קלף ארבעה מטבעות

מה חדש באתר


קלף ארבעה מטבעות - הצמדות לקיים מתוך תחושת איום

אנו מרגישים מאוימים בגלל פירוש מוטעה של המציאות (למרות שניתן להבין זאת), מגיבים בצורה שגויה ונצמדים לדפוסים אוטומטיים שלא משרתים את טובתנו.

אנו מרגישים שאנו מצויים בתחרות או במתח. משהו מעיק, מאיים על שלוותנו ואנו חשים כי הקרקע תחתינו איננה יציבה. הביטחון שלנו מתערער, ולכן אנו נוטים להגיב בהתבצרות בעמדתנו או ברכושנות, אולם תגובות אלו מובילות אותנו לכיוון הלא נכון. במקום להתמודד עם הפחד ולהשתמש בו כמנוף להתפתחות אנו נצמדים לדפוסים המושרשים בנו. חשוב שנבאר את הפירוש שאנו מעניקים למציאות ונפעל כדי לשנותו. ברגע שנשחרר את תחושת האיום, רעיונות טובים יותר ותגובות נכונות יותר ייחשפו בפנינו.

לדוגמא, בוס של עובד מנסה "להתחיל" עם אשתו, אך זה אינו בהכרח אומר שהיא תיענה לו. במקום להילחץ ולהתנהג בקנאות ובקיצוניות, דבר שיכול לפגוע ביחסים בין בני הזוג, על הבעל להשתמש בפחד כמנוף לשיפור תפקודו בזוגיות ולהפוך ל"בעל האידיאלי".

לימודים והעצמה אישית

קלף זה מזכיר לנו לטעת בסיס כלכלי יציב ולבחור במקצועות שיענו על הצרכים שלנו מחד, אך לא להיות צרי אופקים מאידך. מקצועות "בטוחים" כמו תכנות, עיצוב גרפי, הנדסה, הוראה ושלל מקצועות טכניים מתאימים מאוד לקטגוריה. אם אנחנו "מרחפים" כבר זמן מה בין אפשרויות, הקלף מעודד אותנו לחזור לקרקע, לחשוב ראשית על המשכורת הצפויה לנו ורק לאחר מכן להחליט כיצד להתקדם.

כשמדובר בהתפתחות אישית חשובה לנו במיוחד האמינות והקרדיט של המטפל או המלווה של התהליך, בין אם מדובר בספר, אתר אינטרנט או איש מקצוע ממשי שבו אנו נעזרים. ייתכן שנבחר לקדם את עצמנו רגשית גם על מנת להתעצם כלכלית או פיזית, וחשוב שנשים לב לקשר העדין בין כל תחומי החיים שלנו. ייתכן שנבחר להתמקד בשחרור רגשי, בהסרת עכבות, ורצוי שנבוא מוכנים להיפתח באמת לתהליך.

זוגיות
תומך יציבות ובסיס טוב במערכת יחסים.
חוסם קמצנות רגשית, פחד לאבד את הצד השני, עקשנות, רכושנות, קנאות, חוסר תקשורת.
קריירה
תומך יציבות בקריירה ובעסק, בסיס כלכלי מוצק.
חוסם חשש להשקיע, קנאות, תחרותיות, קמצנות, ראיה קצרת טווח.

הנושאים שבהם הקלף חזק (זיקה):

קמצנות, תחרותיות, רכוש, יציבות כלכלית