ערכה ספר וקורסים בהנחה

איך סימבולים באים לעולם

על הקשר בין תרופות הומיאופתיות ושפת הסימבולים

המסע שלי עם סימבולים וקלפי טארוט החל בתקופת הצבא. בתקופה זו פגשתי את המורה שלי, לורן, והתחלתי תהליך שנמשך שלוש שנים אינטנסיביות בהן למדתי לא רק טארוט, אלא במיוחד למדתי על החיים. קצת יותר על עצמי ועל מורה שלי אתם מוזמנים לקרוא בקורס המתנה "מבוא לטארוט" שאני מעביר כאן באתר.

ואז…כמו כל דבר, גם הלימודים אצל לורן הגיעו לסיומם. יום אחד הודיע לי לורן כי בעוד כמה שבועות היא עוזבת את הארץ וחוזרת לקבוצת הלימוד שלה, וכך הסתיים אחד הפרקים החשובים בחיי.
אך לא תמה תקופת הלימודים שלי: המשכתי לחקור וללמוד, אולם גיליתי שהלימודים 'בחוץ' אחרים. הכול היה כל כך "תאכלס" והכי מוזר – רק מעט מהגישות שפגשתי התאימו למה שאני מכיר ויודע. ראיתי שאני לא מדבר באותה השפה, לכן התחלתי לחקור וללמוד, גם כדי להבין מהם המקורות שלי וגם כדי שאוכל לדבר או לפחות להבין את המכנה המשותף הברור והמוסכם.

כל תופעה אנושית קשורה לרעיון, לתמצית הקיימת בחומר כל שהוא בעולם (צמח, מינרל, חיה וכדומה), ולכל חומר יש מהות והכול מתחבר אחד עם השני. כשמנסים להבין סימבול, זה כבר לא רק בגלל שיונג קרא לזה תת המודע הקולקטיבי, זו כבר לא תיאוריה. עכשיו אפשר לראות את בפועל, דרך סימפטומים שאנשים אמיתיים כתבו, דרך חלומות שהם חלמו כשהם באו במגע אם אותו הרעיון.

ניסיתי ללמוד כמה שיותר: למדתי "תניה" כמה שנים עם רבנית, למדתי הילינג, רייקי (כולל מאסטר), מוח אחד, וכמובן למדתי הומיאופתיה, תחום אליו התחברתי מאד. כל אלו והחיים עצמם עזרו לי להמשיך ולהעמיק בתורה והגישה אותה רכשתי.

בסופו של דבר נוכחתי לגלות כי שפת הסימבולים היא החוט המקשר בין תורות רבות והיא מאגדת בתוכה את רבים מהרעיונות והעקרונות הקיימים כמעט בכל תחום. לכן החלטתי לחקור לעומק תחום זה ולפתח כלים שיאפשרו להבין את התמצית הזו, בה כל התחומים עוסקים.

במאמר זה אני משתף אתכם בדרך הלימוד המיוחדת והשונה,  איתה התפתחתי בתחום שפת הסימבולים והיא: הקשר להומיאופתיה, ולאלו המרימים גבה – הנה זה מגיע:

כיצד באים סימבולים לעולם?

לא רבים יודעים זאת אולם ההומיאופתיה היא רפואה המתבססת על תהליך של איסוף סימפטומים שביסודו מדעי והוא מעניין מאד: את התרופה ההומיאופתית עושים מכל חומר: מינרלים, צמחים, חיות, מתכות – מהכל. אפילו מרעלים. לאחר מכן מדללים את החומר עד לנקודה בו אין בו יותר חומר, אלא אנרגיה.

את התרופה המסוימת נותנים לאדם בריא מספר רב של פעמים עד שהתרופה "משתלטת" עליו, במילים אחרות – עד לנקודה בה האדם מתחיל לייצר סימפטומים. הוא מפתח חלומות, צורות התנהגות לא רגילות, הוא יכול לפתח פעמים רבות דלוזיות ואפילו מחלות. לאחר שאוספים את כל הסימפטומים מכל האנשים שעברו את התהליך עם אותה תרופה, ניתן לבין מה היא מהות התרופה. תהליך זה נקרא – “proving”, וכל מקרה, של כל אדם, מתועדים כולל המילים בהן השתמש כדי לתאר את השפעות התרופה עליו.

כאן זה מתחיל להיות מעניין, כיוון שבכל פעם שאני נמצא בספק לגבי סימבול אני הולך "למקורות" – לאותם הסימפטומים שהתרופה ההומיאופתית יצרה.  

אלת הגורל – "לכזיס" (מתוך קלף גלגל המזל)

למשל בחפיסת קלפי הטארוט של ליז גרין (mythic tarot), בקלף גלגל המזל נמצאות שלושת אלות הגורל: קלוטו, לכזיס ואטרופוס. האלה האמצעית היא לכזיס והיא זו שקובעת את אורך חוט הגורל. כשרציתי לברר יותר פרטים, ניגשתי לספרות ההומיאופתית ומיד זה קפץ:  לכזיס היא תרופה הומיאופתית. זהו  למעשה נחש ארסי שהתכונה הבולטות בו היא חוסר שקט.

הנחש לכזיס

עכשיו, זה כבר לא מיתוס, אלא עובדות ואני יכול להבין כיצד הסימבול משפיע עלינו, אילו תגובות הוא מייצר אצלנו, אפילו עד לרמה של איך אנחנו קמים בבוקר שלאחר החשיפה לסימבול: ובמקרה זה אנו קמים עצבניים ומלאי ארס.
כמעט את הכל הצלחתי למצוא בספרי ההומיאופתיה. כך למשל, אם מעניין אותי לבדוק סימבול, כגון: כלב, גלימה, מסיכה – הכל שם. את כל הסימבולים אנשים מבטאים בחלומות, בדלוזיות, במחשבות שלהם, בפחדים ועוד.

כל תופעה אנושית קשורה לרעיון, לתמצית הקיימת בחומר כל שהוא בעולם (צמח, מינרל, חיה וכדומה) ולכל חומר יש מהות והכול מתחבר אחד עם השני. כשמנסים להבין סימבול זה כבר לא רק בגלל שיונג קרא לזה תת המודע הקולקטיבי, זו כבר לא תיאוריה. עכשיו אפשר לראות את בפועל, דרך סימפטומים שאנשים אמיתיים כתבו, דרך חלומות שהם חלמו כשהם באו במגע אם אותו הרעיון.
עכשיו אפשר להבין את ה"מדוע" וזה מאד פשוט (לאחר שלומדים הומיאופתיה כמה שנים, כמובן): עושים חיפוש והצלבות של סימפטומים, עובדים קצת ופתאום אפשר להבין לא רק מהו הסימבול, אלא גם מהיכן זה נובע.

מלכת המטות

מלכת המטות – המתכת "זהב"

לצורך הדוגמה אקח את הקלף מלכת המטות. ללא קשר לציור עצמו, רבים מתייחסים אליו כאל מזל אריה. כשניסיתי לחקור יותר ניגשתי לספרים כדי לחפש את התמצית של אותו מושג הנקרא: אריה, או  "מלך החיות"  די מהר עלה הקשר עם מתכת הנקראת זהב כיוון שמתכת זו מייצרת סימפטומים המזכירים התנהגות של מלך וכשאני מלמד את מלכת המטות אני למעשה מלמד על התרופה "זהב" או בשמה ההומיאופתי: "Aurum".

לזהב יש תחושה בסיסית שהוא המלך ומהו המלך (ואין הכוונה למלך הנמצא בקלפים, אלא למעמד הרם והנישא הנקרא: מלך): המלך, הוא המנהיג, האדם שנמצא בקצה הפירמידה, במרכז העניינים. הוא  אדם שאוהב ליהנות כל ערב ואדם שיודע להנהיג את הממלכה שלו.

המלך יודע להאציל סמכויות, יודע לנהל, אם יש משימה הוא יודע להגיד לכול אחד מה לעשות, שהכול ידפוק כמו שעון. ייתכן והוא כשלעצמו לא יעשה דבר, אבל בזכותו דברים ייעשו וההנהגה שלו היא זו שתגרום לדברים להיעשות. המלך צריך להיות במרכז העניינים לכן תהיה לו נטייה למקצועות כמו משחק, פרסום.  הוא אוהב להיות במרכז הבמה, הוא צריך שימחאו לו כפיים והוא צריך להיזהר מהאגו שלו כיוון שאם הוא יחשוב רק על עצמו הוא יבטל את כל התכונות הנהדרות האחרות שיש לו שהבולטת מבניהן היא הנדיבות שלו.

זהב

המלך אוהב מאוד ילדים, יש לו זיקה לילדים אולי בגלל שהוא צריך שיהיה לו יורש עצר. מזל אריה, המלך, מאוד נהנתן, אוהב לבלות, ולהיות חבר שלו זה מזל גדול. אצל המלך הכול בגדול בשפע, מאוד "לאר'ג". גם בהתנהגות, ובתפיסה שלו הוא מלך: הוא יישב מסעדות מפוארות, כשהוא יישב עם חבר לאכול אז זה יהיה "על חשבונו" הוא לא יאהב לאכול פלאפל וללכלך את הידיים (שלא נדבר על החולצה חס וחלילה), הוא לא ייהנה משתיית מים בכוסות פלסטיק, אלא הוא יעדיף לאכול ולשתות בלים מהודרים ולמה? שוב כי הוא המלך. זה טבוע בו וכך הוא מרגיש בתוכו.

עכשיו גם אולי אנחנו מבינים מדוע אנו נמשכים כל-כך לזהב. זה לא שאנו נמשכים למתכת כמו שאנו נמשכים לסימבול שלה, למה שהיא מייצגת: והיא מייצגת את המלך הנמצא בכל אחד ואחת מאתנו. כולנו רוצים להיות מלך.

אז בשבילי זה לא אסטרולוגיה. זה הומיאופתיה ואני יכול לספר לכם איך הוא קם בבוקר, מהם החלומות שלו, הפחדים שלו (הפחד הגדול של המלך, דרך אגב, הוא כישלון), מה הוא אוהב לאכול ובאילו מחלות הוא יחלה – הכל נמצא שם בספרי ההומיאופתיה..

ומהו מוסר ההשכל?

ומאחורי דוגמאות מרתקות אלו יש מוסר השכל: ישנם דרכים רבות להגיע אל האמת וכולן נמצאת שם. אחד החוקים המתלווים לקלף השוטה הוא שאת מעשי השוטה לא ניתן להבין. ז"א שרק השוטה יכול להבין את מעשיו ומניעיו. לא תמיד אחרים נמצאים באותו המקום בו השוטה נמצא. לכן כשלב בדרך אל החופש עלינו להבין את הייחודיות שלנו ולאמץ אותה ולכל ייחודיות יש את הדרך המיוחדת להגיע אל האמת. אל תתנו לאחרים להוביל אתכם בדרך שלהם, אמצו את הדרך שלכם והאמת תגיע יחד אתה.

הכותב: שגיא מנדלבוים

© שגיא מנדלבוים מטפל בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 27 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ. את שגיא הנכם מוזמנים לפגוש בהרצאת המבוא הקרובה וכן בקורסים: טארוט, טארוט מתקדמים ובקורס פענוח חלומות.
על הכותב בהרחבה

4 thoughts on “איך סימבולים באים לעולם”

 1. שגיא אני מאוד אוהבת את דרך הלימוד שלך אתה מעשיר את הקוראים בהמון ידע שמשיק להרבה כוונים ומוסיף מאמרים שמחזקים את
  תודה

 2. היי שגיא,
  אני די הרבה זמן מתחברת לאתר שלך, בטארוט בעיקר אני מגלה שיש בך היסתכלות מאד רחבה ומושפעת מראייה רחבה ועמוקה וידע ולימוד של מגוון תורות רוחניות, יש לך יכולת לרדת לעומקם הריאלי של הדברים. איזון. יישר כח.

 3. מדהים. יש בך נתינה ענקית ואני מרגישה שאתה חי את היעוד שלך. אני מחכה כבר לקורס חלומות בחיפה. תודה. תודה. תודה

 4. שגיא שלום,
  תודה, תודה, תודה, עבור כל המאמרם שאתה שולח לי למייל. המאמרים מאוד מענינים אותי, וכל קראתי את כל מה ששלחתי לי עד עכשיו, ואני נמקוה שתמשיך לשלוח לי בהמשך.
  אני מודה לך על ההשקעה ועזרה שאתה נותן לי ומאחל לך בריאות, אושר ועושר לך ולמשפחתך!
  בכבוד רב
  דוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *