביש שיבוא אליה. פרט לכמה מינים בהם העכבישה מתרוצצת כדי למשוך את הזכר, ברוב המקרים העכבישה לא צריכה לכאורה לעשות דבר. הזכר פשוט מגיע.
העכבישה היא המרכז של עולם העכבישים: אליה מגיעים הזכרים, היא מגדלת את הצאצאים ודואגת להם. היא מרכז העצבים וכל האחריות הקיומית של בני מינה מונחים על כתפיה. הזכר, ממלא את חלקו כמי שנותן הזרע אולם גורלו שונה. הוא חי חיי נדודים ולאחר שסיים את תפקידו הוא ימות בדרך זו או אחרת.
המעניין כאן הוא שנראה שהעכבישה מושכת עכביש מסוים. היא יודעת מה היא רוצה, ולבסוף הוא מגיע. הייתכן והיא טווה קורים נוספים, בלתי נראים המושכים את העכביש הרצוי? האם היא מכשפת אותו? 
מה קורה אצל בני האדם? 
העכביש הוא צייד מושלם. הוא אורב לטרף שלו ימים והוא בנוי לכך. גופו לא צריך הרבה מזון והוא יכול לשרוד שבועות ללא אוכל. הוא יושב שם שעות וימים ומחכה לטרף ולבסוף כשזה מגיע, הוא מזנק עליו, תופש אותו..ו…הכל נגמר.

הנשים לא כל כך חלשות כפי שהגברים סוברים. הן בעצם מרכז היקום והכל נמשך אליהן: תחילה הגברים, אולם בסופו של דבר החיים עצמם. האישה היא זו היוצרת את החיים, דואגת ומטפחת אותם והכל חייב לעבור דרכה.
גם כאן נראה כאילו האשה מושכת בקורים הבלתי נראים של היקום ולא פעם כשגבר מתאהב באשה הוא טוען שהיא "מכשפת" אותו. הנשים מחזיקות את סודות החיים בדיוק כמו העכבישות, להן יש את הכוח והכל ייעשה כרצונן. כל שנותר להן הוא לטוות את דרכה של האנושות למסלול הנכון.

גורל ונדודים

כשעוסקים במוות, אי אפשר שלא לחשוב על נושא הגורל. אין מתאים יותר לנושא זה מהעכביש ותמיד חיברו אותו עם הגורל. זה לא רק בגלל שהוא טווה קורים, אלא נראה כאילו הוא אדון לגורלו.
לעכביש יש יצר נדידה חזק ופעמים רבות הוא מוצא את עצמו נודד. בילדותו הוא נודד כדי למצוא את מקומו בעולם ולפעמים נדידה זו מתאפיינת בתעופה באוויר דרך בלוני קורים אותם העכבישונים יוצרים לעצמם. הזכר ינדוד עד מותו כדי למצוא את בת זוגתו. וישנם מינים רבים של עכבישים, כולל האלמנות השחורות שלא רק בסיפורי האימה נודדים, אלא במציאות מוצאים אותם פעמים רבות על ספינות ואווירונים כשהם מוכנים לצאת לדרך חדשה.

כמה עובדות שייתכן ולא ידעתם על עכבישים

עכבישים אוכלים מעט. יש כאלו היכולים לאכול פעם בכמה שבועות. לעומת זאת הם זקוקים למים והם יימצאו בקרבת מים. לכן, רוב העקיצות של העכבישים קורות במקלחות או חדרי שירותים.

 • עכבישים אוכלים מעט. יש כאלו היכולים לאכול פעם בכמה שבועות. לעומת זאת הם זקוקים למים והם יימצאו בקרבת מים. לכן, רוב העקיצות של העכבישים קורות במקלחות או חדרי שירותים.
 • "האלמנה השחורה", זהו עכביש זעיר שגודל גופו מגיע לסנטימטר אחד בלבד. יחד עם זאת הארס שלו חזק מארס נחש הצפע והוא אחד העכבישים המסוכנים הקיימים.
 • העכביש מייצר את הקורים בדרך הדומה לאופן בו אנו מייצרים פלסטיק. החומר הגולמי קיים תחילה כנוזל בבטנו של העכביש והוא מתקשה והופך לקורים במגע עם האוויר.
 • קורי העכביש הנם סיבי חלבון שניתן לומר כי ביחס למשקלם הם חזקים יותר מפלדה.
 • לקורי העכביש יש ערך תזונתי ולא פעם נהנים ממנו העכביש וכן צאצאיו.
 • ישנם מיני עכבישים היכולים לשרוד בטמפרטורה של 20- מעלות צלזיוס.
 • גורלם של רוב הזכרים העכבישים מסתיים כמעט תמיד ברע. במחצית מהמקרים לאחר הזיווג העכבישה אוכלת אותם, אולם גם אם היא לא רעבה והיא משחררת את העכביש הוא לא יחיה יותר מאשר כמה שבועות לאחר הזיווג וימות מוות טבעי.
 • דם עכבישי הגינה רעיל לעכברים.
 • העכביש חיי בבדידות ואינו אוהב קרבה עם בני מינו.
 • עכבישים רגישים לתנודות. גם עכביש הזאב שאינו טווה קורים, אלא צד, מעדיף לסמוך על יכולתו לחוש תנודות ולא על עיניו, למרות ראייתו הטובה.

העכביש בהומיאופתיה – מיהם אנשי העכביש

נושא המוות הנו אכן בולט ומרכזי בתהליך הפרובינג (אתם מוזמנים ללחוץ כאן על הקישור למאמר "איך סימבולים באים לעולם" ולקרוא על התהליך בהרחבה), התהליך בו ניתנת התרופה למתנדבים בריאים אשר מדווחים כיצד היא משפיעה עליהם. רבים מהמתנדבים אשר קיבלו את תרופות העכביש השונות בתהליך זה, דיווחו על תופעות המזכירות את השפעת ארס העכביש על האדם: היסטריה, פחד מהמוות, חלומות על מוות, חוסר שקט קיצוני, תחושת בלבול וחוסר אוריינטציה.
אולם מעניין יותר לפגוש את המטופלים שהינם אנשי העכביש ותכונות חשובות אותם יפגינו המטופלים במהלך הטיפול ההומיאופתי:

ריקודים וחופש

תכונה בולטת מאד אצל אנשי העכביש היא הרגישות למוזיקה. הם אוהבים לרקוד. אלו הם אותם אנשים ששמיעת קצב או תיפוף הופכת אותם לאדם אחר. אנשי העכביש יכולים להיכנס לטרנס בעקבות מוזיקה. היא משחררת אותם ומוציאה לאור את החיה שבהם. ישנם מקרים קיצוניים בהם ניתן להיכנס לטרנס הגורם להם להתערטל בהשפעת מוזיקה. הם אוהבים וצריכים חופש, טיולים ואוויר פתוח. קשה להם להסתדר במקומות בהם הם מרגישים דחוקים נפשית או פיזית.

תחושת חובה

אצל 'אנשי העכביש' קיים פיצול בין תחושת החובה לבין הצרכים האישיים. לאנשי העכביש יש חוש אחריות מפותח ופעמים רבות אנשים אלו מוצאים את עצמם כבולים למחויבות אשר נכפת עליהם, או שלא נוחה להם. את המחויבויות שלהם הם יעשו עד הסוף, אולם תחושת האחריות שלהם יכולה להיות מלווה בכעס אותו הם לא יוציאו אשר ברבות הזמן יהפכו להיות ארס וכעס כעס סמוי כלפי אלו שהם מחויבים להם ובעיקר כלפי עצמם.

בדידות

אנשי העכביש בודדים. הם אוהבים להיות לבד, לעשות דברים לבד וצריכים את הזמן עם עצמם. הרבה פעמים יהיו להם בגלל זה בעיות בתחום הזוגי.

מין

לאנשי העכביש יש יצר מין חזק ופראי. יש בהם גם משהו חייתי והם יכולים למשוך אליהם ממרחק כל גבר או אישה ולשלוט בם. בזכות כוח זה הם יכולים להשיג כמעט כל דבר..

חוסר שקט

כאנשי העכביש תמיד יהיו בתנועה. הם לא יכולים לשבת רגל על רגל ולא לעשות כלום. הם צריכים כל הזמן לזוז. אולי זו הסיבה שיש להם מבנה פיזי רזה, אולם סיבה נוספת לכך היא שהם ממעטים באכילה. כמו העכביש, הם לא אוכלים הרבה, הם בעלי צימאון טבעי גדול ושותים הרבה מים.

הסימבול עכביש בחלום ובחיי היום-יום

העכביש מייצג את הרוח הגדולה אשר טווה את הגורל שלנו. הוא קשור עם המסתורין וחכמת החיים, עם יצירת החיים והמוות.
העכביש מייצג את חידת החיים ומייצג את הקורים הבלתי נראים בהם אנו עטופים. את אותם הקורים אשר קושרים את הכל יחד. אותם קורים אשר מחברים את כל האירועים בחיינו ואת כל צירופי המקרים בקווים בלתי נראים.
יש שכאלו הטוענים כי החיים הינם אשליה ואם זה כך, הרי שהעכביש הוא אומן האשליות. הוא מכיר את המסתורין של החיים ויודע מה אמת ומה לא.
העכביש הוא אומן הטווה את הקורים שלו וצד בצורות רבות ומגוונות. הוא אשף היצירתיות ולכן נמצא אותו פעמים רבות קשור ליצירתיות, למעשי אומנות וליצירה.
בתפיסה השאמנית העכביש עוסק באיזון, גורל ויצירתיות. גם כאן יש קשר סימבולי בין הקורים אותם טווה העכביש לבין היכולת שלנו לטוות את הגורל שלנו.
העכביש הוא הפוסע בין העולמות: בין העבר לעתיד, בין הרוח לחומר, גוף ונפש. הם יודעים ליצור איזון מושלם בין כל הגורמים בחייהם.
אנשי העכביש הם האנשים היכולים לפלס את הדרך בה הם הולכים. הם אלו הקובעים את הטון והם אלו היכולים להגשים את החלומות שלהם.
הסימבול עכביש בחלום עוסק ביכולת שלנו לדעת את סוד החיים והוא: פשוט לחיות. לחיות את ההיום, העכשיו. לא לפחד ולא לחשוש. אנו צריכים תמיד לזכור כי האינדיווידואל נמצא במרכז היקום, כי הכל נבנה סביבו ובשבילו. לכן העקבות או החששות מיותרים כיוון שהם רק עוצרים בעדנו.

חלום על עכביש לדוגמא

החלום

חלמתי שאני עובדת במטבח, מבשלת דבר מה ופתאום כשאני פותחת את אחת הקופסאות (כנראה קמח) יוצא משם עכביש מפחיד וגדול בצבע אדום. בהתחלה הוא מפחיד אותי, אולם אני מייד מבינה (למרות שהוא לא מדבר אליי) שהעכביש פשוט רוצה לטעום מהתבשיל שלי אז אני נותנת לו לטעום את התבשיל בצלחת נפרדת, ואחרי שהוא מסיים לאכול אני מלטפת אותו.

הפתרון

החלום שלך מתחיל במקום חשוב – במטבח. שם מתבשלים דברים החשובים, שם החיים מתחילים להתהוות. את מבשלת, מה שאומר שנושא החלום הוא החיים שלך והתבשיל בחלום מייצג את פועלך ומעשייך בחיים. ופתאום את מוצאת את העכביש שבהתחלה מפחיד אותך ולאחר מכן הופך להיות החבר שלך.
העכביש במקרה זה מסמל יצירה והגשמת חלום, את הצורך שלך להתחייל לחיות כמו שאת רוצה וכמו שנכון לך שהצבע האדום של העכביש מייצג התחלות חדשות.
נסי לראות מה את רוצה לשנות, מה את רוצה להתחיל ויותר חשוב: היכן את מרגישה שאת לא מספיק חייה. החלום הוא קול מתת-המודע שלך הקורא לך להתחיל לעשות שינוי ולחיות כפי שאת רוצה. אמנם, כמו היחס שלך אל העכביש, בהתחלה זה מפחיד אותך, אולם כנראה שהחלום רוצה להגיד לך שאת תאהבי את השינוי הזה בסופו של דבר והוא יהיה אפילו כמו חבר טוב.

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

7 thoughts on “הסימבול עכביש בחלום ובחיי היום יום”

 1. שלום שגיא
  לאחרונה התלבטתי בין שתי עבודות מאוד שונות אחת מהשניה
  אך שתיהן עניינו אותי ולכן הבחירה היתה קשה.
  בסוף החלטתי על אחת העבודות. אחר כך התחרטתי שלא לקחתי את העבודה האחרת.
  והחלום הוא כזה:
  דלת בבית הורי פתוחה ועכביש גדול שחור רוצה להכנס אך ילדה כלשהי ,לא אני(אין לי ילדים) תפסה אותו והדלת נסגרה.
  ואז גיליתי שיש עכביש לבן בחדר איתי. לבן ומוזר יחסית.
  יש לך רעיונות?

 2. בעבר קרה לי שפתחתי עיניים מחלום והיתה לי אשליה ממש בתחושת אמת שעכביש בגודל כף יד פוסע על הקיר ואחרי 3 שניות זה נעלם (פחדתי נורא, היתה תחושה שזה אמיתי לגמרי, זה קרה לי פעמיים שלושה בחיים)

 3. מדמון זבולון

  שלום שגיא
  ממש יפה מאמר קליל .מחכים .עם השלכות שכל אחד יכול
  למשוך לכוון שלו

 4. נועה בן אורי

  שגיא שלום, תודה על המאמר ועל הקורס בחלומות. ברצוני להצביע על טעות קטנה שנפלה במאמר
  תחת הכותרת "תחושת חובה" אתה כותב על אנשי הנחש ולא על אנשי העכביש. השאלה היא למי אתה בכל אופן מתכוון. תודה

 5. אהבתי ונהנתי לקרוא את המאמרים חומר למחשבה ופילוסופיה של החיים תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *